නුගේගොඩ රැස්වීමෙන් පසු
Posted on February 21st, 2015

නලින් ද සිල්වා 

පසුගිය බදාදා නුගේගොඩ පැවති රැස්වීම දශක දෙකකට පමණ පසුව එහි වැඩිම ජනකායක් සහභාගි වූ රැස්වීම විය. එ ජ නි සංධානයේ පක්‍ෂ කිහිපයක් එක්විමෙන් සංවිධානය කරන ලද එම රැස්වීම පාර්ලිමේන්තුවේ සැබෑ විපක්‍ෂවල රැස්වීමක් යැයි කිව හැකි ය. අද පාර්ලිමේන්තුවේ ආණ්ඩුවේ විපක්‍ෂය ද, සැබෑ විපක්‍ෂය ද යනුවෙන් විපක්‍ෂ දෙකක්  වෙයි. ආණ්ඩුවේ විපක්‍ෂ නායකයා නිමල් සිරිපාල මහතා වෙයි. ඒ විපක්‍ෂයේ සංවිධායක ජෝන් සෙනෙවිරත්න මහතා ය. සැබෑ විපක්‍ෂයේ නායකයා දිනේශ් ගුණවර්ධන මහතා වන අතර සංවිධායක විමල් වීරවංශ මහතා වෙයි. 
එ ජ නි සංධානයේ ප්‍රධාන පක්‍ෂය වූ ශ්‍රී ල නි පක්‍ෂයේ අති විශාල බහුතරය සැබෑ විපක්‍ෂය සමග වන බව පැහැදිලි ය. සාමාන්‍ය පාක්‍ෂිකයන්ගේ හා අනුගාමිකයන්ගේ සිට පාර්ලිමේන්තු මැති ඇමතිවරුන් දක්වා තත්ත්වය එබඳු ය. එහෙත් එය වැඩියෙන් ම දක්නට ඇත්තේ සාමාන්‍ය පාක්‍ෂිකයාගේ මට්ටමේ ය. අඩුවෙන් ම දක්නට ඇත්තේ පාර්ලිමේන්තු මැති ඇමතිවරුන් අතර ය. නුගේගොඩ රැස්වීමට බස්නාහිර පළාත් සභාවේ ශ්‍රී ල නි ප මන්ත්‍රීවරුන් ඉතා විශාල බහුතරය ප්‍රසන්න රණතුංග මහතාගේ නායකත්වයෙන් සහභාගි වූ අතර පාරලිමේන්තු මැති ඇමතිවරුන් ඒ ප්‍රතිශතයෙන් දැකගත නො හැකි විය. එසේ වුවත් ශ්‍රී ල නි ප ඇමතිවරු (ඔවුහු තවමත් ඇමතිවරු වෙති. රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතාගේ ආණ්ඩුව නීත්‍යානුකූල ව පත්වූවක් නො වේ) යම් පිරිසක් රැස්වීමට සහභාගි වූහ.
ශ්‍රී ල නි පක්‍ෂයේ ස්වභාවය අනුව එය පහත සිට උඩට ක්‍රියාත්මක වන පක්‍ෂයකි. අද පක්‍ෂයේ පහත මට්ටම සම්පූර්ණයෙන් ම ඇත්තේ සැබෑ විපක්‍ෂය සමග ය. එහෙත් උඩ නායකත්වයේ කිහිප දෙනකු ඇත්තේ ආණ්ඩුවේ විපක්‍ෂයේ ය. ආණ්ඩුවේ විපක්‍ෂය ක්‍රියාත්මක වන්නේ විධායක ජනාධිපති බලතලවල පිහිටෙනි. ශ්‍රී ල නි පක්‍ෂයේ සභාපති මෛත්‍රිපාල සිරිසේන මහතා ය. ඔහු සභාපති වූයේ ද විධායක ජනාධිපති බලතල යොදාගනිමින් මිස පක්‍ෂයේ ව්‍යවස්ථාව අනුව  නො වේ. පක්‍ෂ ව්‍යවස්ථාවට අනුව නම් අද ශ්‍රී ල නි පක්‍ෂයට සභාපති කෙනකු නැත. 
හිටපු සභාපති මහින්ද රාජපක්‍ෂ මහතා තම දේශපාලන ජීිවිතයේ කරන ලද ලොකුම වරද කරමින් ශ්‍රී ල නි පක්‍ෂයේ සභාපතිකමින් ඉල්ලා අස්විය. ඉන්පසු මෛත්‍රිපාල සිරිසේනට පක්‍ෂයේ සභාපති වීමට කිසිම අයිතියක් නො තිබිණි. පසුගිය ජනවාරි මුල නිමල් සිරිපාල මහතා ද ඒ බව දැන සිටියේ ය. මෛත්‍රිපාල සිරිසේන මහතා ජනාධිපති වූයේ ශී්‍ර ල නි පක්‍ෂයෙන් හෝ ශ්‍රී ල නි ප ප්‍රමුඛ සංධානයකින් ජනාධිපතිවරණයට ඉදිරිපත් වී නො වේ. ඔහුට ශ්‍රී ල නි පක්‍ෂයේ සභාපති වීමට පක්‍ෂ ව්‍යවස්ථාවෙන් ඉඩක් නැත. එහෙත් ඔහු විධායක බලතල යොදා ගනිමින් මන්ත්‍රීවරුන්ට අනියම් බියක් ඇති කරමින් පක්‍ෂ සභාපතිවරයා විය. ශ්‍රී ල නි ප ඇතැම් පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රීවරුන්ට මීළඟ මැතිවරණයේ දී නාමයෝජනා ලැබේ ද යන්න ප්‍රශ්නයක් වී ඇත. ඔවුන් පළමුව ඒ පිළිබඳ කල්පනා කිරීම පෘථග්ජන ධර්මතාවකි. 
නුගේගොඩ රැස්වීමට ශ්‍රී ල නි ප නායකත්වය හා ජාතික හෙළ උරුමය (ආණ්ඩුවේ ඉන්දීය පිළ) වැඩිකල් නොගොස් ම පිළිතුරු දෙනු ඇත. එය ඇතැම්විට තවත් රැස්වීමක විය හැකි ය. ඒ සඳහා අවශ්‍ය මූල්‍ය ශක්තිය හා දේශපාලන බලය ඔවුන් සතු ය. අද සාමාන්‍ය අයකුට කළ හැක්කේ ඉතාමත් සීමිත දේශපාලනයකි. මෙරට දේශපාලනය ඇමරිකාවේ දේශපාලනයේ තත්ත්වයට පත් වී ඇත. විශාල ධනස්කන්ධයක් නොමැතිව පංචස්කන්ධවලට අද දේශපාලනයේ නිරත විය හැකි නො වේ. කොල්වින් ආර් ද සිල්වා මහතා වරක් ස්වාධීන අපේක්‍ෂකයන් හැඳින්වූයේ ඔළු තුනේ බූරුවන් ලෙස ය. අද මුදල් නොමැති ව ස්වාධීන ව දේශපාලනයේ යෙදීමට බූරුවන්ට ද නො හැකි ය.     
පසුගිය ජනාධිපතිවරණයේ දී මෛත්‍රිපාල සිරිසේන මහතාට ලැබුණේ මූලික වශයෙන් එ ජා ප, දෙමළ හා මුස්ලිම් ඡන්ද ය. ශ්‍රී ල නි ප ඡන්ද  ලැබුණේ මහින්ද රාජපක්‍ෂට ය. ශ්‍රී ල නි පක්‍ෂය ඇත්තේ මහින්ද රාජපක්‍ෂ මහතා වටා මිස මෛත්‍රිපාල සිරිසේන මහතා වටා නො වේ. නුගේගොඩ රැස්වීමෙන් හෙළි වූ ප්‍රධාන කරුණ නම් ශ්‍රී ල නි ප සාමාන්‍ය සාමාජිකත්වයට හා සංධානයේ බොහෝ පක්‍ෂවලට මහින්ද රාජපක්‍ෂ මහතා අගමැති අපේක්‍ෂකයා ලෙස අවශ්‍ය බව ය. මහින්ද රාජපක්‍ෂ මහතා රැස්වීමට පණිවුඩයක් එවමින් කියා සිටියේ රැ්ස්වීමේ අභිලාෂයන්ට තමන්ට පිටු පෑ නොහැකි බව ය. තමන් රැස්වීමේ දික්කරන දෑත් තරයේ වැළඳ ගන්නා බව ද පණිවුඩයේ සඳහන් විණි. 
අද මෛත්‍රිපාල සිරිසේන මහතා රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතා සමග සීතල යුද්ධයක යෙදී සිටින බව පැහැදිලි ය. රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතාට අවශ්‍ය එ ජා ප කැබීනට් මණ්ඩලයකි. ඔහු ආරක්‍ෂක රාජ්‍ය ඇමති ලෙස තම බෑණා කෙනකු වන රුවන් විජේවර්ධන මහතා පත් කළේ ය. එහෙත් මෛත්‍රිපාල සිරිසේන මහතා විධායක බලතල යොදා රුවන් බෑණාගේ බලතල කපා දමා ඇත. රජිව් විජේසිංහ සිද්ධිය ද ඇතැම් විට දුර දිග යා හැකි ය. මෛත්‍රිපාල සිරිසේන මහතාට රතන හිමියන්ගේ හා ඉන්දියාවේ අනුග්‍රහය ලැබෙයි. රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතාට බටහිරයන්ගේ සහාය ලැබෙයි. බටහිරයන් හා ඉන්දියාව බොහෝ විට එකට සිටියත් ඇතැම් ප්‍රශ්නවල දී විරුද්ධ මත දරයි. අපේ ආරක්‍ෂක අමාත්‍යාංභය අප රටට මෙන් ම ඉන්දියාවට හා බටහිරට ද වැදගත් ය.
මෛත්‍රිපාල සිරිසේන මහතාට රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතා සමග කරන යුද්ධයේ දී රතන හිමියන්ගේ සහාය පමණක් ප්‍රමාණවත් නො වේ. දින සියය කිනම් ආකාරයකින් නමුත් ගෙවී ගියත්, යම් අයුරකින් මැතිවරණයෙන් එ ජා ප ජයගතහොත් රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතා ආණ්ඩුවේ එක ම බලධාරියා වනු ඇත. මෛත්‍රිපාල සිරදසේන මහතා ජනාධිපති බලතල සහිත ව වුවත් එහි දී අසරණ වනු ඇත. ඔහුට අල්ලපු අත්ත මෙන් ම පයගහපු අත්ත ද නැති වනු ඇත. 
ශ්‍රී ල නි පක්‍ෂයේ අනෙක් ඉහළ නායකයන්ට මෙන් ම මෛත්‍රිපාල සිරිසේන මහතාට ද මැතිවරණයෙන් පසු ආරක්‍ෂාව ඇත්තේ මහින්ද රාජපක්‍ෂ මහතා අගමැති කිරීමෙනි. මෙහි දී පක්‍ෂ නායකත්වය කළ යුත්තේ පක්‍ෂ සාමාජිකත්වය අනුගමනය කිරීම ය. එය ශ්‍රී ල නි පක්‍ෂ සම්ප්‍රදායට විරුද්ධ නො වේ. ශ්‍රී ල නි පක්‍ෂයේ ද රටේ ද ආරක්‍ෂාව වෙනුවෙන් ශ්‍රී ල නි පක්‍ෂයට ගතහැක්කේ එක් මගක් පමණකි. ඒ මග ඇත්තේ මහින්ද රාජපක්‍ෂ මහතාට සංධානයේ අගමැති අපේක්‍ෂකන ලෙස තරග කරන ලෙස ආරාධනය කිරීම ඔස්සේ ය. සුසිල් ප්‍රේමජයන්ත මහතා කියන්නේ මහින්ද රාජපක්‍ෂ මහතා තමා අගමැති අපේක්‍ෂක ලෙස ඉදිරිපත්වන බව දන්වා නොමැති බව ය. මේ නොකෙරෙන වෙදකමට කෝඳුරු තෙල් හත්පට්ටයක් සෙවීමකි. මැතිවරණයෙන් පසු ජාතික ආණ්ඩු පිහිටුවීම ව්‍යාජයක් පමණකි. ඊනියා ජාතික ආණ්ඩුවක් යනු එක්සත් ජාතික පක්‍ෂ ආණ්ඩුවකි. නුගේගොඩ ස්ටැන්ලි තිලකරත්න මාවතේ හා අවට රැස්වු අති විශාල ජනතාවට ජාතික ආණ්ඩු බොරුව අවශ්‍ය නැත. ඔවුන්ට අවශ්‍ය මහින්ද රාජපක්‍ෂ මහතා අගමැති  වූ ආණ්ඩුවකි. මෛත්‍රිපාල සිරිසේන චම්පික රණවක රතන හිමි කල්ලිය එයට විරුද්ධව යන්නේ නම් එයින් කියැවෙන්නේ ඔවුන්ට අවශ්‍ය එ ජා ප ආණ්ඩුවක් බව ය.
නලින් ද සිල්වා 
2015 පෙබරවාරි 21

4 Responses to “නුගේගොඩ රැස්වීමෙන් පසු”

 1. Indrajith Says:

  IRIDHA DIVAINA EDITORIAL!
  ————————————-

  නුගේගොඩ කැරැල්ල

  මහින්ද රාජපක්‍ෂ යළි බලයට පත් කිරීම සඳහා නුගේගොඩ දී පසුගියදා පැවැති අති සාර්ථක ජන රැලිය රැස්‌වීමකට වඩා කැරැල්ලකි. එම කැරැල්ලේ නියම නායකයා මහින්ද රාජපක්‍ෂ වුව ද එළියට පෙනෙන්නට සිටියේ උදය, විමල්, දිනේෂ්, වාසුදේව වැනි දේශපාලනඥයෝ ය. මෙබඳු කැරලි මෙහෙයවීමට නායකයා සජීවී ව පෙනී සිටීම අත්‍යවශ්‍ය නැත. අවශ්‍ය වන්නේ ඔහුගේ නාම මාත්‍රික පැවැත්ම පමණි. මහින්ද යළි රටේ නායකයා කරවනු පිණිස පැවැති නුගේගොඩ රැලියට පන්ලක්‍ෂයක්‌ හෝ ඊට ආසන්න පිරිසක්‌ යන අතර තංගල්ලේ කාල්ටන් නිවසේ දී ඔහු හමුවීම පිණිස තවත් දහස්‌ ගණනක්‌ පෝලිම් ගැසුනහ. මෙයින් පැහැදිලි වූයේ මහින්ද රාජපක්‍ෂ යනු ශ්‍රීලනිපය සහ එක්‌සත් ජනතා නිදහස්‌ සන්ධානය යන දේශපාලන සංවිධාන දෙකෙන් පරිබාහිර ජනප්‍රිය ඒකකයක්‌ බව ය. මහින්ද ජනාධිපතිවරණයෙන් පරදින්නේ එම ජනප්‍රියත්වය ඔහුගේම අය විසින් අනුභව කිරීමේ ප්‍රතිඵලයක්‌ වශයෙනි. ඒ අතර ජ්‍යෙdතිෂ් ශාස්‌ත්‍රඥයන්ගේ වුවමනාවට හෝ ස්‌වකීය ඥති වර්ගයාගේ වුවමනාවට හෝ විදේශික කුමන්ත්‍රණකරුවන්ගේ වුවමනාවට හෝ ඉක්‌මන් මැතිවරණයක්‌ කැඳවා ඔහු විශාල අනුවණකමක්‌ කළේ ය. එහෙත් නුගේගොඩ කැරැල්ල දෙස බලන විට පෙනී යන්නේ මහින්ද රාජපක්‍ෂ තීරණාත්මක සංකල්පයක්‌ ලෙස තවදුරටත් මේ රටේ ජනතාවගේ හදවත් තුළ ජීවත් වන බව ය. මීළඟ ඡන්දයේදී මහින්ද රාජපක්‍ෂ මහතා අගමැති අපේක්‍ෂක කරන ලෙස ජනාධිපති මෛත්‍රීට බල කිරීම නුගේගොඩ රැලියේදී සිදු විය. මෛත්‍රී ජනාධිපතිතුමා ඒ ඉල්ලීමට කන් දුන්නොත් ඇතැම් විට ඊළඟ මහ මැතිවරණයෙන් පසු ශ්‍රීලනිප ජනපති සහ ශ්‍රීලනිප අගමැති එක්‌ව රට පාලනය කරනු නැවත වරක්‌ දැක ගැනීමට ද අපට ඉඩ ලැබෙනු ඇත.

  මෛත්‍රීපාල සිරිසේන මහතා ජනාධිපති ධුරයට පත් කිරීමට බලපෑ සමහර ඡන්ද මීළඟ මහ මැතිවරණයේදී ශ්‍රීලනිපයට හෝ එජාපයට නො ලැබෙන බව ස්‌ථිරය. එයට හේතුව එම ඡන්ද දෙමළ ජාතික සන්ධානයට අයත් ඡන්ද වීම ය. ඒ අනුව එළඹෙන මහ මැතිවරණයෙන් ජය ගැනීමට නම් ශ්‍රීලනිපය මෛත්‍රී සහ මහින්ද දෙදෙනා අතර නොබෙදී ඒකීය දේහයක්‌ ලෙස තිබිය යුතුම ය. නුගේගොඩ කැරැල්ල මගින් ඉතා පැහැදිලි ලෙස පෙන්නුම් කරන ලද්දේ නුදුරු අනාගතයේදී ශ්‍රීලනිපය දෙකඩ වන බව ය. එබන්දක්‌ සිදු වුවහොත් එය මේ නායකයන් දෙදෙනාටම සුවිශාල අපවාදයක්‌ වන්නේ ය.

  මහින්ද රාජපක්‍ෂ මහතා සිය අවසාන ජනාධිපතිවරණයේදී ලැබූ දේශපාලන පාඩම් විශ්වවිද්‍යාල දහයකින්වත් ලබා ගැනීමට නො හැකි, ඉතා වටිනා ප්‍රායෝගික පාඩම් ය. මේ පාඩම්වලට අදාළ න්‍යායය ඉතා පැරැණි න්‍යායයකි. කුමක්‌ද ඒ න්‍යාය ය? රාජ්‍ය නායකයා පරිහානිගත දේශපාලනඥයන් සහ සාස්‌තරකාරයන් ළංකර ගත යුතු නැති බව ය. කොන්ත්‍රාත්කාරයන්ගෙන් ඈත්ව විසිය යුතු බව ය. ඥාතීන්ට උදව් කිරීමේ දී ඔවුන් සතුටු කරනු පිණිස ආණ්‌ඩුවේ තනතුරු නො දිය යුතු බව ය. ආසියාතික දේශපාලනය යනු ඉතා සංකීර්ණ විෂයයකි. ආසියානුවකු ඡන්දයක්‌ ජය ගත් වහාම ඔහුගේ පමණක්‌ නොව ඔහුගේ බිරින්දැගෙත් හතර වරිගයම ඔහු වටකර ගනී. තම මල්ලිලාට පමණක්‌ නොව බිරිඳගේ මල්ලිලාටත් ඔහු සැලකිය යුතු ය. ඊළඟට ඒ මල්ලිලා සහ අයියලා තවත් අයට සලකන්නට පටන් ගනිති. සියලු කරදර එතැනින් පටන් ගනියි.

  නුගේගොඩ කැරැල්ල වූ කලී පරාජිත දේශපාලන නායකයකු උදෙසා මේ ලංකා ඉතිහාසයේදී එකතු වූ විශාලතම ජන ගඟ විය යුතුය. එය හොඳ පැත්තට ගලා ගොස්‌ කාටවත් කරදරයක්‌ නොවී මහ මුහුදට වැටේවා!

 2. Ananda-USA Says:

  Bravo, Nalin … Well Said!

  “නුගේගොඩ රැස්වීමෙන් හෙළි වූ ප්‍රධාන කරුණ නම් ශ්‍රී ල නි ප සාමාන්‍ය සාමාජිකත්වයට හා සංධානයේ බොහෝ පක්‍ෂවලට මහින්ද රාජපක්‍ෂ මහතා අගමැති අපේක්‍ෂකයා ලෙස අවශ්‍ය බව ය. මහින්ද රාජපක්‍ෂ මහතා රැස්වීමට පණිවුඩයක් එවමින් කියා සිටියේ රැ්ස්වීමේ අභිලාෂයන්ට තමන්ට පිටු පෑ නොහැකි බව ය. තමන් රැස්වීමේ දික්කරන දෑත් තරයේ වැළඳ ගන්නා බව ද පණිවුඩයේ සඳහන් විණි.”

 3. Ananda-USA Says:

  “යම් අයුරකින් මැතිවරණයෙන් එ ජා ප ජයගතහොත් රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතා ආණ්ඩුවේ එක ම බලධාරියා වනු ඇත. මෛත්‍රිපාල සිරදසේන මහතා ජනාධිපති බලතල සහිත ව වුවත් එහි දී අසරණ වනු ඇත. ඔහුට අල්ලපු අත්ත මෙන් ම පයගහපු අත්ත ද නැති වනු ඇත. :

  I WARNED Aiyooo Sirisenaaa about this BEFORE THE ELECTION …. that he WILL BECOME A HELPLESS PUPPET without EITHER the Allapu Attha OR THE Paya Gahapu Attha!

  Aiyoooo Sirisenaaaa ….Back-Stabbing Modaya!

 4. Ananda-USA Says:

  “නුගේගොඩ ස්ටැන්ලි තිලකරත්න මාවතේ හා අවට රැස්වු අති විශාල ජනතාවට ජාතික ආණ්ඩු බොරුව අවශ්‍ය නැත. ඔවුන්ට අවශ්‍ය මහින්ද රාජපක්‍ෂ මහතා අගමැති වූ ආණ්ඩුවකි.”

  Without a Doubt … the Nugegoda Man’s demand is for a Government led by our Virodara Janadhipathi Mahinda Rajapaksa!

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2024 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress