ගාලු මුවදොර මහරාජාගේ ජොක්ස්ට්‍රැප් විරෝධතාව – 2014 පෙබරවාරි මාසයේ යුක්රේනයේ ‘මයිඩන් ස්ක්වෙයාර්’ ව්‍යාජ කොඩි මෙහෙයුමේ නැවත ධාවනය (1 කොටස)
Posted on July 10th, 2022

ජොනතන් මෑන්ස් විසින්

සීඅයිඒ (එනම් NED) හි ඉතිහාසය පිරී ඇත්තේ ආන්ඩු පෙරලා දැමීම, යුද්ධ ආරම්භ කිරීම, කුමන්ත්‍රණ වේදිකාගත කිරීම සහ කුසගින්නෙන් පෙළෙන රටවල් යටත් කර ගැනීම සඳහා ව්‍යාජ ධජ මෙහෙයුම් වලින් පිරී ඇත.

 ව්‍යාජ-කොඩි මෙහෙයුමක් අර්ථ දක්වා ඇත්තේ, ඇත්ත වශයෙන්ම වගකීමක් නැති පාර්ශවයක් විසින් එය සිදු කර ඇති බව පෙනෙන ආකාරයට සංවිධානය කරන ලද දේශපාලන හෝ මිලිටරි ක්‍රියාවක් ලෙස ය.

 2022 මැයි 09 වන දින ඇමරිකානු තානාපති කාර්යාලයේ සිට මීටර් පහක් ආරම්භ වූ කොළඹ ව්‍යාජ කොඩි මෙහෙයුම ව්‍යතිරේකයක් නොවීය; එය ජනතාව විසින් ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදීව තෝරා ගන්නා ලද ශ්‍රී ලංකාවේ නීත්‍යානුකූල ආන්ඩුවෙන් දේශපාලන බලය නීතිවිරෝධී ලෙස අත්පත් කර ගන්නා එක්සත් ජනපදයේ ආනුභාව ලත් කුමන්ත්‍රණයක් දියත් කිරීමේ සංඥාව විය.

 ඇමරිකාවේ බීට් නෝයියා මහින්ද රාජපක්ෂ අගමැතිකමෙන් නෙරපා හරින ලදී.

 ඒ සියල්ල ආරම්භ වූයේ, අගමැති ධූරයෙන් ඉවත් වන ලෙස ජනාධිපති රාජපක්ෂ කළ ඉල්ලීමට අවනත නොවීම ප්‍රතික්ෂේප කළ හිටපු අගමැතිවරයාට සහයෝගිතාව පෙන්වමින්, ආරක්ෂක හිස්වැසුම් පැළඳ බැටන් පොලුවලින් සන්නද්ධව සිටි නියෝජිත ප්‍රකෝපකාරීන් පිරිසක්, පාගමනට රිංගා ගැනීමෙනි.

 හදිසියේම, ප්‍රකෝප කිරීමකින් තොරව, නියෝජිත ප්‍රකෝපකාරීන් පදික වේදිකාවේ කඳවුරු බැඳ සිටි විරෝධතාකරුවන්ට පහර දීමට පටන් ගත්හ. ව්‍යාකූලත්වයක් ඇති වූ අතර ඉතා ඉක්මනින් විශාල ගැටුමක් ඇති විය.

 පුහුණුව ලත් නාගරික සේවක සංඛ්‍යාව මෙම ගැටුමට සම්බන්ධ වීමට ඉඟියක් විය. එය අරාජික විය; ‘සාමකාමී’ විරෝධතාකරුවන් බැටන් පොලුවලින් සන්නද්ධව, ගෙවල්වලට ගිනි තබමින්, දේපළ විනාශ කරමින්, වාහන පෙරළමින්, විශාල බස්රථ වැව්වලට හෙළමින් රස්තියාදු වෙමින් සිටියහ.

භීෂණ රාත්‍රියක, රට පුරා ක්‍රියාත්මක වූ හොඳින් සංවිධානය වූ සන්නද්ධ විරෝධතාකරුවන් විසින් ව්‍යවස්ථාදායකයන් 70කට ආසන්න පිරිසකගේ නිවාස බිමට සමතලා කරන ලදී.

ගඩාෆි අංකයක් සෙවීමට ඝාතකයින් සොයමින් සිටි අතර, ඔහුගේ ජීවිතයෙන් බේරීමට අගමැති වාසනාවන්ත විය.

 සාමකාමී විරෝධතාකරුවන් විසින් භාවිතා කරන ලද පොලු, බැක්පැක් සහ හිස්වැසුම් විරෝධතාකරුවන්ට සැන්ඩ්විච් මෙන් ‘අල්ලා-ගෙන යාමට’ ඒ අවට ඇති අවන්හල්වල සහ ආහාර ගැනීමේ නිවාසවල පහසුවෙන් තබා ඇති බව වාර්තා යෝජනා කරයි.

තහවුරු නොකළ වාර්තාවලට අනුව, විමර්ශන ආයතන සොයන්නේ උස, කල්ලි ගැහෙන, කොකේසියානු ජාතික කාන්තාවක්, කළු පැහැති ට්‍රැක් ඇඳුමකින් සැරසී, අසල තානාපති කාර්යාලයක් අසල ගමන් කරන අතර, ඔවුන් ‘අල්ලාගෙන යන්න’ අයිතම සම්බන්ධයෙන් විමර්ශකයින්ට උදව් කළ හැකි තත්වයක සිටිය හැකිය. විරෝධතාකරුවන් විසින් භාවිතා කරන ලදී.

සිය ජීවිතය අනතුරේ හෙළමින් සිටි අගමැති රාජපක්ෂට බලකිරීම මත ඉල්ලා අස්වීමට සිදු විය. 2022 මැයි 09 වන දින සිදු වූ සිදුවීම්වලට ඔහු වගකිව යුතු බව ව්‍යාජ කොඩි මෙහෙයුම විසින් ඇති කරන ලද හැඟීමයි.

කොළඹ මෙහෙයුම, යුක්රේනයේ False-Flag මෙහෙයුම පිළිබිඹු කළේය.

 2013 ඔක්තෝම්බර් මාසයේදී, මුදල් හිඟ වූ යුක්රේන රජයක් යුරෝපා සංගමය සමග දෙපාර්ශවය වෙළඳ ගිවිසුමක් අත්සන් කිරීමට එරෙහිව තීරණය කළේය. මෙම ගිවිසුම යුක්රේන අපනයන සඳහා අන්යෝන්ය සහන නොමැතිව යුක්රේනයේ ආර්ථිකය යුරෝපීය ආනයන සඳහා විවෘත කරනු ඇත.

 ගිවිසුම අත්සන් කිරීම සඳහා ඇමරිකානුවන් යුක්රේනයට යටත් විය.

 යුක්රේන රජය ඒ වෙනුවට රුසියාවෙන් ඩොලර් බිලියන 15 ක ඇපදීමේ පැකේජයක් පිළිගැනීම වඩාත් ආකර්ෂණීය විය.

 මෙම තීරණය සම්බන්ධයෙන් එක්සත් ජනපදය නොසතුටට පත් විය.

 ඔවුන් යුක්රේනයට යුරෝපා සංගමයේ යෝජනාව පිළිගන්නා ලෙස බලකරමින් කියෙව් නගරයේ විරෝධතා මධ්‍යස්ථානයක් පිහිටුවීමෙන් තම විරෝධය ප්‍රදර්ශනය කිරීමට ඉලිනොයිස් හි 33 වැනි පාබල බළකාය විසින් පුහුණු කරන ලද සහ CIA අරමුදල් ලබන Svoboda Party සහ Right Sektor යන පැරාමිලිටරි කණ්ඩායම් දෙකක් පොළඹවන ලදී.

 මෙම අන්ත දක්ෂිණාංශික යුක්රේන කල්ලි, මීට පෙර ඇෆ්ගනිස්ථානය, ඉරාකය, ලිබියාව සහ සිරියාව වෙත ඇමරිකාවේ ආක්‍රමණ වලදී කුලී හේවායන් ලෙස එක්සත් ජනපද මිලිටරි අණ යටතේ සටන් කර ඇත.

 ඊට ප්‍රතිචාර වශයෙන්, කල්ලි මයිඩාන් චතුරශ්‍රය (ගාලු මුවදොර වැනි) අල්ලාගෙන බාධක සහිත අරාජික කලාපයක් පිහිටුවා ගත්හ. රූපවාහිනී මාධ්‍යවල (මහාරාජා රූපවාහිනී නාලිකා වැනි) කොටස් කැරලිකරුවන්ට පුළුල් ආවරණයක් ලබා දෙමින් කල්ලිවල ක්‍රියාකාරකම් අලංකාර කරන ලදී.

 රූපවාහිනි කැමරා මගින් චතුරස්‍රය තුළ දර්ශන ග්‍රහණය කර ගත් අතර, දර්ශන විශාලනය කරමින් මයිඩාන් චතුරශ්‍රයේ සිදුවීම් පිළිබඳ මායාකාරී නිරූපණයක් ලොවට ප්‍රක්ෂේපණය කළේය. නගර චතුරශ්‍රයෙන් සම්ප්‍රේෂණය වූ දර්ශන යුක්‍රේනයේ දසුන් පිළිබිඹු කරන බව කැමරා සඳහන් කළේය.

 අරාජික කලාපය තුළ, (ගාලු මුවදොර වැනි) ෆැසිස්ට් තරුණයින් පුස්තකාල, වැඩමුළු, රූපලාවන්‍යාගාර, කූඩාරම්, ඇඳ ඇතිරිලි, නානකාමර, වැසිකිළි, ආහාර අලෙවිසැල් ආදිය ස්ථාපිත කරයි.

 ව්‍යවස්ථා විරෝධී ලෙස ජනාධිපති යනුකොවිච්ගේ නීත්‍යානුකූල රජය පෙරලා දැමීමේ මෙම ව්‍යාපෘතිය සඳහා සීඅයිඒ විසින් ඩොලර් මිලියන 5 ක් ආයෝජනය කර ඇති බව එවකට යුරෝපීය සහ යුරේසියානු කටයුතු පිළිබඳ එක්සත් ජනපද සහකාර රාජ්‍ය ලේකම් සහ විරෝධතාවල මූලික මහ මොළකරු වූ වික්ටෝරියා නුලන්ඩ් යුරෝපා සංගමයට මතක් කර දුන්නේය. පවතින ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථාව වෙනස් කිරීම සහ රට නේටෝව සහ IMF වෙත ගෙන යන එක්සත් ජනපද ක්ෂමාලාපකයෙකු බලයට පත් කිරීම.

 කුමන්ත්‍රණයට සති දෙකකට පමණ පෙර, නූලන්ඩ්, කුමන්ත්‍රණයෙන් පසුව යුක්රේනය මෙහෙයවිය යුත්තේ කවුරුන්ද යන්න සම්බන්ධයෙන් යුරෝපා සංගම් නියෝජිතයා සමඟ එකඟ නොවීම පටිගත කිරීමකට හසු විය. නුලන්ඩ් Arseniy Yatsenyuk වෙත අවධාරනය කලේය, pugilist, Vitali Klitschko ගේ EU නම් කිරීම උල්ෙල්ඛ ලෙස නිෂ්ප්රභ කළේය.

කුමන්ත‍්‍රණයෙන් පසු සිදුවීම් ඇමරිකානුවන් බලයට පත්වීම පිටුපස සිටි බවට වූ මතය සනාථ කළේය.

 2014 පෙබරවාරි 20 දින, කොටස් ඉහළ නංවන ලදී. ‘රයිට් සෙක්ටර්’ කල්ලි විසින් පාලනය කරන ලද විරෝධතා භූමියට සමීපව පිහිටි සමහර ගොඩනැගිලි ස්නයිපර්වරුන් විසින් රහසිගතව අල්ලා ගන්නා ලදී.

 මෙම නපුරු ක්‍රියාවට සමගාමීව, සමහර නියෝජිත-ප්‍රකෝපකාරීන් බැටන් පොලු, කමිස (පැහැදිලි උරහිස් අත් ලාංඡන සහිත (ඉන්ලයින් රූපය) වැනි ‘අල්ලාගෙන යන්න’ උපකරණවලින් සන්නද්ධ වූහ.

) සහ හිස්වැසුම් සහ, ‘නාගරික-යුද්ධ’ පිළිබඳ එක්සත් ජනපදය විසින් පුහුණු කරන ලද, චතුරස්‍රයට රිංගා ගැනීම සඳහා විරෝධතාකරුවන් සමඟ බාධාවකින් තොරව ඒකාබද්ධ විය.

 2014 පෙබරවාරි 20 බ්‍රහස්පතින්දා අලුයම, ව්‍යාජ ධජ මෙහෙයුමක දී, ස්නයිපර්වරු අහඹු ලෙස වෙඩි තැබීමට පටන් ගත් අතර, හිස්වැසුම් පැළඳ ‘අල්ලා-ගෙන-යන්න’ බැටන් පොලු අල්ලන්නන් ක්‍රියාත්මක විය.

එය රුධිර ස්නානයකි; ස්නයිපර්වරු විරෝධතාකරුවන්ට මෙන්ම රජයේ හමුදාවන්ටද එකසේ වෙඩි තැබූහ.

 වෙඩි තැබීම පිටුපස ජනාධිපතිවරයා සිටින බවට ප්‍රචාරක ප්‍රවාහයක් සමග දවසේ සිදුවීම්, විරෝධතා රැඩිකල් කළේය.

 මැර කල්ලිය, පාර්ලිමේන්තුව යටපත් විය, බියට පත් ව්‍යවස්ථාදායකයන් – බලහත්කාරය යටතේ – අරාජකවාදීන් විසින් ඉල්ලා සිටි පරිදි ව්‍යවස්ථාව වෙනස් කළ අතර පෙබරවාරි 22 වන දින වන විට ජනාධිපතිවරයා ෆැසිස්ට් ඝාතකයින් පලවා හරිමින් ඔහුව ඝාතනය කිරීමට කොන්ත්‍රාත්තුවක් ලබා ගත්තේය.

 2014 පෙබරවාරි 24 වන දින, ජනාධිපතිවරයා ව්‍යවස්ථා විරෝධී ලෙස ධුරයෙන් ඉවත් කරන ලද අතර, පෙබරවාරි 27 වන දින, කුමන්ත්‍රණයේ කුමන්ත්‍රණකරුවන් විසින්, නුලන්ඩ්ගේ තේරීම වූ, යට්සෙන්යුක්, ව්‍යවස්ථා විරෝධී ලෙස යුක්රේනයේ අගමැති ලෙස ඇතුළත් කරන ලදී.

/ මතුසම්බන්දයි

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2024 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress