කොටින් ගේ පාළන ප්‍රදේශයට ගියෙමි
Posted on July 8th, 2016

වෛද් රුවන් එම් ජයතුංග

2002 වසරේදී කොටි සංවිධානය සහ ශ්‍රී ලංකා රජය අතර සමාදාන ගිවිසුම අත්සන් කරන කාලයේදී මම වෛද්‍යවරු කණ්ඩායමක් සමග කොටි පාලන ප්‍රදේශ වූ වෙල්ලාලකුලම් සහ මුලන්ඟාවිල් වෙත ගියෙමු. මෙම ප්‍රදේශ වලදී අප සිවිල් ජනතාව සඳහා වෛද්‍ය සායන පැවැත්වූයෙමු. මෙම ප්‍රදේශ සියල්ලම එල්.ටී.ටී.ඊ අණසක යටතේ තිබුනි. එසේම අපව නිරීක්‍ෂණය කිරීම සඳහා සිවිල් ඇඳුමෙන් යුත් එල්.ටී.ටී.ඊ කාඩරයන් කිහිප දෙනෙකු සායනේ තැනි තැන රැඳී සිටියහ​.

යුද්දය නිසා ද්‍රවිඩ සිවිල් ජනතාව ඉමහත් දුක්ඛිත තත්වයට පත්ව තිබුනේය​. ළමුන් අතර මන්දපෝෂණය බහුල විය​. එසේම සිවිල් ජනතාව යුද ආතතිය නිසා ක්ලමථයටද පත්ව සිටියහ​.

kotiya

මෙම ගමනේදී කතෝලික පූජකයෙකු වූ අත්පුතරාජ් පියතුමා අපව අන්බහම් ළමා නිවාසයට ගෙන ගියේය​. එම ළමා නිවාසයේ  යුද්දයේ අහිංසක  වින්දිතයන් වූ ළමුන් බොහෝ දෙනෙකු වූහ​. වයස අවුරුදු නවයක් පමණ වූ එක් දැරියකගේ දකුණු අත කපා තිබුනේ වෙඩි පහරක් ලැබීම නිසාය​. මේ දැරියගේ නම  කසන්ජා ය.  ඇය හමුදාවත් එල් ටී ටී ඊයත් අතර ඇතිවූ වෙඩි හුවමාරුවකදී (යුද්දයේ)  කොලැටරල් හෙවත් සමපාර්ශිවික  වින්දිතවරියකි. තවත් ළමයෙකු හෙලිකොප්ටර් හඞට බිය වෙයි. එසේම ඔහුට මුත්‍රා පහවෙයි. මෙහි සිටි ළමුන් ගනනාවක් ළමා පශ්චාත් ව්‍යසන ක්ලමථ අක්‍රමතාවයේ ලක්‍ෂණ පෙන්වූහ​.

මුලන්ගාවිල් හි සායනයකදී හිටපු කොටි ප්‍රහාරක සාමාජිකයෙක් මගෙන් බෙහෙත් ගැනීමට ආවේය​. අලිමංකඩ සටනේදී ඔහු තුවාල ලබා තිබේ. ඔහු ඇවිදින්නේ කිහිලිකරුවක ආධාරයෙනි. ඔහුගේ බඩට වැදී තිබූ වෙඩි පහරවල් ද හෙතෙම කමිසය ඔසවා මට පෙන්වීය​.

අපගේ වෛද්‍යවරු අතර සිටි දෙමල දත් වෛද්‍යවරු වූ වෛද්‍ය වොශින්ටන් සහ වෛද්‍ය ෆර්ඩිනන්ඩ් එල්. ටී.ටී.ඊ නිල ඇඳුම් ඇඳ සිටි කාඩරවරුන් සමග කථා කලෝය​. ඔවුන් තවමත් ළමා වයසේ සිටි නමුදු ආයුධ සටන් දන්නා සෙබළු වූහ​. ඔවුන් උත්තර දුන්නේ එතරම් ගරුසරුවකින් නොවේ.

සායනයෙන් පසු දිවා ආහාරය සඳහා අසල තිබූ පාසලක් වෙත අපව රැගෙන යන ලදි. ශෙල් සහ ආර්ටිලරි ප්‍රහාර නිසා අවට නිවාස ගරා වැටී තිබේ. නමුත් පාසල කිසියම් හේතුවක් නිසා සුරක්‍ෂිතව ඉතිරිව ඇත.

දිවා අහාරය  ඉස්සන් කකුලුවන් පොකිරිස්සන් සහිතව ඉතා ප්‍රණීත ලෙස  සකස් කොට තිබුනි. අපට සංග්‍රහ කිරීම පිණිස රූමත් ද්‍රවිඩ තරුණියන් කිහිප දෙනෙකුද වූහ​. නමුත් පසුව හෙලි වූයේ ඔවුන් ද එල්. ටී.ටී.ඊ සාමාජිකාවන් බවය​.

පුරා දින දෙකක් තුල පැවත්වූ වෛද්‍ය සායන නිමවා අප කොලඹ එන්නට සූදානම් වූයෙමු. සමහරු එකල කොටින් විසින් පෙරා විකුනන ලද අරක්කු විශේෂයක් මිලට ගත්හ​. අප මේවා බාලසිංහම් ස්පෙෂල් ලෙස නම් කලෙමු. බාලසිංහම් ස්පෙෂල් සුදු පැහැයෙන් යුතු වූ අතර තල් වලින් පෙරන්නක් බව දැනගන්නට ලැබුනි.

ඒ කාලයේ කොටින් ඒ 9 මාර්ගයේ ගිය වාහන වලින් බදු අය කරගත්තද අපගේ වාහනයෙන් බදු නොගත්තේ අප වෛද්‍ය සායනයක් කිරීමට දකුනින් ආ වෛද්‍යවරු  වූ නිසාය​.

වෛද් රුවන් එම් ජයතුංග

One Response to “කොටින් ගේ පාළන ප්‍රදේශයට ගියෙමි”

  1. plumblossom Says:

    In this eelam war of 26 years, over 65,000 Sinhala people and over 75,000 Muslim people were ethnically cleansed from the Northern province. I am sure they also suffered from PTSD due to this and having to live in temporary accommodation for over twenty six years. Also what about the over 360,000 Sinhala people in the East, over 560,000 Muslim people in the East and the over 1.2 million mainly Sinhala people in the North Central Province who had to live in fear being attacked by the LTTE terrorists due to they living in what were called threatened villagers. Over 6,000 mainly Sinhala civilians were massacred by the LTTE terrorists by these attacks as well as bombings. What about all the people in the entire country who had to live in fear of the LTTE terrorists suicide bombings, large scale bomb attacks in Colombo, attacks in installations like the Katunayake airport, the Colombo world trade centre, oil storage facilities to name a few? The LTTE also attacked civilians using claymore mines and IED devices set up along road roadsides which also affected civilians, especially ISnhala civilians in the East and the North Central Province. So all these civilians would have also suffered from PTSD. What about the over 35,000 of the Sri Lankan Forces, Police Force members, Civil Defence Force members who were killed by the LTTE terrorists? What about the over ten thousand Sri Lanka Forces members who are disabled? All of them too must be suffering from PTSD. So this doctor should write about all these victims too not just LTTErs and some Tamil people in the North only. Actually the entire country must be suffering from PTSD to one degree or another due to the LTTE terrorist activities and war. The doctor should also write about these victims too.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2021 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress