කෝවිඩ් -19 නිසා ඇතිවන දිගු කාලීන සෞඛ්‍ය ගැටළු
Posted on December 23rd, 2020

කෝවිඩ් -19 විශේෂාංගය

COVID-19 රෝගය අළුත් වෛරසයක් නිසා ඇතිවන රොගයක් නිසා මේ රොගයපිලිබඳ දැනීම ඉතා ස්වල්පයකි දැනට සොයාගත් පහත සඳහන් දිගු කාලීන සෞඛ් ගැටළු ගැන ඈවදානය යොමු කරන්න

රෝගියෙක් ස්පර්ශ කිරීමෙන් හෝ අශ්‍රය කිරීමෙන් හැම කෙනෙකුටම රෝගය වැලදෙන්නේ නැත. අශ්‍රයකරන තැනැත්තාගේ ඇති ප්‍රතිදේහ ශක්තිය අනුව වෛරසය ඇඟ ඇතුලේ ක්‍රියා කාරී වේ. එන්නතින් කරන්නේ කෘත්‍රිම ප්‍රතිදේහයක් ඇඟට ඇතුල් කිරීමයි

COVID-19 රෝග ලක්ෂණ සමහර විට මාස ගණනක් පැවතිය හැකිය. වෛරසයට පෙනහළු, හෘදය සහ මොළයට හානි කළ හැකි අතර එය දිගු කාලීන සෞඛ්‍ය ගැටළු ඇතිවීමේ අවදානම වැඩි කරයි. සමහර අය – රෝගයේ මෘදු අනුවාදයන් ඇති අය පවා – මූලික සුවය ලැබීමෙන් පසුවද රෝග ලක්ෂණ අත්විඳිති.

මෙම පුද්ගලයින් සමහර විට තමන්ව රෝගය දිගු ඇදගෙන යන අය” ලෙස විස්තර කරන අතර මෙම තත්වය පශ්චාත් COVID-19 සින්ඩ්‍රෝමය හෝ දිගු COVID-19”(post-COVID-19 syndrome or “long COVID-19.”) ලෙස හැඳින්වේ.

COVID-19 මගින් සිදුවන ඉන්ද්රිය හානිය

COVID-19 මූලික වශයෙන් පෙනහළු වලට බලපාන රෝගයක් ලෙස පෙනුනද, එය වෙනත් බොහෝ අවයව වලටද හානි කළ හැකිය. මෙම අවයව හානිය දිගු කාලීන සෞඛ්‍ය ගැටළු ඇතිවීමේ අවදානම වැඩි කරයි. COVID-19 මගින් බලපෑමට ලක්විය හැකි අවයව වලට ඇතුළත් වන්නේ:

හදවත. COVID-19 යථා තත්ත්වයට පත්වීමෙන් මාස කිහිපයකට පසුව ගන්නා ලද රූප පරීක්ෂණ මගින් හෘද පේශි වලට සදාකාලික හානියක් පෙන්නුම් කර ඇත. මෙය අනාගතයේදී හෘදයාබාධ හෝ වෙනත් හෘද සංකූලතා ඇතිවීමේ අවදානම වැඩි කරයි.

පෙනහළු. COVID-19 සමඟ බොහෝ විට සම්බන්ධ වන නියුමෝනියා වර්ගය පෙනහළු වල ඇති කුඩා වාතය (ඇල්වෙයෝලි) වලට දිගුකාලීන හානියක් විය හැකිය. එහි ප්‍රති scar ලයක් ලෙස ඇති වන කැළැල් පටක දිගු කාලීන හුස්ම ගැනීමේ අපහසුතා ඇති කරයි.

මොළය. යෞවනයන් තුළ පවා, COVID-19 අංශභාගය (STROKE), seizures සහ ගුයිලේන්-බැරේ සින්ඩ්‍රෝමය (Guillain-Barre syndrome)ඇති කළ හැකිය – මෙය තාවකාලික අංශභාගය ඇති කරයි. COVID-19 පාකින්සන් රෝගය සහ ඇල්සයිමර් රෝගය වැළඳීමේ අවදානම ද වැඩි කරයි.

COVID-19 මගින් රුධිර සෛල කැටි ගැසීමට හා කැටි ගැසීමට වැඩි ඉඩක් ඇත. විශාල කැටි ගැසීම් හෘදයාබාධ හා අංශභාගය (strokes) ඇති කළ හැකි වුවද, COVID-19 මගින් ඇති වන හෘද හානිවලින් වැඩි ප්‍රමාණයක් හෘද පේශිවල ඇති කුඩා රුධිර නාල (කේශනාලිකා) අවහිර කරන ඉතා කුඩා කැටි ගැසීම් වලින් හටගන්නා බව විශ්වාස කෙරේ.

රුධිර කැටි ගැසීම් වලින් පීඩාවට පත් ශරීරයේ අනෙකුත් කොටස් අතර පෙනහළු, කකුල්, අක්මාව සහ වකුගඩු ඇතුළත් වේ. COVID-19 මගින් රුධිර වාහිනී දුර්වල වී ඒවා කාන්දු වීමට හේතු විය හැකි අතර එය අක්මාව හා වකුගඩු සමඟ දිගු කාලීනව ඇතිවිය හැකි ගැටළු වලට දායක වේ.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2024 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress