අ තුල් ගෙන් අ තුල් පහර ලැබීමට  පෙර අවදිවවූ සිහලුනි
Posted on August 19th, 2016

ධර්මසිරි සෙනෙවිරත්න

ඇතුල් කෙෂප්  නම් ඉන්දියානු නිලධාරියා විග්නේශ්වරම්ගේ ඉල්ලීම අනුව අපෙරජය විසින් කොටින්ට විෂ එන්නත් කලෙදය්  බැලීමට කණ්ඩායමක් සමග උතුරට ගොස් ඇත . මේ ගැන එකාබධ්ධයෝද නිහඬය . නලින්ද සිල්වා තම ලිපියක මේ හි ඇති බැරෑරුම් කම හා භයානක කම දක්වා ඇත . වහාමදේශප්‍රේමී  නීති විශාරදයෝ මේ ගැන හොයා බැලිය යුතුය  .පිටරටුන්ට මෙවැනි ඇඟිලිගැසීම් කිරීමට නීතියෙන් හැකියාවක් ඇද්ද . ඕවා බලන්න පිරට විද්‍යා වරුන්ට මෙහි ආහාකිද උන් මෙහි ලියා පදින්චිද . හැම වලත්තයාටම මෙහි ඔනීම දෙයක් කල හැකිද .වයි .ද්‍යා වරු මේ ගැන කියන්නේ මොකක්ද .රජය මේවා නොදන්නවා වාගේ පෙන්නනවා අපව රවටන්න සිරා  බොරු දෙසනවා මම ඉඩදෙන්නේ නැහැ කියා කියා හැබය් රනිල් අනිත් පැත්තෙන් සේරම කරනවා මුන් දෙන්නා  කතාවෙලා මේ සේරම කරන්නේ ..
                             ඉතා හදිසිය  . සොයා බලන්න හැමගේම අවධානයට යොමු කරන්න    සරත් වීරසේකර  මහතාණෙනි මෙය අවුස්සා  ප්‍රසිද්ධ කරන්න අනිත් උන් වැඩිහරියක් බොරුකාරයෝ  

4 Responses to “අ තුල් ගෙන් අ තුල් පහර ලැබීමට  පෙර අවදිවවූ සිහලුනි”

 1. Nanda Says:

  ඉරානමඩු බුදුපිලිමය ගැන ජනපතිට කතාකරන්න කොටියාට පොරොන් දුවීම නීති විරෝධීය​. අපේ රටේ බුදුදහමට තිබෙන විශේෂත්වය උතුරට නැද්ද ?
  උතුරට පළාත් සභාවක් දුන්න එකේ විපාක​. මුන්ට සුදුසු මිලිටරි පාලනය පමණි.

 2. Nanda Says:

  උතුරේ පන්සල් ඉවත් කරන්න කාටවත් බෑ“

  2016 අගෝස්තු මස 19 16:33:42 | . , සිරාජ් හසීම්

  උතුරේ වෙහෙර විහාර ඉවත් කිරීමට කිසිවිටක කටයුතු කළ නොහැකි බව නැවත බන්ධනාගාර පුනරුත්තාපන හා නැවත පදිංචි කිරීම් අමාත්‍ය ඩී.එම්. ස්වාමිනාදන් මහතා පැවසීය.

  බෞද්ධ වෙහෙර විහාර මෙන්ම බුදු පිළිම ඉදිකිරීමේ අයිතිය භික්ෂූන් වහන්සේලාට හා සිංහල ජනතාවට ඇති බවත් උතුරේ ඉදි කළ බෞද්ධ විහාර හෝ බුදුපිළිම කිසිවිටෙක ඉවත් නොකරන බවද ඉදිකර ඇති බෞද්ධ වෙහෙර විහාර හා බුද්ධ ප්‍රතිමා ඉවත් කිරීමට උත්සාහ කළ හොත් එය විශාල ගැටළුවක් බවට පත් වනු ඇති බව ද අමාත්‍යවරයා කීවේය.

  ඔහු මේ බව සඳහන් කර සිටියේ උතුරේ දේවාල ඉඩම්වල බෞද්ධ වෙහෙර විහාර හා බුද්ධ ප්‍රතිමා ඉදිකරන බවට එම ප්‍රෙද්ශවල පිරිස් කිලිනොච්චියේ දී අමාත්‍යවරයා වෙත කරන ලද පැමිණිල්ලකට පිළිතුරු දෙමිණි.

 3. Christie Says:

  ඉන්දියාවත් ඉන්දියානු ජඩයෝත් අපේ මොලය හෝදා අපිව බටහිරට ගැරහීමටත් ඉන්දියානු ගැතියන් බවටත් පත්කර ඇත.

  අතුල් කෙශාප් අමෙරිකාව සූරාකන ඉන්දියානු පරපෝසිතයෙකි

  We have been brainwashed by Indian imperialists and Indian colonial parasites to hate the West and suck to the India.

  Athul Keshap is and Indian vermin from the US.

 4. plumblossom Says:

  This Is How The Office Of The Missing Persons (Which Will Become A Bogus ‘Evidence’ Manufacturing Machine) Manufacture Bogus ‘Evidence’ Of 40,000 Missing Persons To Try Our Brave Armed Forces For So Called War Crimes They Never, Ever Committed

  In the Missing Persons Act, a relative or a friend can make an official inquiry (but a totally bogus inquiry) from the Office of the Missing Persons (OMP) by email inquiring as to the whereabouts of their relative or friend.

  There are over 8 lakhs to 10 lakhs Tamil diaspora asylum seekers (actually economic migrants), a vast majority of who support the separatist terrorist LTTE and its aim of a separate state. If even 40,000 of these Tamil diaspora who support the separatist terrorist LTTE write bogus emails to the OMP inquiring the whereabouts of their friend or relative (but this friend or relative is actually living alongside them in these countries i.e. the US, UK, EU, Canada, Sweden, Norway, Australia, New Zealand, India etc.) these inquiries will officially be accepted by the OMP as 40,000 missing persons.

  According to the provisions of the OMP Act, even if the OMP inquires after these let us say 40,000 and finds out that these are all bogus inquiries and that all these 40,000 persons are actually living alongside the inquirer i.e. their relative or friend and these complaints about these persons being missing are all bogus, the missing persons, now found by the OMP, can request that their whereabouts not be revealed to their relative or friend or be made public. So officially these 40,000 persons will still be missing!!!

  Then the OMP will use these bogus 40,000 missing persons (who are actually living comfortably in the US, UK, EU, Canada, Sweden, Norway, Australia, New Zealand, India etc.) as manufactured ‘evidence’ that war crimes happened in Sri Lanka (and all these bogus inquirers will state that these persons went missing during the 2006-2009 period) and our Sri Lankan Armed Forces will be persecuted for committing war crimes that they never, ever committed by a judicial process using these bogus email inquiries.

  The Missing Persons Act states specifically that if the missing person who is now found requests that the fact that they are now found not be revealed to the public that person will remain as missing as far as the OMP is concerned. That is how the OMP will manufacture bogus ‘evidence’ of 40,000 missing persons so that the Sri Lankan Armed Forces can be persecuted for committing bogus war crimes.

  The OMP emails cannot be checked by any outside body as stated in the Act since all evidence (almost all bogus) gathered by the OMP remains confidential. The OMP cannot be taken to the Supreme Court on this issue. However the OMP should absolutely and immediately be taken to the Supreme Court regarding what has been written above which is what would happen when this OMP is set up.

  The OMP will become a bogus ‘evidence’ manufacturing machine which will gather such bogus inquiries via email from those members of the Tamil diaspora who are supportive of the LTTE terrorists and who will send bogus email inquiries by their thousands. All these bogus inquiries (of people who are actually living in the US, UK, EU, Canada, Sweden, Norway, Australia, New Zealand, India etc.) will then be misused as missing person inquiries.

  I did not realize that the Sinhalese were this stupid as to allow such a process within the Missing Persons Act which can be blatantly misused in order to manufacture bogus ‘evidence’ like this. The OMP process is not transparent, it will happen in total secrecy, no one in Sri Lanka will be able to question it, not our police, not our courts, not our Sri Lankan citizens, nobody. All the OMP will do is gather bogus email ‘evidence’ such as described above which will then be misused as missing person inquiries to try the Sri Lankan Armed Forces for bogus war crimes that they never, ever committed.

  The OMP process as described above must be stopped immediately. If a relative or a friend really and genuinely wants to find out about their genuinely missing relative or friend (i.e. perished LTTE terrorist), they can make a complaint to the OMP in person in public. This is the only way that Sri Lanka and the world will know that their inquiry is genuine. This was the methodology followed by the earlier Paranagama Commission which then received 23,000 complaints from relatives or friends of the missing person (i.e. perished LTTE terrorist or our perished Sri Lankan Forces soldiers) but they made their complaint in public in person to the commission. This is the only way to ensure authenticity and make the process transparent since this happens in the public arena. However, even with such safeguards, even some of those complaints may have been bogus.

  The OMP should be stopped immediately since it is not a transparent process at all as described above but a totally secretive process where no one and nobody can request to be provided an opportunity to even peruse, investigate or look at the email inquiries received by the OMP. If the UNHRC, the US, UK, EU, Canada, Sweden, Norway, Australia, New Zealand, India, the TNA and the separatist terrorists genuinely want to find out about perished LTTE terrorists, this Yahapalanaya Government could expand and extend the scope of the already set up Paranagama Commission in order to make such inquiries. This process should be totally following Sri Lankan Law, within Sri Lankan jurisdiction, paid for totally by the Sri Lankan Government only and with only Sri Lankan citizens appointed as commission members and investigators. In fact the entire staff should be composed of Sri Lankan citizens only. The process should be a totally domestic process with no interference or input whatsoever from foreign countries. Most importantly, all complaints should be made in person by relatives and friends in public if their complaint is genuine.

  The Missing Persons Act is totally dangerous as pointed out above and should be dismissed totally as it is highly dangerous and a totally secretive process as described above designed and set up to manufacture bogus ‘evidence’ against the Sri Lankan Armed Forces.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2024 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress