ගාලු මුවදොර මහරාජාගේ ජොක්ස්ට්‍රැප් විරෝධතාව – 2014 පෙබරවාරි මාසයේදී යුක්රේනයේ ‘මෛඩන් චතුරශ්‍රය’ ව්‍යාජ කොඩි මෙහෙයුම නැවත ධාවනය කිරීම (2 කොටස)
Posted on July 15th, 2022

ජොනතන් මෑන්ස් විසින්

1 කොටසින් ඉදිරියට

2014 පෙබරවාරි මාසයේදී යුක්රේනයේ, ජුන්ටා අගමැති ලෙස පත් කළ හිටපු මහ බැංකුකරුවෙකු වූ Yatsenyuk, රුසියානු ඇප දීමේ ගනුදෙනුව අවලංගු කර ඒ වෙනුවට IMF ‘සහාය’ ඉල්ලා සිටියේය.

IMF කප්පාදු පියවර වහාම ක්‍රියාත්මක කරන ලෙස ඉල්ලා සිටියේය; විශ්‍රාම වැටුප්, උනුසුම් ආධාර සහ අනෙකුත් සමාජ වැඩසටහන් කප්පාදු කරන ලදී.

කුමන්ත‍්‍රණය විසින් නිර්මාණය කරන ලද තත්ත්වය විස්තර කරමින් විශ්ලේෂකයෙකු පැවසුවේ, “යුක්රේනය මූල්‍ය කළු කුහරයක් බවට පරිවර්තනය කරමින් පාලන තන්ත්‍රය අවුල් සහගත තත්ත්වයන් මුදා හැරියේය” යනුවෙනි.

2022 මැයි 09 වැනි දින කොළඹදී සිදුවූ කුමන්ත්රණය, 2014 යුක්රේන කුමන්ත්රණයට සමාන බොහෝ අංගයන්ගෙන් සමන්විත විය. ශ්රී ලංකාවේ කළු සඳුදාට දින කිහිපයකට පෙර, යුක්රේන කුමන්ත්රණයේ ගෘහ නිර්මාණ ශිල්පියා සහ දැන් දේශපාලන කටයුතු පිළිබඳ එක්සත් ජනපද නියෝජ් රාජ් ලේකම් සහ NED (CIA) අධ්යක්ෂ මණ්ඩල සාමාජික වික්ටෝරියා නුලන්ඩ් 23දා කොළඹදී NED අරමුදල් ලබන විරෝධතාකරුවන් හමුවිය මාර්තු 2022 ඇය යුක්රේනයේ 2014 පෙබරවාරි මාසයේදී කළාක් මෙන්; එම සංචාරවලින් පසුව දැවෙන ප්රශ්න දැඩි ලෙස පුපුරා ගියේය.

CIA විසින් කොළඹ කඩාකප්පල් කිරීමේ ව්‍යාපෘතිය සඳහා ඇමරිකානු ඩොලර් මිලියන 2.5 ක් ආයෝජනය කර ඇති බව වාර්තා වේ.

ජනාධිපති රාජපක්ෂ, ආණ්ඩුක්රම ව්යවස්ථාවට පටහැනිව කුමන්ත්රණයේ හවුල්කාරිත්වය පෙන්වමින්, ඇමරිකානුවන් විසින් තම කොණ්ඩය ගලවාගෙන විනෝද වන ජනතාව සහ ඔහුගේ පක්ෂය විසින් ප්රතික්ෂේප කරන ලද පිළිකුල් සහගත දේශපාලකයෙකු වන වික්රමසිංහ, අගමැති ලෙස පත් කිරීමත් සමඟ ශ්රී ලංකාව කම්පනයට පත් විය.

 මැයි 08 වෙනිදා අගමැති රාජපක්ෂ ඉල්ලා අස්වීමට ජනාධිපති රාජපක්ෂට අවශ් වූයේ මන්දැයි පැහැදිලි විය.

මෙම පුද්ගලයාට සීමිත කාලයක් තම විධායක බලය පැවරූ ශ්රී ලංකා මහජනතාවගේ රජයට එරෙහිව කුමන්ත්රණ කළ කුමන්ත්රණකරුවන් අතර ජනාධිපති රාජපක්ෂ විය. ඔහු කුමන්ත්රණය කරමින්, ඇමරිකානුවන් සමඟ සිට, ජනතාවගේ ප්රකාශිත කැමැත්තට එරෙහිව, මෙසේ තමාව රාජ් සතුරෙකු ලෙස හෙළා දුටුවේය.

කුමන්ත්රණය අර්ධ වශයෙන් සාර්ථක විය; නීත්යානුකූල අගමැති පෙරළා නීත්යානුකූල නොවන අගමැතිවරයෙක් පත් කළා.

2019 සහ 2020 මැතිවරණ වලදී දැඩි ලෙස ප්රකාශ කරන ලදරජය තේරී පත් වූ ප්රතිපත්ති ප්රතික්ෂේප කරමින් ජනතාවගේ කැමැත්ත අහෝසි කරන බව රටට පැවසීමට වික්රමසිංහට කාලය අහිමි විය.

තමා රට ජාත්යන්තර මූල් අරමුදලේ කඳවුරට (වොෂින්ටනය) ගෙන යන බවත්, රට තුළ ඇති සියලුම ඉඩම් පෞද්ගලීකරණය කරන බවත් (ආණ්ඩුක්රම ව්යවස්ථාව උල්ලංඝනය කරමින්), විදේශ රටවලට සහ ආයතනවලට ශ්රී ලංකාවේ ඉඩම්, සම්පත් සහ අයිතිය හිමිකර ගැනීමට හැකි වන ක්රියාමාර්ග ආරම්භ කරන බව වික්රමසිංහ පැහැදිලි කළේය. වත්කම් සහ, ‘ඉන්දුපැසිෆික් විධානයේමූලස්ථානය ලෙස සේවය කරන ඉන්දුපැසිෆික් කලාපයේ විශාලතම හමුදා කඳවුර ශ්රී ලංකාවේ පිහිටුවීමට එක්සත් ජනපදයට සහාය වීම; ඔහු ACSA, SOFA සහ MCC ගිවිසුම් අත්සන් කර අනුමත කරන බවට ඉඟි කළේය.

දකුණු කොරියාව නේටෝවේ සාමාජිකත්වය සඳහා ඉල්ලුම් කිරීමත් සමඟ, නේටෝව ද ආසියාව දෙසට හැරෙමින් සිටින බව පෙනේ; ශ්‍රී ලංකාව ඉන්දියානු උප මහාද්වීපය ආශ්‍රිතව ඉන්දියන් සාගරයේ තීරණාත්මක නේටෝ කඳවුරක් විය හැකිය.

බංග්ලාදේශය, පකිස්ථානය සහ ශ්‍රී ලංකාව විභව නේටෝ අපේක්ෂකයින් වීමත් සමඟ, මෑත කාලීන වර්ධනයන් අනුව, එක්සත් ජනපදය ඉන්දියානු සංගමයේ ඒකාග්‍රතාවයට තර්ජනයක් වන පරිදි චීනය වට කළ හැකි හෝ දාරවලින් ඉවතට යා හැකි නේටෝ හැකියාවක් වර්ධනය කර ගත හැකිය.

ශ්‍රී ලංකාවේදී, මැයි 09 වැනි දින කුමන්ත්‍රණයෙන් මහින්ද රාජපක්ෂගේ ජීවිතය විනාශ වීමට ආසන්න ය; ඔහු සටන්කාමියෙකි, විශේෂයෙන් චිප්ස් අඩු වූ විට; ඔහු දැනටමත් සමාජ මාධ්‍ය ඔස්සේ ඔහුව ඝාතනය කිරීම සඳහා මනෝවිද්‍යාවේ යෙදෙන ලෙස ඇමරිකානුවන්ට සහ ඔවුන්ගේ ද්විත්ව පුරවැසි කණ්ඩායම්වලට බල කරමින් දේශපාලන රැළි නිර්මාණය කිරීමට පටන් ගෙන ඇත.

වසර 2600ක දිවයිනේ ඉතිහාසයේ ප්‍රමුඛ පෙළේ ද්‍රෝහියෙකු ලෙස බොහෝ ශ්‍රී ලාංකිකයන් විසින් සලකනු ලබන ජනාධිපති රාජපක්ෂ, 2022 මැයි මාසයේදී, කුමන්ත්‍රණකරුවන් සමඟ හවුල් වීමෙන්, අධිචෝදනාවලින් සහ ජනතා කෝපයෙන් ගැලවී ගියේය; ඔහුවත් දැන් අතුගා දැමුවොත් වික්‍රමසිංහ අගමැති කරන්නේ කෙසේද?

කුමන්ත්රණකරුවන් ශ්රී ලංකාවේ නීත්යානුකූල ආන්ඩුව පෙරලා දැමූ නමුත් ජුන්ටාවේ ජනාධිපති ලෙස ගෝඨාභය රාජපක්ෂ තබා ගත්හ.

ගාලු මුවදොර විරෝධතාකරුවන්ට ‘ගෝඨා-ගෙදර යන්න’ කියා අසීමිත ලෙස කෑගසන ‘ජෝක් පටි සහ බ්‍රේස්’ විරෝධතාකරුවන්ට ජනාධිපතිවරයා ගාලුමුවදොර විරෝධතාකරුවන් රැඳී සිටිය යුතු බව පවසන ජුන්ටාවෙහි කොටසක් බව වටහා ගැනීම සමහර විට ව්‍යාකූල විය හැකිය. මත.

ඔවුන් සමහර විට නොදැනුවත්වම මෙම කුමන්ත්‍රණයේ යෙදී සිටින බවත්, අවස්ථාව අවශ්‍ය විට සහ කාලතුවක්කු ආහාර ලෙස ලබා දීමටත් බව ගාලු මුවදොර විරෝධතාකරුවන්ට වැටහෙන බවක් පෙනෙන්නට නැත.

ඔව් ගෝඨා යනවා හැබැයි ඇමෙරිකන්කාරයෝ පවරලා තියෙන වැඩේ ඉවර කරලා තමයි; විශ්ලේෂකයින් පවසන්නේ, සහතික කළ ආරක්ෂිත පිටවීමක් සහතික කිරීම සඳහා ඔහු මෙය ඔවුන්ගේ අභිමතය පරිදි ඉටු කළ යුතු බවයි.

රාජ්යයේ ව්යුහයන් (අධිකරණය, ව්යවස්ථාදායකය සහ විධායකය) ඉතිරිව ඇති දේ බිඳ වැටීමට පහසුකම් සැලසීමට සහ ආණ්ඩුක්රම ව්යවස්ථාව වැනි රාජ්යයේ ව්යුහයන්ට ආධාර කරන උපකරණවල බලය දියාරු කිරීමට ජුන්ටාව අවශ් වේ. , පොලිසිය, පූජ් පක්ෂය සහ හමුදාව.

මෙම අවසානය සාක්ෂාත් කර ගැනීම සඳහා, ජුන්ටාව හිතාමතාම හිඟය, පෝලිම් සහ කලකිරීම් විසඳීමට කිසිදු අර්ථවත් පියවරක් නොගත යුතුය.

එවැනි තත්වයක් තුළ පමණක්, ජනතාවගේ කලකිරීම සහ කෝපය බිඳවැටීමේ ලක්ෂ්යයක් දක්වා ඉහළ යනු ඇත.

ඊට සමගාමීව, ජුන්ටාවට අවශ්‍ය වන්නේ, සමහර විට, නියෝගවලට අනුකූලව, මෙම පුද්ගලයින් කෙරෙහි වෘත්තීය නොවන සහ අසංවේදී ලෙස ක්‍රියා කිරීමට අවශ්‍ය විය හැකි නීතිය ක්‍රියාත්මක කරන ආයතනවල සාමාජිකයින් සමඟ ඉවසීමේ සීමාවේ සිටින මෙම පුද්ගලයින් කුපිත කර ඒවාට මුහුණ දීමයි.

සමූල ඝාතනයක් සඳහා වේදිකාව සකස් වෙමින් පවතී. තත්වය පුපුරා යන විට අරාජිකත්වය, ව්‍යාකූලත්වය සහ සංහාර ඇති වේ.

රට තුළ ඇති වර්ධනයන් යෝජනා කරන්නේ, එම ෆ්ලෑෂ්-පොයින්ට් වැඩි ඈතක නොවන බවයි; 09 ජූලි 22 වැනි දින, ඇමරිකානු අරමුදල් ලබන දේශපාලන පක්ෂ සහ සංගම් විසින් D-day ලෙස නම් කර ඇත.

ව්‍යාජ වාම දේශපාලකයින් එළිපිටම කැරැල්ලක් උසිගන්වමින් සහ අත්අඩංගුවට ගැනීමට උසාවි දරමින් සිටිති, සමහරවිට විජේවීර ආරක්ෂක හමුදා සමඟ ඇති වන ඕනෑම ගැටුමකදී මරා නොදැමීම සඳහා සිර මැදිරියක ආරක්ෂාව පතා, අරාජිකත්වයට පත්වන නූගත් රංචුවට අත්විය හැකි ඉරණමකි.

අරාජිකත්වය අවුස්සන සියල්ලන් වහාම නීතියේ රැහැනට හසුකර ගැනීමේ අවශ්‍යතාවය ඇති විට, කැරලිකරුවන්ට එරෙහිව ක්‍රියා කිරීමට ජුන්ටාව අසමත් වේ.

දේශපාලන චෙස් මණ්ඩලයේ සියලුම ඇමරිකානු අරමුදල් සහිත අංග, හොඳින් ස්ථානගත කර ඇති අතර උපාය මාර්ගිකව යොදවා ඇත: Viz, දේශපාලන පක්ෂ, වෘත්තීය සමිති, විශ්ව විද්‍යාල සංගම්, රාජ්‍ය නොවන සංවිධාන, රූපවාහිනී අරාජකවාදීන් සහ පාතාලය, කිහිපයක් නම් කිරීමට.

සහායක ලෙස විස්තර කළ හැකි බලවේග, අවශ්‍ය නම්, ඔවුන්ගේ කැමැත්තෙන් තොරව, ඇමරිකානු ජුන්ටාව විසින් ඵලදායී ලෙස භාවිතා කිරීම සඳහා, පෝලිම්වලට ඩයබොලික් සහ නොදැනුවත්වම ආකර්ෂණය කර ඇත.

මෙම සහායක හමුදාවන් (ඉන්ධන පෝලිම්වල සිටින ජනතාව) උපාය මාර්ගිකව රටෙහි දිග පළල වටා ‘පදිංචි වී’ ඇත; ඔවුන් පහසුවෙන් බලමුලු ගැන්විය හැකිය, නගර සහ නගර කපා හැරීමට, පොලිස් ස්ථාන අත්පත් කර ගැනීමට, රට අකර්මන්‍ය කිරීමට, දිවයින පුරා එකවර ෆ්ලෑෂ් පොයින්ට් නිර්මාණය කිරීමට, අරාජික මැරයන්ට නගර සහ නගරවල නිදහසේ පාලනය කිරීමට ඉඩ දිය හැකිය (පොලිස් අවධානය වෙනතකට යොමු කරමින්) , රජයේ ආයතන වටලා රට පාලනය කළ නොහැකි තත්ත්වයට පත් කිරීම.

මෙම තත්වය තුළ, මැයි 09 වන දින පිහිටුවන ලද ඇමරිකානු ජුන්ටාව යටත් වී නව ඇමරිකානු ජුන්ටාවකට බලය පවරා දෙනු ඇත. ඇමරිකානුවන් දැන් දිවයිනේ සම්පූර්ණ පාලනයට යටත් වනු ඇත.

ගෝඨාභය රාජපක්ෂ තම කාර්යය ඉටු කර ඇති බව ඇමරිකානුවන් විශ්වාස කරන්නේ නම්, ඔවුන් ‘ගෝඨාට ගෙදර යන්නට’ ඉඩ දී නැවත ඔහුගේ පවුල සමඟ එකතු වනු ඇත.

ගෝඨාභය ඔහුට ලබා දී ඇති කාර්යය සෑහීමකට පත් කර නොමැති බව ඇමරිකානුවන් විශ්වාස කරන්නේ නම්, බොහෝ දුරට ඉඩ ඇති අවස්ථාව වනු ඇත්තේ ‘මානුෂීය හේතූන් මත මිලිටරි මැදිහත්වීමක් වන අතර මැදිහත් වන බලවේග ගෝඨාභය විසින් අතහැර දැමූ කාර්යය සම්පූර්ණ කරනු ඇත.

ශ්රී ලංකා රජයට එරෙහිව යුද්ධ කිරීම මරණීය දණ්ඩනයට යටත් නොවේදයන ප්රශ්නය බොහෝ විශ්ලේෂකයින් මතු කරයි. එසේ නම් අනුර දිසානායකට, කුමාර් ගුණරත්නම්ට සහ වටවෙල, ෂවුකට් අලි වැනි ශ්රී ලංකාවේ ප්රකට මාධ්යවේදීන්ට සහ පීරිස් වැනි නීතිඥයින්ට එරෙහිව පරීක්ෂණ ආරම්භ නොකරන්නේ මන්ද?

ජුලී චුන්ග්, දිසානායකට කෘතඥතාව පළ කරමින්, ඔහුගේ ගුහාව වෙත ගොස්, 43 වැනි Bde චම්පික රණවක මහතාට කෲප් සහ තේ සඳහා ආරාධනා කළේය.

නිරීක්ෂකයින් ප්‍රශ්නය මතු කරයි, ජූලී, ‘දේශද්‍රෝහී ක්‍රියා කිරීමේ කුමන්ත්‍රණය’ ගැන ඔබේ අදහස කුමක්ද?” “ඩොනල්ඩ් ට්‍රම්ප් කැපිටල් හිල් වෙත කඩා වැදීම සඳහා ‘දේශද්‍රෝහී ක්‍රියා කිරීමේ කුමන්ත්‍රණය’ සම්බන්ධයෙන් විමර්ශනය කෙරේ; ජනාධිපති මන්දිරයට, අරලියගහ මන්දිරයට කඩා වැදුණු, රජයේ ගොඩනැඟිලිවලට හානි කළ අරාජකවාදීන් බදාගෙන, සිප ගනිමින්, දිරි ගැන්වීමෙන් ඔබ ඔබේ රජයේ ප්‍රතිපත්තිය සමඟ ගැටෙන්නේ නැද්ද?”

ජූලියා ඔයාට ගෙදර යන්න වෙලාව හරි. ගෙදර යන්නජූලීගෙදර යන්න; ගෙදර යන්නජූලීගෙදර යන්න

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2023 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress