පොහොරවලට ඉස්සර වල් නාශක ඕනි කියලා නොදන්න කෘෂිකර්ම ඇමතිලා 8 දෙනෙක් නිසා පහළ ඌවේ ගොවියෝ විනාශ කරනවා.
Posted on October 13th, 2021

රජිත් කීර්ති තෙන්නකෝන් දකුණ හා මධ්‍යම පළාත් හිටපු ආණ්ඩුකාර

මහියංගන ගබඩාවේ පොහොර ටික අරං යනකල් දේශපාලනඥයෝ බම්බු ගැහුවා

මහියංගන, රිදීමාලියද්දේ, ඌරණිය, අදාඋල්පත, ගිරාදුරුකෝට්ටේ ගොවියෝ වගා කරන්න සුදානමක්වත් නෑ.  වල් නාශක නැතුව, පොහොර ගැන කථා කරනවා.  පොහොර දුන්නත් වල් නාශක, කෘමි නාශක නැතුව පහළ ඌවේ වගා කරන්න බැරි බව මේ කෘෂිකර්මට සම්බන්ධ ඇමතිලා 8 න් එකේකෙනෙක් දන්නේ නෑ.

සීත කාමරවල ඉදන් කියන එකම කතාවක්වත් මොණරාගල, බිබිල, නාමල්ගම, බුත්තලට ඇවිත් කියන්න ඔය එක ඇමති කෙනෙකුටවත් බෑ.

ලංකා ඉතිහාසයේ කිසිම දවසක මේ වගේ කෘෂිකර්මය ගැන හැඟීමක් නැති ආණ්ඩුවක් බිහි වෙලා නෑ. හිටපු කෘෂිකර්ම ඇමති කෘෂිකර්ම උපාධිධාරියෙක්.  සී.පී. ද සිල්වා ට කියන්නේ මින්නේරිය දෙයියෝ කියලා.  පිලිප් ගුණවර්ධන තමයි කෘෂිකර්ම පර්යේෂණ දියුණු කළේ.  පැය දෙනෙක් රහංගල ගොවිපල රජයට අරගෙන කරලා පෙන්නුවා.  එම්.ඩී.බණ්ඩා දක්ෂයෙක් විතරක් නෙවෙයි කුඹුරට බැහැලා වැඩ කරපු ගොවියෙක්.  ගාමිණී දිසානායක මහවැලිය හදලා රට අස්වද්දලා, කෘෂිකර්මය ව්‍යාපාරයක් විදිහට දියුණු කරපු ප්‍රඥයෙක් වෙච්ච කෘෂිකර්ම ඇමති.

මහ කන්නයට බෙහෙත් පොහොර දෙන්න බැරුව රටම සාගතයකට යවනවා. උඡාරුවට කියනවා වසංගතයකින් පස්සේ සාගතයක් එනවා ලු.  සාගතයක් එනවා නෙවෙයි සාගතයක් ගෙන්නා ගන්න හදනවා.   කොරෝනාවට බෙහෙත් –  පොහොර තහනම සම්න්ධයක් නෑ. බෙහොත් පොහොර තහනම් කළේ හොරකං කරන්න. ගජ මිතුරන්ට බිස්නස් හදලා දෙන්න. චීන අශුචි ටික ලංකාවේ හලලා මඩිය තර කර ගන්න.    

රජිත් කීර්ති තෙන්නකෝන්

(රිදීමාලියද්දේ දී 2021 ඔක්. 13)

රජිත් කීර්ති තෙන්නකෝන්

දකුණ හා මධ්‍යම පළාත් හිටපු ආණ්ඩුකාර

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2021 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress