හම්බන්තොට වරාය ගිවිසුම
Posted on July 31st, 2017

නලින් ද සිල්වා

කවුරු මොනවා කිවුවත් රනිල් තමාට අවශ්‍ය දේ කරන බව ඊයේ හම්බන්තොට වරාය සම්බන්ධ ගිවිසුම අත්සන් කිරීමෙන් පැහැදිලි වෙනවා. ඊයේ ගිවිසුමට බොරු වගන්තියක් එකතු කරලා එකඟතාවකින් ගිවිසුම ඕනෑම අවස්ථාවක සංශෝධනය කරන්න පුළුවන් කියලා. ගිවිසුම අත්සන් කරලා තියෙන්නෙ වරාය අධිකාරිය හා චීන සමාගමක්. ඒ අය එකඟ වීම අදාළ සමාගම් දෙකේ වරාය අධිකාරිය සතු කොටස් සංඛ්‍යාව වැඩි කිරීම සම්බන්ධයෙන් හරි ගිවිසුම අනූනව අවුරුදු බද්දෙන් තිස් අවුරුදු බද්දකට අඩු කිරීම සම්බන්ධයෙන් විය හැකි ද?

ගිවිසුම පිටු එකසිය ගණනක් පුරා ලියැවිලා කියලා කියනවා. මා හිතන්නෙ නැහැ විපක්‍ෂයෙ කිසිවකුටවත් ගිවිසුම කියවන්න කාලයක් ලැබුණ කියලා. පාර්ලිමේන්තුවේ ගිවිසුම ගැන විවාදයක් තිබුණෙ නැහැ. විවාදයක් පවත්වන්න ඉඳලා ඒකාබද්ධ විපක්‍ෂය අත්‍යවශ්‍ය සේවා රෙගුලාසි පිළිබඳ විවාදයෙ හැසිරුණු ආකාරයක් මුල් කරගෙන රනිල්ගෙ කතානායක පාර්ලිමේන්තුව කල් දැම්මා. ඒකාබද්ධ විපක්‍ෂය සැලසුම් සහගත ව ක්‍රියා කරන ආකාරයක් පෙනෙන්න නැහැ. මෙහෙම කිව්ව ම සමහර මහින්දවාදීන්ට රිදෙනවා. ඔවුන් මහින්ද ආරක්‍ෂා කිරීමට මුහුණු පොතේ ප්‍රතිචාර ලෙස බොරු ලියනවා. අපේ ප්‍රශ්න විසඳා ගැනීම කියන්නෙ මහින්ද කියන කරන ඕනෑම දෙයක් හොඳයි කියන එක නො වෙයි. මහින්ද කළ වැරදි  තියෙනවා. අවස්ථාව පැමිණි විට ඒ සඳහන් කළ යුතුයි.

මේ හම්බන්තොට වරාය ගිවිසුම මාත් කියවලා නැහැ. ඒත් ඒකෙ පරස්පර තියෙන බවත් ක්‍රියාත්මක කිරීමේ දී ප්‍රශ්න ඇති විය හැකි බවත් ඇතැමුන් කියනවා. ඒ අතර ඉන්දියාව ගිවිසුම ගැන දරණ මතයක් තියෙනවා. මා කියන්නෙ අප ඉන්දියාවෙ මතය ගැන සැලකිලිමත් විය යුතු ය කියන එකවත් අපේ ගණුදෙනු ඉන්දියාවට අවශ්‍ය ආකාරයට කළ යුතු ය කියන එකවත් නො වෙයි. ඇතැමුන්ට අනුව මේ ගිවිසුමෙන් අප ඉන්දියාව සමග ඇති යම් ගිවිසුමක ඇතැම් කොන්දේසි උල්ලංඝණය වෙනවා. ඒ ගිවිසුමත් කියවන්නෙ නැතිව ඒ ගැන යමක් කීම අපහසුයි. එහෙත් ගිවිසුමක් අත්සන් කිරීමට පළමු අදාළ වෙනත් ගිවිසුම් ඇතොත් එ අධ්‍යයනය කළ යුතුව තිබුණා.

මා ඊයේ ලිපියෙන් කියා සිටියේ ගිවිසුම අහෝසි කරන බවට ඒකාබද්ධ විපක්‍ෂය කියන්නෙ නැත්තෙ ඇයි කියලා. ඒ වගේම මා කියා සිටියා විපක්‍ෂයෙ ඇතැම් උපදේශකයන් කියාවි කියලා ඊනියා ජාත්‍යන්තර ගිවිසුම් අහෝසි කරන්න බැහැ කියලා. ඒ කිව්ව වගේ ම ඊනියා ජාත්‍යන්තර ගිවිසුම් අහෝසි කරන්න බැහැ කියලා මේ වන විටත් ඇතැමුන් කෑ ගහන්න පටන් අරන්. එහෙත් ඒ අතර ඊයෙ බැසිල් රාජපක්‍ෂ කියා සිටියා තමන් බලයට පැමිණි විට සමාගම ජනසතු කරනවා කියලා. එය ඉතා වැදගත් ප්‍රකාශයක්. එය හුදු වාගාලාපයක් නො වෙයි.

ජාත්‍යන්තර ගිවිසුම් විවිධාකාරයි. රාජ්‍ය රාජ්‍ය අතර ගිවිසුම් තියෙන්න පුළුවන්. රජයක් විදේශීය බැංකුවකින් ණයක් ගන්න පුළුවන්. ඒහෙමත් නැත්නම් වෙළෙඳ ගිවිසුමක් වෙන්න පුළුවන්. ඊයේ අත්සන් කෙළේ මට තේරෙන විධියට (මා ගිවිසුම කියවා නැති බව අවධාරණය කළ යුතුයි) මෙරට සමාගම් දෙකක් පිහිටුවීම පිළිබඳ ගිවිසුමක්. ගිවිසුම අත්සන් කළ පමණින් ගිවිසුම ක්‍රියාත්මක වන්නේ නැහැ. අදාළ සමාගම් දෙක ලංකාවේ ලියා පදිංචි කළ යුතුයි. ඕනෑම සමාගමක් ලියා පදිංචි කිරීමට බලධාරීන් බැඳී නැහැ. යම් නීත්‍යානුකූලබවක් සමාගම්වලට තිබිය යුතුයි.

මේ සමාගම් දෙක ක්‍රියාත්මක වන්නේ ලංකාවේ. චීනයේ නො වෙයි. සමාගම් දෙක මෙරට ලියා පදිංචිය සඳහා සම්පූර්ණ කළ යුතු කොන්දේසි තියෙනවා. සමාගම් ලියා පදිංචිය රජයේ නිලධාරීන්ගේ කාර්යයක්. රජයෙ නිලධාරීන් යනු ආණ්ඩුවේ සේවකයන් නො වෙයි. සමාගම් ලියා පදිංචියේ දී එයට විරුද්ධ මත ඇත්නම් ඒ ඉදිරිපත් කිරීමට අවසර තිබිය යුතුයි. මේ සමාගම් දෙක රටේ අනාගතයට බලපාන බැවින් නීතිඥයන් ඒ ගැන විශේෂ අවධානයක් යොමු කළ යුතු යැයි සිතනවා.

සමාගම් ලියා පදිංචි කෙළේ යැයි සිතමු. එවිට ඒ සමාගම් ලංකාවේ සමාගම් මිස චීනයේ සමාගම්වත් ඊනියා ජාත්‍යන්තර සමාගම්වත් නො වෙයි. ලංකාවේ සමාගම් ගැන ක්‍රියාත්මක වන්නේ ලංකාවේ නීතියට අනුව මිස ඊනියා ජාත්‍යන්තර නීතියකට අනුව නො වෙයි. ඊයේ අත්සන් කළ ගිවිසුම ජාත්‍යන්තර වෙළෙඳ ගිවිසුමකින්වත් විදේශීය බැංකු ණය ගිවිසුමකින්වත් විදේශීය රාජ්‍යයකින් ණය ගැනීම පිළිබඳ ගිවිසුමකින්වත් ඒ ආකාරයේ වෙනත් ගිවිසුමකින්වත් වෙනස්. මෙය මූලික වශයෙන් ලංකාවේ නීතියට යටත් ව මෙරට වෙළඳ සමාගම් දෙකක් ඇති කිරීම පිළිබඳ ගිවිසුමක්. ඒ නිසා අනෙක් ඊනියා ජාත්‍යන්තර ගිවිසුම්වලින් වෙනස්.

බැසිල් රාජපක්‍ෂගේ ප්‍රකාශය වැදගත් වන්නේ ඉහත සඳහන් පසුබිම යටතේ. එක් ආණ්ඩුවක් ඇති කළ ඊනියා ජාත්‍යන්තර ගිවිසුමක් පසුව බලයට පැමිණෙන ආණ්ඩුවකට අහෝසි කරන්න බැරි වේවි. ඒත් ලංකාවෙ නීතිය යටතෙ ලියා පදිංචි කළ සමාගමක් ඊනියා ජාත්‍යන්තර සමාගමක් නො වෙයි. බණ්ඩාරනායක මැතිණිය මෙරට එකල මෙරට ක්‍රියාත්මක වූ  විදේශීය තෙල් සමාගම් ජනසතු කළා. ඒ ගැන මහා බලවත් ඇමරිකන් එක්සත් රාජ්‍යයට කරන්න පුළුවන් දෙයක් තිබුණෙ නැහැ. ඔවුන් ඊට පස්සෙ බණ්ඩාරනායක මැතිණියගෙ ආණ්ඩුව පෙරලන්න නම් කටයුතු කළා.  චීනය මොනව කරාවිද කියන්න බැහැ. චීනයේ අද සංස්කෘතික විප්ලවයෙන් පස්සෙ දෙවැනි පරම්පරාවෙ දුෂිතයන් බලයට පත් වෙලා. අද එහි තාඕ නැහැ.

ඒකාබද්ධ විපක්‍ෂය ප්‍රසිද්ධියෙ කියන එක හොඳයි සමාගම් දෙක ජනසතු කරනවා කියන එක. රනිල් අගමැති කමෙන් ඉවත් කිරීමට මෛත්‍රිපාල ඉක්මණින් ම කටයුතු කරනවා නම් ජනසතුව අවශ්‍ය නොවන්නත් පුළුවන්. රටේ නාමයෙන් මෛත්‍රිපාල හා රාජපක්‍ෂලා සමගි වන්නේ නම් එය මුළු රටට ම යහපතක් වේවි.

 

නලින් ද සිල්වා
2017 ජූලි 30

4 Responses to “හම්බන්තොට වරාය ගිවිසුම”

 1. dhane Says:

  ” මෛත්‍රිපාල හා රාජපක්‍ෂලා සමගි වන්නේ නම් එය මුළු රටට ම යහපතක් වේවි”. This will never happens it will be only a dream. Sira hates all Rajapaksa. As long as Sira in power as he said recently even if opposition get 113 seats in Parliament Sira will not appoint any Rajapaksa as PM. Sira may appoint some of his henchman and make SL bad to worst.

 2. Ananda-USA Says:

  I too liked Wijedasa Rajapaksa’s BELATED AFTER THE FACT speech IN PRINCIPLE, given that he is after all a die-hard UNP Minister who has aided and abetted …. UNTIL NOW …. all of the DESTRUCTIVE policies of the Yamapalanaya, but not his characterization of India as a “friend” of Sri Lanka.

  ALL of Sri Lanka’s PAIN & SUFFERING since INDEPENDENCE stems from attempts by India to CONTROL and SUBJUGATE our Sovereign Nation to its regional agenda and hegomonistic will.

  NO AMOUNT of soothing palliatives, mumbo-jumbo and licking of the Indian-arse by Wijedasa Rajapaksa can change that.

  Therefore, it is IMPERATIVE for Sri Lanka to remain a friend of China which has supported Sri Lanka through thick and thin in every way in every international forum, even ignoring the transgressions against its friendship by the current Yamapalanaya, and to involve China not only in our economic development but also in our defensive military alliances. It is India that we have to BEWARE OF, NOT CHINA!

  HAVING SAID THAT, Sri Lanka SHOULD NOT ALIENATE it’s LAND and SUBJUGATE it’s Sovereignty to ANY FOREIGN Nation, and set in motion long-term agreements (like the Hambantota Port and ETCA agreements) that have the POTENTIAL to settle foreign communities within Sri Lanka and change our demography in the long-term, whether it is China, India or the USA.

  That should be a PERMANENT INVARIANT POLICY of the ANY and ALL national governments of Sri Lanka, and SHOULD INCLUDE LONG-TERM LEASES of NATIONAL TERRITORY and critical National Infrastructure.

  To ENSURE that beyond the ability of any government to VIOLATE IT, I propose that this POLICY be EMBEDDED as an UNALTERABLE Article in our National Constitution.

  The ownership of the PEOPLE of Sri Lanka of their Motherland, is a SACRED DUTY that our forefathers ENTRUSTED to us to PRESERVE & PROTECT in PERPETUITY to be passed onto our descendents in generations yet unborn. It is not something to be traded away and sold like inconsequential chattel to overcome temporary setbacks. The YAMAPALANAYA CLEARLY does not UNDERSTAND this, and as such HAS NO RIGHT to remain in power as a National Government!

  The CURRENT Hambantota Port Agreement, should be REJECTED and REVOKED IMMEDIATELY. A NEW AGREEMENT should be negotiated REDUCING the LEASE PERIOD and the ownership share of China to well below 50%, retaining ALL Security and Law ENFORCEMENT powers in Sri Lanka’s hands, INCLUDING provisions to EMPLOY PRIMARILY Sri Lankan workers at ALL LEVELS except the TOP MOST positions where they may a minority, specifying upper limits to the number of Chinese workers who may reside in Sri Lanka, eliminating the sale of 15, 000 acres allocated EXCLUSIVELY to the Chinese, and MOST IMPORTANTLY, INCREASING the VALUATIONS OF THE TWO COMPANIES SUFFICIENTLY to REFLECT the FUTURE VALUE of this STRATEGICALLY PLACED PORT, so that the PAYMENT by the Chinese may not only COMPLETELY OFFSET the cost of CONSTRUCTING the port, but also would provide SUBSTANTIAL ADDITIONAL FUNDS to PAYOFF/REDUCE other debts of Sri Lanka to China.

  With respect to the last requirement on INCREASING THE LEASE VALUATION, we should remember that NO ONE sells a HIGHLY VALUABLE PROPERTY at its CONSTRUCTION COST, but at SEVERAL TIMES the COMSTRUST ION COST. For examplr, in Sri Lanka even a house can be constructed for about 1/3 the price it is sold at once it has been permitted and constructed. That MULTIPLE of 3 should be EVEN GREATER for STRATEGIC INFRASTRUCTURE ASSET like the Hambantota Port. Let us NOT GIVE AWAY this National TREASURE for PEANUTS; let us make it WORK in PERPETUITY for the BENEFIT of ALL of OUR PEOPLE!

  FIN ALLY, I would like to ask Minister Wijedasa Rajapaksa WHERE HE HAS BEEN all this time while these DESTRUCTIVE policies INIMICAL to the Nation and its Sinhala Buddhist majority were being plotted, crafted, presented in Cabinet and in Parliament, and the TREASONOUS AGRREEMENTS actually SIGNED, BEFORE he emerges from HIDING to HOWL in PROTEST!

  May the HATARAWARAN DEVIYOS DAMN ALL of you RASCALS!

 3. Ananda-USA Says:

  dhane,

  If Sirisena does not respond positively to the request for the DISSOLUTION of the Yamapalana Govt, and the CREATION of a NEW Patriotic COMPETENT Govt led by the present Opposition, then Sirisena should be IMPEACHED for INCOMPETENCE and DERELICTION OF DUTY, and OUSTED by Parliament, which should then APPOINT a TEMPORARY CARETAKER President, and call FOR new PRESIDENTIAL AND GENERAL ELECTIONS!

  SURVIVAL of the Nation DEMANDS THAT.

  Sri Lanka CANNOT CONTINUE with an INCOMPETENT, DESHA-DROHI, and CROOKED Yamapalana government ANY LONGER!

 4. dhane Says:

  Ananda I am in overseas. I was in Colombo on 8th January when this Sira was elected. Afterwards I visited few times to SL until late 2016 and observed the destruction & Economy is going down by each day. In principal I hate both Sira & Ranil. With CB Bond case Ranil will be corned by Sira himself very tactfully. Yes IMPEACHED only way to get Sira out. But if you know the History of SL our politicians will never be united to impeach Sira. Until full period of Sira is over he will destroy SL.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2022 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress