පුරවැසියන්ගේ වගකීම් සහ ඔවුන්ගේ රට සඳහා කැපවීම්
Posted on April 11th, 2023

Engr කාන්තර් බාලනාදන් විසිනි. DipEE (UK), GradCert (RelEng-Monash), DipBus&Adm (Finance-Massey), C.Eng., MIEE,සීමාසහිත Power Engineering Solutions හි හිටපු අධ්‍යක්ෂ, විදුලි ඉංජිනේරු උපදේශක ලෝකයේ ප්‍රමුඛ ඉංජිනේරු 2006, UK අධිකාරියේ සම්මානය

  1. ජනරාල්

පොදුවේ ගත් කල, සෑම කෙනෙකුම උපකල්පනය කරන්නේ තම රටේ සාක්ෂරතා අනුපාතය තම රටේ ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී අවංකභාවය, ආර්ථික තිරසාරභාවය සහ වර්ධනය නියම කරනු ඇති බවයි. 2020 දී ශ්‍රී ලංකාවේ සාක්ෂරතා අනුපාතය 92.38% ක් වූ අතර, 2019 සිට 0.13% ක වැඩිවීමකි. සාක්ෂරතා අනුපාතය යනු කුමක්ද? ඔවුන්ගේ එදිනෙදා ජීවිතය පිළිබඳ කෙටි සරල ප්‍රකාශයක් තේරුම් ගනිමින් කියවීමට සහ ලිවීමට හැකි වයස අවුරුදු 15 සහ ඊට වැඩි පුද්ගලයින් . ලෝකයේ තාක්ෂණය සහ දේශපාලනය වර්තමාන යුගයේ වෙනත් දේවල්වල වර්ධනයත් සමඟ වැඩිවෙමින් පවතී. 15 වැනි සියවසේ සහ 21 වැනි සියවසේ පුද්ගලයකු/කණ්ඩායමක් අතර සැලකිය යුතු වෙනසක් ඇත . තාක්‍ෂණය සහ ආර්ථික වර්ධනය සමඟ පරිසරය සහ ජීවිතයේ අවදානම් පිළිබඳව ජනතාව අවබෝධ කර ගැනීමට අපේක්ෂා කෙරේ. ලේඛකයන්ගේ උපකල්පනය වන්නේ සාක්ෂරතා අනුපාතය සංජානන හැකියාව සමඟ සම්බන්ධ වී ඇති බවයි. උපුටා ගැනීම: සංජානන හැකියාවන් යනු කුමක්ද ? යමෙක් ඔබට ප්‍රත්‍යක්ෂ යැයි කියන්නේ නම්, ඔවුන් අදහස් කරන්නේ ඔබ දේවල් තේරුම් ගැනීමට හෝ දේවල් හඳුනා ගැනීමට දක්ෂ බවයි . සංජානනශීලී පුද්ගලයන් තීක්ෂ්ණ බුද්ධිය ඇති, බුද්ධිමත්, අන් අයට නොපෙනෙන හෝ තේරුම් ගැනීමට නොහැකි දේ දැකීමට හැකියාව ඇත. ශ්‍රී ලංකාවේ ප්‍රජාවන් සංජානන හැකියාව මත සැලකිය යුතු ලෙස පීඩාවට පත්වන අතර දේශපාලකයින් මෙම අඩුව තම වාසිය සහ ජයග්‍රහණය සඳහා ප්‍රයෝජනයට ගනිති. මිනිසුන්ට කියවීමට හා ලිවීමට හැකි වුවද, එසේ නොවුවහොත් ඔවුන් දේවල් තේරුම් ගැනීමට සහ තේරුම් ගැනීමට ගොළු ය. සිසුන්ට ඉගැන්වීම සහ ඔවුන්ගේ සංජානන හැකියාව වැඩි දියුණු කිරීම ප්‍රාථමික හා ද්විතීයික පාසල් වෙත පැවරේ. ප්‍රාථමික සහ ද්විතීයික කණ්ඩායම් බුද්ධිමත්ව කතා කළ යුතු අතර මිනිසුන් ගොළු නොකළ යුතුය. අධ්‍යාපනය සහ අවබෝධය ඇති දෙමාපියන් තම දරුවන්ගේ ස්නායු ක්‍රියාකාරිත්වය සහ හැකියාව වැඩි දියුණු කිරීමට උපකාර කළ යුතුය.

  • පැරණි දේශපාලනය

සාක්ෂරතා අනුපාතිකය සහ ඥානාන්විත හැකියාව අඩු වූ බැවින්, අධ්‍යාපනය නොලබන හෝ අවබෝධයක් නොමැති පුද්ගලයන් දේශපාලනය සහ ආර්ථිකය අවබෝධ කර ගැනීමට පාලක බලධාරීන්ට අවශ්‍ය නොවීය. දේශපාලනයට එන්න ඉඩ ලැබුණේ ප්‍රභූන්ට සහ ධනවතුන්ට පමණයි. ප්‍රභූවරු ධනවත් පුද්ගලයන් ය. මෙමගින් සමාජය සංජානන හැකියාවෙන් දුර්වල විය. උදාහරණයක් ලෙස, උතුරේ පැරණි ජනයා නාගයන් විය. ඔරිස්සාවේ මාඝ රජු විසින් ගෙන එන ලද සංක්‍රමණිකයන් බහුතරයක් මලයාලි සහ පල්ලවර් වන අතර බහුතරයක් මලයාලි විය. රාජ්‍යය ස්වදේශිකයන්, නාගයන් පහත් වැඩ කිරීමට සලස්වා ඔවුන් පහත් කුලයන් බවට පත් කළේය. අද උතුරේ සහ වන්නියේ සිටින පහත් කුල ජනතාව නාග සහ වැද්දන්ය. ඉතිහාසය කේරලයේ කුල ක්‍රමය සනාථ කරනු ඇත.

එවැනි සිදුවීම් දකුණේ සිදු විය. මලයාලිවරුන් මධ්‍යම රාජධානියට ගෙන එන ලද අතර, ඔවුන් උඩරට සිංහලයන් බවට පත් වූ අතර, අනෙක් අය, යක්ෂයන් සහ වැද්දන් පහතරට සිංහලයන් බවට පත් විය. බෙදීම උපත ලබා දුන්නේය. කෙසේ වෙතත්, රාජ්‍යයේ තාඩන පීඩන නිසා සංජානන හැකියාව පොහොසත් වී දියුණු වූයේ නැත. යක්ෂයන් “හොල්මන්” ලෙස ආමන්ත්‍රණය කරන ලදී, එහි තේරුම හොල්මන් . කතුවරයා පනස් ගණන්වල ජීවත් වූයේ කඹුරුපිටියේය.

  • වත්මන් දේශපාලනය

වසර ගණනාවක් ගත වන විට, පද්ධතිය පිරිසිදු කරන ලද අතර, අධ්යාපනයේ ගුණාත්මක භාවය වැඩිදියුණු විය. නමුත් ජනතාවගේ සාමාන්‍ය බුද්ධිය දියුණු වුණේ නැහැ. දේශපාලන ක්‍රමය විශ්වවිද්‍යාලවලට සහ විද්‍යාලවලට බාධා කළා. සමාජවාදය සහ කොමියුනිස්ට්වාදය වැනි දේශපාලන මතවාදයන්ගෙන් සිසුන්ගේ මොළය සෝදා ගත්තේය. ආර්ථික විද්‍යාව සහ දේශපාලන ඉදිරිදර්ශනය තුළ අධ්‍යාපනයේ ගුණාත්මක භාවය ප්‍රේරණය නොකළ අතර අවම වශයෙන් නවය හෝ දහය වසර දක්වා සිසුන්ට අනිවාර්ය කර ඇත. දිළිඳු පවුලක සෑම තරුණයකුටම සමාජවාදය හෝ කොමියුනිස්ට්වාදය අවශ්‍ය වූයේ රටට සිදුවන අයහපත් විනාශකාරී ආර්ථික බලපෑම ගැන අවබෝධයක් නොමැතිවය . ශ්‍රී ලංකාව කර්මාන්ත අතර ” තරගකාරීත්වය ” වෙනුවෙන් පෙනී සිටියේ නැත . ජනතාව “ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය” වෙනත් දෘෂ්ටිකෝණයකින් අර්ථකථනය කළහ.

ප‍්‍රජාතන්ත‍්‍රවාදය යනු ජනතාව විසින් තෝරා පත් කර ගන්නා ලද ජනතාව විසින් පාලනය කිරීමයි. ඒ නිසා තේරී පත්වන ජනතාවටත් තේරී පත්වන ජනතාවටත් රට වෙනුවෙන් වගකීමක් වගකීමක් කැපවීමක් තිබෙනවා. ශ්‍රී ලංකාව ” ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය ” භාවිතා කිරීමෙන් බොහෝ දුරස් ය . පුරවැසියන්ට තවමත් වැඩි අධ්‍යාපනයක් සහ පාලනය පිළිබඳ අවබෝධය සහ තම රට කෙරෙහි කැපවීම (බැදීම) අවශ්‍ය වේ.

  • SL පාලනය, ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය සහ භාවිතය

ශ්‍රී ලංකාවේ පාලනය නොමිලේ වෛද්‍ය, රෝහල් පහසුකම්, ඖෂධ සහ නොමිලේ සැත්කම් පිරිනමයි. සිසුන්ට සහනාධාර ප්‍රවාහනය සහ නොමිලේ අධ්‍යාපනය. බොහෝ සේවාවන් සහනදායී මිලකට හෝ මිනිසුන්ට නොමිලේ ලබා දේ. පුරවැසියන් පාලන සේවයේ මෙම කොටස තේරුම් ගත යුතු අතර රජයට ගෙවිය යුතු බදු ගෙවිය යුතුය. මෙම මිණුම් සලකුණු වල වැදගත් ගුණාංගය නම්, ශ්‍රී ලංකා රජය ජනතාව කෙරෙහි තම වගකීම තෘප්තිමත් කරන බව අවබෝධ කර ගැනීමයි, කෙසේ වෙතත්, ජනතාව මෙම සහය පිළිබඳ ඔවුන්ගේ හෘද සාක්ෂියෙන් පැහැදිලි විය යුතු අතර ඔවුන්ගේ කැපවීම්වලට ගරු කළ යුතුය.

ආණ්ඩුකරණයේ ඇති ප්‍රශ්නය නම් දේශපාලනඥයන් මිලදී ගන්නා සෑම ඡන්දයකටම ඇප වශයෙන් මුදල් ගෙවීමයි. දේශපාලකයෝ දේශපාලනය කරන්නේ අල්ලස් හා කොමිස් මගින් ඇප වශයෙන් ගෙවන මුදල් ඇද ගැනීමටය. වරද කාගේද ? මිනිසුන්ගේ බුද්ධිය සහ සංජානන හැකියාව මෙහි ආයාචනා කරන්නේ ඇපයක් ලෙස ලැබෙන අල්ලස් වල බලපෑම ජනතාව තේරුම් නොගැනීමයි. ” මෙතැන ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය අසාර්ථකයි “. මෙම අඩුව ක්‍රියාත්මක වන්නේ තුන්වන ලෝකයේ සහ සංවර්ධනය වෙමින් පවතින රටවල පමණි. මැතිවරණයේදී ඉන්දියාව සහ ශ්‍රී ලංකාව ඇප මත බරයි. මෙහි ඇති බාධාව නම් දේශපාලන විද්‍යාව/අධ්‍යාපනය ගැන කිසිම දැනුමක් නැති අනවශ්‍ය කොටස් පාර්ලිමේන්තුවට රිංගා අකුසල් කළ හැකි වීමයි. ආගමික කටයුතුවලට නුසුදුසු ප්‍රදේශවල අනවශ්‍ය දේවල් බුද්ධ ප්‍රතිමා සිටුවන විට ආණ්ඩුව අසාර්ථක වෙනවා . බුදුන් වහන්සේ ඔවුන්ගේ වැටුප්, බෙහෙත්, බත්, ඇඹුල් තියල් ආදිය සපයන්නේ නැත. බුදුන් වහන්සේ තාක්ෂණික දියුණුව අනුමාන නොකරයි. බුදුන් වහන්සේ තම තරුණ අවධියේදී යම් දර්ශනයක් සකස් කළ අතර, එය තවමත් ඔප්පු කර නොමැති අතර, ඔවුන් එකඟ නොවන දාර්ශනිකයන් විසින් වසර ගණනාවක් තිස්සේ වර්ධනය කරන ලදී. දෙමළ අයටත් එහෙමයි. විද්‍යාවේ හා තාක්‍ෂණයේ දියුණුව නොසලකා හරිමින් දෙමළ ජනයා පන්සල් ඉදිකිරීමට, පූජාවන් ආදියට සැලකිය යුතු මුදලක් වැය කරති. බුදුන් සහ ශිව දෙවියන් ලංකාව දියුණු කරන්න යනවා කියලා මිනිස්සු හිතනවද ? සංවර්ධනය මිනිසා විසින් නිර්මාණය කරන ලද්දක් වන අතර එය සම්පූර්ණ කළ යුත්තේ මොළය ඇති මිනිසුන් විසිනි. මානවවාදය මෙහි වැදගත් කාර්යභාරයක් ඉටු කරයි. මේ සියලු අඩුපාඩු සිදු වන්නේ පුරවැසියන් තුළ ඇති බුද්ධිය සහ ප්‍රත්‍යක්ෂ හැකියාව අඩුවීම හේතුවෙනි. ශ්‍රී ලාංකිකයන්ගෙන් බහුතරයක් පහත සඳහන් දේවලින් පීඩා විඳිති: සංජානන හැකියාව, ස්වයං අභිප්‍රේරණය, නිර්මාණශීලිත්වය, නවෝත්පාදනය, ස්වයං විනය සහ නම්‍යශීලී බව. දේශපාලඥයින් සඳහා පහත සඳහන් දෑ ප්‍රධාන අත්‍යාවශ්‍ය ලෙස සැලකේ.

  1. අභියෝගාත්මක සහ වෙනස්වන තත්ත්වයකදී වගකීම භාරගැනීම සහ ” වෙනස්වීම නියතයක් ” බව පිළිගැනීම. ගරු. මෙම පුද්ගල ගුණාංග පිළිබඳව බලශක්ති හා විදුලිබල අමාත්‍ය කාංචන විජේසේකර මහතා අගය කළ යුතුය .
  2. වෙනස්වන අභියෝගාත්මක තත්ත්වයන් පිළිගනිමින් සමගිය ප්‍රවර්ධනය කිරීම සම්බන්ධයෙන් ගරු අමාත්‍ය ඩග්ලස් දේවානන්ද මහතා අගය කළ යුතුයි. ගරු ඩීඩීට ශ්‍රී ලංකා රජයෙන් ප්‍රමාණවත් සහයෝගයක් ලබා දිය යුතුය. ගරු ඩීඩීගේ පුද්ගලික ගුණාංග ධනාත්මක සහ සහාය වේ
  3. පාර්ශ්වික චින්තනය සහ හැසිරීම් රටාව නායකත්ව ගුණාංගයට බලපාන බව විශ්වාස කරන්න.
  4. විද්‍යාව අපට දැනුම ලබා දෙන බවත් කලාව යනු කුසලතා සහ දැනුම භාවිතා කරන බවත් විශ්වාස කරන්න.
  5. ගවේෂණාත්මක සහ සංකල්පීය හැකියාවක් තිබිය යුතුය.
  6. අවසාන වශයෙන්, පුරවැසියන් මුල් රැකබලා ගත යුතු අතර ගස් ආරක්ෂිත වනු ඇත.

සරත් වීරසේකර, විමල් වීරවංශ වැනි දේශපාලඥයන් සිටින අතර ඔවුන් හොඳ දේශපාලඥයන් වීමට බොහෝ දුරක් ඇති අතර ඔවුන් දෙදෙනාම වාර්ගික සම්ප්‍රදායෙන් පමණක් සංතෘප්ත වී ඇත. ආර්ථික විද්‍යාව, දේශපාලනය, දළ දේශීය නිෂ්පාදිතය, වර්ධනය සහ ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය අවබෝධ කර ගැනීමේ දැඩි අඩුපාඩුවක් තිබේ. දෙමළ ජාතිය සහ බුදුදහම ගැන හැමවිටම හූල්ලති.

ශ්‍රී ලංකා ප්‍රජාතාන්ත්‍රික සමාජවාදී ජනරජයේ සිට වෙනත් ප්‍රයෝජනවත් අතථ්‍ය නාමයකට ශ්‍රීලංකාවට ඇගේ නම වෙනස් කිරීමට සිදුවනු ඇත , මන්ද ශ්‍රී ලංකාව තුළ පවතින ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදයක්, සමාජවාදයක් හෝ මානවවාදයක් නොමැති බැවිනි. අවශ්‍ය වන්නේ මිනිසුන්ට වැඩ කිරීමට සහ පිරිවැටුම නිෂ්පාදනය කිරීමට පිරිසිදු ධනවාදයක් වන අතර එය තවත් වසර 25 ක ක්ෂිතිජයක් තිබිය හැකිය.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2024 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress