Chung  ශ්‍රී ලංකාවේ අධිකරණය විවේචනය කරයි
Posted on March 25th, 2023

පුරවැසි පෙරේරා විසින්

‘නීති-ප්‍රමාද’ ගැන ශෝකයක් මවා පාමින් සහ ශ්‍රී ලංකාවේ අධිකරණය ගැන කුණුහරුප ප්‍රකාශ කරමින් රාජ්‍ය තාන්ත්‍රික නොහොබිනාකමේ පුද්ගලාරෝපණය වූ ඇමෙරිකානු තානාපතිනී ජූලි චුන්ග් ය.

එක්සත් ජනපද රාජ්‍ය දෙපාර්තමේන්තුව විසින් අරමුදල් සපයනු ලබන සහ වොෂින්ටනයේ හොරණෑව මෙන් ක්‍රියා කිරීමට නැඹුරු වන නීතිඥ සංගමයේ එම ශාඛාව විසින් සංවිධානය කරන ලද උත්සවයකදී, නීතීඥයින්ගේ රැස්වීමක් අමතමින් චුන්ග් ඇයව දර්ශනය කර ගත්තාය.

අධිකරණයේ සාමාජිකයන් ස්වාධීන නොවන බව හඟවමින්, යුක්තිය පසිඳලීමේ දී ශ්‍රී ලංකාවේ අධිකරණ පද්ධතිය ගැන චුන්ග් සමහර තුච්ඡ අදහස් පළ කළේය.

මෙම අවස්ථාවට ආරාධිතයෙකු වූ ශ්‍රී ලංකාවේ අගවිනිසුරුවරයා ලැජ්ජාවට පත් වූ අතර කරුණාවන්ත ලෙස බැලීමට බල කළේය.

සාමාන්‍ය ආත්ම ගරුත්වයක් ඇති රටක, චුංව විදේශ අමාත්‍යාංශයට කැඳවා, රටක හුදු තානාපතිවරයකු ලෙස සීමාව ඉක්මවා යාම සම්බන්ධයෙන් සාරාංශයෙන් අවවාද කරනු ඇත; අඛණ්ඩ ප්‍රබලත්වය ඇයව පුද්ගල-නොවන ග්‍රාටා ප්‍රකාශ කිරීමට හේතු වනු ඇත.

ජුන්ග්ගේ වෙන් කිරීම ශ්‍රී ලංකාවට ඇමරිකානු මැදිහත්වීමේ පසුබිමක සිදු වූවක් වීම හාස්‍යයට කරුණකි. ජාත්‍යන්තර මූල්‍ය අරමුදල විසින් ඉල්ලා සිටින අනිවාර්ය කොන්දේසි සමග රටේ ස්වෛරීත්වයේ 144 + ස්ථර ඉවත් වෙමින් පවතී. රටේ ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථාව, ව්‍යවස්ථාදායකය සහ අධිකරණය තුළ බරපතළ අභ්‍යන්තර මාර්ග සකස් වෙමින් පවතී.

පාඨකයන්ගෙන් අසන ලද ප්‍රශ්නයක් නම්, චුන්ග් ඒ හුරතල් පිපිරවීම සිදු කරන විට ඇගේ මුදල් කටට දමාගෙන සිටියාද?” යන්නයි.

ශ්‍රී ලංකාවේ භූ-දේශපාලන ක්ෂේත්‍රයේ ප්‍රධාන ඇමරිකානු ක්‍රීඩකයෙකු වන්නේ දිල්ලියේ ශ්‍රී ලංකා මහ කොමසාරිස් මිලින්ද මොරගොඩ ය. මෙම ඉහළ පෙළේ ව්‍යාපාරිකයා, දේශපාලනඥයා සහ ජාවාරම්කරු යැයි කියන පුද්ගලයා නන්දසේන රජයේ ප්‍රධාන ආර්ථික උපදේශකයෙකු වූ අතර රටේ ආර්ථිකය විනාශ කිරීමට විශාල දායකත්වයක් ලබා දුන්නේය.

ජුන්ග්ගේ පිපිරීම විකිපීඩියාවේ මොරගොඩ ගැන කියන දේට සංකීර්ණත්වයක් එක් කරයි; විකිපීඩියාවේ මොරගොඩ පිළිබඳ අදාළ උපුටා ගැනීම් වඩාත් පැහැදිලි කිරීම සඳහා පහත දක්වා ඇත; විකිපීඩියාව මොරගොඩගේ චරිතයට මෙම අපකීර්තිය දිගටම ගෙන යන්නේ ඊට පටහැනිව විශ්වාස කළ හැකි සාක්ෂි නොමැති තතු තුලය.

2007 මොරගොඩගේ පක්ෂය 2005 මැතිවරණයෙන් සන්ධානයෙන් පැරදිලා විපක්ෂයේ හිටියා. එක්සත් ජාතික පක්ෂ පාලන සමයේ සිදු වූ දූෂණ හෙළි කිරීමට සන්ධාන රජය කටයුතු කළ අතර, පොදු ව්‍යාපාර පිළිබඳ පාර්ලිමේන්තු කාරක සභාව (කෝප්) වාර්තාවක් නිකුත් කරමින් මොරගොඩට පුළුල් දූෂණයක් සහ බලය අයුතු ලෙස භාවිත කළ බවට චෝදනා කළේය.

මොරගොඩ විසින් ආරම්භ කරන ලද මර්කන්ටයිල් මර්චන්ට් බැංකුවේ අනුබද්ධිත සමාගමක් වන මර්කන්ටයිල් ක්‍රෙඩිට් ලිමිටඩ්, මොරගොඩ ආර්ථික ප්‍රතිසංස්කරණ අමාත්‍යවරයාව සිටියදී රුපියල් බිලියන 4.7 ක (බොරු තොරතුරු ලබා දී ලබාගත්) ණය පැහැර හැර ඇති බව අනාවරණය විය. මෙම ණය සහ ඒවා ගෙවීම පැහැර හැරීම සම්බන්ධයෙන් කෝප් කමිටුව පරීක්ෂණ තුනක් සිදු කළ නමුත් දේශපාලන බලපෑම් මත එම සෑම අවස්ථාවකදීම පරීක්ෂණ අවසන් අදියරට පැමිණීමට ඉඩ ලැබුණේ නැත.

2002 දී කොළඹ වරායේ අක්කර 8.5 ක ඉඩමක තිබූ රජයට අයත් ලංකා ඛනිජ තෙල් නීතිගත සංස්ථාවට අයත් Lanka Marine Service (Pvt) Limited ශ්‍රී ලංකාවේ ජෝන් කීල්ස් හෝල්ඩිංග්ස් සමාගමට විකුණා ඇත. ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණය තීන්දු කළේ එවකට PERC සභාපතිවරයා ලෙස ආචාර්ය පී.බී. ජයසුන්දර සහ JKH හි විධායක අධ්‍යක්ෂ සුසන්ත රත්නායක LMSL කොටස් විකිණීමේදී වංක චේතනාවෙන් කටයුතු කර ඇත. මෙම ගනුදෙනුවට අදාළව පොදු දේපළ අවභාවිත කිරීමේ චෝදනාව මත වෛද්‍ය ජයසුන්දර, හිටපු අමාත්‍යවරුන් වන මිලින්ද මොරගොඩ (PERC ඔහු යටතේ) සහ කරු ජයසූරිය (CPC ඔහු යටතේ සිටි) යන අයට එරෙහිව අපරාධ චෝදනා සම්බන්ධයෙන් ද අල්ලස් කොමිසම විමර්ශන ආරම්භ කළේය.

විමර්ශනය අවසන් වීමට පෙර මොරගොඩ සහ ජයසූරිය යන දෙදෙනාම ආණ්ඩුවට මාරු වූහ. ලංකා සමුද්‍ර සේවා ආයතනය පෞද්ගලීකරණය කිරීම පිළිබඳව වාර්තා කරමින් කෝප් කමිටුව ප්‍රකාශ කළේ මොරගොඩගේ ක්‍රියාවෙන් රජයට අවම වශයෙන් රුපියල් බිලියන 1.7ක පාඩුවක් සිදුවී ඇති බවයි.

මොරගොඩ මහතාගේ පාලන කාලය තුළ සිදු වූ ශ්‍රී ලංකා ඉන්ෂුවරන්ස් පෞද්ගලීකරණයේ බරපතළ අක්‍රමිකතා ද සිදුව ඇතැයි කෝප් වාර්තාවෙන් චෝදනා කර ඇත. කොන්ත්‍රාත්තුවේ 4 වන වාරයට අනුකූල නොවීම තුළින් පමණක් මොරගොඩ රජයට රුපියල් බිලියන 3 කට වැඩි පාඩුවක් ඇති කළ බව වාර්තාවේ සඳහන් වේ. මොරගොඩ ආණ්ඩුවට යන්න කලින් මේ පරීක්ෂණත් ඉවර වුණේ නැහැ.

https://en.wikipedia.org/wiki/Milinda_Moragoda

ජෝන් කීල්ස් හෝල්ඩිංග්ස් පීඑල්සී හි වත්මන් සභාපතිවරයා වන්නේ මොරගොඩගේ කරදරකාරයා වන ක්‍රිෂාන් බාලේන්ද්‍රන් වීම අහම්බයක් විය හැකිය. ඔහු 2002 දී JKH හා සම්බන්ධ විය.

2021 සැප්තැම්බර් මාසයේදී, මොරගොඩ දිල්ලියේ සිටියදී, කොළඹ වරායේ (CWICT) කොළඹ බටහිර ජාත්‍යන්තර බහාලුම් පර්යන්තය (CWICT) ඒකාබද්ධව සංවර්ධනය කිරීම සඳහා ශ්‍රී ලංකා වරාය අධිකාරිය (SLPA), Adani Group සහ John Keells Holdings අතර දැඩි මතභේදාත්මක ගිවිසුමක් අත්සන් කරන ලදී. POC).

ගොඩනැගීම-ක්‍රියාත්මක-මාරු (BOT) ගිවිසුමේ වටිනාකම USD මිලියන 700කට වඩා වැඩිය.

ඔහුගේ සැක සහිත වාර්තාව අනුව, මොරගොඩ විශ්වාස කළ යුතු පුද්ගලයෙකු නොවේ, අඩුම තරමින් ඔහු ගැන සොයා බලා පිරිසිදු සෞඛ්‍ය පනතක් ලබා දෙන තුරු.

මොරගොඩට සංවේදී භූ දේශපාලන පත්වීමක් තිබේ; මූල්‍ය විෂමාචාර පිළිබඳ ඔහුගේ චෝදනා වාර්තාවට අනුව, රෝද රථ අලෙවි කරන්නන් විසින් කරන ලද දීමනාවලට ඔහු ගොදුරු විය හැකි අතර භූදේශපාලනික බ්ලැක්මේල් වලට ගොදුරු විය හැකිය. මොරගොඩට තවදුරටත් රජයේ නිලතල දැරීමට ඉඩ දීම ශ්‍රී ලංකාවට හිතකර වන්නේ නැත.

ඩොලර් මිලියන 700ක වරාය ගනුදෙනුව ඇතුළුව මොරගොඩගේ සියලුම ක්‍රියාකාරකම් පිළිබඳ ප්‍රසිද්ධියේ සහ විනිවිද භාවයෙන් යුත් පරීක්ෂණයක් සඳහා ඇය සිය හඬ ලබා දෙන්නේ නම් එය නිසැකවම ජුංගේ විශ්වසනීයත්වයට උපකාරී වනු ඇත.

A google translation of the original

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2023 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress