වැසි හා ගංවතුර නිසා ආපදාවට පත් ජනයාට සහන සැලසීමේදී මාධ්‍යයට වඩා ආණ්ඩුව මන්‍දගාමියි
Posted on May 29th, 2017

ජාතික භික්‍ෂු පෙරමුණ ජනමාධ්‍ය නිවේදනයයි

පළාත් කීපයකට බලපෑ අධික වැසි නිසා ඇතිවූ ගංවතුර තත්වයෙන් ආපදාවට ලක්ව මියගිය 150 ඉක්මවූ සියලූ ශී‍්‍ර ලාංකික පුරවැසියන් වෙනුවෙන් ජාතික භික්‍ෂු පෙරමුණේ සාතිශය සංවේගය පළකරන්නෙමු. එසේම අනතුරුවලට හා රෝගපීඩාදියට පත් සැමට ඉක්මන් නිරෝගී සුවය ප‍්‍රාර්ථනා කරන්නෙමු.

මෙවර ආපදා තත්වයේදීත් ආණ්ඩුවේ පෙර සූදානම හා ආපදා කළමණාකරනය පසුගාමී හා බොහෝවිට අවශ්‍ය වේගයට සිද්ධනොවන මන්දගාමී බවක් ගැනීම මහජන පීඩා වැඩිවීමට හේතුවී ඇත. එය කොතෙක්ද යත් ඇතැම් මාධ්‍ය ආයතන කි‍්‍රයාත්මක වූ වේගය හා සැසඳීමේදී ආණ්ඩු කරන්නේ මාධ්‍යදැයි සිතෙන තරමට ප‍්‍රබලවී තිබුණි. බොහෝ මාධ්‍ය ආයතන සිය දෛනික වැඩසටහන් වෙනස්කර ආපදා වල සැබෑ තත්වය සජීවීව ජනතාවට පෙන්වමින්, කියමින්, වාර්තාකරමින් මාධ්‍යවල මහජන වගකීම නිසිසේ ඉටුකිරීම ඉතා පැසසුම් කටයුතුය.

චක‍්‍රලේඛ නොසලකා වැඩ කරන්නැයි හිටපු ජනාධිපති මහින්ද මහතා ගිය මග ජනාධිපති සිරිසේන මහතාත් ගමන් කළද ව්‍යසනයක් අභිමුව ආණ්ඩුවක් සකි‍්‍රය වියයුතු, වේගවත් විය යුතු ප‍්‍රමාණය මදකමට මෙවරත් වන්දිගෙවීමට සිදුවූයේ විපතට පත් ජනතාවටයි. සමහරවිටක දිවි බේරාගත හැකිව තිබූ ජනයාගේ දිවි අහිමිවූයේ ඒ නිසාය. අවශ්‍ය පිරිස්, අවශ්‍ය උපකරණ, ආදිය සැපයීමේදී සිදුවූ ප‍්‍රමාද බොහෝය.

විපත්තිදායක අවස්ථාවලදී තවමත් අප රටේ වේගවත්ම ක්‍ෂණික විහිදුම් බලකාය වන්නේ හිතේ හයියෙන් ඉදිරිපත්වන ජනතා බලකායයි. එහෙත් ඔවුන්ට ඇත්තේ හිතේ හයිය පමණි. ඒ නිසා ඔවහු නිරුවත් දෑතින් නිරුවත් දෙපයින්, ආරක්‍ෂක උපකරණ, අවශ්‍ය අවි ආයුධ කිසිත් නොමැතිව වුවත් විපතට පත් ජනයා බේරාගැනීමට ඉදිරිපත් වෙති. ආණ්ඩුව හෝ පාලකයින්, වගකිවයුත්තන් කි‍්‍රයාත්මක වන විට සාමාන්‍ය ජනයා සැලකිය යුතු පංගුවක් කර අවසන්ය.

මාධ්‍ය, මහජන සංවිධාන, මහජන ආයතන ආදී සියල්ල ඒකාබද්ධකොට මෙහෙයුමක් සැලසුම් කිරීමට වගකිවයුත්තන්ට තවමත් නොහැකිවී තිබේ. මේ අතර සෑම විපතක්ම සමහරෙකුට සැපතක් වන අවස්තා අප දැක ඇත. ඒනිසා පීඩාවට පත් ජනයා වෙනුවෙන් ලැබෙන විදෙස් ආධාර සොරකම් කරමින්, ලැබෙන මහජන ආධාර සොරකම් කරමින් කරන නිහීන කි‍්‍රයාත් මෙවරද අඩු නොවනු ඇති.

තව නොබෝ දිනකින් එළඹෙන පොසොන් පොහොය නිමිතිකරගෙන දන් සල් ආදිය හා තොරණ ආදිය පැවැත්වීමට සිටින සැමගේද අවදානය මෙම විපත්ති දායක අවස්ථාවට යොමුකරන මෙන් ජාතික භික්‍ෂු පෙරමුණෙ ලෙස අපි ඉල්ලා සිිටිමු. දන්සල්, තොරණ ආදිය සඳහා යොදවන මුදල් හා ද්‍රව්‍ය විපතට පත් ජනයා වෙනුවෙන් යොමුකරන්නේ නම් එය සැබෑ දානයක්, සැබෑ සතුටක්, සැබෑ බුද්ධ වන්දනාවක් වනු ඇත.

අවිධිමත් ඉදිකිරීම්, අනවසර ඉදිකිරීම් හා පාරිසරික කරුණාවෙන් තොරව කටයුතු කරන, පගාවට හා පගාවෙන් සියල්ල කරන පාලකයින්ගේ හා පාලිතයින්ගේ කෙරුවාවලට සොබාදහමෙන් ලැබෙන ද`ඩුවම මිනිස් ජීවිතත් සියලූ දේපළත් අහිමිවීමය. එය නැවැත්වීම, වැළැක්විම, හා ඊට පිළියම් යෙදීම පාලකයින්ගේ වගකීම බවද අවධාරණය කරමින් මේ විපත්තිදායක අවස්ථාවේ ආණ්ඩුවක අවශ්‍යතාව ජනතාවට දැනෙන ආකාරයට ඉදිරියේදි හෝ කටයුතු රන මෙන් ඉල්ලා සිටිමු.

ලේකම් 
ජාතික භික්‍ෂු පෙරමුණ

සම්බන්‍ධීකරණය සඳහා :- 071 8082647

3 Responses to “වැසි හා ගංවතුර නිසා ආපදාවට පත් ජනයාට සහන සැලසීමේදී මාධ්‍යයට වඩා ආණ්ඩුව මන්‍දගාමියි”

 1. ranjit Says:

  Empty promises and empty words only, by this current yamapalakayo nothing else It will be same like in Aranayaka,Salawa, Meethotamulla. People still remember those unforgettable incidents and aftermath. Our ordinary people are more generous than the government in any kind of situation like this always. T.V. channels always ahead of the government in taking care of the people and see to their needs when they are in distress. Sira,Ranil combination do not have a heart for the poor citizens in this country. They simply hoodwink the people all the time telling all bulshit stories about the economy and bogus foreign aids etc. World tours and luxury vehicles are their main topics and concerns. Their lavish lifestyle’s won’t be changed if we die even from disasters like the current floods etc. Citizens should decide their future soon if they need a government which is for the people not other way around.

 2. Ananda-USA Says:

  Sri Lanka is using TEXT MESSAGES for Disaster Warning directly to citizens! This is but ONE BENEFIT of the high penetration of cell phone services in the country!

  ……………………………..
  As disaster hits again, early warning text messages fly in Sri Lanka
  Tue, May 30, 2017, 11:48 pm SL Time, ColomboPage News Desk, Sri Lanka.

  May 30 (Thomson Reuters Foundation) COLOMBO- Last Friday, mobile phone users in Sri Lanka’s Western Province received an ominous text message: Waters were rising, particularly along the province’s Kelani River.

  The message was one of about 15 that day issued by the country’s Disaster Management Centre as incessant rains pounded large parts of the country’s Western, Southern and Sabaragamuwa provinces.

  The warning prompted many people to leave areas along the Kelani’s banks – and it represents a significant change in how the country manages disasters.

  Until recently, such early warnings were often issued by fax or other antiquated – and slower – means. But now users of the 25 million registered mobile phones in the country can receive warnings direct.

  The warning system remains far from perfect, with at least 188 people dead and a half million affected by widespread flooding and landslides over the last week as 550 mm (21 inches) of rain fell across some regions of the country.

  But it suggests how Sri Lanka may begin fighting back against worsening rainfall extremes that have now slammed the country three years in a row, producing widespread losses of lives.

  “We have been using short text messages extensively during this emergency. When we get warnings that water levels are going up or there is a landslide risk, that has been our main dissemination format,” said Pradeep Kodippilli, the Disaster Management Centre’s deputy director for early warning.

  OUT WITH THE OLD

  The centre has been trying to revamp its out-dated early warning mechanisms. Earlier this year it partnered with a national telecom service provider to launch the new emergency message system – the Disaster and Emergency Warning Network, or DEWN.

  The system allows the disaster centre to use the island’s largest mobile service provider to send mass alerts as well as more specific warnings customed by region. It also can be used to warn emergency workers before mass alerts are sent out.

  As thunderstorms barreled in over the eastern Indian Ocean from May 24-26, the DEWN system began delivering messages to subscribers in harm’s way.

  During the initial days of the disaster, its Twitter account and mobile app were particularly active, issuing more and more detailed weather alerts than those coming from the Disaster Management Centre itself or its partner agency, the Department of Meteorology, Kodippilli said.

  Other government agencies, such as the Department of Irrigation, also have become more proactive this year in issuing warnings and alerts. The department updated water levels on the country’s main rivers at least twice a day through the latest disaster, and made the information available online.

  “We have been discussing ways and means of getting vital warnings out quickly,” said M. Thuraisingham, director general of the department.

  The National Building Research Organisation also has issued detailed warnings and evacuation alerts on areas facing landslide risks.

  STILL TOO LATE

  However, despite the stepped up and more consistent warnings, experts say Sri Lanka’s agencies face one persistent problem: National disaster response authorities cannot send out effective disaster warnings early enough.

  “We seem to be very good at keeping up the alerts during a disaster, but before the rains came there was hardly anything,” said Menake Wijesinghe, a disaster response and resilience advisor with child development charity Plan International.

  Several days before the latest rains set in, at a meeting of government agencies, the Department of Irrigation was asked whether it could issue warnings based on forecasts by the Department of Meteorology.

  But “our (flood measurement) capacity only allows (us) to calculate flood levels once the rains fall, not before that,” Thuraisingham said.

  The agency bases its warnings only on data relayed from measuring equipment installed along waterways, he said, since national weather forecasts usually lack rainfall estimates that are precise enough and local enough to issue useful flood warnings.

  He said government agencies also still rely heavily on data and research generated by each agency, with little sharing between agencies except during major disasters.

  Most of the recorded deaths during the current disaster happened in the first three days of the storm, when it made landfall and the heaviest rain fell, officials said – a fact that points to the need for earlier warnings.

  “This is where we need to improve, breaking down government bureaucracy and using new technology and tools to issue early warnings before a disaster. Then the fatalities will fall even more,” Wijesinghe said.

  He said there was also a need to help members of the public better understand the increasing number of weather warnings. For example, different kinds and levels of alerts may require different action, he said.

  “We just need to tweak the system a bit and then we will be far better. We are on the right track, but the system needs a bit more tinkering,” he said.

 3. Ananda-USA Says:

  A very large number of families in Sri Lanka have lost everything in the floods. They have lost their homes, all of their possessions including furniture, clothes, cooking equipment, and the books and schola supplies essential to the continued education of their children.

  While the GOVERNMENT will help each family in the FULLNESS of TIME, the NEEDS are URGENT. They need HELP NOW and CANNOT WAIT until the slow wheels of government machinery unstick itself and begins to function. Each affected-family needs FOCUSED CONTINUOUS HELP NOW!

  I think it would be a good idea for GENEROUS WELL-TO-DO SPONSORING FAMILIES in Sri Lanka to ADOPT one or more FLOOD-AFFECTED-FAMILIES in Sri Lanka, and help them RECOVER from this MONUMENTAL DISASTER.

  Such helping families can maintain a focused level of help thst would be impossible to achieve by an impersonal government bureaucracy.

  I propose that an organization such as the YMBA in collaboration with Buddhist Temples that know both the well-to-do people and those needing assistance in each community should do this in collaboration with the media organizations that gave already done yeomen service such as Manusath Derana, Sirasa and Hiru TV.

  Once such an organization is quickly setup, the first step should be to CREATE A LIST of the participating Temples, and make a PUBLIC MEDIA ANNOUNCEMENT for SPONSORING FAMILIES to volunteer and sign up to adopt flood-affected families in their neighborhoods. Then, each SPONSORING FAMILY can be paired with specific FLOOD-AFFECTED- FAMILY thus avoiding unnecessary duplication of effort while assuring that those in need get the needed help.

  I am convinced that such a API-WENUWEN-API PROGRAM would be the VERY BEST WAY to ensure that no family in need is left behind without SOME HELP and SOMEONE to turn to in their hour of need.

  I plan to do this by myself in collaboration with one or more Buddhist Temples in Sri Lanka in the immediate future, irrespective of whether this suggestion is implemented by others.

  However, a SYSTEMATIC Nationwide Program is what is really needed. Once established, it could become a MODEL for coping with FUTURE DISASTERS.

  I also believe that this would be GREAT WAY to promote the UNITY of our NATION and ALL OF OUR PEOPLE leveraging the unfortunate pain and suffering this flood has caused, at a time when the common people are feeling ABANDONED by a PROFLIGATE and UNCARING government.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2024 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress