සිංහලයා නිහඩ කරවීම හා තිසරණීලාගේ සිංහල බෞද්ධ වෛරය
Posted on June 8th, 2015

චම්පා වෛද්‍යතිලක යුතුකම සංවාද කවය www.yuthukama.com

තිසරණි ගුණසේකර විසින් ලංකාදීප පුවත්පතට ලියන ලද ලිපියකට පිළිතුරක් ලෙස එම පුවත්පතටම ලියු මෙම ලිපිය පළවුයේ පසුගිය වසරේ වුවද එදාටත් වඩා අදටත් මෙම ලිපිය සර්වකාලීන වටිනාකමකින් යුක්තය. මන්ද එදාටත් වඩා මෙකල (මෛත්‍රී යුගයේ) තිසරණීලාගේ දෘෂ්ටිවාදය හොල්මන් කරමින් තිබෙන නිසාය. පරවේනිගත රෝගයක් බඳුව ඔවුන්ට වැළදී තිබෙන සිංහල බෞද්ධ වෛරය හෙළිදරව් කිරීම අද මෙන්ම මතු මතුත් කළයුතු යුතුකමකි. එබැවින් මේ ලිපිය නැවත පළකරමු.

*************************************************************

සිංහලයා නිහඩ කරවීම හා තිසරණීලාගේ සිංහල බෞද්ධ වෛරය

තවත් යුද්ධයකට අප සූදානම්ද? මැයෙන් ජූනි මස 25 වෙනදා ලංකාදීප පත‍්‍රයේ පළවු තිසරණි ගුණසේකර මහත්මියගේ ලිපියට මෙසේ පිළිතුරු ලියනන්ට අදහස් කළේ සිංහල බහුතරයගේ නිහඬබව තවත් මහා දරුණු යුද්ධයකට මුල් වන බව ඇය දක්වා තිබු අදහස කරුණු කොටගෙනය.

තිසරණි ගුණසේකර මහත්මිය සඳහන් කරන අදහස නිවැරදිය. ඉතිහාසය පුරාම සිංහලයා නිහඬව සිටියේය. වර්තමානයේදීත් එසේමය. එදා මෙන්ම අදද ඉතිහාසය පුරාම සිදුවු විවිධ බිය ගැන්වීම්, නිර්මාණය කළ භීතිකා එසේ නිහඬවීමට සිංහලයාට බලපෑම් කළේය. ඔවුන් පවසන ආකාරයට ශි‍්‍ර ලංකාව විනාශ මුඛයට ඇද දමන්නෝ සිංහලයෝය. සිංහලයා අන්‍යමත නොඉවසන ජාතිවාදියෝය. තිසරණි මෙය කියන්නේ සිංහල සුළුතරයක් කියාය. ”සුළුතරය” යන වචනය භාවිතා කර ඇය, ඇගේ සිංහල විරෝධීබව හා බොඳු බල සේනා විරෝධිබව වසාගනු ලබයි. මේ ජාතිවාදීන් ගැන කතා කළයුතු යුගයකට වඩා ජාතිද්‍රෝහින් ගැන කතා කළයුතු කාලයකි. නැත්නම් සිංහලයා හෙටද නිහඬව සිටිනු ඇත.

සිංහලයාට විරුද්ධව සිංහලයා උසි ගැන්වීමේ කාළකණ්නි ව්‍යායාමය තිසරණිලා බාරගෙන ඇත. තිසරණි පුන-පුනා මතක් කරන කළු ජූලියේ සැබෑ තත්ත්වය ඇය නොදන්නා බව සක්සුදක් සේ පැහැදිලිය. කළු ජූලිය සිදු වූ අවස්ථාවේ ලංකාවේ පොලිස්පතිවරයා ලෙස කටයුතු කළේ දෙමළ ජාතිකයෙකි. ඔහු රුද්‍රා රාජේස්වරම්ය. එසේම නියෝජ්‍ය පොළිස්පතිවරුන් සතර දෙනෙකුම දෙමළ ජාතිකයෝය. කළු ජූලිය සිදුවන අවස්ථාවේදී මෙම නියෝජ්‍ය පොළිස්පතිවරු නිවාඩු සහිතව නිවෙසට වී සිටියහ. රටේ පොලිස්පතිවරයා, නීතිපතිවරයා හා අගවිනිසුරුවරයා දෙමළ ජාතිකයන්ව සිටියදීත් තිසරණි කියනා අන්දමට සිංහල ජාතිවාදීන් අහිංසක දෙමළ ජනතාවට පහර දුන්නේ කෙසේද? දේපළ කොල්ලකෑවේ කෙසේද? තිසරණිට අවශ්‍ය නම් මේ පිළිබඳව කෙරුණු ඩග්ලස් මහතාගේ අධ්‍යයන වාර්තාව කියවා බැලිය හැක. මෙහිදී තිසරණි පිළිගත යුතු දෙයක් ඇත. කළු ජූලිය සිංහලයාගේ නිර්මාණයක් නොව අමානුෂික ලේ පිපාසැති ප‍්‍රභාකරන්ගේ සහ එවකට පොලිස්පතිවරයා ඇතුළු නියෝජ්‍ය පොළ්ස්පතිවරුන්ගේත් එවකට රටේ සිටි නායකයාගේත් කුමන්ත‍්‍රණයක ප‍්‍රථිපලයකි. එහි වරද පැටවුණේ සිංහලයා මතයි. ජාත්‍යන්තරය පමණක් නොව ජාතියේ අවාසනාවට පහළ වු තිසරණීලාත් පුන-පුනා මෙය සිංහලයාගේ වරදක් බව පවසයි. අතීතයේදීත් වර්තමානයේදීත් මේ දෙය එකලෙසම සිදු වේ. සිංහලයා නිහඬව සිටිනවා නොව නිහඬ කරවා ඇත. එදා ක‍්‍රියාත්මක වූ නොපෙණෙන හස්තයන් අදද ක‍්‍රියාත්මක වේ. එදා මෙන්ම අදත් ඒ නොපෙණෙන හස්තයේ සජීවී විකාශය තිසරණීලාමය.

තිසරණි මෙන්ම ජනප‍්‍රියතාව උදෙසා සහජීවනය ගැන කතාකරන පිරිසක් අප අතර සිටිති. ඔවුන්ට පැවරි ඇති කාර්යභාරය කුමක්ද? සිංහල සමාජය නිහඬ කරවීමයි. සිංහල සමාජය තුළ භීතිකාවක් ඇති කිරීම තුළින් එය ඉෂ්ඨ කරගැනීම ඔවුන්ගේ අභිලාෂයයි. ශ‍්‍රී ලංකාවට ජාත්‍යන්තර සහයෝගය නොලැබී යාම, ආර්ථික සම්බාධක පැණවීම, රටට වැඩිම විදේශ විනිමය ලැබෙන මැද පෙරදිග සේවකයින් එම රටවල් වලින් පිටමං කිරීම, ඛණිජ තෙල් ලබා නොදීම, කොටි සංවිධානයටත් වඩා දරුණු තත්ත්වයකට මුස්ලිම් ජනතාව තල්ලූ කිරීම එවන් වූ භීතිකා වලින් සමහරකි. වඩාත්ම බියගුළු භීතිකාව නම් ජීහාඞ් සංවිධානය ඇතුළු අනෙකුත් ඉස්ලාමීය සංවිධාන අප රටට භයානක ලෙස පහරදීමයි. මේවා සුපීරි භීතිකාය. රටට සිදුවන මෙවන් ව්‍යවසනයන්ට සිංහල ජනතාව වගකිව යුතුය. මේ ආකාරයෙන් සිංහල ජනතාව නිහඬකර තිසරණීලා, වික‍්‍රමභාහුලා, මංගලලා, පාලිත තෙවරප්පෙරුමලා, රාජිත සේනාරත්නලා ඒ අතරතුරේ දී ජිහාඞ් සංවිධානයට හොර රහසේ කුමන්ත‍්‍රණ කිරිමට අවශ්‍ය වාතාවරණය සකස්කර දෙයි. එය හරියට සිගරට් සමාගම්වල අනුග‍්‍රහය ලබමින් දුම්වැටි විරෝධී පෙළපාලි යාම හා සමානය. නව අර්ථකතනයන්ට අනුව ජිහාඞ් සංවිධානය ලංකාවට එන්නේ සිංහල ජාතිවාදීන් නිසාය, බොඳු බල සේනාව නිසාය. මේවාට කියන්නට වචන නැත. ජිහාඞ් සංවිධානය මේ වන විටත් ලංකාව තුළ කුමන්ත‍්‍රණකාරී ලෙස ක‍්‍රියාත්මක වෙමින් පවති. ඒ සිංහලයා ජාතිවාදී වීම නිසා නොව ලොවම ඉස්ලාම් කොඩිය යටතට ගැනීම උදෙසාය. අන්තවාදීහු නම් මොවූහුමය. බොඳුබල සේනාව සිදු කළේ එවන් අන්තවාදීන් හෙළදරව් කිරීමයි.

තව අවුරුදු තිහ හතළිහකින් තිසරණිලා මෙසේ කියනු ඇත. ”අතීතයේ එක් කලක අලූත්ගම දර්ගානගරය තරම් සාමකාමී නගරයක්, මුස්ලිම් ජනතාව තරම් නිතීගරුක පුරවැසියන් පිරිසක් මේ රටේ නොවූහ”. දර්ගා නගරය අලූත්ගම පමණක් නොව මේ රටේ මුස්ලිම් බහුතරයක් ජීවත්වන සෑම නගරයකම තත්ත්වය තිසරණීලා නොදන්නවා නොවේ. ඒ නගරවල කිසිඳු නීතියක් ක‍්‍රියාත්මක කිරීමට පොලීසියට නොහැකිය. නීති කඩකරන මුස්ලිම් අයට විරුද්ධව නීතිය ක‍්‍රියාත්මක කිරිමෙන් තිසරණීලා කතා කරන සහජීවනය බිඳ වැටේ. යම් ලෙසකින් එසේ කළහොත් තිසරණීලා මෙසේ කියනු ඇත. ”ජාතිවාදී සිංහල පොලිස් නිලධාරින් හෙල්මට් නොපැළදි අහිංසක මුස්ලිම් තරුණයන් අත්අඩංගුවට ගැනීම නිසා රට තුළ මහත් ව්‍යවසනයක් ඇති වනු නොඅනුමානය”. රටේ සාමාන්‍ය නීතිය පරයා ඔවුන්ගේ ආගමික නිදහස ඉදිරියට පැමිණීමේ ප‍්‍රථිපලයක් ලෙස යතුරු පැදි වල ගමන්ගන්නා මුස්ලිම් අය හෙල්මට් පළදින්නේ නැත. පදිකයින් පාරේ ගමන් කරන්නේ රංචු වශයෙනි. නිකරුණේ පාරට වී සිටින අය බොහෝය. මහපාරේ ගමන්කරන රථ වාහන ඔවුන් අතරින් සීරුවෙන් ගමන් කළයුතුය. කිසිවෙකුගේ හෝ ඇගේ යාන්තමින් හෝ වැදුන හොත් පිරිස වට වී එම වාහනයට පහර දෙති. පසුගිය පෝදා ඇති වූ සිද්ධියට පැහැදිලිව වගකිව යුත්තේ මෙවන් පිරිස්ය. අඳ බාල තිසරණිලා එහි වරද බොදු බල සේනාව වෙත පටවයි. බලය රැකගන්නට ජාතිය පවා දෙන අපේ නායකයින්ට පෝදා සංඝයා වහන්සේ නමකට පහරදීම සුළු සිද්ධියකි. බොඳු බල සේනාව අලූත්ගමට පැමිණියේ මේ කතාව රටට කියන්නටය. සිංහල බෞද්ධයාගේ ඇස් පෑදීමටය. සිංහල බෞද්ධකම ගැන කතා කිරීම අද වන විට ජාතිවාදීවීමකි. තමන්ගේම රටේ සිංහලයෝ අසරණව මුඛ වාඩම් බැඳ සිටිති.

අයේෂා ආබ්දීන්, කළුතර අතිරේක මහේස්ත‍්‍රාත්වරිය මෑතකදි කළ ප‍්‍රකාශයක් මෙහිදි දක්වනු කැමත්තෙමි. බේරුවල මැණික් ව්‍යාපාරිකයාගේ නිවෙසට පහරදීම සම්බන්ධයෙන් අත්අඩංගුවට ගත් සැකකරුවන් සිව්දෙනා අධිකරණයට ඉදිරිපත් කිරිම පිළබඳව ඇය බේරුවල පොලිසියට ප‍්‍රශංසා කරයි. අයේෂා ආබ්දීන් මුස්ලිම් ජාතික කාන්තාවකි. මෙහිදි අත්අඩංගුවට ගෙන ඇත්තේ සිංහල තරුණයන්ය. සිංහල තරුණයන් අත්අඩංගුවට ගැනීම ගැන බේරුවල පොලිසියේ නිලධාරින්ට ප‍්‍රශංසා කරන ඇය පෝදා සිද්ධිය සම්බන්ධයෙන් අළුත්ගම පොලිසිය ක‍්‍රියා කළ ආකාරය හෙළා නොදකින්නේ ඇයි? මෙහිදි ඇය සඟවාගන්නට උත්සාහ දරන්නේ ඒ ජාතිවාදය නොවේද? තිසරණිලා කිසිදිනෙක මේවා ගැන කතා නොකරනු ඇත.

තිසරණිට අනුව හික්කඩුවේ සුමංගල හිමියෝ, මිගෙට්ටුවත්තේ ගුණානන්ද හිමියෝ, එස් මහින්ද හිමියෝ ජාතිවාදීහුය. හික්කඩුවේ සුමංගල හිමියන් එදා ඉංග‍්‍රිසි පාතික කොඩිය බිම ඇඳ දැමීම නිසා අද ජිනීවාහිදී බි‍්‍රතාන්‍යන්ගේ ජන්දය අප රටට නොලැබී ගියේය. එස් මහින්ද හිමියන් ලියු මෙවන් කවි නිසා කළු ජූලියේදි සිංහල මිනිස්සු ප‍්‍රකෝප වී ජාතිවාදී ලෙස හැසිරීමෙන් අහිංසක දෙමළ ජනතාව පීඩනයට පත් කළහ.

කෙස් ගහ පවා වෙන රටවල මිනිසුන්නේ
උස් නිදහස පිණිස සටනට සැරසෙන්නේ
ඉහ මොළ තිබියදිත් මේ ගැන නොසිතන්නේ
ඇස්ගෙඩි දෙකට හෙන ගහලද සිහලූන්නේ

තිසරණීලා දැන ගතයුතු දෙයක් ඇත. සිංහල බෞද්ධයා කිසි දිනෙක බුදුදහම බලහත්කාරයෙන් ප‍්‍රචාරය කිරිමට උත්සාහගත්තේ නැත. අනුනගේ රටවල්වල බලහත්කාරයෙන් පදිංචිවූයේද නැත. අනුන්ගේ රටවල් අල්ලාගන්නට ගියේද නැත. එහෙත් තම ජාතියට ආගමට අවැඩක් වූ හැම විටම නැගී සිට ඒ වාඩුව ගත්තේය. සෑම සිංහලයෙකුම එසේ නොවූවත් බහුතරයක් එසේය. නුදුරු අනාගතයේදි තිසරණිලාගේ දරුවන් කළු ලෝගුවෙන් බේරීමට එවන් සිංහලයන්ගේ සෙවණට එනු නොඅනුමානය.

චම්පා වෛද්‍යතිලක 

යුතුකම සංවාද කවය
www.yuthukama.com

6 Responses to “සිංහලයා නිහඩ කරවීම හා තිසරණීලාගේ සිංහල බෞද්ධ වෛරය”

 1. ranjit Says:

  Great article. This should be read by all Sinhala Buddhists and those who love this country. If we the Sinhala Buddhists won’t stand unitedly the evil forces of Tamil,Muslims and other local and foreign Mafia will come and destroy our freedom,the religion and our culture we cherished so much therefore we have to stand together to save the land we love so much. Think of the Sinhala nation,only nation we have to call home. Forget the dirty politics and rally together as one nation to send the traitors local and foreign to hell like our Sinhala heroes did during the LTTE war.

  I hope all the traitors to this land will perish in the next General election and peace will prevail like during 2009-2014. Those traitors like Champaka,Sira,Rajithaya,Anura,Awamangalaya,TNA,Muslim Congress,Choura Regina,Ranil,Rathanaya,Sobithaya and many more in this Jarapalanaya should be defeated by the masses in the coming election and bring more Sinhala Buddhists who loves the Motherland and to save it from local and foreign coup plotters. We need a leader for the Sinhala people who understand their needs and their dreams not a puppet who say YES Sir to every dick and harry. Ungrateful Tamils and Muslims are cowards and they depend on western and Indian parasites and Muslim countries rather than depending on our own leaders. They bring unnecessary headaches for our country and to our leaders by demanding more and more concessions for them without living as Sri Lankans in harmony and peace with Sinhalese. Their motive is to break up the country and have their own dream lands. Sinhalaya must not allow that to happen at any cost. Be ready to sacrifice than being a coward and a traitor to the country we love so much.

 2. Independent Says:

  Ranjit,
  There are two types of traitors.

  1. Who are with this government
  2. Who are with the Mahinda Comeback group

  We will be pure idiots if we think all traitors are with this government.

 3. Independent Says:

  කෙස් ගහ පවා වෙන රටවල මිනිසුන්නේ
  උස් නිදහස පිණිස සටනට සැරසෙන්නේ
  ඉස් මොළ තිබෙද්දීත් මේ ගැන නොසිතන්නේ
  ඇස් ගෙඩි වලට හෙණ ගහලද සිහලුන්නේ

  මේ කවියයේ තේරුම මට හිතෙන හැටියට නියම “නිදහස​” යනු ආර්ථික අතින් ණය බරින් සහ පිටරට දේවලින් නිදහස් වීමයි. මහින් ද හිමියන් ගේ මේ කවි දෙකෙන් ද ඒ අදහස ගෙන දේ.

  ගිය ගිය තැනදි ජාතික හෙණ හඬම තලව්
  සිය ගත රුහිරු ලක්බිම තෙම තෙමා හෙළව්
  එය නිදහසය සිතමින් හැර විකට ඉලව්
  දිය දද දියත නංවනු බැරි මොකද බොලව්

  සහන ලැබෙන තුරු ලංකා දීපයට
  ගහන ගැහිලි හමුවේ සිහ වෙසින් සිට
  නහන රුපුන් නහමින් යමි ඉදිරියට
  මහණ කමත් බණ දහමත් එයයි මට

  මේ බෞද්ධ භික්‍ෂූන් වහන්සේ ගේ කවි 83 මිනීමැරීමට සම් බන් ධ කරන්නේ මොන අධමයා ද ?

  පියදාස සිරිසේන මැති තුමාගේ මේ කවිය ගැඹුරින් සිතන්න​.

  ස‍ඳේ මෙන් පතළ පැරැකුම් දුටුගැමුණු
  උදේ සවස මුනිඳුට පසු සිහි කරනු
  විදේ සින්ගෙ දුසිරිත් පිළිකුල් කරනු
  මෙ දේ කරන තුරු නැත වන්නේ දියුණු

 4. Kumari Says:

  I like to believe with the ousting of MR by foreign forces using their local agents resulted in galvanizing the Sinhala Buddhist feeling among the majority community. If we could unite, our leaders don’t have to worry about the minority vote.

  When JRJ did not declare curfew, I had a hunch that the then Dharmishta Government had a hand in the 1983 riots. He took 3 days to address the country. He allowed his thugs to beat up poor Tamils (mind you, he represented Wellawatte), it was the Sinhalese who risked their own lives to shelter Tamils from the government mobs. I am expecting the repeat of 1983 the way My3 and RW are running the country, releasing hard core Terrorists etc.. Sinhalese Buddhists, be on your guard. My3/RW government is making the way for separation and planning to make us scape goats.

  Then there will be many NGO paid journalists sending photographic evidence to foreign media blaming us. There are 5000 Indian thugs in the island, ready to wear Buddhist robes and create havoc to put blame on our innocent Buddhist monks.

 5. Jag Says:

  What a great eye opener for all Singhalese Buddhists.? Yes, this is a ”must read” for all patriotic Sri Lankans. Tisaranee is a Catholic financed by the west to create disharmony within our society by providing ammunition to minorities. This is why the west has already planted NGOs on our soil, to announce anything done to counter such attempts by labelling them as Singhalese Buddhist extremism.

  Tisaranee and the bandit queen are of the same blood line and they will be certainly looked after by the masses in due course.

 6. Independent Says:

  බටහිර අධ්‍යාපනය ලබලා අපේ රටට ඇවිල්ලා අපේ ආයතන භාර ගන්න ලොකු මහත්වරු ඒ ගොල්ලෝ හිතාගෙන ඉන්නවා විශේෂයෙන්ම බටහිරින් එන දේ තමයි රටක් ගොඩනඟන්න මූලික වශයෙන් අවශ්‍ය වෙන්නේ කියලා. හැබැයි ලෝකයේ දියුණු රාජ්‍යයන්, දියුණු රටවල් ඒ සියල්ල ගත් විට තමන්ගේ භාෂාව, තමන්ගේ සාහිත්‍ය, තමන්ගේ සියලු අංශවල තිබෙන දේශීයත්වය ඒ තුළ තමයි ගොඩනැඟිලා තිබෙන්නේ. එය ඉතාම පැහැදිලිව අපි දන්නා කාරණයක්. ඒක නිසා අපේ රට ගැන අපි කතා කරන විට අපේ උරුමකම් අපේ භාෂාව, සාහිත්‍ය, අපේ කලාශිල්ප ඒවා හැම විටම ශක්තිමත් කිරීම අපි කාගේත් වගකීමක් සහ යුතුකමක් වෙනවා.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2024 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress