මානව සෞඛ්යය සහ නැනෝ පොහොර – ආරක්ෂිත ඇඳුම් කොහෙද?
Posted on October 29th, 2021

චන්ද්‍රේ ධර්මවර්ධන විසිනි කැනඩාව. උපුටා ගැන්ම The Island

සංශෝධිත ගූගල් පරිවර්තනයක්.

2021 මැයි මාසයේදී කෘෂි රසායන තහනම් කිරීම සහ සියලු කෘෂි රසායනයක්ම කාබනික ද්‍රව්‍යවලට යාම” යන තාර්කිකත්වය බොහෝ දුරට ප්‍රකාශ කරන ලද්දේ “රසායන ද්‍රව්‍ය මගින් ආහාර දාමයට විෂ වීම” යන (නමුත් අසත්‍ය) විශ්වාස මත විය. ජනගහනයෙන් අඩක් අඩු කිරීම සහ සියල්ලන්ටම නිර්මාංශ වීමට බල කිරීම වැනි දැඩි පියවර නොගතහොත් ; https://www.dh-web බලන්න. .org/green/CD-Mueller-OrganicL.pdf). කාබනික ගොවිතැනට සැපයිය හැක්කේ ඕනෑම ජාතියක ආහාර අවශ්‍යතාවයෙන් ඉතා කුඩා කොටසක් පමණක් බව හොඳින්ම දන්නා කරුණකි. අද වන විට අවම අස්වැන්නක් ලබා ගැනීමට සහ සාගතයෙන් මිදීමට පවා අවශ්‍ය කාබනික පොහොර” විශාල ප්‍රමාණයක් ලබා දීමේ නොහැකියාව වටහාගෙන ඇති රජය ඉන්දියාවෙන් නැනෝ පොහොර දෙදණ වෙව්ලීමක් සමග මිලදී ගෙන ඇත.

අර්බුදකාරී තත්වයකට මුහුනප ඇති රජය නැනෝ යූරියා ගොවි ප්‍රජාවන්ට සෞඛ්‍ය අනතුරක් විය හැකිදැයි විමසා නැති අතර ඒ වෙනුවට ඉන්දියානුවන් පවසන දේ පිළිගත්තේය. මෙම නිෂ්පාදතය 2021 මැයි 31 වන දින දියත් කරන ලද අතර ඉන්දියාවේ මිලි ලීටර් 500 බෝතලයක් සඳහා ඩොලර් 3-4 කට අලෙවි කරණු ලැබේ. ඉන්දියානු ජාතික කෘෂිකර්ම පර්යේෂණ පද්ධතිය මඟින් පෙර වසර තුළ ගොවිපලවල්හිදී අත්හදා බැලීම් 11,000 ක් සිදු කර ඇති බව ප්රකාශ වේ. ප්‍රකාශිත ද්‍රව්‍ය දෙස බලන විට, මේවා අස්වැන්න දෙස පමණක් බලා ගොවි ප්‍රජාවන්ගේ සෞඛ්‍යය නිරීක්ෂණය නොකළ බවට මම සැක කරමි.පෙර වසර කෝවිඩ් වසංගතය සමඟ සෞඛ්‍ය ව්‍යාකූලත්වය පවතින විට පවා අතිච්ඡාදනය වී ඇත.

DDT, thalidomide, glyphosate හෝ හෝ න්‍යෂ්ටික අපද්‍රව්‍ය සමඟ හෝ වේවා, මිනිස් සෞඛ්‍යයට ඇති බලපෑම සඳහා මෙම ද්‍රව්‍ය පරම්පරා කිහිපයක් පුරා අධ්‍යයනය කිරීම අවශ්‍ය වේ. සාම්ප්‍රදායික ද්‍රව්‍ය සමඟ, ක්ෂුද්‍ර ජීවීන් සහ කෙටි ආයු කාලයක් සහිත කුඩා ජීවීන් පිළිබඳ පරීක්ෂණ ප්‍රයෝජනවත් තොරතුරු සපයයි. නමුත් නැනෝ අංශු සඳහා මෙය සත්‍ය නොවේ, මන්ද ඒවායේ විෂ සහිත චාලක මාර්ග ( toxico-kinetic pathways ) තවමත් නොදන්නා බැවිනි. ඉන්දියානු රජයේ මාර්ගෝපදේශ මෙන්ම OECD ජාත්‍යන්තර මාර්ගෝපදේශ”(Organisation for Economic Co-operation and Development) අනුගමනය කරමින් නැනෝ-යූරියා ජෛව ආරක්ෂාව සහ විෂ සහිත බව සඳහා පරීක්ෂා කර ඇති බව ඉන්දියානුවන් පැවසුවද, කිසිදු විස්තරයක් ප්‍රකාශයට පත් කර නොමැත. විවිධ නැනෝ ද්‍රව්‍යවල විෂ බව සඳහා පිළිගත් OECD මාර්ගෝපදේශ නොමැති බව ප්‍රසිද්ධ රහසකි. දශක දෙකකට පමණ පෙර CN1269774C චීන පේටන්ට් බලපත්‍රයේ ප්‍රකාශයට පත් කරන ලද පැරණිතම නැනෝ-යූරියා, වසර කිහිපයක් පැරණි SJP විශ්ව විද්‍යාලයේ හයිඩ්‍රොක්සි-ඇපටයිට් නැනෝ-යූරියා හෝ මාස කිහිපයක් පැරණි ඉන්දියානු නිෂ්පාදනය වැනි වෙනත් නිෂ්පාදන ප්‍රමාණවත් ලෙස ඔවුන්ගේ පාරිසරික හා සෞඛ්ය බලපෑම විමර්ශනය කර නොමැත.

ඔවුන්ගේ නිෂ්පාදනය “පරිසර හිතකාමී” සහ මිනිසුන්ට ආරක්ෂිත බවට ඉන්දියානුවන් විසින් කරන ලද ප්‍රකාශය පදනම් විරහිත ප්‍රකාශයක් වන අතර එය බොහෝ දුරට සාවද්‍ය විය හැකිය.

නැනෝ අංශු ඉතා කුඩා වේ. ඒවායේ විශාලත්වය Covid-19 Corona වෛරස් අංශුවල ප්‍රමාණයයි. ඉතා කුඩා බැවින් නැනෝ අංශු ඉතා කාර්යක්ෂමව ශාක පත්‍ර, මුල් හෝ පස තුලට විනිවිද යයි. මෙම ද්‍රව්‍ය, විශේෂයෙන් හිරිකඩ මෙන් ඉසින විට, මිනිස් සම, ඇස්, කන්, පෙනහළු, බඩවැල් ආදියට ඇතුළු විය හැකි අතර, එපිටිලියල් ස්ථර ( epithelial layers ) හරහා සෑම ඉන්ද්‍රියයකටම සහ සෛලයකටම, ගර්භාෂය සහ කලලරූපය, මොළය සහ නියුරෝන, වර්ණදේහ සහ ජාන වෙත ක්ෂණිකව විනිවිද යයි. නැනෝ ද්‍රව්‍ය නිෂ්පාදනය කරන ලද මව් ද්‍රව්‍යයට වඩා සිය ගුණයකින් විෂ සහිත බවට පත් වෙමින් ඉහළ කාර්යක්ෂමතාවයකින් යුතුව ඒවා ක්‍රියා කරනු ඇත. නැනෝ අංශුව “මැජික් උණ්ඩයක්” මෙන් ශාක පත්‍රවලට විනිවිද යන අතර, පස සහ පත්‍ර ජීවීන් සහ පරාගනය කරන කෘමීන් මත ඔවුන්ගේ ක්‍රියා, අවිචාරවත් ලෙස විනාශ කරන පොකුරු බෝම්බයකට” සමාන විය හැකිය.

පෙනහළු ඉදිමුම සහිත දැවිල්ල ( Lung inflammation ) , කැටිති ( granuloma ) සහ එම්පිසීමාව ( focal emphysema ) SiO2 නැනෝ අංශු පිළිබඳ අධ්‍යයනයන්හි දක්නට ලැබේ. රන් නැනෝ අංශු ආහාර තාක්ෂණයේ භාවිතා වන අතර මිනිස් පෙනහළු ෆයිබ්‍රොබ්ලාස්ට් වල න්‍යෂ්ටියේ ක්‍රොමැටින් වෙනස්කම් ඇති කරන බව සොයාගෙන ඇති අතර, පෙනහළු පිළිකා ඇති කිරීමට තුඩු දෙන මූසික කලලයේ ජාන ප්‍රකාශනයේ වෙනස්කම් ඇති කරයි. රිදී නැනෝ අංශු බඩවැල් ශ්ලේෂ්මල බාධකයට ඇතුළු වන අතර ඔක්සිකාරක ආතතිය වැඩි කරයි, සෛල පටල, DNA සහ වර්ණදේහ වලටද හානි කරයි. අඩු සාන්ද්‍රණයකදී පවා, රිදී නැනෝ අංශුවල විෂ විද්‍යාත්මක බලපෑම් පැහැදිලි වන අතර අසාමාන්‍ය සෛල හානි, හැකිලීම, ඇපොප්ටෝසිස් සහ සමේ පිළිකා වැඩි සාන්ද්‍රණයකදී සිදුවේ.

නැනෝ පොහොර භාවිතය අනාගතය වන නවීන කෘෂිකාර්මික කර්මාන්තයක් නිර්මාණය කරයි. නැනෝ පොහොර අස්වැන්න වැඩි කරයි, නමුත් ඒවා ඉතා නවීන ආරක්ෂිත ඇඳුම් සහ භාවිත ප්‍රොටෝකෝල සමඟ යෙදවිය යුතුය. සම්පූර්ණ මුහුණු ආවරණ සහ ඕවෙරෝල් නැනෝ අංශුවලට විනිවිද යාමට නොහැකි විය යුතුය. නැනෝ ද්‍රව්‍ය යෙදිය යුත්තේ නැනෝ ද්‍රව්‍ය නිෂ්පාදනයේ යෙදෙන අර්ධ සන්නායක පිරිසිදු කාමර” කාර්මික ශිල්පීන්ගේ විනය සහිත පුහුණු ගොවිපල කාර්මික ශිල්පීන් විසිනි.

1980 ගණන්වල සිට කැනඩාවේ ජාතික පර්යේෂණ කවුන්සිලයේ නැනෝ ද්‍රව්‍ය පිළිබඳ මගේ පර්යේෂණය වූයේ නිෂ්පාදනයේදී මුද්‍රා තැබූ නිෂ්පාදන කම්හල් භාවිතා කරන දෘශ්‍ය සහ ඉලෙක්ට්‍රොනික තාක්ෂණයන් සඳහාය. ඒ හා සමානව, කෘෂිකර්මාන්තයේ සන්දර්භය තුළ, හරිත විප්ලවයෙන් ඔබ්බට ඇති පියවර මෙම නවීන තාක්‍ෂණයන් වන නමුත් පරිසරයෙන් මුද්‍රා තබන ලද ස්කයි-ස්ක්‍රේපර්” වගා කුළුණු තුළ යොදවා ඇති අතර එමඟින් නැවත වන වගාව සඳහා ගොවිබිම් නිදහස් කරන බව මම බොහෝ කලක සිට යෝජනා කර ඇත්තෙමි. අනාරක්ෂිත පරිසරය තුළ මෙම තාක්ෂණයන් භාවිතා කිරීමේ විකල්පය වන්නේ පරිණාමීය මෙවලම් වලට එරෙහිව කිසිදු ආරක්ෂාවක් නොමැති කෘත්‍රිම වෛරස් (නැනෝ අංශු) පරිසර පද්ධතිවලට මුදා හැරීම වැනි ය.

කෙටි කාලීනව පරිසරය අමතක කර මිනිස් ආරක්ෂාව ගැන විමසමු. නැනෝ-යූරියා ඉසින ලක්ෂ 12ක් පමණ වන ගොවීන්ට අවශ්‍ය නැනෝ අපරාජිත ඇඳුම් සහ වෙස් මුහුණු කෝ? තවද, ඉලක්කගත ශාක හැර අනෙකුත් ශාක හා සත්ත්ව විශේෂ ඉතිරි වන පරිදි නැනෝ-යූරියා ඉසිය යුතු ය. එවැනි නිරාවරණයක දිගු කාලීන බලපෑම් දැනට නොදනී.

නැනෝ ද්‍රව්‍යවලට ප්‍රතිවිරුද්ධව, සාම්ප්‍රදායික කෘෂි රසායන දශක ගණනාවක් තිස්සේ භාවිතා කර ඇත. ග්ලයිෆොසේට් හෝ DDT වැනි ද්‍රව්‍ය 1970 ගණන්වල සිට මහා පරිමාණ අධ්‍යයනයන්ට සහ වරින් වර සමාලෝචනවලට මුහුණ දී ඇත. ග්ලයිෆොසේට් පිළිබඳ එක්සත් ජනපද රජයේ මහා පරිමාණ සෞඛ්‍ය අධ්‍යයනය එහි සහායකයින් සමඟ කාර්තුවකට ආසන්න කාලයක් පුරා ගොවි පවුල් 54,000 ක් පමණ නිරීක්ෂණය කිරීම සම්බන්ධ වූ අතර එය 2018 දී අවසන් වී එහි ආරක්ෂාව තහවුරු කළේය. බොහෝ කෘෂි රසායන පිළිබඳව සහ බොහෝ රටවල ගැඹුරු අධ්‍යයනයන් රාශියක් සිදු කර ඇත. ඊට වෙනස්ව, නැනෝ පොහොර ඉතා කෙටි කාලයක් සඳහා ලබා ගත හැකි අතර, මෙම නව ද්‍රව්‍ය සඳහා විශ්වාසදායක සෞඛ්‍ය-ආරක්ෂිත මාර්ගෝපදේශ අප සතුව නොමැත.

වත්මන් ආණ්ඩුවේ හෝ පසුගිය ආණ්ඩුවේ කෘෂිකාර්මික ප්‍රතිපත්ති වඩ වඩාත් සකසා තිබුණේ තමන්ට වස විසෙන් තොර පරිසරයක් නිර්මාණය කිරීම පිළිබඳ ප්‍රභූ පන්තියේ ප්‍රචාරවලින් වසඟ වූ ව්‍යාජ විද්‍යා ක්‍රියාකාරීන් විසිනි. කැලිෆෝනියාවේ සහ යුරෝපයේ ධනවත් පාරිසරික රාජ්‍ය නොවන සංවිධාන වලින් ඔවුන්ගේ ඉඟි ලබා ගනී, ඒවා ජානමය වශයෙන් නිර්මාණය කරන ලද ආහාර “ෆ්‍රැන්කන්-ෆුඩ්” ලෙස ලැයිස්තුගත කරයි. දේශීය ව්‍යාපාරය ශක්තිමත් වූයේ සාම්ප්‍රදායික කෘෂිකර්මය කාබනික ගොවිතැනට” සමාන කළ ජාතිකවාදීන් විසින් සහ Bayer-Monsanto වැනි බහුජාතික සමාගම් වීර ලෙස” ඉලක්ක කරන වාමාංශිකයන් විසිනි.

ඒ නිසා කොළඹ-7 ගස් ඉතිරි කිරීමේ (“රුක්-රාඑකගන්නෝ”) වර්ගවල අනපේක්ෂිත සංයෝජනයක්, රතන හාමුදුරුවෝ වැනි බෞද්ධ භික්ෂූන් වහන්සේලා. , මාක්ස්වාදී ආභාසය ලැබූ MONLAR ක්‍රියාකාරීන්, “නාත් දෙවියෝ” “හෙළසුවයේ” නැසීගිය සේනානායක මෙනවිය වැනි ෂාමන්වරුන්, වෛද්‍ය නලින් ද සිල්වා වැනි නොමඟ ගිය විද්වතුන් සහ ඔවුන්ගේ අනුගාමිකයින්, GMOA හි අනුරද්ධ පාදෙණිය වැනි වෛද්‍යවරුන් සමඟ පෙළ ගැසී සිටියහ. කැලිෆෝනියාවේ සනත් ගුණතිලක, ස්ටෙෆනි සෙනෙෆ් සහ “ආචාර්ය මර්කෝලා ” වැනි චරිතවලින් ආභාෂය ලබා ඇත. .

ඔවුන්ගේ බෑන්ඩ් කරත්තය සෑම බෝ නොවන රෝගයකටම චෝදනා කළේ කෘෂි රසායනවලටය. ෆ්ලෝරයිඩ් සහ අනෙකුත් ලවණ අඩංගු භූ විද්‍යාත්මකව දූෂිත ජලය නිසා ඇති වන බවට බොහෝ පර්යේෂකයන් විශ්වාස කරන අසාමාන්‍ය ආකාරයේ වකුගඩු රෝගයක් වර්ධනය වීම ඔවුන්ට තුරුම්පුවක් විය. සාම්ප්‍රදායික කෘෂිකර්මයට (සහ පාරම්පරික වෙදකමට) දැඩි ලෙස අනුග්‍රහය දක්වන්නෙකුට (ඉතාම වැරදි ලෙස) ලිවිය හැකිය: වසර දහස් ගණනක් මේ රටේ වී සහ අනෙකුත් වගාවන් රසායනික පොහොර නොමැතිව සිදු කර ඇත. මෙම කාලවලදී බරපතල CKD ගැටළු නොමැත. 1950 ගණන්වල සිට රසායනික පොහොර භාවිතය ආරම්භ කළ අතර වසර 20-30 කට පමණ පසු බරපතල CKD ගැටළු ඇති විය.

මේ අතර විද්‍යාඥයින් විසින්ම කෘෂිරසායන ද්‍රව්‍ය අධික ලෙස භාවිතා කිරීම සහ පස හා පරිසරය හායනය වීම සම්බන්ධයෙන් බරපතල කනස්සල්ලක් ප්‍රකාශ කිරීමට පටන් ගෙන තිබුණි. මෙය සිදුවන්නට පටන්ගෙන තිබුණේ සහනාධාර පොහොරවලින් තවදුරටත් ප්‍රමුඛ වූ පාලනයකින් තොරව “නිදහස්” වෙළඳපොලක් පැමිණීමෙන් පසුවය.

එබැවින් කෘෂි රසායන සඳහා දැඩි සීමා පැනවීමට වේදිකාව සකස් විය. ඒ වෙනුවට, Toxin-Free bandwagon වේගවත් විය . සිරිසේන ආන්ඩුව විසින් “රවුන්ඩ්අප්” නම් ජනප්‍රිය වල් නාශකය තහනම් කිරීම මුලින්ම පැමිණියේය. . රතන හාමුදුරුවෝ සිරිසේනගේ කෘෂිකර්මාන්තයේ ප්‍රමුඛයා විය. මෙමගින් සියලුම කෘෂිකාර්මික ක්ෂේත‍්‍ර අඩපණ වූ අතර, බැඳුම්කර මගඩියට වඩා තුන් ගුණයක පාඩුවක් සිදු වූ අතර තේ අපනයනය කඩා වැටීමේ අපේක්ෂාව ද නිර්මාණය විය. කෙසේ වෙතත්, මතවාදීමය වශයෙන් මෙහෙයවන ව්‍යාපාර සාක්ෂි වලින් ඉගෙන නොගන්නා අතර, වත්මන් රජය තීරණය කළේ සිරිසේන රජය පමණක් නොව අනෙකුත් සියලුම ජාතීන් අභිබවා යාමට, සියලු කෘෂිරසායන තහනම් කරමින් 100% කාබනික යන්න” ප්‍රථමයා බවට පත් කරමිනි.

එම තහනම පනවනු ලැබුවේ 2021 මැයි මාසයේදී හදිසියේම ය . හමුදාව පවා කොම්පෝස්ට් සෑදීමට හරවා යවන ලද අතර රසායනික” පොහොර සහ පළිබෝධනාශක නැව්ගත කිරීම ප්‍රතික්ෂේප කරන ලදී. යූරියා පොහොර වෙනුවට 46% N වෙනුවට නයිට්‍රජන් ප්‍රමාණය 2%ක් පමණක් අඩංගු ප්‍රමාණවත් කාබනික පොහොර නිපදවීමට නොහැකි බව රජයේ සැලසුම්කරුවන්ට වැටහුණේ ඔවුන්ගේ දැඩි උත්සාහය අසාර්ථක වූ විටය. මේ බව අපේ පෙර ලිපිවල පුරෝකථනය කර තිබුණි, ඒ වන විටත් සිරිසේන යුගයේ ඊනියා විෂ නැති” කෘෂිකර්මාන්තයේ තර්ජනය රට පුරා එල්ල වී තිබුණි.

ඉතින්, 100% කාබනික මත පදනම් වූ විෂ නැති ජාතියක්” නිර්මාණය කිරීමට උත්සාහ කිරීමේදී, මංමුලා සහගත රජයක් එහි ප්‍රතිවිරෝධතාවයට පැමිණ ඇත, එනම් කාබනික හෝ අකාබනික කිසිවක් ඉක්මවා ඇති කෘතිම ද්‍රව්‍ය සමඟ පමණක් ගනුදෙනු කරන ඉතා ඉහළ තාක්‍ෂණයකි. එය බිඳෙනසුලු පරිසර පද්ධතියක් සහ සැකයක් නැති පුරවැසියෙකු මත නැනෝ අංශු පොකුරු බෝම්බයක් පුපුරවා හැරීමට සැලසුම් කරයි.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2023 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress