රනිල් මෛත්‍රිපාල හවුල් අවුල්
Posted on June 26th, 2015

නලින් ද සිල්වා

රනිල් මෛත්‍රිපාල දේශපාලන හවුල ද කඩා වැටී ඇත. මෙය අනිත්‍ය සඳහා තවත් උදාහරණයක් නො වේ. අනිත්‍ය යනු මෙවැනි වෙනස්වීම් හෝ කඩා වැටීම් හෝ නො වේ. දැන් මෛත්‍රිපාලට මහින්ද සමග එකතු වීම හැරෙන්නට වෙනත් විකල්පයක් නැත. එකතු නොවීම යනු දේශපාලන වශයෙන් මීය යෑම ය. මෛත්‍රිපාලට පමණක් නොව සමස්ත මෛත්‍රිපාල කණ්ඩායමටත් ජාතික හෙළ උරුමයටත් ඒ වලංගු වෙයි.

ජාතික හෙළ උරුමය දැනටමත් මහින්ද සමග එකතු වීමට සූදානම් වෙයි. මෛත්‍රිපාලගෙන් පසු ජනාධිපති වීමේ තම අධි බලාපොරොත්තු සුන් වූ පසු චම්පකට අද මහින්ද සරණං ගච්ඡාමි කීමට සිදු වී ඇත. මහින්ද දේශපාලනයෙන් අතුගා දැමීමට කතා කළ චම්පක අද මහින්දගේ අගුණ ගැන මෙන් ම ගුණ ගැන ද කතා කරයි. මෙවැනි අවස්ථාවාදීන්ට තැනක් නොදිය යුතු යැයි අප කීව ද ඒ එසේ සිදු නොවන බව අපේ අත්දැකීම ය. 

රනිල් මෛත්‍රිපාල බලයට පත්කිරීම පිටුපස බටහිර මෙන් ම ඉන්දීය ඔත්තු සේවා ද විය. ඔවුන් සියළු කරුණුවල දී එකඟ වී යැයි මෙයින් නො කියැවෙයි. ඒ කෙසේ වෙතත් හවුල රනිල් මෛත්‍රිපාල හවුලකට වඩා රනිල් චම්පක හවුලක් විය. චම්පක රතන හාමුදුරුවන්, අශෝක අභයගුණවර්ධන ආදී ජාතික හෙළ උරුම නායකයෝ හා ප්රාජිත මෛත්‍රිපාල පිටුපස සිටියහ. එම් කේ ඩී එස් ගුණවර්ධන වැන්නෝ පෙරහැරේ ගිය අය පමණක් වූහ. එහෙත් ඒ සියල්ලන්ට ම පොදු සාධකය වූයේ මහින්ද විරෝධය ය. ඒ දේශපාලන විරුද්ධතාවකට වඩා පෞද්ගලික විරුදාධතාවක් විය. 

චම්පක 2020 දී ජනාධිපති වීම සඳහා පළමුව රනිල් ද දෙවනුව මෛත්‍රිපාල යොදා ගැනීමට බලාපොරොත්තු විය. ඒ වෙනුවෙන් මෛත්‍රිපාල එක් වතාවකට පමණක් ජනාධිපති වීමට එකඟ විය. එහෙත් රනිල්ට වෙනත් බලාපොරොත්තු විය. ඔහුට අවශ්‍ය වූයේ විධායක අගමැති වීමට ය. සම්ම ජාතියේ තමාට ජනාධිපතිවරණයකින් දිනා විධායක ජනාධිපති වීමට නො හැකි බව ඔහු දනියි. ඔහුට හැකියාවක් ඇත්නම් ඒ පාර්ලිමේන්තුව හරහා අගමැති වීමට ය. ජනාධිපති සතු විධායක බලතල අගමැතිට පැවරීමට බටහිරයෝ හා ඉන්දීයයෝ මෛත්‍රිපාල එකඟ කරවා ගත්හ.  

අද මෛත්‍රිපාල යම් ආකාරයකට ඒ සම්බන්ධයෙන් කතා කරයි. ඔහු ඊයේ පෙරේදා අසා තිබුණේ රනිල්ට ජයග්‍රහණය කිරීමට හැකියාවක් තිබිණි නම් තමා පොදු අපේක්‍ෂක ලෙස ඉදිරිපත් කරන්නේ ද යන්න ය. රනිල්ගේ අදහස් පිට කරමින් හකීම් පාර්ලිමේන්තුවේ දී කියා තිබුණේ මහින්ද රාජපක්‍ෂ ඉවත් කිරීමට ගොස් තමන් අවුලකට පත් වී ඇති බව ය. රනිල්ට අවශ්‍ය ව තිබුණේ අප්‍රේල් 23 වැනි දා පාර්ලිමේන්තුව විසුරුවා හැර මැතිවරණයක් පවත්වා බහුතර මන්ත්‍රි සංඛ්‍යාවක් සහිත ව ආණ්ඩුවක් පිහිටුවීමට ය. සුළුතර ආණ්ඩුවක් දිගට ම පවත්වාගෙන යෑමට නොහැකි බව ඔහු දැන සිටින්නට ඇත. ඒ සඳහා මෛත්‍රිපාල කණ්ඩායමේ සහාය අවශ්‍ය විය. 

එහෙත් චම්පකට අවශ්‍ය වූයේ පාර්ලිමේන්තුව ලබන වසර තෙක් පවත්වාගෙන ගොස් තමා මෛත්‍රිපාල කණ්ඩායමේ තහවුරු වී ඉන් පසු මැතිවරණයකට යෑමට ය. චම්පක සිතා සිටියේ කාලයත් සමග මහින්ද තව තවත් දුර්වල වේ ය යන්න ය. තවදුරටත් ජතික හෙළ උරුමයෙන් මැතිවරණවලට ඉදිරිපත් වීමේ බලාපොරොත්තුවක් ඔහුට නො වී ය. ඔහුට අවශ්‍ය වූයේ මෛත්‍රිපාල මගින් ශ්‍රී ල නි පක්‍ෂයේ නායකත්වය අතට ගැනීමට ය. ජ වි පෙරමුණ වැනි කුඩා පක්‍ෂ නැති කිරීමේ අවශ්‍යතාව ද ඔහුට විය. විස්ස සම්මත කරගෙන ඒ සියල්ල ඉටුකර ගැනීම ඔහුගේ බලාපොරොත්තුව විය. එහෙත් රනිල් ආණ්ඩ පිහිටුවීම සඳහා සුලු ජාතික පක්‍ෂවල මෙන්  ම ජ වි පෙරමුණේ ද ආධාරය පතයි. ඔහු විස්සට විරුද්ධ වෙයි.

රනිල් හා චම්පක අතර අවුල මුල සිට ම අප්‍රසිද්ධියේ පැවතිණි. එය කරළියට ගෙනැවිත් ඇත්තේ මහින්ද ය. බලපොරොත්තු නොවූ අයුරෙන් මහින්ද වටා ජනතාව ඒකරාශි වූහ. මෛත්‍රිපාල කණ්ඩායම පමණක් නොව රනිල් ද දුර්වල විය. සුලු ජාතික ඡන්ද නොමැතිව වුව ද මහින්දට මැතිවරණය ජයග්‍රහණය කළ හැකි ය. එහෙත් එය එසේ නොවේ යැයි මෛත්‍රිපාල ලවා කියවීමට බටහිරයන් හා ඉන්දීයයන් සමත් වී ඇත. 

අද මෛත්‍රිපාල බලන්නේ මහින්ද සමග එකතු වීමට ය. චම්පකටත් ඒ අවශ්‍ය ය. කිනම් බලපෑම් මධ්‍යයේ වුව ද මහින්ද සමග එකතු නොවී සිටියහොත් මෛත්‍රිපාල, චම්පක , ප්රාජිත දේශපාලන වශයෙන් විනාශ වනු ඇත. අද සය පුද්ගල කමිටුවට වැදගත්කමක් ලැබී ඇත. මහින්ද මෛත්‍රිපාල, ප්රාජිත මහින්ද, ප්රාජිත බැසිල්, මහින්ද බැසිල් හමුවීම් සිදුවන්නේ මෙවැනි පසුබිමක ය. ජාතික බලවේගවල කර්තව්‍ය වනුයේ කිනම් හමුවීම් මධ්‍යයේ වුව ද සිංහල බෞද්ධ සංස්කෘතියට, ඉතිහාසයට මෙරට හිමිවිය යුතු තැන ලබාගැනීමට කටයුතු කිරීම ය. සිංහලයන්ගේ ඡන්දවලින් තුනෙන් දෙකක් ලබාගත හැකි නම් සුලු ජාතික පක්‍ෂවල සහායක් නැතිව වුව ද බලයට පත්වදය හැකි ය. ඒ තුනෙන් දෙක ලබා ගැනීම සඳහා සුදුසු සටන් පාඨයක් නිර්මාණය කරගත යුතු ය. පනස් හයේ දී ඒ සිංහල පමණක් රාජ්‍ය භාෂාව කිරීම විය.  

නලින් ද සිල්වා

2015 ජූනි 26

3 Responses to “රනිල් මෛත්‍රිපාල හවුල් අවුල්”

 1. Ancient Sinhalaya Says:

  Stinking Yamapalana ship is sinking and the somersaulting rats rajitha, champakaaaa, breeder hakim, breeder bathihuththa, etc singing praises of MR now. The rats know they going to be without jobs soon. Why not get a minister
  post in the MR government by singing his praises now? Hope MR has learnt the lesson and won’t give these rats another chance. These rats along with traitor-in-chief gb ranil should be put in the dust bin of politics!

 2. Indrajith Says:

  COPE inquiry finds Mahendran had intervened in bond issue
  June 27, 2015, 8:29 pm

  Arjuna Mahendran

  by Shamindra Ferdinando

  A Special Parliamentary Investigation Committee that probed the alleged insider trading and favoritism in a recent mega treasury bond issue has established Central Bank Governor Arjuna Mahendran’s direct intervention on behalf of his son-in-law Arjun Aloysius owned Perpetual Treasuries, sources familiar with the COPE process said yesterday.

  The 13-member Committee named by Speaker Chamal Rajapaksa has obtained direct, documentary as well as circumstantial evidence to prove Mahendran’s role in the flawed process. The entire investigation took place in the presence of the Auditor General to ensure legitimacy to the process at the highest level these sources said.

  The Auditor General is expected to prepare his own report on the parliamentary investigation.

  The subject of the probe was a 30-year bond auction for Rs.1 billion on February 27. The CB received 36 offers amounting to Rs. 20 billion, it has been found. This enabled the Central Bank Governor to accept Rs. 10 billion. Earlier CB officials had given an indicative rate that interest rates of 9.5 per cent would be taken into consideration with such pre-auction advice being the usual practice.

  The committee questioned both Mahendran and Aloysius regarding the alleged scam, parliamentary sources told the Sunday Island, adding that the Bank of Ceylon facilitated the investigation by furnishing records of telephone conversations to the probe team. However, the Central Bank lacked a similar recording system, sources said, adding that immediate as well as tangible remedial action should be taken without further delay. The BoC recordings are now in the custody of parliament.

  The committee went to the extent of playing the records on several occasions much to the embarrassment of some of those who appeared before the committee as well as some members of the committee itself.

  The committee also received documentary evidence to establish that Mahendran, contrary to specific regulations, had entered the Public Debt Department during the auction. The senior official present at the Public Debt Department at the time of Mahendran’s intervention had confirmed this.

  The committee received the expert advice of former Deputy Governor of the Central Bank W.A. Wijewardene, in addition to technical advise while veteran public administrator Lionel Fernando also assisted the group.

  The committee comprised Chairman of the Committee on Public Enterprises (COPE) and General Secretary of the Communist Party, D. E.W. Gunasekera, UPFA MP Susil Premajayantha, Minister of Health and Indigenous Medicine Rajitha Senaratne, UPFA MP Lasantha Alagiyawanna, Democratic National Alliance MP Sunil Handunetti, Minister of Ports, Shipping and Aviation Arjuna Ranatunga, UPFA MP Hassan Ali, Deputy Minister of Highways and Investment Promotion Eran Wickramaratna, Prof. Rajiva Wijesinha, Deputy Minister of Justice Sujeewa Senasinghe, UPFA MP Weerakumara Dissanyake, Illankai Tamil Arasu Kadchi (ITAK) MP E. Saravanapavan and State Minister of Child Development Rosy Senanayake.

  Sources said that the Parliament had never before appointed a special committee comprising members of COPE to investigate a specific allegation against a senior state official.

  At the onset of the investigation, the members of the committee agreed that there should be no running commentary in the media on the proceedings as it would be inimical to the unprecedented assignment handed to them. The committee also decided against interpreting evidence or exploiting the situation to target any particular individual.

  Contrary to speculation, committee sources emphasized that Premier Ranil Wickremesinghe hadn’t been mentioned in the report. Sources said that the committee felt no requirement to summon Prime Minister Ranil Wickremesinghe, who held the Policy Implementation and Economic Development portfolios, though Mahendran referred to the premier.

  The committee asserted that whatever the advice or instructions received from the prime minister or any other authority, the CB Governor should be accountable for his actions.

  The committee recorded the statements of over 40 persons, including BoC, CB, NSB officials as well as primary dealers.

  Sunday Island learns that Premier Wickremesinghe had spoken to MP Gunasekera last week regarding the inquiry, but had not sought an opportunity to appear before the committee. There had been neither a verbal nor written request from the premier’s office for such an appearance, sources said, adding that the COPE wasn’t empowered to record statements from ministers regarding investigations.

  In fact, the COPE refused to accept statements from the then Ministers Pavitra Wanniarachchi and Mervyn Silva on another matter on the basis ministers weren’t allowed to participate in the process.

  The investigation also looked into the financial status of Perpetual Treasuries with the focus on the period after the last presidential election in January as well as the astonishing growth of this company.

  The committee asserted that the Perpetual Treasuries had benefited by Mahendran’s relationship with Aloysius. During the investigation it also transpired that former Governor Ajith Nivard Cabraal’s sister had been a director of the same firm and the UNP at that time routinely accused clandestine relationship between the Central Bank and Perpetual Treasuries.

  Perpetual Treasuries was the dealer behind an earlier crisis that rocked the market – during the tenure of former Governor Cabraal – when questions were raised on the Employees Provident Fund (EPF) and the Employers Trust Fund (ETF) investing in ‘dud’ share in the stock market.

  For want of agreement on the report, the committee couldn’t table it in parliament during Friday’s sittings, sources said. They added that in spite of dissolution, the report would be handed over to President Maithripala Sirisena and General Secretaries of all political parties represented in Parliament.

  Perhaps, it would be pertinent to make a copy available to Ven. Maduluwawe Sobitha thero, who had been campaigning tirelessly against waste, corruption and irregularities, sources said.

  The committee has made a series of recommendations to the government to rectify the situation.

  Previously a three-member committee appointed by the UNP-led government cleared Mahendran of any wrongdoing while recommending remedial measures to rectify shortcomings in other institutions involved in the process. However, the government had turned a blind eye even to those recommendations, sources said.

  The Commission to Investigate Allegations of Bribery or Corruption (CIABOC), too, initiated an investigation though it was yet to make headway.

 3. Ancient Sinhalaya Says:

  Catholic traitor chief gb rw’s tiger buddy mahendran is also a catholic. Of course he has to be catholic to get
  traitor chief’s endorsement. UnPatriotic Party (UNP) supporting Sinhalese donkeys (specially Buddhists)
  still want to support these traitors? Of course they will still do. The traitors think it is fashonable to
  support the traitor party. Carry on aiding the slow death of the Sinhalese and Buddhism you traitors!

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2024 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress