ලැට්ටෝ
Posted on March 24th, 2016

වෛද් රුවන් එම් ජයතුංග 

වෛද්‍ය පීඨයේ සිටි ලතින් ඇමරිකානු සිසුන් අප හැඳින්වූයේ ලැට්ටෝ / ලැට්ටන් නමිනි.කෙල්ලෙක් නම් ලැට්ටියෙකි.  සමහරක් ලතින් ඇමරිකානු සිසු සිසුවියන් මට තවමත් මතකය​. ආජේන්ටිනාවේ කාර්ලොස් මට අමතක කල නොහැකි චරිතයකි. ඔහු හොඳින් පාපන්දු ක්‍රීඩාව කලේය​. මම ඔහුගෙන් ජුවන් පෙරෝන් , ඊවා පෙරොන් ගැන ඇසුවෙමි.

බ්‍රසීලයේ එමලියානෝ සහ ඇන්ගෝලාවේ ෆෑරෑන්ක්ලීන් කතා කරනවා මම අසාගෙන සිටියෙමි. එමලියානෝ බ්‍රසීල පෘතුගීසි කතා කල අතර ෆෑරෑන්ක්ලීන් අප්‍රිකානු උරුවට ඇන්ගෝලා පෘතුගීසි කතා කරයි. එසේම එමලියානෝ කොලොම්බියාවේ පැබ්ලෝ සමග පෘතුගීසි බසින් කතා කරද පැබ්ලෝ පිළිතුරු දෙන්නේ ස්පාඤ්ඤය භාෂාවෙනි. නමුත් ඔවුන් දෙදෙනා එකිනෙකා  තේරුම් ගනිති.

latinamerica

කොලොම්බියාවේ මර්තා මගේ මතකයට එයි. ඇය මට මුලින්ම හමු වූයේ මොස්කව් හිදීය​. ඇය ප්‍රින්ස් නම් ගායකයාගේ පර්පල් රෙයින් නම් ගීතයට ඇළුම් කළාය​. මෙම ගීතය මට ගායනා කරන ලෙසද ඉල්ලුවාය​. මර්තා පැමිනියේ කොලොම්බියාවේ අග නගරය වන බොගොටා වලිනි.

අප සමග සිටි රිස්වාන් නම් ලාංකික සිසුවෙක් නිවියා නැමැති කොලොම්බියානු  තරුණිය සමග විවහා වී කොලොම්බියාවට ගියේය​. දැන් ඔහු එහි වසනවා විය යුතුය​.

බොලිවියාවේ ග්ලෝරියා නර්තනයට උපන් හපන්නියකි. ඇය ෆ්ලෑශ් ඩාන්ස් චිත්‍රපටයේ ගීත වලට පියකරු ලෙස නටන්නීය​. අප කිහිප විටක්ම ටර්මිනල් නම් ඩිස්කෝ අවන්හලට ගියෙමු. නමුත් ටර්මිනල් හි වැඩිපුර වාදනය කලේ රුසියානු ගීත විය​. එම නිසා අප බටහිර ගීත ඩීජේ ගෙන් ඉල්ලා සිටියෙමු.

චිලී හි ඉසබෙල්ලා සිටියේ මගේ යාබද කාමරයේ ය​. ඇයගේ සැමියා වූ බෘස් ඇන්ගෝලා ජාතිකයෙකි. ඔවුන් ගේ කුඩා ළමයින් වූ වැසිලී සහ ඇලෙක්සී කෑගසමින් කොරිඩෝ‍රයේ දිව යාම නිසා මට පාඩම් කිරීමේදී බධා ඇති විය​. සමහර දින වලදී ඉසබෙල්ලා තම සොහොයුරා ගැන මතක් කර අඬන්නීය​. ඔහු  චිලියේ පිනාචේ ගේ සිර මැදිරියක සිටි අතර ඔහුව නිති පතා වධයට ලක් කරන බව ඇය කීවාය​. මේ වන විට ඉසබෙල්ලා ගේ සොහොයුරා අඩි පහක් පොළව යට සිටිනවා විය යුතුය​. චිලියේ පිනාචේ ගේ සිරගෙදරකින් යමෙක් එලියට ආවේ කලාතුරකිනි.

ඉක්වදෝරයේ අැල්බා ශරීර ප්‍රමාණයෙන් කුඩාය​. ඇය බංලාදේශයේ හාලිද් ගේ පෙම්වතිය වූවාය​. අැල්බා ශරීර ප්‍රමාණයෙන් කුඩා වූවද වරක්  ගිනියාවේ සිසුවෙකුට කවට කමට නහයට ගැසීම නිසා ඔහුගේ නාසයෙන් ලේ ආවේය​.

ගයනාවේ බ්‍රයන් උස කඩවසම් සිසුවෙකි. ඔහුට රුසියානු පෙම්වතියක සිටි බව මතකය​. පෙරූ රටෙන් පැමිණි හුවංගෝ අඩක් ඉන්කා ජාතිකයෙකු මෙනි. එසේම පැනමාවේ මැක්ස් තුලද අඩ වශයෙන් රතු ඉන්දියානු ලක්‍ෂණ තිබේ. අප මැක්ස්ව නොරියේගා කියා නම් කලෙමු. නමුත් එම වචනය ඔහුගේ මුහුණට නොකීවෙමු. මැක්ස්ට අවශ්‍ය වූයේ ශල්‍ය වෛද්‍යවරයෙකු වීමටය​.

වෙනුසිලාවේ ඔස්කාර් මගේ මිතුරෙකි ඔහු මගේ නම නිතර පටලවා ගෙන රුවන් වෙනුවට ජුවාන්  කීවේය​. මෙසේ කාලයක් යන විට ඔහු මට කතා කලේ ජුවාන් කියාය​. ඔස්කාර් අපේ පාඩම් කවයටද ආවේය​.

කොස්ටාරිකාවේ ලුවිස් අපට වඩා ජ්‍යෙෂ්ඨ වූවද මගේ හොඳ මිතුරෙකි. ඔහු ලඟ අගනා විඩියෝ චිත්‍රපට ගනනාවක් විය​. නිවාඩු කාලයේ ස්වීඩනයට යන ලුවිස් ස්වීඩනයෙන් නවතම ඇමරිකානු චිත්‍රපට ගෙන එයි.

මෙක්සිකෝවේ රොද්‍රීගස් නිතරම රන් ආබරණ පැළඳ සිටියේ අතීත ඉන්කා රජෙකු සිහි ගන්වමිනි. රොද්‍රීගස් ඉතා විශාල රන් මුද්දක්  පැළඳ සිටි අතර හදිසි අවස්ථාවක එය නකල් ඩස්ටර් එකක් හෙවත් කළාකිරිඥයක් ලෙසටද භාවිතා කල හැකි වූයේය​.

කැරිබියන් රටක් වන සෙන්ට් ලුසියා  හි සිසුවෙක් වරක් මොස්කව් වලදී මට හමු විය​. ඔහු ක්‍රිකට් ලෝලියෙකි. කියුබානු සිසුන් විශාල පිරිසක් හිමෙල්නීස්කි නගරයේ සිටි අතර ඔවුන් අතරින් අර්තූර්  මට සිහිපත් වේ. අර්තූර් අප්‍රිකානු සම්භවයකින් යුක්තය​.

නිකරගුවාවේ රමොන් දකින දකින විට මට සිනහ යයි. එකල ලංකාවේ සෑම තාප්පයකම නිකරගුවාවට අත නොතබනු කියා පෝස්ටර් ගසා තිබුණි. මේ පෝස්ටර් ගැසූවන් ද නිකරගුවාව ගැන ලියූ ලියුම්කරුවෝද නිකරගුවාව තිබෙන්නේ කොහේද කියා නොදත් නමුත් නිකරගුවාවට අත නොතබනු කියා ප්‍රතිරාව කළහ​. රමොන් එන විට මම තොල් හපාගෙන සිනහව තද කර ගනිමි. නිකරගුවාවට මම අත නොතබමි.

පොදුවේ ගත් කල  ලතින් ඇමරිකානුවන් විනෝදයෙන් සිටින නර්තනයට ගායනයට ලැදි සරළ මිනිසුන් කොටසකි. ඔවුන් අතීතය ගැන කම්පා නොවෙති. අනාගතය ගැන බියව තැවි තැවී නොසිටිති. ලැට්ටන් ලැට්ටියන් බොහෝ විට ජීවත් වන්නේ මේ මොහොතේය​. එය ඔවුන් සතුටින් සිටීමේ රහස විය හැක​.

වෛද් රුවන් එම් ජයතුංග 

One Response to “ලැට්ටෝ”

  1. Christie Says:

    පුරුතුගීසියෝ හා ස්පාඤයෝ බිරිතානියෝ මෙන් ඉන්දියානු පරපෝසිතයන් ගෙනගියේ නැත. ගුයානාවේ ලැටිනෝ නැත,ඉන්දියානු පරපෝසිතයන්ගෙන් පිරී ඇත.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2024 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress