කුජීතව සිටින චම්පික වෙනුවෙන් ගොඩනගන රතන හිමිගේ අළුත් රැල්ල-රතන හිමිගේ අළුත් “බලවේගය” චම්පික උදෙසායි.
Posted on January 18th, 2017

ලසන්ත වික්‍රමසිංහ

 රතන හිමියන් විසින් පසුගිය ආණ්ඩුවෙන් ඉවත් වීමට දින කිහිපයකට පෙර අපි සම්මුඛ සාකච්ඡාවක් සඳහා එහිමියන් මුණගැසුනෙමු. එවිට ඒ හිමියන් ඉමහත් සාඩම්බරයෙන් අප සමඟ පවසා සිටියේ අපට එක රැයෙන් බලවේගයක් ගොඩ නැංවිය හැකි බවයි. එහිදී එහිමියන් උදාහරණයකට ගෙන පෙන්වූයේ සෝම හිමි අපවත් වීමත් සමඟ හෙළ උරුමය විසින් බිහි කළ දේශපාලන බලවේගයයි.
අහෝ රතන හිමියන් බලවේග යන්න ඉතා පටු ලෙස අර්ථකතනය කරන අයුරු! බලවේග සහ රැළි එහිමියන්ට මාරු වී ඇත. එහිමියන් හදන්න දායක වී ඇත්තේ රැළි මිස බලවේග නොවේ. බලවේග එක රැයෙන් සෑදිය නොහැක. ඒ සඳහා කිහිප දෙනෙකු ජීවිත පරිත්‍යාගයෙන් කටයුතු කළ යුතුය. ඒ සඳහා හොඳම උදාහරණය අනගාරික ධර්මපාලතුමා බව අවිවාදිතව පිළිගත හැකිය. රතන හිමියන් බලවේග යයි කියන්නේ බලවේගවලට නොව. රැළි වලටය. කුමක් හෝ රැල්ළක් මවාගෙන ඒ රැළි මත නැගී රැල්ල සමඟ ඉහළ යාමින් දේශපාලනය කිරීම එහිමියන්ගේත්, චම්පිකගේත් දේශපාලනයේ දැකිය හැකි ප්‍රධානම ලක්ෂණයයි. 

සෝම හිමියන්ගේ අපවත් වීමත් සමඟ සමාජය තුළ ඇති වූ කම්පාවෙන් දේශපාලන රැල්ලක් තනා ගෙන පාර්ලිමේන්තුවට පැන ගන්නට මොවුන්ට හැකි විය. ඉන් පසුව හලාල් විරෝධී රැල්ලට හෙළ උරුමය නොමදව දායකත්වයක් දුනි. ඇතැම් භික්ෂුවක් හෙළ උරුමයේ මධ්‍යම කාරක සභාවෙන් උපායශීලීව ඉවත් කොට බොදු බල සේනා සංවිධානයට බඳවන්නේ ඒ අරමුණෙනි. ඉන් පසු යහපාලන රැල්ලේ නැගී යළිත් වතාවක් පාර්ලිමේන්තු පැන ගත්තෝය. 

රතන හිමි දැන් බොරුවට ස්වාධීන විය. බොරුවට ස්වාධීන වී මේ රජය ගෙන යන ව්‍යවස්ථා ජඩකම ඇතුළු දේශද්‍රෝහී ක්‍රියාමාර්ග විවේචනය කළේය. එහිමියන්ට පාර්ලිමේන්තුව තුළ බොරුවට ස්වාධීන විය හැකිය. නමුත් මේ රටට එරෙහිව සිදුකළ දේශද්‍රෝහී කුමන්ත්‍රණවල පාපයෙන් නම් ස්වාධීන විය නොහැකිය.
මේ විරුද්ධවීම අළුත් තීරණ නොවේ. මේවා යහපාලන කුමන්ත්‍රණයේම අංගයන්ය. මේ ආණ්ඩුව රට බෙදන බව රතන හිමියන් දැන සිටියේය. එය තමා ඇතුළු පිරිසට උන් වහන්සේ බලවේග නමින් හදුන්වන තාවකාලික රැල්ළක් සාදා යළි ඉහළට ඒමට අවස්ථාවක් බවද අවස්ථාවාදී එහිමියෝ දැන සිටියහ. ඒ බව පවසන්නේ අප නොව, උන් වහන්සේමය. 2014 අගදී “ඕගොල්ලෝ රට බෙදන්න අපි විරුද්ධ වන්නම්” යයි පවසා ඇත්තේ අද බොරුවට ස්වාධීන වූ රතන හිමිමය.

ජාතික රූපවාහිනිය ඔස්සේ ප්‍රචාය කළ රාජිතගේ දුරකථන සංවාදය කූඨ විද්‍යූත් ලේඛනයක් නොවන බව ඒ සඳහා මෙතක් නඩු නොපැවරීමෙන් තව දුරටත් තහවුරු කර ඇත. රාජිතගෙන් හෝ රතන හිමිගෙන් හෝ මේ සඳහා පැමිණිල්ලක්වත් නැත.

චම්පිකලාට ජාතික බලවේගයේ ප්‍රමුඛත්වය ගැනීමේ නොතිත් වුවමනාවක් විය. නමුත් ඒ ප්‍රමුඛත්වය කිසිදා ලබාගත හැකිවූයේ නැත. දේශපාලන තලයේ ඒ ජනප්‍රියතාව හිමිව තිබිනේ විමල් වීරවංශ හටය. යහපාලනය හරහා රට බෙදන විට එම ජාතිකවාදී යෂ්ඨිය අතට ගැනීම චම්පිකගේ සහ රතන හිමිගේ සිහිනය විය. චම්පික සහ රතන හිමි අතර පිටට පෙන්වන ආකාරයේ විරසකයක් නැත. රතන හිමි හෙළ උරුමයෙන් මේ අවස්ථාවේ ඉවත්වන්නේ උපායශීලීවය. ඒ මඟින් රතන හිමි හා චම්පික බලාපොරොත්තු වන්නේ රතන හිමි කෙරෙහි කිසියම් විශ්වාසයක් ගෞරවයක් ජනතාව තුළ රදවා ගැනීමයි. 

රතන හිමියන් මුල්වී රජය ගැන කළකිරුණු කොටස එකට ඊනියා බලවේගයක නාමයෙන් එකට එක්කාසු කිරීමටය දැන් සැරසෙන්නේ. විශේෂයෙන් පක්ෂ දේශපාලනය ගැන කළ කිරුණු කොටස් මෙන්ම රට ගැන සැබෑ හැඟීමක් ඇති නමුත් දේශපාලන නොදරුවන්ද මේ රැල්ල සමඟ එක්කර ගැනීම එහිමියන්ට කජ්ජක් නොවේ. එහිමියන් ඒ කාර්යයෙහි ඉතා දක්ෂයකි. 

මේ උත්සාහය සඳහා අවශ්‍ය වන අනෙකුත් සාධකයන් මීට පෙර සිටම නිර්මාණය කෙරෙමින් පැවතුණි. ඒ සඳහා වෘත්තිකයන් පිරිසක් ගොඩ නගා ගැනීම සඳහා එට්කා විරෝධය අවස්ථාවක් කර ගැනීමට ප්‍රබල උත්සාහයක් දැරීය. නමුත් එම උත්සාය ව්‍යවර්ත වී ගියේය. (දැන් වෘත්තිකයින්ගේ ජාතික පෙරමුණ නමින් වෛද්‍ය අනුරුද්ධ පාදෙණිය මහතාගේ සභාපතීත්වයෙන් යුතුව පුළුල් වෘත්තිකයින්ගේ එකමුතුවක් ගොඩ නැගී අවංකව විරෝධය දැක්වීමට පෙරට පැමිණ ඇත.)
තවත් පෙරමුණක් විල්පත්තු ප්‍රශ්නය හරහා බිහි කරගෙන ඇත. මින් කියවෙන්නේ මේවාට සහභාගීවන සෑම දෙනාම එහි දැනුවත් කොටස් කරුවන් බව නොවේ. චම්පිකලාගේ උපාය නම් මෙම විරෝධතාවයන් තුළ තමන්ට හිතවත් කණ්ඩායමක් වෙත නායකත්වය තබා ගන්නට කටයුතු කිරීමයි. මෙය ජවිපෙට වඩා සුක්ෂම ලෙස කරන්නේ චම්පිකලාගේ කණ්ඩායම විසිනුයි. ජවිපෙට අයත් සංවිධානවලට ජවිපෙට අයත් බව සඟවාගත නොහැක. නමුත් චම්පිකලාගෙ සංවිධාන විසින් පොදුවේ සියළු දේශපාලන පක්ෂ විවේචනය කිරීම මඟින් තම සංවිධානය හුදෙක් රටට හිතැති සංවිධානයක් බව මවා පායි.

මේ අතර අප නොදන්නා තව තව පෙරමුණු තිබිය හැකිය. මේ සියල්ල එකතු පහදු කරගෙන රතන හිමි විසින් අලුත් අපක්ෂපාතී ස්වාධීන දේශප්‍රේමී යහපාලනලෝලී පරිසරලෝලී රැල්ලක් නිර්මාණය කරනු ඇත. චම්පික මේ රැල්ල සමඟ දැනට එක් නොවේ. චම්පික වෙනම මේ රැල්ල හා සමාන්තර අදහස් ඔස්සේ ජාතික හෙළ උරුමය සමඟ සිය දේශපාලනය ත්‍රිවුර කරනු ඇත.

ඉන් පසු මේ රැල්ල විසින් දකින සිහින යථාර්තයක් වීමට නම් එය දේශපාලන රැල්ලක් බවට පරිවර්තනය කර ගත යුතුය. අන්න! චම්පික සහ රතන හිමිගේ රැල්ල යළි එක්වන අවස්ථාව එළඹෙනු ඇත. චම්පික සහ තමන් වහන්සේ අතර බරපතළ විරසකයක් නැතැයි රතන හිමියන් මාධ්‍ය හමුවේ පවසන්නේ ඒ ඉඩ ඉදිරියට ඉතිරිකරගත යුතු බව උන් වහන්සේ අන් කාටත් වඩා දන්නා බැවිනි. දැන් චම්පිකගේ දේශපාලන අනාගතය උදෙසා ක්‍රියාත්මක වන මේ අළුත් රැල්ලට රැවටෙන්නේ කවුදැයි අපි බලා සිටිමු.
ලසන්ත වික්‍රමසිංහ
යුතුකම සංවාද කවය
www.yuthukama.com

8 Responses to “කුජීතව සිටින චම්පික වෙනුවෙන් ගොඩනගන රතන හිමිගේ අළුත් රැල්ල-රතන හිමිගේ අළුත් “බලවේගය” චම්පික උදෙසායි.”

 1. S.Gonsal Says:

  “මේ අතර අප නොදන්නා තව තව පෙරමුණු තිබිය හැකිය.
  True. Lorenzo’s පෙරමුණු is also coming. All these පෙරමුණු including Basil’s one will ensure UNP win. Only a UNP win will make sure all PAL HORU are safe. UNP is the HORU VENUVEN HORU party as RW once stated in the parliament.

 2. Hiranthe Says:

  Cunning crooks!!

  No doubt.. our people will get mislead and support them… What a tragedy for Mother Lanka when her children betrays her!!

 3. Ananda-USA Says:

  රතන හිමි දැන් බොරුවට ස්වාධීන විය. බොරුවට ස්වාධීන වී මේ රජය ගෙන යන ව්‍යවස්ථා ජඩකම ඇතුළු දේශද්‍රෝහී ක්‍රියාමාර්ග විවේචනය කළේය.

  එහිමියන්ට පාර්ලිමේන්තුව තුළ බොරුවට ස්වාධීන විය හැකිය.

  නමුත් මේ රටට එරෙහිව සිදුකළ දේශද්‍රෝහී කුමන්ත්‍රණවල පාපයෙන් නම් ස්වාධීන විය නොහැකිය.

  Fence Jumping CON-ARTISTE Athuraliye Ratana is an accomplished POWER HUNGRY CROOK hiding under a Buddhist monks ROBES!

  NEVER TRUST Athuraliye Ratana AGAIN!

  In Buddhism there is NO FORGIVENESS OF SIN.

  RETRIBUTION is EARNED by the NATURAL LAW of Cause and Effect; Ratana … as a FALLEN Buddhist monk … should know that better than MOST!

 4. S.Gonsal Says:

  Ananda,
  In Buddhism there is forgiveness more than any other religion but there is no forgiver. Tell me if I am worng.

  There are no Sins in Buddhism but there are PAPAKAMMA and Akusala in which you are indulging at the moment, happily.

  We should also remember, unlike Sirisena, the monks did not back stab the God. They told the God to face the way God is proceeding is worng and gave him alternative. God refused.

  How nice it is to remember things as how these incidents happened.

  I am not siding any party or the God, but this is what we saw and heard. May have been conspiracies ( by Ven. Ratana and India , who knwos all these) , unknow to people, as Lorenzo did with his team of liars in 2014.

  This is why we should only restort to TRUTH, not lies.

 5. Ananda-USA Says:

  Here we go again with the Gon Harak Kalawedda (Gonsal-swamy) splitting hairs here on the natural law of cause and effect!

  You dear Kalawedda (Gonsal) have been stabbing MR to your hearts content here and will REAP RETRIBUTION as well … in the fullness of time.

  Your purpose here is what it has always been, to PREVENT Mahinda Rajapaksa from rallying the Deshapremi Forces to topple this PARAGATHI Yamspalanaya and resue our motherland.

  You are one of those addlepated IDIOTS who just like Athuraliye Ratana joined hands with the EELAMISTS to divide and rule our motherland.

  Go away Kalameda (Gonsal-swamy)….. we know your AGENDA … and play disciple to the the EELAMIST Katussa (Lorenzo-swamy) … he may throw you a bone to gnaw on!

 6. Dilrook Says:

  The saying “patriotism is the last refuge of the scoundrel” has some relevance in this case. No matter how bad their credibility and pro-Indian stand is, these two and many more like them will be kingmakers again in 2019. This is not because Sinhala voters are fools (of course they are well known for political immaturity than Tamils and Muslims). It is because all other party leaders and aspirant prime ministers and presidents lack courage to stand firm on national issues.

  These two will fill that nationalist vacuum once again as others are too cowardly to do so. They only need 4% of the Sinhala vote (3% of the national vote) to deny Mahinda/Gotabhaya a win at the next presidential election (and the general election).

  Don’t forget the JVP too. They took up the coal deal, Bank robbery, budget problems, etc. in parliament more than the JO. Some JO leaders were not even in parliament when these things came up giving it on a platter to the JVP. Most JO leaders refuse to promise they will abrogate ETCA if signed.

 7. Ananda-USA Says:

  Champika Ranawaka, the illustrious leader of the Jathika Hela Urumaya has an image problem!

  He has been exposed by his long time assistant as a man of uncontrolled sexual urges who tried to grab the Assistsnt’s Korean lady lover for himself, railroading the assistant into the Angoda Hospital as a cover up to discredit the assistant in the eyes of the public.

  So far the allegations made by the Assistsnt had NOT BEEN REFUTED by the ChiMP Champika, and the illustrious leader has temporarily GONE INTO HIDING, away from public view, with his fig leaf in tatters!

  Given the enormity of this unveiling ChiMP bereft of even an AMUDE to hide the NAKEDNESS of his sexual pecadillos, we are left to SPECULATE whether Athuraliye Ratana has been put up to distancing himself from the JHU that has become an ARUMAYA rather than an URUMAYA to the TROIKA of JHU leaders Champika, Ratana and Rajitha nursing the hope of nominating a JHU candidate for President in 2020!

  The best laid plans of mice and men often do go astray due to long ignored character flaws that blow up in their ugly faces!

 8. Indrajith Says:

  This is a good analysis! I agree with the most of what Mr. Wickremasinghe has explained.

  I like the contributions of Ananda and Dilrook as well.

  In my opinion, the remaining members of JHU are the most treacherous of them all. Their aim is to forming and maintaining an alternate (bogus) nationalist movement so that they can field Champika as a candidate in case
  the opposition selected Gota as their common candidate at the next presidential election. What a cunning strategy!

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2024 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress