භාණ්ඩාගාර බිල්පත් (T-බිල්පත්) සහ භාණ්ඩාගාර බැඳුම්කර
Posted on June 30th, 2023

Sasanka De Silva Pannipitiya.

භාණ්ඩාගාර බිල්පත් (T-බිල්පත්) සහ භාණ්ඩාගාර බැඳුම්කර යනු රජය විසින් සිය මෙහෙයුම් සඳහා මූල්‍යකරණය සහ මුදල් ප්‍රවාහය කළමනාකරණය කිරීම සඳහා නිකුත් කරන ලද ණය සුරැකුම්පත් වර්ග දෙකකි. කෙසේ වෙතත්, දෙක අතර සැලකිය යුතු වෙනස්කම් කිහිපයක් තිබේ:

කල්පිරීම: භාණ්ඩාගාර බිල්පත් වල කල්පිරීම වසරක් හෝ ඊට අඩු කාලයක් ඇත, සාමාන්‍යයෙන් දින කිහිපයක සිට සති 52 දක්වා පරාසයක පවතී. අනෙක් අතට, භාණ්ඩාගාර බැඳුම්කරවල දිගු කල්පිරීමක් ඇත, සාමාන්‍යයෙන් වසර 10 සිට 30 දක්වා පරාසයක පවතී.

කූපන් ගෙවීම්: භාණ්ඩාගාර බිල්පත් ඒවායේ මුහුණත වටිනාකමට වට්ටමක් සහිතව නිකුත් කරනු ලබන අතර වරින් වර පොලී ගෙවීම් සිදු නොකරයි. ඒ වෙනුවට, ආයෝජකයා බිල්පත වට්ටමක් දී මිල දී ගැනීමෙන් සහ කල් පිරෙන විට සම්පූර්ණ මුහුණත අගය ලබා ගැනීමෙන් පොලී උපයා ගනී. අනෙක් අතට, භාණ්ඩාගාර බැඳුම්කර කල්පිරීමේදී මුහුණත වටිනාකම ආපසු ලබා දීමට අමතරව, කල් පිරෙන තෙක් බැඳුම්කර දරන්නාට කාලානුරූපී පොලී (කූපන්) ගෙවීම්.

අවදානම් සහ ප්‍රතිලාභ: භාණ්ඩාගාර බිල්පත් සාමාන්‍යයෙන් සුරක්ෂිතම ආයෝජන ක්‍රමය ලෙස සැලකෙන්නේ ඒවාට රජයේ පූර්ණ විශ්වාසය සහ ණය ආධාර ලැබෙන බැවිනි. ඔවුන්ට කෙටි කල්පිරීමක් ඇති බැවින්, පොලී අනුපාත උච්චාවචනයන්ට අඩු සංවේදී බවක් ද දක්වයි. භාණ්ඩාගාර බැඳුම්කර, ඒවායේ දිගු කල්පිරීමත් සමඟ, වැඩි පොලී අනුපාත අවදානමක් දරයි. ඒවා තවමත් සාපේක්ෂව අඩු අවදානම් ආයෝජන ලෙස සලකනු ලැබුවද, පොලී අනුපාතවල වෙනස්වීම් වලට ප්‍රතිචාර වශයෙන් ඒවායේ මිල වැඩි වශයෙන් උච්චාවචනය විය හැකිය.

ආයෝජන ක්ෂිතිජය: භාණ්ඩාගාර බිල්පත් සාමාන්යයෙන් භාවිතා කරනු ලබන්නේ කෙටි කාලීන ආයෝජන ක්ෂිතිජ සහිත ආයෝජකයින් හෝ තාවකාලිකව මුදල් ගාල් කිරීමට ආරක්ෂිත ස්ථානයක් සොයන අය විසිනි. ඒවා බොහෝ විට ආයතන සහ පුද්ගලයන් සඳහා ද්‍රවශීලතා කළමනාකරණයේ මාධ්‍යයක් ලෙස භාවිතා වේ. භාණ්ඩාගාර බැඳුම්කර, ඒවායේ දිගු කල්පිරීමත් සමඟ, සාමාන්‍යයෙන් දිගුකාලීන ආයෝජන ඉලක්ක ඇති ආයෝජකයින් හෝ දිගු කාලයක් පුරා ස්ථාවර ආදායමක් අපේක්ෂා කරන අය විසින් භාවිතා කරනු ලැබේ.
අලෙවිකරණ හැකියාව: ටී-බිල්පත් සහ භාණ්ඩාගාර බැඳුම්කර යන දෙකම ද්විතීයික වෙළෙඳපොළ තුළ ඉහළ ද්‍රවශීලතාවක් ඇති අතර සක්‍රීයව වෙළඳාම් කෙරේ. කෙසේ වෙතත්, ඔවුන්ගේ කෙටි කල්පිරීම හේතුවෙන්, T-බිල්පත් සාමාන්යයෙන් ඉහළ වෙළඳ පරිමාවන් සහ නිතර නිතර වෙන්දේසි වේ.

අස්වැන්න: භාණ්ඩාගාර බිල්පත් ඒවායේ කෙටි කල්පිරීම සහ අඩු අවදානම හේතුවෙන් භාණ්ඩාගාර බැඳුම්කරවලට සාපේක්ෂව අඩු අස්වැන්නක් ලබා දෙයි. භාණ්ඩාගාර බැඳුම්කර, ඔවුන්ගේ දිගු කාලීන කැපවීම සමඟ, ආයෝජකයින්ට එකතු කරන ලද අවදානම සහ දිගුකාලීන අරමුදල් සඳහා වන්දි ගෙවීම සඳහා ඉහළ අස්වැන්නක් ලබා දීමට නැඹුරු වේ.

භාණ්ඩාගාර බිල්පත් සහ භාණ්ඩාගාර බැඳුම්කරවල විශේෂතා රට අනුව වෙනස් විය හැකි අතර ඒවාට ආයෝජනය කිරීමට පෙර නිසි සැලකිල්ලක් දක්වන්න. සැලකිල්ලට ගැනීම වැදගත්ය.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2024 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress