මිනී කපන රාජකාරිය
Posted on March 1st, 2016

වෛද් රුවන් එම් ජයතුංග 

උසස් පෙළ ජීව විද්‍යා දහරට සුදුසුකම් ලබන සිසු සිසුවියන් සමහරක් උසස් පෙළදී ගෙම්බන් කැපීමට සිදුවන නිසා ජීව විද්‍යා දහර අත් හරිති. උසස් පෙළ ජීව විද්‍යා දහරට සුදුසුකම් ලැබූ මා හට එවැනි ගැටළුවක් නොවීය​. අපගේ උසස් පෙළ සත්ව විද්‍යා ගුරුවරු වූ ගාමිනී කුලවංශ මයා සහ වික්‍රමනායක මහතා (මම වරක් සත්ව විද්‍යා පන්තියේදී විගඩම් වැඩක් කිරීම නිසා වික්‍රමනායක මහතා මහතාගෙන් කෑවෙමි) අපට ගෙම්බන් කැපීමට ගුරුහරුකම් දුන්හ​. ඒ අනුව අප ගෙම්බන් කැපුවෙමු.

වරක් මෙසේ  විචඡේදනය කරන ලද ගෙඹි කුණක් විද්‍යාගාර ගොඩනැගිල්ලේ ඉහළ මාලයේ සිට ක්‍රිකට් ක්‍රීඩක අසංක ගුරුසිංහගේ හිස මතට හෙළුවෙමි. නමුත් එය වැටුනේ අසල සිටි සිසිර දාබරේ ගේ ඔළුවටය​.

miniya

විචඡේදනය කිරීමට ගෙම්බන්  එක් පුද්ගලයෙක් විසින් විදුහලට ගෙන එන ලද අතර එකෙකුට රුපියල් තුනක් ගෙවා මෙම ගෙම්බන් මිලට ගන්නා ලදි. මේ ගෙම්බන් සත්ව විද්‍යාගාර භාරකරු දසා හෙවත් දසනායක විසින් වීදුරු බීකර වල බහා තබාගත් අතර විචඡේදනය කිරීමට අවශ්‍ය වූ විට එකී  ගෙම්බන් සිසුන්ට ලබා දෙන ලදි. අප විද්‍යාගාර භාරකරු දසාව හෙනහුරාගේ මහ දසා කියා නම් කලෙමු.

පාසල් වල ගෙම්බන් කැපීම ඒ කාලයේ සුචරිතවාදීන් ගේ දෝෂ දර්ශනයටද ලක් විය​. අධිකාරම් මහතා වැනි චින්තකයන් ද මීට විරෝධය දක්වා ළිපි ලියූහ​. එහෙත් මානව දයාව පිළිබඳ නොසලකා ගෙම්බන් ඝාතන ගැන එරෙහි වූ සමාජයක් පසුකාලීනව මිනිස් රුධිරය මත පීනන ලදි. මේ සත්‍ය මානව දයාව වෙනුවට වියාජ සත්ව කරුණාවන් ආරුඩ කිරීමට යන සමාජ වලට සිදුවන වියසන වෙති.

කෙසේ නමුත් ගෙම්බන් කැපීමෙන් පසු වෛද්‍ය පීඨයේදී අපට මිනී කැපීමට ද පුහුණුවක් දෙන ලදි. වරක් ගෙල වැලදාගෙන සිය දිවි නසාගත් තරුණයෙක්ව අපගේ අධිකරණ වෛද්‍ය විද්‍යාව පිළිබඳ ගුරුතුමා කපා පෙන්වීය​. එසේම මෙලෙස හදිසි අණතුරු , රෝගාබාධ නිසා මිය ගිය පුද්ගලයන් කිහිප දෙනෙකුගේ ශරීර කපන හැටි අප නිරීක්‍ෂණය කලෙමු.

අපගේ ගුරුවරයෙකු වූ තෙලිවීසර් (මොහු විශාල කණ්නාඩි දෙකක් දමා සිටි නිසා සිසුන් ඔහුට තෙලිවීසර් යැයි කීහ​) ශාස්ත්‍රීය ආකාරයට උදරය විවෘත කරන අන්දම , අභ්‍යන්තර ඉන්ද්‍රියන් වෙන් කර ගෙන කපා ගන්නා ආකාරය, හිස් කබල විවෘත කොට මස්තිෂ්කය ඉවතට ගන්නා ආකාරය පෙන්වීය​.

ලංකාවේදී අපට මිනී කැපීමට පුහුණුව දෙන ලද්ද්දේ අධිකරණ විශේෂඥ වෛද්‍ය එල්. බී එල් අල්විස් සහ වෛද්‍ය කාරියවසම් මැඩම් විසිනි . එසේම කොලඹ ෆ්‍රැන්සිස් පාරේ මෘත ශරීරාගාරයේදී අධිකරණ  වෛද්‍ය  පියසෝම මහතාගේ අධීක්‍ෂනය යටතේ වරක් මම මිය ගිය තරුණ පුද්ගලයෙකුගේ මෘත ශරීරයක් කැපුවෙමි. එසේම කළුබෝවිල රෝහලේ අධිකරණ විශේෂඥ වෛද්‍ය සෙනරත් කොලඹගේ මහතා මිනී කපනවා බලා සිට ඉගෙන ගත්තෙමි. එහෙත් මිනී කැපීමට මට පිරියක් නොවීය​. එම නිසා මම අධිකරණ වෛද්‍ය විද්‍යාව පසුපස නොගියෙමි.

සියළුම ස්ථාන භාර වෛද්‍යවරුන්ට මිනී කැපීමට සිදුවේ. එම නිසා සමහර වෛද්‍යවරු ඩී.එම්.ඕ වැනි තනතුරු වලට අයදුම් නොකරති.  කොලොන්ගොඩ රෝහලේ ස්ථාන භාර වෛද්‍යවරයා ලෙස මට තනිවම මිනී දෙකක් කැපීමට සිදු විය​. එක් මිනියක් වස බී දිවි නසාගත් පුද්ගලයෙකු ගේය​. මෙම මිනිය කැපීම සඳහා වීරසූරිය නම් රෝහල් කම්කරුවෙක් මට උපකාර කලේය​. මම ශරීර කොටස් වල විවූහාත්මක වෙනස්කම් නිරීක්‍ෂනය කරමින් ඒවා සටහන් කර ගත්තෙමි. පසුව අධිකරණ වෛද්‍ය සටහන් පතක මේ සටහන් සඳහන් කර ඒවා අදාල ආයතන වෙත යැව්වෙමි.

ගමක මෘත ශරීරයක් කපන විට මිනිසුන් ගැහැනුන් කුඹුරු වැඩ නවත්වා රෝහලට රොක් වෙති. ඒ කාලයේ මිනිපේ ප්‍රදේශයේ සිටියේ ය. මූ  කුඩා බණ්ඩා කියා මරණ පරීක්‍ෂකවරයෙකි. ඔහු තමන් ප්‍රදේශයේ නඩු කාරයෙකු ලෙස සිතාගෙන මිනිසුන්ට පහත් කොට කිරීමට පුරුදුව සිටියේය​. වරක් මෙම පුද්ගලයා  හසලක රෝහලේ වෛද්‍යවරයෙකුට පිරිසක් ඉදිරිපිට අවනම්බු කතාවක් කිරීම නිසා එම වෛද්‍යවරයාගෙන් බඩ පුරා අසාගත්තේය​. ඉන් පසු ඔහුගේ රැස් බැස ගියේය​.

අධිකරණ දෙපාර්තමේන්තුව මරණ පරීක්‍ෂකවරු පත් කිරීමේදී දැන උගත් ප්‍රදේශයේ වැදගත් ලෙස දිවි ගෙවන පුද්ගලයන් පත් කල යුතුය​. එසේම මෙම පුද්ගලයා මරණ පරීක්‍ෂන වලදී අල්ලස් ලබා ගන්නා බවටද පසුව මට පැමිණිලි ආවේය​.

මා විසින් දෙවන වර කපන ලද මිනිය කුඩා දැරියකගේය​. ඇය දුප්පත් පවුලක ළමයෙකි. දෙමාපියන් දිළිඳු ගොවීන්‍ ය​. බඩගින්න නිසා දිවා කාලයේදී කසල ගොඩක් අසල තිබූ පැකට්ටුවක් සොයාගෙන එය ටිපිටිප් යැයි සිතා එහි වූ කුඩු වර්ගයක් ළමයා විසින් කන ලදි. එහි තිබී ඇත්තේ වසය​. මේ හේතුවෙන් දැරිය මිය ගියාය​. මේ කුඩා දැරියගේ මිනිය කපා මම පශ්චාත් මරණ පරීක්‍ෂණය පැවැත්තුවෙමි.  ඇයගේ කුඩා ශරීරය කපා අභ්‍යන්තර ඉන්ද්‍රියන් , මොලය ඉවතට ගෙන පරික්‍ෂා කිරීමට සිදු විය​. එය ඝාතනයක් නොව වස ශරීර ගත වීම නිසා සිදුවී මරණයක් බව තහවුරු වූයේය​.

මෙම කුඩා දැරියගේ මිනිය කැපීමට සිදු වීම  මගේ වෘත්තීය ජීවිතයේ හද සසළ කරන ලද සිදුවීමකි.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2024 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress