පිටරට පරකාසේ ගෙදරට මරගාතේ
Posted on November 1st, 2021

ලංකාවේ වෙනදේ

දැන් අප මුහුණ දෙන අභියෝගය වන්නේ නවීන විද්‍යාත්මක තාක්ෂණික ක්‍රම සහ භාවිතයන් පාරිසරික හානියක් ඇති නොකර කෘෂිකාර්මික නිෂ්පාදනය ඉහළ නැංවීම සඳහා යොදා ගැනීමයි. දශක ගණනාවක් තිස්සේ නිදන්ගත වකුගඩු රෝගය ශ්‍රී ලංකාවේ කෘෂිකාර්මික හදවත් තුළ බරපතල ප්‍රශ්නයක් වී තිබේන බව නයිට්‍රජන් යළි සොයාගැනීම: දේශගුණික විපර්යාස, සෞඛ්‍ය, ජෛව විවිධත්වය සහ සඳහා විසඳුම් සහ සහයෝගීතාව” යන තේමාව යටතේ ස්කොට්ලන්තයේ ග්ලාස්ගෝ නුවර පැවැත්වෙන එක්සත් ජාතීන්ගේ දේශගුණික විපර්යාස සමුළුවට (COP 26) සමගාමීව ශ්‍රී ලංකාව විසින් සංවිධානය කරන ලද විශේෂ සමුළුව අමතමින් ජනාධිපතිවරයා ප්‍රකාශ කළේය.

රසායනික පොහොර අධික ලෙස භාවිත කිරීම මෙම ගැටලුවට විශාල දායකත්වයක් ලබා දී ඇති බව පැවසූ ජනාධිපතිතුමා, රසායනික පොහොර ආනයනය අවම කිරීමටත් කාබනික කෘෂිකර්මාන්තය දැඩි ලෙස දිරිමත් කිරීමටත් තම රජය දැඩි පියවර ගත් බව මෙහිදී ප්‍රකාශ නමුත් ඔහු රසායනික පොහොර සහ කෘශි රසායනික ද්‍රව්‍ය සම්පූර්න්යෙන්ම තහනම් කර ඇතිබව සභාව ඉදිරියේ ප්‍රකාශ නොකිරීමට වගබලා ගතේය

සමුළුව ඊයේ (31) පස්වරු 5.00 ට පැවැත්විණි. ස්කොට්ලන්ත වේලාවෙන් ජනාධිපති මාධ්‍ය අංශය පැවසීය.

“නයිට්‍රජන් යළි සොයාගැනීම” තේමාවද අසාසිටින පිරිස ව්‍යාකූල තත්වයටද පත්කර තිබුනි. සමහරදෙනේකුගේ අදහස වූයේ ලංකාවේ නවතම නයිට්‍රජන් සොයාගැනීමක් කල එලි දැක්වීමට එක්සත් ජාතීන්ගේ දේශගුණික විපර්යාස සමුළුවට (COP 26)  සමගාමීව ශ්‍රී ලංකාව විසින් මෙම සමුලුව සංවිධානය කරන ලද බවයි

සොබාදහමට එරෙහි නොවන නව කෘෂිකාර්මික විප්ලවයක අත්‍යාවශ්‍ය අවශ්‍යතාවය අවධාරණය කළ ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මහතා සොබාදහමට එරෙහිව ක්‍රියා කරනවාට වඩා සොබාදහම සමඟ සහජීවනයෙන් සිටිය යුතු බව පෙන්වා දුන්නේය.

මගේ රජයේ ප්‍රතිපත්ති රාමුව තිරසාර බව අවධාරණය කරයි. දේශගුණික විපර්යාස පිළිබඳ එක්සත් ජාතීන්ගේ මූලික අවශ්‍යාංග සම්මුතිය (UNFCCC) යාන්ත්‍රණය සඳහා ශ්‍රී ලංකාවේ අභිලාෂකාමී යාවත්කාලීන කරන ලද ජාතික වශයෙන් නිර්ණය කළ දායකත්වයෙන් මෙය පිළිබිඹු වනබව” ජනාධිපතිතුමා පැවසීය.

මෙම ක්‍රියාව පුළුල් ලෙස අගය කර ඇතත්, එය යම් විවේචනයකට සහ ප්‍රතිරෝධයකට ද මුහුණ දී ඇත. රසායනික පොහොර ලොබි කණ්ඩායම්වලට අමතරව අස්වැන්න වැඩිකර ගැනීමේ පහසු ක්‍රමයක් ලෙස පොහොර අධික ලෙස භාවිත කිරීමට පුරුදු වී සිටින ගොවීන්ගෙන් මෙම ප්‍රතිරෝධය මතුව තිබෙනවා” යැයිද ජනාධිපතිතුමා පැවසීය.

ශ්‍රී ලංකාවේ පොහොසත් කෘෂිකාර්මික උරුමය සලකා බැලීමේදී මෙය විශේෂයෙන් අවාසනාවන්ත තත්ත්වයක්” යැයි ජනාධිපතිවරයා වැඩිදුරටත් පැවසීය.

සංවර්ධනය වෙමින් පවතින රටක් ලෙස සම්පත් අවහිරතා මධ්‍යයේ වුවද පරිසරය පිළිබඳ ශ්‍රී ලංකාවේ ප්‍රගතිශීලී න්‍යාය පත්‍රය ක්‍රියාත්මක වන බව පැවසූ ජනාධිපතිතුමා, විශේෂයෙන් වසංගතයෙන් පසුව සංවර්ධන වැඩසටහන් සමඟ එවැනි න්‍යාය පත්‍රයක් පවත්වාගෙන යාම සංවර්ධනය වෙමින් පවතින සියලුම ජාතීන්ට අභියෝගාත්මක බව පෙන්වා දුන්නේය.

සංවර්ධන ආධාර, තාක්ෂණ ස්ථාන මාරුවීම්, නිපුණතා සංවර්ධනය, ආයෝජන සහ මූල්‍ය සහය තුළින් සංවර්ධිත රටවල් සිය පූර්ණ සහයෝගය එවැනි ජාතීන්ට ලබා දෙනු ඇතැයි ජනාධිපතිතුමා විශ්වාසය පළ කළේය. මෙම ප්‍රයත්නයේදී ව්‍යාපාර සඳහා සැලකිය යුතු කාර්යභාරයක් ද ඇති බවත්, තිරසාරභාවය සඳහා ආයෝජනය කිරීමේදී සැලකිය යුතු ප්‍රතිලාභයක් ලැබිය යුතු බවත් ඔහු සඳහන් කළේය.

අද ජීවතුන් අතර සිටින අප සියලු දෙනාම අනාගත පරපුර වෙනුවෙන් මේ පෘථිවියේ භාරකරුවන්ය. අපට හැකි සෑම ආකාරයකින්ම දායක වෙමින් එහි සෞඛ්‍යය තහවුරු කිරීම සඳහා අප සියලු දෙනා එක්ව කටයුතු කළ යුතුයි.’’ ජනාධිපතිතුමා පැවසීය.

“අපි සියලු දෙනාම සාමූහිකත්වයෙන් සහ හොඳ හිතකින් මෙය කරන්නේ නම්, අපගේ ජනතාව සහ අපේ පෘථිවිය සඳහා ධනාත්මක වෙනසක් ඇති කිරීමට අප සාර්ථක වනු ඇතැයි මට විශ්වාසයි,” ඔහු පැවසීය.

විදේශ නියෝජිතයින් සංසදයට සාදරයෙන් පිළිගනිමින් පරිසර අමාත්‍ය මහින්ද අමරවීර මහතා පැවසුවේ සාම්ප්‍රදායික කෘෂිකාර්මික ඉඩම් 100% කාබනික බවට පත් කිරීමට තීරණය කළ ලොව පළමු රට ශ්‍රී ලංකාව බවට පත්ව ඇති බවයි. දේශගුණික විපර්යාස සඳහා තිරසාර විසඳුම් සහිත හරිත සමාජ-ආර්ථිකයක් නිර්මාණය කිරීම මෙම පියවරේ අරමුණ බව අමාත්‍යවරයා පැවසීය.

ප්‍රමාද වූ සහ ජීවතුන් අතර සිටින සියලුම විද්‍යාඥයින් නයිට්‍රජන් පිළිබඳ ඔවුන්ගේ ක්‍රියාකාරකම් අගය කළ අමාත්‍යවරයා, නයිට්‍රජන් සොයා ගැනීමෙන් සියවස් ගණනාවකට පසු අපි නයිට්‍රජන් නැවත සොයා ගනිමින් සිටිමු” යනුවෙන් පැවසීය.

පරිසර අමාත්‍යාංශයේ ලේකම් ආචාර්ය අනිල් ජාසිංහ දේශගුණයට ඔරොත්තු දීමේ හැකියාව සහ අනුවර්තනය වීම පිළිබඳ ශ්‍රී ලංකාවේ අභිලාෂයන් පිළිබඳව අදහස් ප්‍රකාශ කළේය: COP26 සහ ඉන් ඔබ්බට,” එක්සත් රාජධානියේ ශ්‍රී ලංකා මහ කොමසාරිස් සරෝජා සිරිසේන ද අදහස් පළ කළ බව PMD වාර්තා කරයි.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2023 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress