දියාගෝ ගාෂියාවෙන් අකුලාගනී.. ඇමරිකානු හමුදා කදවුර ඩෙල්ෆ් දූපතට එයි..
Posted on April 23rd, 2017

සංජය ලියනගේ– සත්හඬ April 23, 2017 | lanka C news | ලංකා සී නිවුස්

දැනට දියාගෝ ගාර්ෂියා හි ස්ථානගතව සිටින ආසියා – ෆැසිපික් සාගර කලාපයේ ඇමරිකානු 5 වන නෞකා සේනාංකය ලංකාවේ ඩෙල්ෆ් දූපත් සමූහයේ ස්ථානගත කිරීමේ සූදානමක් පවතින බව දේශපාලන ආරංචි මාර්ග සඳහන් කරයි.

ඊට අදාළ රාජ්‍යතාන්ත්‍රික මැදිහත්වීම නුදුරේදීම එක්සත් ජනපදය විසින් සිදු කරනු ඇති බව සඳහන් කරන එම ආරංචි මාර්ග වැඩිදුරටත් පවසා සිටින්නේ එක්සත් ජනපදය මෙරට සමඟ 2007 වසරේ අත්සන් කළ The Acquisition and Cross – Services Agreement (ACSA) ගිවිසුම මත පදනම්ව ඇමරිකානු 5 වන නෞකා සේනාංකය සඳහා ඩෙල්ෆ් දූපත ඉල්ලා සිටීම සිදුවනු ඇති බවය.

මේ අයුරින් ඇමරිකා එක්සත් ජනපදය ඩෙල්ෆ් දූපත වෙත අවධානය යොමුකර තිබෙන්නේ දැනට ආසියා – ෆැසිපික් සාගර කලාපයේ ඇමරිකානු 5 වන නෞකා සේනාංකය ස්ථානගත වී සිටින දියාගෝ ගාර්ෂියා දූපතෙන් ඉවත් වීමට සිදුව තිබීමත් ඒ හේතුවෙන් ඇමරිකා එක්සත් ජනපදයට ඉන්දියානු සාගර කලාපය තුළ කඳවුරක් පිහිටුවීම සඳහා භූමියක් අවශ්‍ය වීම නිසාත්ය.

ඇමරිකා එක්සත් ජනපදය විසින් ඇමරිකානු 5 වන නෞකා සේනාංකය වෙනුවෙන් දියාගෝ ගාර්ෂියා දූපත් සමූහය ගිවිසුමක් හරහා බි්‍රතාන්‍යය වෙතින් මිලදී ගන්නේ 1966 දී වන අතර ඒ ඇමරිකානු ඩොලර් මිලියන 14ක මුදලකටය. එම ගිවිසුමට අනුව ඇමරිකා එක්සත් ජනපදයට එම දූපත් සමූහයේ කටයුතු කිරීමට අවස්ථාව සැලසෙන්නේ වසර 50ක කාලයක් සඳහා පමණි. ඒ අනුව මේ වසර අවසන් වන විට දියාගෝ ගාර්ෂියා හි සිට මෙහෙයුම් කටයුතු සිදු කිරීමට එක්සත් ජනපදයට අවස්ථාව අහිමි වේ.

එක්සත් ජනපදය විසින් ඩෙල්ෆ් දූපත වෙත අවධානය යොමු කිරීමට පෙර අවධානය යොමුකර සිටියේ මාලදිවයින් දූපත් කෙරෙහිය. එහෙත් එම අදහස පසුව වෙනස් වූ අතර ඉන්දියන් සාගරය තුළ ඩෙල්ෆ් දූපත් සමූහය පිහිටා ඇති භූගෝලීය වැදගත්කම, ත්‍රිකුණාමලය වරාය ආශ්‍රිත ඉන්දීය ක්‍රියාකාරකම් වර්ධනය වෙමින් තිබීම සහ මෙරට නාවුක ක්ෂේත්‍රයේ චීන ක්‍රියාකාරකම් වර්ධනය වීමත් සැලකිල්ලට ගෙන ඩෙල්ෆ් දූපත් සමූහය වෙත එක්සත් ජනපද අවධානය යොමුව ඇති බව ද අප ආරංචි මාර්ග සඳහන් කර සිටියි.

ඇමරිකා එක්සත් ජනපදය විසින් මැදිහත්ව ඇෆ්ගනිස්තානයේ සහ ඉරාකයේ සිදු කළ යුද්ධවල දී ප්‍රහාරක මූලස්ථානය ලෙස භාවිත කර ඇත්තේ දියාගෝ ගාර්ෂියා දූපත් සමූහයේ පිහිටි කඳවුරය.

සංජය ලියනගේ
– සත්හඬ

4 Responses to “දියාගෝ ගාෂියාවෙන් අකුලාගනී.. ඇමරිකානු හමුදා කදවුර ඩෙල්ෆ් දූපතට එයි..”

 1. NAK Says:

  The US’s real target is Trincomalee port and Sampur. Things hadn’t worked out as planned and now they are taking a stop gap measure by moving to Delft but Delft is nowhere near for their requirements and it surly would be a just a foot hold.

 2. Ananda-USA Says:

  The real danger is that more and more Sri Lankans will become fully bribed American slaves if a US base becomes a reality in Sri Lanka.

  After that happens, there is NO GOING BACK to being a proud sovereign people beholden to NOBODY!

 3. Dilrook Says:

  I don’t think this is true.

  Diego Garcia lease has been extended by occupying UK. US Fith Fleet is based in Bahrain.

  However, with what is certain (China in Hambantota and India in Trincomalee) the island will be the bone of contention and the battlefield between two rival camps. If actual battle ensues, part of the island will be a wasteland of war.

 4. Fran Diaz Says:

  Whatever would INDIA say to Delft Island being occupied by ANY foreign power ?

  All the troubles Sri Lanka has had so far is because INDIA did not want Sri Lanka going too far west or too much to the Far East !
  INDIA trained the LTTE in Tamil Nadu and the imposed the 13-A under Duress on the JRJ Govt – all because the JRJ Govt went ultra west during the Cold War times.

  Reality: Lanka cannot the shift the geophysical placing on Earth, so near INDIA.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2022 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress