රනිල් අගමැතිකමින් ඉවත් කරමු
Posted on April 6th, 2017

නලින් ද සිල්වා

දැනට තිබෙන තත්වය අනුව මේ ආණ්ඩුව පෙරළා දැමීමට පුළුවන් වන්නේ රනිල් අගමැති කමෙන් ඉවත් කිරීමෙන්. විප්ලව, හර්තාල්, වැඩ වර්ජන ආදිය බොරු කයිවාරු පමණයි. මෙරට විප්ලවයකින් පසු ඇති කෙරෙන්නේ අනුර කුමාරගේ ආණ්ඩුවක් ද?  නැත්නම් කුමාර් ගුණරත්නම්ගේ ආණ්ඩුවක් ද? එයට කලින් විජේවීරගේ මරණය ගැන යුද්ධාපරාධ චෝදනාවක් ඉදිරිපත් කිරීමට ඒ පක්‍ෂවලට පුළුවන් ද?

රනිල් ඉවත් කරන්නේ කෙසේ ද? අද දේශපාලනයේ ඇති ප්‍රධාන ම ප්‍රශ්නය එයයි. නව ව්‍යවස්ථාව, බැඳුම්කර මගඩිය, පළාත් පාලන මැතිවරණ ආදිය කැරකැවෙන්නේ මේ ඊනියා මිස්ට ක්ලීන් වටා. ඔහු ඉවත් කිරීමට ව්‍යවස්ථාව යොදා ගන්නේ කෙසේ ද? පැහැදිලි ව ම ඒකාබද්ධ විපක්‍ෂයේ බොහෝ නායකයන් මෛත්‍රිපාල කණ්ඩායම සමග එක් වී රනිල් ඉවත් කිරීමට සූදානම් නැහැ. වාසුදේව හැරෙන්නට වෙනත් අයකු ඒ ගැන කතා කරන්නේවත් නැහැ.

ඒ වෙනුවට ඔවුන් කියන්නේ ව්‍යවස්ථාව අනුව අමාත්‍ය මණ්ඩල සංශෝධනයක් කිරීමටවත් අගමැතිගෙන් නාසා බැරිය කියා. ඔවුන් කියන්නේ භ්‍රෙෂ්ඨාධිකරණයට යමක් අතපසු වී අගමැතිගෙන් ඇසිය යුතු ය යන වගන්ති එසේ ම තිබීමට කටයුතු කළ බව ය. මෙය පිළිගත හැකි නිදහසට කරුණක් නො වෙයි. අද රනිල්ට අභියෝගයක් වීමට ඒකාබද්ධ විපක්‍ෂයට බැහැ කියන කරුණ ප්‍රසිද්ධ වේගෙන යනවා. එය එතරම් හොඳ තත්වයක් නො වෙයි.

අද බොහෝ දෙනා මන්දොත්සාහි කිරීමට ඒකාබද්ධ විපක්‍ෂය කටයුතු කරන බවක් පෙනෙනවා. ඔවුන් දහනවවැනි සංශෝධනයක් ගැන කතා කරන්නේ එය ඔවුන්ගේ කැමැත්තකින් තොරව කෙරුණු දෙයක් බව පෙන්වීමට මෙන්. එහෙත් එදා දහනවවැනි සංශෝධනය සම්මත වුණේ ඒකාබද්ධ විපක්‍ෂයේ ද සහාය ඇතිව. ඒකාබද්ධ විපක්‍ෂය සරත් වීරසේකර මෙන් සංශෝධනයට විරුද්ධ වුණා නම් අද අගමැතිට එතරම් බලයක් නැති වෙන්න තිබුණා. සරත් වීරසේකරට අමතර ව ජානක බණ්ඩාර දහනවවැනි ව්‍යවස්ථා සංශෝධනයට පක්‍ෂව ඡන්දය දුන්නේ නැහැ. ඔහු ඡන්දය දීමෙන් වැළකී සිටියා.

අමාත්‍ය මණ්ඩල පත්කිරීම් ගැන අගමැති සමග සාකච්ඡා කළ යුතු බවට වගන්ති ඒකාබද්ධ විපක්‍ෂයේ මන්ත්‍රීවරුන් ද ඡන්දය දුන් දහනවවැනි ව්‍යවස්ථා සංශෝධනයේ තිබෙනවා. ඒ්කාබද්ධ විපක්‍ෂයටත් ඒ වගන්ති අතපසු වීමකින් මග හැරුණා ද? ඒකාබද්ධ විපක්‍ෂයට අවශ්‍ය මාධ්‍ය සංදර්ශන පවත්වමින් ආණ්ඩුව දිගට ම පවත්වාගෙන යෑම ද? දහනවවැනි ව්‍යවස්ථා සංශෝධනයෙන් කියැවෙන්නේ කුමක් ද? 

ව්‍යවස්ථාවේ 43 (1) හා (2) වගන්තිවලට අනුව ජනාධිපති අමාත්‍ය මණ්ඩල සාමාජික සංඛ්‍යාව නිර්ණය කිරීමේ දී මෙන් ම අමාත්‍ය මණ්ඩලයට ඒ ඒ අය පත් කිරීමේ දි ද අගමැති විචාළිය යුතුයි. ඒ ගැන විවාදයක් නැහැ. එහෙත් 43 (3) වගන්තියට අනුව ජනාධිපතිට අගමැතිගෙන් ස්වායත්ත ව අමාත්‍ය මණ්ඩලයේ වෙනස්කම් සිදු කළ හැකියි. ඒ සඳහා ජනාධිපති අගමැති විචාළිය යුතු නැහැ.

ජනාධිපතිට ඒ වගන්තිය යටතේ ක්‍රියාත්මක විය හැකියි. ඒකාබද්ධ විපක්‍ෂයේ අය කළ යුත්තේ එවැනි වගන්ති කෙරෙහි ජනතාවගේ ද මන්ත්‍රීවරුන්ගේ ද ජනාධිපතිගේ ද අවධානය යොමු කිරීමයි. එහෙත් ඒකාබද්ධ විපක්‍ෂය එසේ කරන්නේ නැහැ. අගමැති පත් කිරීමේ දී ද ජනාධිපතිට සුවිශේෂ බලයක් තිබෙනවා.

42 (4) වගන්තිය යටතේ ජනාධිපති අගමැති ලෙස පත් කළ යුත්තේ තම මතය අනුව පාර්ලිමේන්්තුවේ විශ්වාසයක් දිනා ගත හැකි පුද්ගලයා ඒ වගන්තිය ඉතා පැහැදිලියි. අගමැතිට පාර්ලිමේන්තුවේ බහුතරයක් හිමි විය යුතු බවක් ඉන් කියැවෙන්නේ නැහැ.  2015 ජනවාරි නවවැනි දා ජනාධිපති රනිල් අගමැති ලෙස පත් කෙළේත් ඒ වගන්තිය යටතේ. අද මෛත්‍රිපාලට හා රනිල්ට ඒ බව අමතක වෙලා ද?

මෛත්‍රිපාල ශ්‍රී ල නි පක්‍ෂයට ද්‍රෝහි වූ බව ඇත්ත. ඔහු ගැන විශ්වාසයක් තැබිය නොහැකි බවත් ඇත්ත. එහෙත් ඔහු රනිල් වෙනුවට වෙනත් අයකු අගමැති පදවියට පත් කරන්නේ නම් ඔහුට සහාය දිය යුතුයි. ඔහු වෙනත් අයකු අගමැති පදවියට පත් කරන්නේ නම් ටික කලකට වුවත් ඒ ආණ්ඩුව රැකීමට ඒකාබද්ධ විපක්‍ෂයට කටයුතු කළ හැකියි. අද අවශ්‍ය වන්නේ රනිල් නොමැති අන්තර්කාලීන ආණ්ඩුවක්.  

 

 

11 Responses to “රනිල් අගමැතිකමින් ඉවත් කරමු”

 1. Lionel Says:

  We should not naive again and again to think Sirisena is going to do anything against Ranil. I can’t understand why some people are trying to make him the good guy. People can understand who is Ranil, but majority of Sinhalese can’t understand who is Sirisena. He is the worst leader Sri Lanka ever had. Until Sri Lanka get rid of Sirisena, there is no future for the country.

 2. Somapala Senerath Says:

  “මෛත්‍රිපාල ශ්‍රී ල නි පක්‍ෂයට ද්‍රෝහි වූ බව ඇත්ත. ඔහු ගැන විශ්වාසයක් තැබිය නොහැකි බවත් ඇත්ත. එහෙත් ඔහු රනිල් වෙනුවට වෙනත් අයකු අගමැති පදවියට පත් කරන්නේ නම් ඔහුට සහාය දිය යුතුයි. ඔහු වෙනත් අයකු අගමැති පදවියට පත් කරන්නේ නම් ටික කලකට වුවත් ඒ ආණ්ඩුව රැකීමට ඒකාබද්ධ විපක්‍ෂයට කටයුතු කළ හැකියි. අද අවශ්‍ය වන්නේ රනිල් නොමැති අන්තර්කාලීන ආණ්ඩුවක්. ”

  This is true. However “the other person” could be worse than Ranil.

 3. aloy Says:

  We should be thankful to Nalin for pointing out the facts contained in clause 43 and subsections. It is quite clear that RW is the main problem SL is having today and if prez is not acting correctly then he is also responsible for the predicament we all are in.

 4. aloy Says:

  Sorry, please replace the word ‘facts’ with provisions.

 5. Lorenzo Says:

  NO ONE can survive if they mess with Sira.

  That is why NO ONE blames him. MR does NOT blame him. RUN-NIL doesn’t blame him. NO ONE does.

  There are only 2 possibilities now.

  1. RUN-NIL the next president.
  2. Sirisena the next president.

  Which one is LEAST damaging?

  (This can change IF GR or SW contests for president PROMISING to SCRAP 13 amendment.)

 6. Ananda-USA Says:

  Lionel is CORRECT!

  We KNOW who and what the WICKED WIKUNANASINGHE is from his oast history and his current doings, beyond all reasonable doubt.

  But, it is the BACKSTABBER Sirisena who is MORE DANGEROUS because his PERFIDY is as yet UNRECOGNIZED and even FORGIVEN by many Sri Lankan citizens!

  But, ALL will be REVEALED in the fullness of time and CORRECT ITSELF, and the EELAMISTS who hoped to PROFIT from the CHAOS & CONFUSION of a DIVIDED UNPATRIOTIC GOVERNMENT will ONCE AGAIN be left HOLDING AN EMPTY BAG without ANYTHING that they had PLOTTED and SCHEMED for since 2009!

 7. Ananda-USA Says:

  I agree with Nalin that the President HAS THE POWER WITHIN THE EXISTING CONSTITUTION to dismiss Ranil and his UNP dominated Cabinet of SELF-SERVING CROOKS and INEPT BUNGLERS, and form an ENTIRELY NEW GOVERNMENT led by the SLFP.

  But, given his UNPATRIOTIC ACTS to DATE, will he do it?

  BASTILLE DAY is fast approaching and the nation is threatening to UNRAVEL, as the PANA-NATHI JANA-PATHI dillies and dallies indecisively on the horns of his self-inflicted DILEMMA!

 8. Ratanapala Says:

  Lionel is right. We cannot expect a spineless lily livered gutter snipe like Sirisena to do what Nalin expects. His earthworm like spine doesn’t allow him to sit straight – as seen in front of Camreron, walk straight as seen everywhere from inspecting guards of honour when visiting foreign countries, nor even talk straight except in front of rural school children.

  He dalit like behaviour in front of Ranil is keeping with his promise to call him “Sir”!

 9. Lionel Says:

  Thanks Ratne.

  Nalin, Dayan and the clan (or anyone) who extend the olive branch to Sirisena, should understand this person. If anyone think Mahinda, Gota and Sirisena can work together, good luck for them. God bless Sri Lanka!

 10. Fran Diaz Says:

  Some questions re RW’s appointment as Exec PM etc :

  * Why did MS become Prez ?
  – It was because the west & INDIA wanted the MR Govt out of the way, was it not ?
  – The UNHRC made a bogus claim of HR Violations by the Army during the last war with the LTTE.

  – And MS said he appointed RW as the Exec PM ‘because the west wants it so’.

  * Is Sri Lanka an Independent Nation ?
  – Not to our knowledge of matters.

  * And whose orders are the Tamil leaders following ?
  – No requirements from them from the UN, the West or INDIA, for 30 yrs of murder & mayhem in Lanka from the LTTE.
  – The Vadukoddai Resoln of 1976 is yet not officially revoked.

 11. Senerath Says:

  I beleive RW would treat MR,GR,BR better than any other would be appointees of Sirisena. Sirisen must be a bloody fool to let them control the country again and will do everything to stop that. Nalin is mistaken surely. He has this weakness of hangining on to his ideas. I have never seen him acknowledging own mistakes.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2021 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress