නීති අධ්‍යාපනය ට සිංහල බස තහනම් අධිකරණ ඇමති බලය අතට ගනී
Posted on February 19th, 2021

මතුගම සෙනෙවිරුවන්

මෙරට පවතින වර්තමාන නීතියට අදාළව නීති අධ්‍යාපනය සංස්ථාගත කිරීම ආරම්භ කරන ලද්දේ වර්ෂ 1873 දී පමණය.නීති අධ්‍යයන සභාව පිහිටුවා 1874 දී ලෝකොලෝජිය ආරම්භ කර ඇත.ඉන්පසු 1889 උසාවි භාෂා පනත ප්‍රකාරව කටයුතු කර ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණයේ හොඳ පිළිගැනීමක් ඇති.දක්ෂ දැනුමක් ඇති අය වෙනුවෙන් බැරිස්ටර්වරුන් සහ ප්‍රොක්ටර්වරුන් වශයෙන් බඳවා ගැනීමට 1900 දරණ ආඥාව මගින්   සංස්ථාගත නීති අධ්‍යයන සභාවක් පිහිටුවන ලදහ.එංගලන්ත ක්‍රමයේ රෝම ලන්දේසි නීතිය හැදෑරීම පිණිස ලංකාවේ ඉඩ ප්‍රස්ථා සැලසීම මෙහි අරමුණ විය. මෙම සභාවට සාමාජිකයන් සත් දෙනෙකු නම් කරන ලදහ.

             විසිවන සියවස ආරම්භ කාල වකවානුවේ එංගලන්තයට ගොස් බැරිස්ටර් විභාගයට හිඳ යළි මෙරට පැමිණි සිංහලයන්ට සිංහල බසින් වැඩ කළ නොහැකි විය. ඔවුහු සිංහල ගැමියන් ඉදිරියේ උජාරුවෙන් ඉංගිරිසියෙන් නඩු ඇසූහ.අහිංසක ගැමියා ඔවුන් කියන දේ කුමක් දැයි නොදැන නිරුත්තරව සිටියහ. ලෙනාඩ් වුල්ෆ් රචනා කල විලේජ් ඉන්ද ජන්ගල් නම් කතාවේ සිළිඳු නම් ගැමියා මුහුණ දෙන්නේ එම ගැටළුවටයි. සංස්ථාපිත නීති අධ්‍යයන සභාව විසින් නැවත උත්සාහ කරන ලද්දේ ඉංග්‍රීසි අධ්‍යාපනයෙන් සකස් කරන ලද නීතිඥයෙකු බිහි කරලීම පිණිසය. 1948 වර්ෂයේ දී ස්වදේශිකයන්ට බ්‍රිතාන්‍ය ආණ්ඩුවෙන් යම් දේශපාලන නිදහසක් ලැබුණද ඉංග්‍රීසි නීතියෙන් ගැලවීමක් නොවුණි. 1815 න් පසු ස්ථාපිත වූ සියලුම නීති දිගටම ක්‍රියාත්මක විය. ඒ අනුව උසාවි වල වැඩ කටයුතු දිගටම සිදු කරන ලද්දේ ඉංග්‍රීසි භාෂාවෙනි.නීතිය උගන්වනු ලැබූයේ දී ඉංග්‍රීසි භාෂාවෙනි.1960 බලයට පත් වූ සිරිමා බණ්ඩාරනායක මැතිණිය විසින් යටත් විජිත බැමී රාශියක් බිඳ හෙළීමට කටයුතු කළද ඇයගේ මුල් දේශපාලන කාලවකවානුවේ දී නීති ප්‍රතිසංස්කරණයකට අත ගැසිය නොහැකි විය.1970 දී යලි බලයට පත් වූ ඇය ගේ ආණ්ඩුවේ අධීකරණ ඇමතිවරයා වූ ෆීල්ක්ස් ඩයස් බණ්ඩාරනායක මහතා විසින් 1973 අංක 44 පණත මගින් 1900 ආඥා පනත තුළ පවතින ස්වභාවය අවලංගු කොට 1974 අංක 06 යටතේ (ගැසට් අංක 104/2 ) අධිකරණ ඇමතිවරයාගේ බලතල සහිත නීති අධ්‍යයන සභාවක් පිහිටුවන ලදී. ඒ අනුව මෙතෙක් එංගලන්තයේ ස්කොට්ලන්තයේ සහ අයර්ලන්තයේ නීති බැඳීමෙන් මෙරට නීති විද්‍යාලය යම්තරමකින් වෙනස් විය.මෙම නිදහස් වීමත් සමගම නීති විද්‍යාලයේ අධ්‍යාපනය සිංහල භාෂාවෙන් ලැබ දීමටද විභාග වලට ඉදිරිපත් වීමේදී සිංහල භාෂාවෙන් ඉදිරිපත් වීමට හැකිවන පරිදද  අවස්ථාවක් ලැබුණි.ඉන්පසු 1993 දී  (1993 අංක 44 ) පනතක් මගින් යලි නීති අධ්‍යයන සභාව වෙනස් කර ඇත. ඒ අනුව අධිකරණ ඇමතිවරයා විසින් පත් කරන නියෝජිතයන් ගණන 07 දෙනෙකු බවට පත් කර ඇත. එහිදී නීතිපති අග විනිසුරු ඇතුලු 07 දෙනාට අමතරව ඇමතිවරයා විසින් පත් කර නියෝජිතයන්ද 07 දෙනෙකු විය.මේ කාලයේ නීති විද්‍යාලයේ ප්‍රවේශ විභාගයට  ඉදිරිපත් වීමේ දී තමන්ට රිසි භාෂාවකින් ඉදිරිපත් වීමට අවස්ථාවද සලසා දී ඇත.

         2005 වසරේදී මහින්ද රාජපක්ෂ මහතා බලයට පත් වී තිස්වසරක කොටි ත්‍රස්තවාදය අවසන් කර නන්දිකඩාල් කලපුවේ දී ප්‍රභාකරන් පරලොව යැවූ නමුත් ඊලාම් මතවාදය අවසන් නොවුණි. ඊලාම් වාදීන් විදෙස් වල සිට සංවිධානය වූ අතර මුස්ලිම් අන්තවාදීන් ආණ්ඩුව තුළ සිට සංවිධානය විය. ඒ අනුව රවුෆ් හකීම් අධිකරණ ඇමතිවරයා බවට පත් විය.  මුස්ලිම් චන්ද කේවල් කිරීමේ ප්‍රතිඵලයක් වශයෙන් එය සිදුවිය.

මේ ඇමතිවරයා සහ නීති අධ්‍යපාන සභාවේ සෙසු සාමාජිකයන් එකතු වී 2010 වසරේ දී ගත් තීන්දුවක් මගින් නීති විදුහලේ අධ්‍යාපන කටයුතු ඉංග්‍රීසි බසින් පමණක් කළ යුතු බවට නීතියක් සම්මත කර ගන්නා ලද්දේය. ඒ කාලයේ ඒ තීරණයට එරෙහිව නැග ආ විරෝධය වඩා ප්‍රබල නොවුණි.නමුත් සිංහල භාෂාවෙන් සහ දෙමළ භාෂාවෙන් විභාග වලට පෙනී සිටීමේ  අයිතිය එහිදී නැති කළ නොහැකි විය.ඒ සඳහා අගනා සේවයක් කරන ලද්දේ  ශිරාණි බණ්ඩාරනායක මහත්මියයි. හකීම් ඇමතිවරයා නීති විභාගයේ ප්‍රශ්ණ පත්‍ර යම් උපක්‍රමයකින් පිට කළ බවට ඒ කාලයේ රාවයක් පැතිරුණි. කෙසේ වෙතත් ඒ වසරේ නීති විද්‍යාලයට ඇතුලත් වූ මුස්ලිම් සිසුන් ගේ ප්‍රමාණය 150 කට වඩා ඉතා අධීක විය.

     ලංකාවේ නීතිය සැබවින්ම සැමට එක සමාන නොවේ. ඉංග්‍රීසි භාෂා ආධිපත්‍යය එයට එක හේතුවක් ලෙසට සැලකිය හැකිය. උසාවියක පවතින නඩු විභාගයකදී තවමත් ඒ තත්වය සාමාන්‍ය ජනතාවට බලපාන බව සත්‍යයකි.උපරිමාධිකරණයේ  සියලු නඩු ඇසෙන්නේ තවමත් ඉංග්‍රීසි භාෂවෙනි. හිටපු අධිකරණ ඇමතිවරයෙකු වූ දේවනායගම් මහතා උපරිමාධිකරණ භාෂාව පිළිබඳ නීති සංශෝධනයක් සකස් කලේය.එම උසාවි වලින් ලැබෙන නඩු තීන්දු වල පිටපත් පවා ලැබෙන්නේ ඉංග්‍රීසි   භාෂාවෙනි.පාර්ලිමේන්තුව වෙත යැවෙන්නේද ඉංග්‍රීසි භාෂාවෙනි.පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රීවරුන් හට පරිශීලනය කරන්නට ලැබෙන නඩු ලියවිලිද ඇත්තේ ඉංග්‍රීසි  භාෂාවෙනි. මේ නිසා යම් ගැටළුවකදී බොහෝ මන්ත්‍රී වරු නිශ්ශබ්දව අසා සිටිති.20 වන සංශෝධනය සභා සම්මත කරලීමේ දී අලි සබ්‍රි අධිකරණ ඇමතිවරාය තම කතාව කරන ලද්දේ ඉංග්‍රීසි භාෂාවෙනි.  19 සංශෝධනය තුළ තිබූ එක් අහිතකර වගන්තියක් වූයේ ජාතික ආණ්ඩුවක් පිළිබඳ සංකල්පයයි.20 ගෙන ඒමේ මූලික අදහස වූයේ 19 අහෝසි කරලීමයි.එවිට ජාතික ආණ්ඩු සංකල්පයද අහෝසි වේ. නමුත් අලි සබ්‍රි අධිකරණ ඇමතිවරයා මේ වගන්තිය ඉතාමත් සූක්ෂමව 20 සංශෝධනයටද ඇතුලත් කරන ලදී.ඉංග්‍රීසි බසින් කළ මෙම වංචාව උසාවි පරිශ්‍රයන්හිද කළ හැකිය.නීති ක්ෂේත්‍රයේ භාවිතා කරන පාරිභාෂික වචන බොහෝ දෙනා නොදනිති.එවැනි තත්වයක් තූළ ඉංග්‍රීසි කතා කරන විනිසුරුවන් අතින් බ්‍රිතාන්‍ය යටත් විජිත සමයේ මෙන්ම පශ්චාත් යටත් විජිත සමයේ ද සාමාන්‍ය ජනතාවට වූ අසාධාරණ කම් බොහෝ වේ.

       2010 වසරේ හකීම් අමැතිවරයා සහ නීති අධ්‍යයන සභාව එකතු වී නීති විදුහලේ අධ්‍යාපනය සිංහල බසින් ලැබීමේ අයිතිය සිංහල සිසුන් වෙත අහිමි කලා සේම වර්තමාන අධිකරණ අමතිවරයාද සිය බලතල අතට ගෙන නීති අද්‍යයන සභාව සමග එකතු වී සිංහල බසින් නීති විභාගය ලීවීමේ 2020/12/30 ගැසට්ටුව මගින් අහිමි කර තිබේ. මේ ක්‍රියාව ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථාවේ 3, 4(ඇ), 4(ඈ), 9, 21, 23(4), 24 ,27(6), 27 (10) යන වගන්ති උල්ලංඝණය කර තිබේ.සිංහල ජනතාවගේ මූලික අයිතිවාසිකම් කඩ කර තිබේ. නීතිඥ අරුණ උණවටුන මහතා මේ වන විටත් නීති අධ්‍යයන සභාවට විරුද්ධව සිවිල් හා දේශපාලන අයිතිවාසිකම් පණත යටතේ පොලිස්පති වරයාට පැමිණිල්ලක්ද ඉදිරිපත් කර ඇත.පසුගිය දිනක පාර්ලිමේන්තුවේ සභා ගැබේ සිටි පාර්ලිමෙන්තු මන්ත්‍රී යදාමිණී ගුණවර්ධන මහතා අධිකරණ ඇමතිවරයාගේන් ප්‍රශ්ණයක් විමසන ලදී.එනම් උපරිමාධිකරණයේ නඩු තීන්දු සිංහල බසින් ලබා ගැනීම පිළිබඳවයි. එසේම පාර්ලිමෙන්තු මන්ත්‍රී  අනුප පැස්කුවල් මහතා පාර්ලිමේන්තු කටයුතු ලේකම් වරයාට ලිපියක් යවමින් දන්වා සිට ඇත්තේ පාර්ලිමේන්තුවට ලබා දෙ නඩු තීන්දු වල සිංහල පාරිවර්තනයක් ලබා දෙන ලෙසටයි. නමුත් අධීකරණ ඇමතිවරයා මේ ප්‍රශ්ණ වලට විසඳුම් දෙනු වෙනුවට සිංහල භාෂා අයිතිය සම්පූර්ණයෙන් අවසන් කිරීමට පිඹුරුපත් සකස් කරමින් සිටී.

  බද්යුදීන් හිස්බුල්ලා වැනි මුස්ලිම් අන්තවාදී දේශපාලකයන් එකතු වී මුස්ලිම් අන්තවාදය පෝෂණය කරමින් මනුෂ්‍ය ඝාතනයකට තල්ලු කරන ලද්දේ කුමන චින්තනයකින්ද එම චින්තනයේම රැඳී සිටින පුද්ගලයෙකු අධීකරණ ඇමතිවරයා බවට පත් වූ විට සිදුවන ශෝචනීය තත්වය අද ඇස් පනා විට තහවුරු වෙමින් පවතී.ජනපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මහතා මහනුවර දී මහා විහාරීය මහ නායක හිමිවරු බැහැ දැකගත් අවස්ථාවේ දී උන්වහන්සේලාගෙන් විශේෂ ඉල්ලීමක් විය.  අධිකරණ ඇමති කම අලිසබ්‍රි මහතාට නො‌දෙන ලෙසට උන්වහන්සේලා කරුණු දක්වමින් කියා සිටි බව දැන ගන්නට ඇත.නමුත් ඒ හඬට කන්නුදුන් ජනපතිවරයා නුසුදුස්සෙකු අධිකරණ ඇමතිකරමින් සිංහල ජාතියම පමණක් නොව තමනුත් අනතුරට පත් කරවා තිබේ.අධිකරණ ඇමතිගේ මූලධර්මවාදී ක්‍රියා එකින් එක දැන් හෙළි වෙමින් පවතින බැවින් එදා මහානායක ස්වාමීන් වහන්සේලා දැක්වූ අදහස් තහවුරු වෙමින් පවතී. මේ භයානක තත්වය වහා වෙනස් නොකළහොත් සිංහල හා දෙමළ  භාෂා දෙකම අහෝසි වී ඉංග්‍රීසි භාෂෘව සහ අරාබි භාෂාව පමණක් මේ රටේ ප්‍රධාන භාෂා වීම වැලැක්විය නොහැකිය.මේ ආණ්ඩුව පාර කපන්නේ එයටදැයි සොයන්නට හැටනව ලක්ෂයක සිංහලයන් අවදියෙන් සිටිය යුතුය.

මතුගම සෙනෙවිරුවන්

3 Responses to “නීති අධ්‍යාපනය ට සිංහල බස තහනම් අධිකරණ ඇමති බලය අතට ගනී”

 1. Ratanapala Says:

  Justice for the 69 lakhs!

  Is this how Pohottuwa trying to administer justice to the 69 lakhs who voted for them? How is that this sort of changes are happening without due consideration by the law makers at the Parliament? Where are the Buddhist Priests and other advocacy groups? Why are they silent on this most basic of human rights – to be heard in the language they understand?

  If there is a will there is a way. What lacks in Sri Lanka is the will of State Officials and conniving politicians, to make Sinhala the Official Language in all its manifestations throughout the land. There are interested parties from the very beginning out to deny Sinhala the due place in Sri Lanka.

  Indonesia whose official language is Bahasa Malayu or now called Bahasa Indonesia is the official Language throughout Indonesia. This is despite the fact that there are many other local languages within the Indonesian archepelago and the colonial official language was Dutch. All affairs of the State of Indonesia are conducted in Bahasa Indonesia and they have no issues in this regard. Bahasa Indonesia as well as Bahasa Malaysia originates from a tiny nondescript island in the region where the Koran was first translated into a language called Bahasa Melayu.

  Similarly there are many countries around the world who do not depend on English for conducting their state affairs. Finns, Norwegians, Swedish who all have much lessser populations compared to Sri Lanka conduct their affairs in their own languages – not in English, not in French,not in German or even in Russian – which are the major languages in their regions. It is the remaining slavish mentality of the Kalu Suddas and vested minority interests that keep Sri Lanka mired in an English Language trap.

  Countries around the world understand the importance of English as a medium of communication. However most documents in the UN are either kept in French or in Spanish. This is because French is a much more precise language for record keeping than English and Spanish cover larger populations.

  As for the purposes of litigation in Sri Lanka, the importance of Sinhala must be paramount for the larger population is not conversant in English and justice that is doled out incoherently is no justice at all. Otherwise go all back to Silindu’s time more than a hundred years ago when English ruled our fair Land!

  Now Ali Sabri is continuing from where earlier Rauf Hakeem left as Minsters of Justice to pack up the Judiciary with Muslims. At the present time Muslim students have a special advantage when it comes to English education. From the time of Badiuddeen Mohammed when Sinhala and Tamil students were made to study in their mother tongues, Muslim students were given the opportunity to study in English. Today the English educated Muslims are much in excess of their population ratios. On top of all this they have the economic clout too.

  Muslims are on an unrelenting grab for land all over Sri Lanka. This is going to be a much dangerous development than even the separatist threat. Muslims are buying land and businesses and they need the law on their side. This is what we see in the new developments to infiltrate Muslims into the law and law enforcement fields.

  It is time that those who love Sri Lanka and her age old culture took notice! This matter should not be allowed to go unnoticed or simply swept under the carpet with Islamic Al Taquiya lies!

  Mr President, the buck stops with you! Are you being blackmailed by yor Justice Minister for some reason?

 2. Ancient Sinhalaya Says:

  Ali sora is from the fastest breeding aka religion of violence. Iran, Afghanistan, Pakistan, Bangladesh, Malaysia and Indonesia used to be Buddhist countries before the fastest breeding religion aka religion of violence mussies arrived in those countries with their baby machine wives (BMWs?). They multiplied and multiplied and outnumbered (murdered) all the natives within a few hundred years. Sri Lanka going down that road fast with our traitor deshapaluwas’ help.

  Look at mussie deshapaluwas’ record.
  Bada udin (old) under Sirima B started mussie only schools to hide real numbers from baby farms.
  Ass rough made east completely a mussie country (feel sorry for the helicopter crew). It would’ve made north also mussie and completed half the job.
  Then xxxxhim made the harbour a mussi harbour. Then the traitor @ was given the law college and it made it a mussie stronghold.
  Then the traitor @ bada udin imported more breeders and settled them down in Wilpaththu. All these while the baby farming (vote machines) going at industrial scale.
  Then a sad ali (not enough children to be sad?), muji uura rah a uura, empty dog aka hisxalla, Kabila hashish etc etc mussie deshapaluwas doing their traitor best to destroy the Sinhalese race, Sri Lanka and Buddhism.

  With a record like that how can any Sinhalese deshapaluwa trust these crafty, treacherous, untrustworthy, two faced, ungrateful creatures if they have any brain cells in their heads and have an iota of patriotism? Start an online petition to send these two undesirable foreigner sets to where they came from before the traitors dismember Mother Lanka and kill all the Sinhalese.

  One traitor foreigner lot killed 100,000+ and getting ready to annihilate the Sinhalese. Other traitor foreigner lot started the annihilate the Sinhalese programme last year. Send the traitors to where they belong or Sinhalese get perished before too long. Start the petition now!

 3. Geeth Says:

  නුතන ලංකාවේ නීතිය හටගන්නේ යටත්විජිත මෙවලමක් හැටියට. ඕනෑම රටක නීතිය, එය අර්ථ කථනය කිරීම හා ක්‍රියාත්මක කිරීම සිදුවෙන්නේ ඒ නීතියට යටත් ජනයාගේ භාෂාවෙන්. මේ සරල දෙය තේරුම් ගැනීමට බැරි අධිකරණ ඇමති කෙනෙක් ඉන්න රටට දෙයියන්ගේම පිහිට තමයි පතන්න වෙන්නේ. මේ ගැටලුව ලෙනාඩ් වුල්ෆ්ටත් තේරුණා. ඒ නිසානේ එයා “Village in the Jungle” කියන පොත ලිව්වේ. ඒ කතාවේ සිලින්දුගේ චරිතය මේ ප්‍රශ්නෙට මුහුණ දෙනවනේ. සුද්දටත් තේරුණ මේ ප්‍රශ්නේ අපේ අධිකරණ ඇමතිට නොතේරෙන්නේ එයාට යම්කිසි බුද්ධිමය අඩුපාඩුවක් තියෙන නිසා වෙන්න ඇති. එහෙම අඩුවක් නැත්නම් ඉතින් ඔයවගේ දේශපාලනයක නිරත වෙන්නෙත් නැහැනේ.

  මෙතැනදී තමයි ගාන්ධිගේ සටන් උපක්‍රම ප්‍රොයෝජනවත් වෙන්නේ. තමන්ට නොතේරෙන භාෂාවකින් සඳහන් වෙන කිසිම නීතියකට යටත් නොවී “සත්‍යග්‍රහ” ව්‍යාපාරයක් ජනයා අරන් යන්න ඕන. ගාන්ධිගේ civil disobedience වගේ ව්‍යාපාරයක් අරන් ගියානම්, අධිකරණ ඇමතිට හොම්බෙන් තමයි යන්න වෙන්නේ.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2022 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress