අවුරුදු හතළිහක ශේෂ පත්‍රයෙන් බිඳක්
Posted on July 29th, 2017

නලින් ද සිල්වා

විවෘත ආර්ථිකයට අවුරුදු හතළිහයි. රනිල්ගෙ දේශපාලන ජීවිතයටත් අවුරුදු හතළිහයි. මේ කතාකරන්නෙ 1977 ගැනයි. හැත්තෑහතේ මැතිවරණයෙන් එ ජා පක්‍ෂයට හයෙන් පහක් ලැබුණා. ජේ ආර් අගමැති වුණා. රනිල් මන්ත්‍රීවරයෙක් වුණා. රොනී ද මැල් මුදල් ඇමති වුණා. විවෘත ආර්ථිකය රටට හඳුන්වා දුන්නා. ඊට පස්සෙ රට දියුණු වුණා ද? දියුණුව කියන්නෙ මොකක් ද? මහින්දගෙ කාලෙ අධිවේගී මාර්ග ඇතිවුණා. ඒක දියුණුව ද? අප දැන් මධ්‍යම පර්මාණයේ ආර්ථිකයක් කියලා කියනවා. මෙරට වාර්ෂික ඒක පුද්ගල ආදායම ඩොලර් කීයක් ද කියලා කියනවා. මා සංඛ්‍යා ගැන උනන්දුවක් දක්වන්නෙ නැහැ. චම්පකගෙන් අහගන්න පුළුවන් හරියට ම ඩොලර් ගණන කීය ද කියලා. ඒ කොහොම වුණත් අවුරුදු හතළිකට පස්සෙත් මෙරට මිනිසුන්ගෙන් සෑහෙන පිරිසකට වේල් තුන ම කන්න ලැබෙන්නෙ නැහැ. එක වේලක්වත් හරියට කන්න නැති පවුල් කීයක් ඉන්නව ද කියලා දැන ගන්න පඬියකුට සමීක්‍ෂණයක් කරන්න පුළුවන් ද? ඒත් ඒක කරන්න වෙන්නෙ නියැදි තෝරගෙන සංඛ්‍යානය යොදා ගෙන.  මේ සංඛ්‍යානය ගැන යම් ප්‍රශ්න තියෙනවා. ඒ පිළිබඳ ලිපියක් පසුගිය ජූලි 25 වැනි දා සයන්ටිෆික් කමියුනිටි සඟරාවෙ පළ කරලා තිබුණා. ඒ ලිපිය බටහිර වෛද්‍යවරුන්ට වඩාත් උචිතයි. ඒත් ඔවුන්ට ලිපි කියවන්න වෙලාවක් නැහැ. පෞද්ගලික වෙදකම (චැනල්) කකරන්න තියෙනවා.

ට්‍රම්ප්ගෙ රටෙත් හිසට වහළක් නැති අය ඉන්නවා. ඉතින් රනිල්ගෙ රටෙත් හිටිය ම මොකද කියලා පඬියකු අහන්න පුළුවන්. රනිල්ගෙ රට කිව්වම කාට හරි හිතෙන්න පුළුවන් මෛත්‍රිපාලගෙ රට නොවෙයි ද කියලා. මෛත්‍රිපාලට රනිල් නැත්නම් රජරටවත් නැහැ. ඒත් සුමන්තිරන්ගෙත් රට කිව්වට නම් ප්‍රශ්නයක් නැහැ. සුමන්තිරන්ගෙ දේශපාලනයට අවුරුදු කීය ද කියලා කවුරුවත් කියලා නැහැ. රනිල් කියලා තිබුණා දැන් ජාතික ගීය දෙමළෙනුත් ගයනව කියලා. එහෙම නැත්නම් සුමන්තිරන් සහාය දෙන එකක් නැහැ. ජාතික ගිය දෙමළෙන් කියන්නෙ මාමගේ, ඒ කියන්නෙ ජේ ආර්ගෙ ව්‍යවස්ථාවට එකඟව ද? සංහිඳියාව ඇති කරන්න ද? ඉන්දියාවෙ සංහිඳියාව ඇති කරන්න එරට ජාතික ගීය භාෂා කීයකින් ගයන්න ඕන ද?

රනිල් පහුගිය අවුරුදු හතළිහෙ කියලා තියෙන දේවලින් දැනගන්න පුළුවන් ඔහුට රට ගැන තියෙන දැනුම. කාට හරි පුළුවන් ද ඒ වැදගත් ප්‍රකාශ එකතු කරන්න. අවුරුදු හතළිහකට ඉස්සර රනිල් රට ගැන දැනගෙන හිටියෙ මොනවා ද? දැන් දන්නෙ මොනවා ද? රතන හාමුදුරුවන් ටික කාලෙකට ඉස්සර වදාළෙ රනිල්ට ජාතික චින්තනය ගැනත් දැනුමක් තියෙනවා කියලා. එක එක්කෙනා ජාතික චින්තනය කියන්නෙ එක එක දේට නිසා ඒ ගැන ප්‍රශ්නයක් නැහැ. ඒත් රනිල් පස්දුන් රට, ඉරටු තියෙන කොසු ගැන පරාක්‍රමබාහු රජු ගැන කියන කොට රතන හාමුදුරුවන් මතක් වෙනවා.

රනිල් පරාක්‍රමබාහු රජ්ජුරුවන්වත් විවෘත ආර්ථිකයට හවුල් කරගෙන. පරාක්‍රමබාහු රජු වෙළෙඳ පොළ අල්ලගත්ත වගේ කතාවක් රනිල් කියලා තිබුණා. මේ වෙළෙඳ පොළ පූර්ව ධනපති වෙළෙඳ පොළක් ද කියලා රවි කරුණානායක හරි පඬියකු හරි කියනවා ද? පඬියන් නම් නිතර කතාකරන්නෙ පශ්චත් දේ ගැන මිස පූර්ව දේ ගැන නො වෙයි. පරාක්‍රමබාහු රජුගෙ වෙළෙඳ පොළෙන් මාක්ස්ගෙ ධනපති වෙළඳ පොළට වෙන්නෙ මොකක් ද? පරාක්‍රමබාහු රජුගෙ කාලෙත් බැඳුම්කර තිබුණ ද? රනිල් දැන් වෙළඳ පොළ අල්ලගන්න යන්නෙ හම්බන්තොට වරාය චීනුන්ට අවුරුදු අනූනවයකට බදු දිල ද? චීනුන් රටවල් කොල්ල කන්නෙ බටහිරයන් කොල්ල කාපු විධියට නො වෙයි. චීනුන් ඇති කෙළෙ කප්පන් රාජ්‍ය. ඒවා ගැන මාක්ස්වත් ඇඩම් ස්මිත්වත් කියලා නැහැ. එ නිසා මෙරට පඬියන් දන්නෙත් නැහැ. රනිල් ලංකාවත් කප්පන් රාජ්‍යයක් බවට පත් කරනවා.

විවෘත ආර්ථිකය ඇති කරපු දවස්වල රොනී ද මැල් ස්ථිර තැන්පතුවලට 20% ක පොළියක් දුන්නා. පස්සෙ ඒක අඩු වුණා. දැන් ආයෙ වැඩි වෙනවා. ආණ්ඩුවට සල්ලි නැහැ. රවිට නොවෙයි මංගලටවත් සල්ලි හොයන්න බැහැ. සල්ලි හොයන්න රට විකුණන්න ඕන.

හැත්තෑ හතේ ආණ්ඩුව කාලෙ මට මතක විධියට දුම්රිය වර්ජනයක් ඇති වුණ අවස්ථාවක මැරයන් දුම්රිය සේවකයන්ට පහර දුන්නා. මගේ මතකය හැටියට ලලිත් ඇතුළත්මුදලි කිව්වෙ දුම්රිය මගීන් පහර දුන්න කියලා. අද තෙල් සංස්ථාවෙ සේවකයන්ට පහර දෙන්නෙ තෙල් ගහන අය ද තෙල් බෙදන අය ද කියලා පැහැදිලි නැහැ. ජ වි පෙ දැන් තෙල් බෙදලා වැඩක් නැහැ, ආණ්ඩුව පත්කරන්න තෙල් බෙදලා.

ජේ ආර්ගෙ ආණ්ඩුව හා රනිල්ගෙ ආණ්ඩුව අතර සමානකම් බොහොමයි. මාමයි බෑනයි නාට්‍යය අලුතෙන් ලියන්න වෙනවා. ජේ ආර් බලයට පත්වුණෙ ධර්මෂ්ඨ රාජ්‍යයක් ඇති කරන්න. රනිල් යහපාලනය ඇති කරන්න බලයට පත් වුණා. ජේ ආර්ට ධර්මිෂ්ටර් කියලා නමක් පට බැඳුණා. රනිල්ට නමක් දාන්නෙ කවුද? යමපාලක කියන නම හොඳ වැඩි ද? ජේ ආර් වගේ ම රනිලුත් ව්‍යවස්ථාවක් ඇති කරන්න යනවා. ව්‍යවස්ථාව අවුරුදු හතළිහක් තිබුණ ම ඇති කියලා රනිල් හිතනව ද? රනිල් අවුරුදු හතළිහක් හිටිය ම මදි ද?

මිනිසුන් ජේ ආර්ට හයෙන් පහක බලයක් දුන්නෙ මැතිණිගෙ ආණ්ඩුවෙ ආර්ථික ප්‍රතිපත්ති ගැන කළකිරවලා. ඒ ආර්ථිකය සංවෘත ආර්ථිකයක් කියලා හැඳීන්නුව. ඒ කාලෙ  පාන් පෝලිමෙ ඉන්න වුණා. එය බොරු සමාජවාදය නිසා වුණු එකක්. ඒත් මිනිසුන් වගා කරන්න පුරුදු වුණා. සිංහල මිනිසුන් ඉන් ඉවත් කරන්න එ ජා ප කටයුතු කළා. ඇතුළත්මුදලි පස්සෙ කාලෙක දි කිවුවෙ හාල් පිටරටින් ලාබෙට ගේන පුළුවන් නම් මෙරට වී වගා කරන්නෙ මොකට ද කියලා. විවෘත ආර්ථිකෙන් මිනිසුන් නිෂ්පාදනයෙන් අයින් කෙරුණා. අද මඩ සෝදා ගත් ගොවියන් සික්‍යුරිටි වැඩ කරනවා, නැත්නම් ත්‍රිරෝද පදවනවා, ඒත් නැත්නම් මුකුත් නොකර ගෑණුන්ගෙ සල්ලිවලින් කසිප්පු බොනවා.

රනිල් බලයට පත්වුණෙ මහින්ද හොරා කියලා. මහින්දගෙ කාලෙ හොරකම් තිබුණෙ නැහැ කියලා මා කියන්නේ නැහැ. ඒත් දැන් තියෙන හොරකම එක්ක බැලුවම ඒවත් හොරකම් ද කියලා හිතෙනවා. මහින්ද ත්‍රස්තවාදය පරාජය කළා. අද රණවිරුවන් දඩයම් කෙරෙනවා, ත්‍රස්තවාදීන් නිදහස් කෙරෙනවා. ජේ ආර් හා ප්‍රේමදාස භිෂණය ඇති කළා. රනිල් භිෂණයට අත වනන්නෙ බොරු සමාජවාදියොත් එක්ක එකතු වෙළා.

ඊනියා විවෘත ආර්ථිකයෙන් ඇති වුණෙ විවෘත සංස්කෘතියක්. අද අම්ම තාත්ත හඳුනන්නෙ නැති සමාජයක් ඇති වෙලා. අධ්‍යාපනයට කරන්න බැරි වුණු හානිය ජනමාධ්‍යයෙන් කෙරෙනවා. හතළිස් අවුරුද්දක ශේෂ පත්‍රය ඔහොමයි.

 

නලින් ද සිල්වා

2017 ජූලි 28    

3 Responses to “අවුරුදු හතළිහක ශේෂ පත්‍රයෙන් බිඳක්”

 1. Ancient Sinhalaya Says:

  TRAITOR CHIEF’S 40 YEARS OF ‘STERLING WORK’ to destroy Sinhalese race, Buddhism and Sri Lanka.
  Treachery ‘CV’ is full of treacheries and unfortunately for Mother Lanka, the cancer in Mother Lanka isn’t
  finished yet by any means. So the destruction will go on and on to please his ardent supporters tamils, mussies,
  catholics and the catholic west.

  Traitor chief die hard catholic token Buddhist Mega Thief Bay Gal Karaya Batalande Wadakaya pol pot r@nil
  wickrmaSinhalakiller has been a cancer in Mother Lanka. He has done irreparable damage to Sri Lanka, Sinhalese
  race and Buddhism with his religion of convenience. Born to the no 1 christian family in Sri Lanka, he became a
  Buddhist, a token Buddhist, to hoodwink the Sinhala modayas. He succeeded beyond anybody’s imagination to the
  delight of the C brigade. Batalande Wadakaya hasn’t done a SINGLE act to the betterment of the Sinhalese, Sri
  Lanka or Buddhism in his 40 years. He showed he was only good at murder (Sinhalese only please), mayhem,
  treachery, robbery, corruption, destruction of Buddhism, destruction of Sri Lanka, destruction of the Sinhalese
  race etc. etc.

  Charles Darwin’s Theory of Evolution destroyed the myth of creator god theory. Batalande Wadakaya became a
  token Buddhist to destroy the only true religion, Buddhism, in the world. By doing all these bad karma, he has
  made sure his place in hell for many many lives to come. Unfortunate for Mother Lanka, the cancer is in perfect
  health and more and more destruction of Sri Lanka, Sinhalese race and Buddhism is guaranteed. Meanwhile,
  Sinhala modayas inc. Bikkus going to celebrate the monster’s 40 years of treachery, starting from Sri Dalada
  Maligawa. Can anybody believe these morons? His catholic-run UNPatriotic party let their catholic buddy hitler
  malapaharan attacked the sacred temple and was reluctant to take action. Now Wadakaya’s sterling work to
  destroy Buddhism, Sri Lanka and Sinhalese race going to be celebrated there itself! Sinhala modayas! Amoebas
  got more brain than these morons!

  Batalande Wadakaya’s ‘colourful CV (star-studded)’:
  * BHEESHANA SAMAYA, Batalande torture camp etc. 60,000+
  *Catholic tigers of tamil drelam 30 years murder campaign (mainly Sinhalese) 100,000+
  *Millennium City intelligent officers to the catholic tigers of tamil drealam bullet
  *Batalande torture camp chief of staff
  *Half the country to his catholic buddy hitler malapaharan in 2005 with the CFA
  *stop teaching history in schools when r@nil was education minister to please tamils, mussies, catholics and the west
  *CB day light robbery with his cathoic buddy mahahorandran
  *Abolishing state pension soon as he became PM (pathala man already) through the back door to make state employees beg on street
  *Planned new constitution to break up Sri Lanka to please ardent supporters tamils, mussies and the west
  *Planned removal of Buddhism from the constitution to systematically destroy Buddhism from Sri Lanka.
  List of treacheries goes on and on. Still Sinhala modayas revere the monster! Sinhala modayas where are your
  brains? Disgraceful traitor morons!

 2. Ancient Sinhalaya Says:

  Interesting reading for the Sinhala modayas who support the monster.

  http://www.lankaweb.com/news/items/2016/05/27/ranil-wickremasinghes-new-unp-3/

  http://ltte-christian-ties.blogspot.com/

  https://www.youtube.com/watch?v=cV6_o9txURc

  http://www.lankaweb.com/news/items/2015/08/05/christianizing-of-sri-lanka-unps-betrayal-of-buddhism/

  http://www.lankagrid.com/soma-thero/

  https://www.youtube.com/watch?v=V_eJ1gX_fuU

  http://www.lankaweb.com/news/items/2016/09/26/ltte-terrorism-church-links-can-someone-explain-these-photos/

 3. Fran Diaz Says:

  Is RW Patriotic ?

  If not, he ought not to be the Exec PM of Sri Lanka, isn’t it ?

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2024 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress