නැනෝ නයිට්‍රජන් සහ නැනෝ යූරියා
Posted on November 18th, 2021

මහාචාර්ය ඕ.ඒ. ඉලේපෙරුම උපුටා ගැන්ම The Island (ගූගල් පරිවර්තනයක්)

රසායනික පොහොර නොමැතිකම පිළිබඳ කනස්සල්ල පුළුල් ලෙස පවතී. කෘෂිකාර්මික ප්‍රජාවන් සහ ගොවීන් අමාත්‍යවරයා සහ රජය කෙරෙහි සිය කෝපය පිටකරමින් සිටිති. ගොවීන් තම මහ වී වගාව අත්හැර දමන බවට පවා තර්ජනය කර ඇති අතර, එවැනි ක්‍රියාවන් අපගේ ආහාර සුරක්ෂිතතාවයට විනාශකාරී බලපෑමක් ඇති කරනු ඇත. කෘෂිකර්ම දෙපාර්තමේන්තුවේ සහල් අභිජනන විද්‍යාඥයින්ගේ කැපවීමෙන් අප ලබා ගත් සහල්වල ස්වයංපෝෂිතභාවයට මෙය දැඩි ලෙස බලපානු ඇත. කොම්පෝස්ට් සමඟ සම්පුර්ණයෙන්ම කාබනික බවට පත්වීම පිළිබඳව මීට පෙර ඇති වූ මතභේදය රජය විසින් ගනු ලැබූ වැරදි තීරණයකි. මෑතකදී, යුරෝපීය සංගමයේ රටවල් 2030 වන විට සියයට 25 කාබනික සඳහා යාමට තීරණය කළේ කළ හැකි දේ සහ කළ නොහැකි දේ තේරුම් ගෙන ය. සෞඛ්‍ය සම්පන්න ශාක වර්ධනයක් සඳහා අවශ්‍ය පෝෂක ප්‍රමාණවත් ප්‍රමාණයකින් කොම්පෝස්ට් ලබා නොදෙන බැවින් 2021 මැයි 01 වැනි දින The Island පුවත්පතේ මගේ ලිපියෙන් සියයට 100 කොම්පෝස්ට් කරා ගමන් කිරීමේ නිෂ්ඵල භාවය පිළිබඳව මම කටයුතු කළෙමි.

මේ වන විට ක්ෂේත්‍ර පරීක්‍ෂණ සිදු කෙරෙන ‘නැනෝ නයිට්‍රජන්’ දියර පොහොර ඉන්දියාවෙන් ආනයනය කිරීමට බලධාරීන් තීරණය කර ඇත. බලධාරීන් මෙම නැනෝ නයිට්‍රජන් ලෙස අත්තනෝමතික ලෙස හැඳින්වුවද, එය සැබවින්ම නැනෝ යූරියා ලෙස වර්ගීකරණය කළ නිෂ්පාදනයකි. නිෂ්පාදකයා විසින්ම නැනෝ යූරියා නිෂ්පාදනය ලේබල් කර ඇති අතර අපගේ කෘෂිකර්ම අමාත්‍යාංශයේ නිලධාරීන් දියර පොහොර නැනෝ නයිට්‍රජන් නමින් නව ලේබලයක් ‘නිපදවා ඇත. අපි ගෙන්වන්නේ නැනෝ යූරියා නෙවෙයි නැනෝ නයිට්‍රජන් කියන කතාවට චිත්‍ර ඇඳපු නිලධාරීන් අපේ කෘෂිකර්ම ඇමැතිතුමාව නොමග යවලා. මෙම නිෂ්පාදනයේ නම ඔහුට කෙතරම් විශ්වාසද යත් එය නැනෝ නයිට්‍රජන් නොව නැනෝ යූරියා බව ඉතා නිවැරදිව පෙන්වා දුන් පාඨලී චම්පික රණවක මන්ත්‍රීවරයාට එරෙහිව ඔහු අපරාධ පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුවට පැමිණිලි කිරීමට ගියේය. තවද, මෙතරම් විශාල මිල වෙනසක් සඳහා පැහැදිලි කිරීමක් ඉල්ලා නිෂ්පාදකයාගෙන් ලීටරයක මිල ඩොලර් 7.74 සිට ඩොලර් 25 දක්වා ශ්‍රී ලංකාවේ මිල වැඩි කරන බවට රණවක මන්ත්‍රීවරයා රජයේ දේශපාලනඥයින් ප්‍රසිද්ධියේ චෝදනා කළේය.

සහල්වලට අමතරව සෑම අංශයක්ම ආවරණය වන පරිදි මෙම පොහොර අපගේ කෘෂිකර්මාන්තයට ඵලදායී වේද යන්න සොයා බැලිය යුතුය. ඉන්දියාවෙන් ආනයනය කරන නැනෝ නයිට්‍රජන් රසායනික ද කාබනික ද යන්න පිළිබඳව අපගේ උගත් බලධාරීන් අතර වැරදි මත කිහිපයක් තිබේ. මෙම නැනෝ නයිට්‍රජන් පොහොරවල ස්වභාවය පිළිබඳව සාමාන්‍ය ජනතාව දැන ගැනීම වැදගත්ය. සමහර වැදගත් කරුණු නම්: නැනෝ යන්නෙහි අර්ථය, සහ ඊනියා නැනෝ නයිට්‍රජන් ද්‍රවය සාදන ආකාරය සහ ඉන්දියාවේ ක්ෂේත්‍ර පරීක්ෂණවල ප්‍රතිඵල.

නැනෝ අංශු යනු නැනෝමීටර 1 සිට 100 දක්වා පරාසයක විෂ්කම්භය ඇති අතිශය කුඩා අංශු ලෙස අර්ථ දක්වා ඇත. නැනෝමීටරයක් ​​(nm) යනු මීටරයකින් බිලියනයකින් එකක් වන අතර ඒවා පියවි ඇසින් දැකිය නොහැක. උදාහරණයක් ලෙස කිරි යනු 50 සිට 600 nm අතර ප්‍රමාණයේ කැසීන් මයිසෙල් සහිත ඉමල්ෂන් එකකි. ඉන්දියාවෙන් ආනයනය කරන ලද නැනෝ නයිට්‍රජන් ද්‍රවය පළමුව සාම්ප්‍රදායික යූරියා හයිඩ්‍රොක්විනෝන් සමඟ මිශ්‍ර කර සකස් කර ඇත. මෙම මිශ්‍රණය පසුව කැල්සියම් සයනමයිඩ් කුඩු මතට ඉසින අතර අවසානයේ නැනෝ අංශු වලට විසුරුවා හරිනු ලැබේ. අවසාන නිෂ්පාදනයේ හයිඩ්‍රොක්විනෝන් සියයට එකක්, කැල්සියම් සයනමයිඩ් සියයට 10ක් සහ යූරියා සියයට 90කට ආසන්න ප්‍රමාණයක් දරයි. එහි ප්‍රතිඵලයක් ලෙස නැනෝ අංශු 20 සිට 50 nm දක්වා ප්‍රමාණවලින් යුක්ත බව වාර්තා වේ. කැල්සියම් සයනමයිඩ් අවසානයේ ඇමෝනියා ලබා දෙන ජලය සමඟ ප්‍රතික්‍රියා කරන අතර එය භාවිතා කරන පැරණිතම නයිට්‍රජන් පොහොරවලින් එකකි.

නැනෝ නයිට්‍රජන් අමෙරිකානු රසායනාගාරයක සේවය කරමින් සිටියදී වෛද්‍ය රමිෂ් රාලියා විසින් සොයා ගන්නා ලදී. ඔහු දැන් ශ්‍රී ලංකාවට නැනෝ යූරියා සපයා ඇති ඉන්දියාවේ විශාලතම සමුපකාර සමිතියක් වන ඉන්දීය ගොවි පොහොර සමුපකාර සමාගමට (IFFCO) සම්බන්ධ විය. IFFCO විසින් සිදු කරන ලද ක්ෂේත්‍ර අත්හදා බැලීම්වලට අනුව, ඔවුන් කියා සිටින්නේ නැනෝ යූරියා මිලි ලීටර් 500 බෝතලයකට යූරියා කිලෝග්‍රෑම් 45 ක මල්ලක් වෙනුවට ආදේශ කළ හැකි බවයි. මෙම බෝතලයට යූරියා ග්‍රෑම් 20 ක් පමණ එකතු වන බැවින් එය විශ්වාස කිරීමට අපහසුය, මන්ද එහි අඩංගු වන්නේ සියයට හතරක් පමණක් නයිට්‍රජන් වන අතර යූරියා කිලෝග්‍රෑම් 45 බෑගයකින් නයිට්‍රජන් කිලෝග්‍රෑම් 21 ක් සපයයි. එකතු කරන සාම්ප්‍රදායික යූරියා වලින් සියයට 40ක් ශාක මගින් අවශෝෂණය කර ගත්තද එය ශාක මගින් ලබා ගන්නා නයිට්‍රජන් කිලෝග්‍රෑම් 8.4 දක්වා ක්‍රියා කරයි, එය නැනෝ යූරියා මගින් 400 ගුණයකට වඩා වැඩි ප්‍රමාණයක් ලබා දෙයි. පසෙහි යොදන යූරියා මෙන් නොව, නැනෝ යූරියා දියර සෘජුවම පත්‍ර මත ඉසිනු ලබන අතර එහිදී එය පත්‍රවල ආමාශ විවරයන් හරහා අවශෝෂණය වේ.

සාම්ප්‍රදායික යූරියා වලට වඩා නැනෝ යූරියා වල ප්‍රක්ෂේපිත වාසිය තිබියදීත්, සහල්, එළවළු සහ අනෙකුත් භෝග වගා කිරීම සඳහා මූලික නයිට්‍රජන් අවශ්‍යතා සැපයීමට එයට නොහැක. රෝපණ ආරම්භක අදියරේදී යූරියා අවශ්ය වේ. නැනෝ යූරියා ප්‍රයෝජනවත් වන්නේ ශාක පත්‍ර වර්ධනය වූ පසුකාලීන අවධියේදී පමණි. ආරම්භක අවධියේදී නැනෝ යූරියා යෙදීම විද්‍යාත්මකව අර්ථ විරහිත වන අතර නාස්තිකාර ව්‍යායාමයකි. කෘෂිකර්ම දෙපාර්තමේන්තුව විසින් නියම කර ඇති යූරියා අවශ්‍යතාවය මත වියළි කලාපය සඳහා යූරියා අවශ්‍යතාවය හෙක්ටයාරයකට කිලෝග්‍රෑම් 225 කි. යූරියා කිලෝග්‍රෑම් 50ක් රුපියල් 3430ක් වන වත්මන් මිල අනුව (සහනාධාර නොමැතිව) ගොවියකුට දැරීමට සිදු වන්නේ රු. 15,435, වියළි කලාපය සඳහා. යූරියා අවශ්‍යතාවය හෙක්ටයාරයකට කිලෝග්‍රෑම් 140ක් පමණක් වන තෙත් කලාපය සඳහා වියදම රු. 9,604 කි. එම නයිට්‍රජන් අවශ්‍යතාවය කුඹුරු හෙක්ටයාරයකට ලබාදීමට නම් ගොවියෙකුට නැනෝ යූරියා ලීටර් 1250ක් ඉසිය යුතුය. රජයේ ඇස්තමේන්තුවලට අනුව නැනෝ යූරියා ලීටරයක මිල රු. 1,250, මුළු පිරිවැය රු. හෙක්ටයාරයකට 156,250 කි. කෙසේ වෙතත්, රජය හෙක්ටයාරයකට බෙදා හරින්නේ නැනෝ යූරියා ලීටර් 2.5 ක් පමණක් වන අතර එය සම්පූර්ණයෙන්ම ප්‍රමාණවත් නොවන අතර සහල් නිෂ්පාදනය දැඩි ලෙස අඩු කරයි. රජය විසින් ආනයනය කරන ලද නැනෝ යූරියා නොමිලයේ බෙදා හැරියද අවසානයේ මුදල් ලැබෙන්නේ මහජන මුදල්වලින් වන අතර එය බදු ගෙවන්නන්ගේ මුදල් නාස්තියකි. කෘෂිකර්ම අමාත්‍යාංශයේ නිලධාරීන්ට මෙම සරල අංක ගණිතය නොපෙනෙන්නේ මන්ද යන්න පුදුම සහගත මෙන්ම සමාව දිය නොහැකි කරුණකි. එපමනක් නොව, නැනෝ යූරියා වල කාර්යක්ෂමතාව පිළිබඳ විවේචනාත්මක තක්සේරුවක් සඳහා ඉන්දියාවේ සිදු කරන ලද ක්ෂේත්‍ර පරීක්ෂණ ප්‍රමාණවත් නොවන අතර ඉන්දියානු හිමිකම් වල නිරවද්‍යතාවය තීරණය කිරීම සඳහා ශ්‍රී ලංකාව තුළ වැඩිදුර ක්ෂේත්‍ර අත්හදා බැලීම් අවශ්‍ය වේ.

නැනෝ යූරියා වැනි නැනෝ අංශුවලට නිරාවරණය වීම නිසා ඇති වන සෞඛ්‍යමය බලපෑම් ද අප සලකා බැලිය යුතුය. නැනෝ පොහොරවල සෞඛ්‍ය ප්‍රතිවිපාක පිළිබඳව ලෝකය තවමත් අවබෝධ කරගෙන නොමැති අතර එවැනි කුඩා අංශු පෙණහලුවලට ආශ්වාස කිරීම සෞඛ්‍යයට අහිතකර බලපෑම් ඇති කළ හැකිය. වායු දූෂණය පිළිබඳ අධ්‍යයනයෙන් හෙළි වී ඇත්තේ සියලුම වායු දූෂකවලින් වඩාත් භයානක වන්නේ සියුම් අංශු වන අතර එය පෙනහළු වල ඇල්වෙයෝලි තුළට ගොස් බ්‍රොන්කයිටිස්, නිදන්ගත බාධාකාරී පුඵ්ඵුසීය රෝග (COPD), හෘද රෝග සහ පිළිකා පවා ඇති කරන බවයි.

ශ්‍රී ලංකාවේ විද්‍යාඥයන් විසින් 2012 වසරේ දී නැනෝ යූරියා වෙනස් ආකාරයක් වාර්තා කර ඇත. ශ්‍රී ලංකා නැනෝ තාක්‍ෂණ ආයතනයේ මහාචාර්ය නිල්වලා කෝට්ටේගොඩ සහ ඇයගේ කණ්ඩායමේ පර්යේෂණවලින් හෙළි වූයේ යූරියා හයිඩ්‍රොක්සිඇපටයිට් නැනෝ අංශු මත අවශෝෂණය කර කුඹුරුවලට යොදන විට එය ක්‍රියා කරන බවයි. ප්‍රමාණයෙන් සියයට 60 ත් 70 ත් අතර ප්‍රමාණයකට කාන්දු වන සාම්ප්‍රදායික යූරියා සෘජුව යෙදීමට සාපේක්ෂව යූරියා ක්‍රමයෙන් ශාකයට මුදා හැරීමේ ප්‍රතිඵලයක් ලෙස සෙමින් නිකුත් කරන නයිට්‍රජන් පොහොරක් ලෙස. මේ ආකාරයට පසට යෙදිය යුතු යූරියා ප්‍රමාණය දැන් යොදන ප්‍රමාණයෙන් හරි අඩකට පමණ පහසුවෙන් අඩු කර ගත හැක. එප්පාවල පොස්පේට් නිධියෙන් හයිඩ්‍රොක්සිඇපටයිට් පහසුවෙන් සකස් කර ගත හැක. තවද, ඇපටයිට් ද සෙමෙන් දිරාපත් වන අතර ශාකවල නිරෝගී වර්ධනයට අවශ්‍ය පොස්පරස් පෝෂක ලබා දෙයි. අවාසනාවකට, දේශීය නව නිපැයුම් සහ සොයාගැනීම් සම්බන්ධයෙන් බොහෝ විට සිදු වන ශ්‍රී ලාංකේය විද්‍යාඥයින් විසින් කරන ලද මෙම අගනා සොයා ගැනීම අපේ රජය භාවිතා නොකළේය. දේශපාලකයින් කෙටි කාලීන දේශපාලන වාසි සඳහා දේවල් වේගයෙන් සොයා ගැනීමේ අවදානම ගනී; විද්‍යාඥයන් යෝජනා ඉදිරිපත් කරන්නේ ප්‍රතිලාභ සහ අවාසි හොඳින් කිරා බැලීමෙන් පසුවය. පැහැදිලිවම ‘විස්ටාස් ඔෆ් සෞභාග්‍යයේ’ දස අවුරුදු කෘෂිකාර්මික සැලැස්මට ද එය සැලසුම් කළ ‘වියතුන්’ට වඩා දේශපාලකයන් අතින් ද එම ඉරණම අත් විය.

රජය නයිට්‍රජන් ගැන කතා කරන අතර පොටෑෂ් පවා ආනයනය කර ඇති අතර, NPK (නයිට්‍රජන්, පොස්පරස් සහ පොටෑසියම්) පොහොර සූත්‍රයේ නැතිවූ සම්බන්ධයක් ඇති අතර අතුරුදහන් වන්නේ පොස්පරස් ය. සම්ප්‍රදායිකව, ආනයනික ත්‍රිත්ව සුපර් පොස්පේට් හරහා පොස්පරස් පෝෂක සපයනු ලැබේ. අපේම එප්පාවෙල පාෂාණ පොස්පේට් නිධිය යොදාගෙන පොස්පේට් පොහොර හදනවා කියලා බලයට පත් වූ ආණ්ඩු කතා කළා. සමහර නොපෙනෙන හස්තයන් මෙය ක්‍රියාත්මක කිරීම වලක්වන බැවින් මෙය NATO වෙත සීමා වේ (කිසිදු ක්‍රියාවක් නැත, කතා කිරීම පමණි). මෙම ලියුම්කරු අනෙකුත් ප්‍රවීණයන් සමඟ එක්ව එප්පාවල පොස්පේට් වලින් තනි සුපර් පොස්පේට් (SSP) පොහොර නිෂ්පාදනය සඳහා සවිස්තරාත්මක යෝජනාවක් 2018 වසරේ කෘෂිකර්ම අමාත්‍යවරයා වෙත ඉදිරිපත් කළේය. මෙම ව්‍යාපෘතිය සිදුකිරීමට සීමාසහිත ලංකා පොස්පේට් සමාගමට බලය පවරමින් අවම වශයෙන් කැබිනට් තීරණ දෙකක්වත් ඇත. නමුත් කිසිදු ක්‍රියාමාර්ගයක් ගෙන නොමැත. පොස්පේට් පොහොර දේශීය නිෂ්පාදනය ආරම්භ කිරීමට පියවර ගෙන ඇත.

අත්‍යවශ්‍ය ත්‍රිත්ව සුපර් පොස්පේට් සැපයීම සම්බන්ධයෙන් රජය සැලසුම් කරන්නේ කුමක් දැයි පැහැදිලි නැත. මුල් පොහොර (‘මඩ පොහොර’) සඳහා යූරියා, ත්‍රිත්ව සුපර් පොස්පේට් සහ පොටෑෂ් අවශ්‍ය වේ. එලෙසම ළදරුවන්ට අස්ථි වර්ධනය සඳහා කැල්සියම් සහ පොස්පරස් අවශ්‍ය වන අතර කිරි මගින් සපයනු ලැබේ, ශාකවලටද නිරෝගී වර්ධනයක් සඳහා පොස්පේට් අවශ්‍ය වේ. පොස්පරස් ඌනතාවය වර්ධනය අඩාල වීමට හේතු වන අතර එම නිසා දුර්වල අස්වැන්නක් ලැබේ. දින කිහිපයකට පසු නයිට්‍රජන් ඔක්සයිඩ ලබා දෙමින් දිරාපත් වන යූරියා මෙන් නොව, පොස්පේට් පස සමඟ බැඳී පසෙහි පවතී.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2022 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress