අග්‍රාමාත්‍යවරයා උමාඔය ජල විදුලි ව්‍යාපෘතියේ ප්‍රගතිය නිරීක්ෂණය කරයි.
Posted on March 22nd, 2023

අග්‍රාමාත්‍ය මාධ්‍ය අංශය.

ජාතික විදුලිබල පද්ධතියට මෙගාවොට් 120ක විදුලි ධාරිතාවක් එක් කරමින් දිස්ත්‍රික්ක කිහිපයක පුරන් ඉඩම්වලට ජලය සපයන උමාඔය ජල විදුලි ව්‍යාපෘතියේ ප්‍රගතිය 2023.03.18 දින අග්‍රාමාත්‍ය දිනේෂ් ගුණවර්ධන මහතාගේ නිරීක්ෂණයට ලක්කෙරිණී.

අග්‍රාමාත්‍යවරයා   උමං මාර්ගයට ඇතුළු වී අඩි සිය ගණනක්  පහළට ගමන් කොට  බලාගාර ට්‍රාන්ස්ෆෝමරය නිරීක්ෂණය කළ අතර එමගින් , මෙම වසරේ මැද භාගය වන විට විදුලිය නිපදවීමට නියමිතව තිබේ.

එහි ඉදිකිරීම් බාරදී ඇති ඉරාන සමාගමේ ව්‍යාපෘති නිලධාරීන් සහ ඉංජිනේරුවන් සමඟ අග්‍රාමාත්‍යවරයා අදහස් හුවමාරු කර ගත් අතර දිගු කලක් ප්‍රමාද වී තිබූ ව්‍යාපෘතිය මනා ලෙස ක්‍රියාත්මක කිරීම සහ ඉරානයෙන් ණය පහසුකම් ලබා දීම සම්බන්ධයෙන් ඔහු   ඉරාන තානාපති හෂෙම් අෂ්ජාසාදේ හට ද  සිය ස්තූතිය පුද කළේය.

මෙම උමග මගින් අත්‍යාවශ්‍ය ජල විදුලිය ජනනය කිරීමට අමතරව, වාර්ෂිකව ජලය ඝන මීටර් මිලියන 145ක් (MCM) උමාඔය ද්‍රෝණියේ සිට කිරිදි ඔය ද්‍රෝණියට හරවා නව ඉඩම් හෙක්ටයාර 4,500කට සහ දැනට පවතින ඉඩම්වලින් හෙක්ටයාර 1,500කට වාරි ජලය සපයයි.

බදුල්ල, මොනරාගල සහ හම්බන්තොට දිස්ත්‍රික්කවල කාර්මික සහ පානීය ජල අවශ්‍යතා සඳහා උමා ඔය ව්‍යාපෘතිය මඟින් වාර්ෂිකව ජලය ඝනමීටර් මිලියන  39 ක් ලබා දෙනු ඇත.  ව්‍යාපෘතියේ වියදම ඇමරිකානු ඩොලර් මිලියන 514 කි.  මෙය  මීටර් 50 ක් උස ඩයරබා වේල්ල සහ මීටර් 35 ක උසකින් යුත් පුහුල්පොල වේල්ලෙන් සමන්විත  වන අතර  කිලෝමීටර් 15.3 ක් දිග ප්‍රධාන උමග සහ කිලෝමීටර් 3.9 ක් දිග සම්බන්ධක උමග යන උමං දෙකෙන් සමන්විතය.

මෙම අවස්ථාවට ඉරාන තානාපති හෂේම් අෂ්ජාසාදේ, ඌව පළාත් ආණ්ඩුකාර ඒ. ජේ. එම්. මුසම්මිල්, රාජ්‍ය අමාත්‍යවරුන් වන ශෂීන්ද්‍ර රාජපක්ෂ, ජගත් පුෂ්පකුමාර, චාමර සම්පත්, පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රීවරුන් වන සුදර්ශන දෙනිපිටිය, ගයාෂාන් නවනන්දන, යදාමිණි ගුණවර්ධන සහ ව්‍යාපෘති නිලධාරීන් එක්ව සිටියහ.

අග්‍රාමාත්‍ය මාධ්‍ය අංශය. 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2023 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress