රසායනික පොහොර තහනම සම්බන්ධයෙන් බලධාරීන්ගේ හතර බීරි කතාව
Posted on June 29th, 2021

කතුවැකිය අනුග්‍රහය ඩේලි මිරර් (google translation)

රසායනික පොහොර තහනම සම්බන්ධයෙන් බලධාරීන්ගේ සහ ගොවීන් අතර ඇති කෝලාහලය අපට මතක් කර දෙන්නේ සිංහල ජනකථාවක්වන හතර බීරි කතාව” හි සඳහන් පරිදි බිහිරි මිනිසෙකු තවත් බිහිරි මිනිසෙකුගෙන් ප්‍රශ්නයක් අසන අතර එම ප්‍රශ්නයට කිසිදු සම්බන්ධයක් නැති පිළිතුරක් ලබා දෙන අන්දමයි . රසායනික පොහොර ආනයනය කිරීම තහනම් කිරීමට රජය ගත් තීරණය ගොවීන්ට දැඩි ලෙස බලපා ඇති නමුත්, බලධාරීන් කාබනික පොහොරවල ඵලදායීතාවය පිළිබඳ දේශන පවත්වමින් සිටින අතර රට පුරා ගොවීන් තම භෝග සඳහා පොහොර – රසායනික හෝ කාබනික – ඉල්ලුම් කරයි.
සමහර විශේෂඥයන් වී, තේ සහ එළවළු වගාවන්හි කාබනික පොහොරවල කාර්යක්ෂමතාව පිළිබඳව සිය අදහස් ප්‍රකාශ කර තිබියදීත්, ගොවීන් රසායනික පොහොර සඳහා පමණක් අවධාරනය කරන බවක් නොපෙනේ; ඔවුන්ගේ උද්ගෝෂණ වලදී පැහැදිලි කර ඇති බෝග සඳහා ඕනෑම පොහොරක් ඉල්ලා සිටිති. කෙසේ වෙතත්, කාබනික පොහොරවල ඵලදායීතාවය සහ වාසි පිළිබඳව ගොවීන් දැනුවත් කිරීම සඳහා රජයේ මාධ්‍ය සහ රජයට සහයෝගය දක්වන මාධ්‍ය ඔවුන්ගේ ප්‍රවෘත්ති පත්‍රවල සැලකිය යුතු කොටසක් වෙන් කරයි.

ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මහතා සිකුරාදා ජාතිය අමතමින් කියා සිටියේ රටේ වර්තමාන කෘෂිකර්මාන්තය කාබනික පොහොර මත පදනම් වූ එකක් බවට පරිවර්තනය කිරීමට තමා අධිෂ්ඨාන කරගෙන සිටින බවයි. ඔහු ඉරිදා මල්වත්තේ සහ අස්ගිරියේ පාර්ශ්වයවල මහානායකයන් හමුවීමට ගිය අවස්ථාවේදී එය නැවත නැවතත් මතක් කළේය. විරුද්ධ පක්ෂ ද පෙලපාලිවලට එක්වීම හෝ ඔවුන් සමහර ප්‍රදේශවල උද්ගෝෂණ සංවිධානය කිරීම නිසා දැන් ප්‍රශ්නය දේශපාලනික වී තිබේ. සමහර විට මෙය ආර්ථික වශයෙන් පීඩාවට පත්ව සිටියද ගොවීන් මෙම ගැටළුව සම්බන්ධයෙන් බෙදීමක හැකියාවක් පවතින බැවින් තත්වය වඩාත් නරක අතට හැරෙනු ඇත. රසායනික පොහොර ආනයනය සඳහා වූ හදිසි තහනම රටේ ආහාර නිෂ්පාදනයට දැඩි බලපෑමක් ඇති කරන බව පෙනේ. සහල් සහ එළවළු හිඟය සහ වෙළඳපොලේ මිල ඉහළ යාම හේතුවෙන් මාස කිහිපයකින් ජනතාවට දැනිය හැකිය.

වර්තමාන පොහොර විවාදයට අදාළ අදහස් හතර ආකාරයකින් උනන්දුවක් දක්වන පාර්ශ්වයන් ජනතාව අතර මුල්බැස ගොස් ඇති බව පෙනේ. කාබනික ගොවිතැන දෝෂ රහිත බවත් රසායනික පොහොර තහනම් කිරීමේ කාලය ද සුදුසු බවත් රජයේ මතයයි. විල්, ඇළ මාර්ග සහ භූගත ජලය දූෂණය වීමෙන් මිනිස් ජීවිතවලට සිදුවන අහිතකර ප්‍රතිවිපාක හේතු කොට ගෙන රසායනික පොහොර භාවිතය නැවැත්වීමේ පියවර රජයේ නායකයින් ආරක්ෂා කරන අතර සෞඛ්‍ය අංශයට වන බලපෑමෙන් කිසිදු ප්‍රතිලාභයක් නොලැබේ. අනෙක් අතට, ගොවීන් දැනටමත් වගාව ආරම්භ කර ඇති බැවින් පොහොර සොයා ගැනීමට මංමුලා සහගත වන අතර කාබනික පොහොරවල කාර්යක්ෂමතාව හෝ බලපෑම පිළිබඳව ඔවුන් සැලකිලිමත් හෝ දැනුවත් නැත. ඔවුන්ට අවශ්‍ය වන්නේ රසායනික හෝ කාබනික පොහොරය.

කාබනික පොහොර මත පදනම් වූ ගොවිතැන දිගු කාලීනව ආහාර සුරක්‍ෂිතතාවයට බලපානු ඇතැයි තර්ක කරන විශේෂඥයින් සිටින අතර රජයේ අරමුණු සඳහා සහය දක්වන නමුත් රසායනික පොහොර ආනයන තහනමේ වේලාව පිළිබඳව ඔවුන්ගේ වෙන්වූ අදහස් ඇති තවත් අය ද සිටිති. පළමු කණ්ඩායම තර්ක කරන්නේ ගොවීන් අද වන විට නිෂ්පාදන මට්ටම පවත්වා ගැනීම සඳහා රසායනික පොහොර හා පළිබෝධනාශක භාවිතය මත යැපෙන දෙමුහුන් ප්‍රභේද වගා කරන බවත් රසායනික පොහොර හා පළිබෝධනාශක තහනම් කිරීමත් සමඟ ශ්‍රී ලංකාවට ආහාර ද්‍රව්‍ය ආනයනය සඳහා විදේශ විනිමය වැය කිරීමට සිදුවනු ඇති බවයි.

රජය විසින් පත් කරන ලද කමිටුවක් ද දෙවන කණ්ඩායම නියෝජනය කරයි. රසායනික පොහොර ආනයනය තහනම් කිරීම අධීක්ෂණය කිරීමේ විශේෂශ කමිටුව ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මහතාට නිර්දේශ කර ඇති අතර ප්‍රමාණවත් තරම් කාබනික පොහොර ප්‍රමාණයක් ලැබෙන තුරු තේ සහ රබර් අංශ සඳහා තහනමක් නොපැනවීමටත් එම කාලය වන තෙක් පොහොර සහනාධාරය අස්කර ගැනීම කල් දැමීමට වතුකරයේ අමාත්‍ය රොමේෂ් පතිරන පසුගිය මාසයේ සන්ඩේ ටයිම්ස් පුවත්පතට පැවසීය. . කාබනික පොහොර පිළිබඳ ආචාර්ය උපාධියක් ලබා ඇති ආචාර්ය හේමකුමාර නනායකකර මහතා උපුටා දක්වමින් එම ලිපියම කියා සිටියේ රජයේ තීරණය පිළිවෙලට තිබුණත් එවැනි ප්‍රතිපත්තිමය තීරණ කඩිනමින් ක්‍රියාත්මක කළ නොහැකි බවත් ක්‍රමයෙන් ක්‍රියාවලියක් අනුගමනය කළ යුතු බවත්ය. රට පුරා ගොවීන්ගේ උද්ගෝෂණවලින් පැහැදිලි වන නිසි සැලැස්මක් නොමැතිව පොහොර ආනයනය තහනම් කර ඇති බව නම් පැහැදිලිය. ඔවුන්ට කිසියම් පොහොරක් ලබා දුන්නේ නම්, පාරවල් දිගේ සහ ඔවුන්ගේ කුඹුරුවලින් පුවරු රැගෙන යාමේ කාලය ඔවුන් නාස්ති නොකරනු ඇත.

වත්මන් යල කන්නය සඳහා ප්‍රමාණවත් පොහොර ප්‍රමාණයක් ඇති බව කෘෂිකර්ම අමාත්‍ය මහින්දනන්ද අළුත්ගමගේ මහතා පසුගිය මාසයේ පැවසීය. දැන් ඔහු පවසන්නේ වෙළඳුන් රැස්කිරීමෙන් හිඟයක් ඇති කර ඇති බවයි. වෙළෙඳපොළ කළමනාකරණය කිරීමේ හැකියාව තිබිය යුතු බැවින් වෙළෙන්දන්ට දොස් පැවරීමෙන් රජයකට සමාව දිය නොහැක. සහල් මාෆියාව සහල් ගබඩා කර ඇති බව පවසමින් සහල් මෙට්‍රික් ටොන් 100,000 ක් ආනයනය කිරීමට රජය සැලසුම් කරයි. ආනයනය කිරීමට නියමිත සහල් කාබනික ගොවීන් විසින් නිෂ්පාදනය කරනු ලැබුවේ දැයි විපක්ෂ මන්ත්‍රීවරයකු ප්‍රශ්න කළ විට අළුත්ගමගේ කියා සිටියේ කාබනික ගොවිතැන වත්මන් යාල කන්නයට අදාළ නොවන බවයි. එසේ නම්, රජය විසින් නොමේරූ රසායනික පොහොර ආනයනය කිරීම තහනම් කළේ ඇයි?

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2024 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress