අරගලය කුමණ්ත්‍රණයක්ම පමණී. ඉතිහාසය හරියට ලියන්න. ගෝඨාභය බෞද්ධයින්ගේ ගෞරවය රැක්කාට ස්තූතියි.
Posted on July 17th, 2022

පූජ්‍ය. තපෝවනයේ රතන ස්වාමින් වහන්සේ Lanka Lead News

වළඳන එක බත් ඇටයකටවත් ණය නොවන, සිල්වත්, ගුණවත්, ප්‍රතිපත්තිගරුක ඉතාම සුන්දර පැවිදි ජීවිතයක් අපි ගෙවමින් සිටින්නෙමු. කුඩා කළ පැවිදිව, ගිහි පැවිදි අධ්‍යාපනයන් ඉතා උසස් ලෙස ලබාගෙන, ජීවිතය පුස්තකාළයක් කරගෙන, ගිහි ජීවිතයක නිවස තුළ, රැකියා තුළ, ගිහි බැඳීම් අතරේ සිදුවන සියළුම ක්‍රියාකාරකාම් වල සිට, ගිහි ජීවිතය ගැන ගිහියන්ට වඩා හොඳට අධ්‍යනය කර, ඒ ගැන හොඳින් ඉගෙන ගෙන, ඇස් දෙකෙන් දැක, කන් වලින් අසා, නුවණින් විමසා එහි ඇති හිස් කම නිසාම එයට නොඇලී, හුදකලාව වනගතව බවුන් වඩමින් අප ජීවත් වෙමු.

එම නිසා මෙම මාතෘකාව ගැන කථා කරද්දි නොදන්න දේවල් කථා කරන්න එපා හාමුදුරුවනේ.” කියා ඔබට කීමට නොහැක. නොදන්නේ අප නොව කරුණු අධ්‍යනය නොකළ ඔබ ය. අප මේ දේ කථා කරන්නේ හොඳටම දැනගෙන ය. හොඳටම අධ්‍යනය කර ය. අපට ඇති දෙස් විදෙස් සම්බන්ධතා හරහා කරුණු කාරණා හොඳින්ම විමසා බලා ය. නොපෙනෙන ගුප්ත බලවේග ඔස්සේ නොව, ඇසට පෙනෙන්නට තිබෙන, කණට ඇසෙන්නට තිබෙන දේවල් මෙන්ම, ඇසට නොපෙනෙන්න, කණට නොඇසෙන්න සඟවාගෙන කුමණ්ත්‍රණය කරන අයගේ ඒ කුමණ්ත්‍රණ්ත්‍රණයන් ඉතාමත්ම හොඳින් අධ්‍යනය කර දැනගෙනම මේ බව කියන්නෙමු.

ගිහි ජීවිතය ගත කරමින් සිටින ඔබ පෙරහැරේ නටන පිරිසකි. එම පෙරහැරට නටන්න එන්නේ නැතිව, එය හොඳින් බලමින් සිටින අපට පෙනෙන්නේ සම්පූර්ණ පෙරහැරම ය. නටන්නන්ට කිසිදා සම්පූර්ණ පෙරහැර බැලිය නොහැක. පෙරහැර බලන්නට නම් නටන එක නවතා අප වගේ ඇවිත් බැලිය යුතු ය.

අපි ගෝල්ෆේස් අරගල භූමියට වැඩම කළෙමු. කරුණු දෑසින් දැක හොඳින්ම අධ්‍යනය කළෙමු. මෙය මහා කුමණ්ත්‍රණයක් බව අරගලයේ මුල සිටම අපි ඔබට කීවෙමු. ලීවෙමු. අද ද කියන්නේ මෙය ජන අරගලයක් නොවන බවයි. මෙය මහා කුමණ්ත්‍රණයක් බවයි.

ඌරාගේ මාළු ඌරාගේ පිට තබා කපන න්‍යාය මෙහිදී ක්‍රියාත්මක විය. සිංහල බෞද්ධයින් උසි ගන්වා ඔවුන් ලවාම සිංහල බෞද්ධ ජන සංහාරයක් කර බලය ගන්නට සැළසුම තිබුණත්, බුද්ධිමත්, ඉවසිලිවන්ත ගෝඨාභය රාජපක්ෂ නිසා ඒ කුමණ්ත්‍රණ කරුවන්ට අරමුණ බලාපොරොත්තු වූ ආකාරයටම ඉටු කර ගන්නට නොහැකි වූ බවද කිව යුතුම ය. ඒ ගැන ගෝඨාභය රාජපක්ෂට ස්තූති කළ යුතු ය.

මෙම අරගලයට සම්පූර්ණයෙන්ම නායකත්වය දෙන ලද්දේ කාදිනල්තුමා විසිනි. ද්‍රවිඩ ඩයස්පෝරාව, මුස්ලිම් දේශපාලනය, ජේවීපී, පෙරටුගාමීන්, සහ අන්තවාදී දේශපාලන ක්‍රියාකාරිකයන් සහ ධනවත් රාජ්‍ය නොවන සංවිධානවල කල් වේලා ඇතිව කළ බලවත් කුමණ්ත්‍රණයක් බව මේ අරගලය අධ්‍යනය කරන නුවණැති අයට හොඳින් පෙනේ.

කරුණු කාරණා අධ්‍යනය නොකරන තරුණ ආවේගයට සුළඟට හසුවී සිටින තරුණ මෝඩයින්ටනම් මෙය අරගලයක් විය හැකි ය. නමුත් මුල මැද අග හොඳින් ගලපා කරුණු විමසා බලා, අවබෝධයෙන්, නිසි අධ්‍යනයකින් සිටින අයටනම් මෙය මහා දැවැන්ත බෞද්ධ විරෝධී කුමණ්ත්‍රණයක්ම පමණී. සත්‍ය එයමය.
පහත පෙළගැස්වීම් ඔස්සේ කෙටියෙන් ඉතිහාසය මතකයට ගන්න.

1. වසර පන්සියයක පමණ ඈත සිට සිංහල කාන්තාවන් දූෂණය කරමින්, ගම්මාන පෙති ගසමින්, දරුවන් කෑලි කෑලිවලට පෙති ගසමින්, වෙහෙර විහාර කොල්ලකමින්, මේ රට සූරා කමින්, ධනවත්ව බලවත්ව සිටි බෞද්ධයිනට නැගී සිටින්නට ඉඩ නොදී සිටියේ, බටහිර ආක්‍රමණිකයන් සහ කතෝලික බලවතුන් ය.

2. මීට පෙර 1956 දී බණ්ඩාරනායක මහතා සිංහල බෞද්ධ ඡන්දයෙන් ආණ්ඩු බලය ලබා ගත්තේය. ඔහු සිංහල පමණක් රාජ්‍ය භාෂාව කළ අතර, ශ්‍රී ලංකාවට ආර්ථික අර්බුධ රැසකට මුහුණ දීමට සිදු විය. ඔහු අගමැති වීමේ සිට ඝාතනයට ලක් කරන තෙක්ම, ලංකාවේ වැඩිම හර්තාල් සහ උද්ඝෝෂණ ජන අරගල ව්‍යාපාර පැවතුනු කාළයක් විය. අවසානයේදී බටහිර කුමණ්ත්‍රණකරුවන් 1959 සැප්තැම්බර් 25 වැනිදා ඌරාගේ මාලු ඌරාගේ පිට තබා කපන න්‍යාය ඔස්සේ බණ්ඩාරණායක මහතාව ඝාතනයට ලක් කළේ ය. හසු කළේ තල්දූවේ සෝමාරාම නම් ශ්‍රමණ වේශධාරියෙකි. මාපිටිගම බුද්ධරක්ඛිත නම් ශ්‍රමණ වේශධාරියා ඝාතන කුමන්ත්‍රණයේ ප්‍රධාන සැකකරු ලෙස නම් කරනු ලැබී ය.

3. බණ්ඩාරනායක රජයේ ජන සතු ව්‍යාපාරයත්, 1970 – 1977 මැතිනියගේ ආණ්ඩුවත් එහිදී ඇති වූ තරුණ කුමණ්ත්‍රණකාරීන්ගේ කැරැල්ලත්, ජේ ආර්ගේ විධායක බලය සහිත ආණ්ඩුවත්, 88 – 89 ජේවීපී කැරැල්ල සහ ප්‍රේමදාස භීෂණයත්, චන්ද්‍රිකා මහින්ද රනිල්, මෛත්‍රී ගෝඨාභය දක්වා ලංකා ඉතිහාසය හොඳින් අධයනය කරන්න.

දැන් ගෝඨාභයගේ ආණ්ඩුව ගැන අවධානය යොමු කරන්න.
1. ලංකාවේ වෙළෙඳ බලය සහ ව්‍යාපාරික බලය ඇත්තේ මුස්ලිම් සහ ද්‍රවිඩ පිරිස් වෙතය. මහින්ද රාජපක්ෂ ආණ්ඩුව විසින් මෙය සිංහලයින් දෙසට හරවන ලදී. විවිධ සංවර්ධන ව්‍යාපෘති සමඟ යාන වාහන දේපල ඉඩ කඩම්වලින් සිංහලයා සන්නද්ධ විය. වර්තමානයේ බොහෝ සිංහල ධනවතුන් මෙම පෙරළියේ ප්‍රතිඵල වේ. යුද්ධය අවසන් කර, රාජ්‍ය සංවර්ධනයන්ද සිදු වී, ණය ගෙවීම් සහ තිරසාර අනාගත දියුණුවකට රට යොමුවෙමින් තිබියදී, 2015 ආණ්ඩු පෙරලිය සිදු විය. මෛත්‍රීපාල ආණ්ඩුවේ මහ බැංකු කොල්ලයේ සිට රට වේගයෙන් ආපස්සට හැරෙන්නට විය. මුළු රටේම සාරය සූරා දමන ලදී. එහි අවසන් කාළය පාස්කු ප්‍රහාරය නිසා රටම ගිනි තිබ්බේ ය. සියළුම බෞද්ධයින් කතෝලිකයන් සමඟ අත්වැල් බැදගෙන ඔවුනට තනිවන්නට ඉඩ නොදුන් අතර මෙතෙක් කල් එල් ටී ටී ත්‍රස්ත්‍රවාදීන්ට උදවු කරමින්, බෞද්ධ විරෝධීව හැසිරෙමින් සිටි කාදිනල්තුමා බුදුදහමට ලැදි බවක් අගවා තමන්ගේ යටි අරමුණු වලට යෑම කරගෙන ගියේ ය.

2. සියළුම බෞද්ධ බලවේග එකතු වී, ගෝඨාභය රාජපක්ෂ රටේ ජනාධිපතිවරයා කර ගත්තේ මුළු රටම මහා ආර්ථික අගාධයකට වැටී තිබියදී ය. ලෝකයම ගිලගත් කෝවිඩ් වසංගතයට ඔහු සාර්ථකව විසදුම් ලබා දුන්නේ ය. සියළුම ආගමිකයන් සහ ජාතීන් රැක ගත්තේ ය. බහුතර සිංහලයින් විරුද්ධ වූවත් මුස්ලිම් නීතිය අනුව කෝවිඩ් මරණ ආදාහනය නොකර භූමිදානය කරන්නට ඉඩදීමද එම ජාතීන්ගේ ඉල්ලීමට කන් දෙමින් ගත් විශිෂ්ඨ තීරණයකි. එය සියළුම ජාතිකයන්ගේ නිදහසට ඉඩ දීමකි.

3. ගෝඨාභය රාජපක්ෂ සියළුම ජාතීන්ට සහ ආගමිකයන්ට නිදහසේ තම තමන්ගේ ආගම් අදහන්නට ඉඩ දුන්නේ ය. රටේ කිසිදු ජාතිවාදී ආගම්වාදී කෝළාහලයක් ඇතිවන්නට ඉඩ දුන්නේ නැත. ඔහු පත් වූ බෞද්ධ ඡන්ද පදනමට සාධාරණය ඉටු කරමින්, බුදු දහම නිරන්තරයෙන්ම පෝෂණය කළේ ය. බහුතර සිංහලයින් විරුද්ධ වූවත් මුස්ලිම් ජනතාවගේ විශ්වාසය දිනා ගන්නට අධිකරණ අමාත්‍ය ධූරයට සහ පසුව මුදල් අමාත්‍ය ධූරයට අලි සබ්‍රි පත් කළේ ය. නීතියට එපිටින් කිසිවක් නොකළ ගෝඨාභය නීත්‍යානුකූලව රාජ්‍ය පාලනය කළේ, කිසිදු දේශපාලන ඝාතනයක් නොකරය.

දැන් ජන අරගල කුමණ්ත්‍රණයට අවධානය යොමු කරන්න.
1. කෝවිඩ් වසංගතය පාලනයේදී ලොව හොඳම ජනාධිපතිවරයා වූයේ ගෝඨාභය රාජපක්ෂයි. ඔහුට සහ හමුදාවට රට තුළ ඉමහත් කීර්තියක් ඇති විය. ඔහු එම සටන ජයගෙන නැවතත් රට ගොඩ නගන්නට යොමු වූවත් කුමණ්ත්‍රණකරුවන් වැඩ ආරම්භ කළේය.
2. ගෝඨාභය උද්ඝෝෂණ කරුවන්ට ගෝල්ෆේස් භූමියේ උද්ඝෝෂණ කරන්නට වෙනම තැනක් නිර්මාණය කළේ ය. එහි උද්ඝෝෂණ ආරම්භ කළේම සංඝරත්නය විවේචනය කරමින් සංඝරත්නයට කථා කරන්නට තිබෙන  අවස්ථාව අහිමි කරමිනි. පළමුව ඝරත්නය සහ මහජනතාව බිඳවන්නට විය.
3. ගෝල්ෆේස් පිටියේදී බෞද්ධයින් අන්‍යාගමික කරනය සහ නිරාගමික කරනය කළ අතර, පාස්කු ප්‍රහාරය, සහරාන් ඇතුළු පිරිසම කළ බවට සාක්ෂි කොපමණ තිබුණත්, කාදිනල් තුමා එය ගෝඨාභය ආණ්ඩුව පිටට හරවමින් තමන්ගේ යටි අරමුණ ක්‍රියාත්මක කරන්නට විය. ඔහු බොරුව සමාජ ගත කළ අතර, මේ මහා කුමණ්ත්‍රණයේ නායකයා විය.
4. මේ වන විට අනුර කුමාර දිසානායක ඇතුළු පිරිස සඳහිරු සෑයේ නිධන් කළ රත්තරං පිළිමය වැනි තවත් පිළිමයක් තනා ඇති බවත්, ඇත්ත පිළිමය සොරකම් කර ඇති බවටත්, බොරුව සමාජ ගත කරන ඔහුගේ කටින් එම බොරුවද සමාජ ගත කළේ ය. එයද ශ්‍රීපාදස්ථානයේ ඝණ්ඨාරය, පහන මෙන් මහා බොරුවකි. ඔහු සදහිරු සෑය නැවත විවෘත නොකරන බව දනී. බෞද්ධයින් තුළ ගෝඨාභය ආණ්ඩුව ගැන තිබූ විශ්වාසය එයාකාරයෙන් පළුදු කිරීම ආරම්භ කළේය. (හැකි ඉක්මණ් දිනකදී සඳහිරු සෑය විවෘත කර එම ප්‍රතිමාව ගැන සත්‍ය ලෝකයාට පෙන්වා දිය යුතුයම ය. ශ්‍රීපාදස්ථානයේ පහන සහ ඝණ්ඨාරය ගැන පුරා විද්‍යා පරීක්ෂණයක් කළ යුතුම ය. අනුර කුමාර දිසානායකට බෞද්ධ විශ්වාස සමඟ දේශපාලනය කිරීමට ඉඩ නොදිය යුතුය.)
5. කාදිනල්තුමා ප්‍රමුඛ ද්‍රවිඩ ඩයස්පෝරාව, ජේවීපී, පෙරටුගාමීන්, නිරාගමිකයන්, මුස්ලිම් අන්තවාදීන් ආදී මහා කුමණ්ත්‍රණ කරුවන්, මනාව සංවිධානය වී රටට පිටරටින් තෙල්, ගෑස්, සහ ආහාර ද්‍රව්‍ය ගෙන ඒමට තිබූ ඩොලර් ලැබෙන මාර්ගය අවහිර කරන්නට විය. සංචාරක ව්‍යාපාරය විනාශ කර දැමී ය. විදෙශ්ගත ශ්‍රමිකයන්ට ඩොලර් එවන්නට එපා යැයි කීය. රට තුළ උන්ඩියල් වැනි අයථා ක්‍රම සමාජ ගත කර රාජ්‍ය ආර්ථික රටාව සම්පූර්ණයෙන්ම කණපිට පෙරළී ය.
6. කාදිනල්තුමා ඇතුළු කුමණ්ත්‍රණ කරුවන් රටට ඩොලර් ලැබෙන මාර්ගය අවහිර කරමින්, රට වැසියන් බඩ ගින්නේ තබමින්, තෙල් ගෑස් පෝලිම් නිර්මාණ කරමින් බෙහෙත් හේත්, අධ්‍යාපනය, ආදී අත්‍යාවශ්‍ය සේවාද, සියල්ලම අඩපණ කරමින්, මුළු රටම දැඩි පීඩණයකට ලක් කරමින් මහජන මහා උද්ඝෝෂණයක් නිර්මාණය කළේය.
7. පුදගලිකව අපද, රටට ආදරය කරන අනෙක් පිරිසද ඩොලර් එවන්න ඩොලර් එවන්න යැයි කීවත්, සුළුපිරිසක් හැර බහුතරයක් එයට කන් දුන්නේ නැත. බොහෝ දෙනා කාදිනල්තුමා ඇතුළු කුමණ්ත්‍රණ කරුවන්ට රැවටුනි. ඒ බෞද්ධ කිසිවෙකු රට ජාතිය ගැන සිතුවේ නැත. නමුත් කතෝලිකයින්, ද්‍ර්විඩයින්, මුසල්මානුවන් ආදී පිරිස් තමන්ගේ ස්ථාවරය වෙනස් කළේ නැත. ඔවුන් අරමෞණටම ගියේය.
8. මෙම කුමණ්ත්‍රණකරුවන්ට අවශ්‍ය වූයේ සමූල ඝාතනයක් කර ‍රාජ්‍ය බලය ගන්නටයි. බෞද්ධයින් ලවා වෙහෙර විහාරස්ථාන විනාශ කරවා, කථා කරන මහනායක හිමිවරුන් සහ ගලගොඩ අත්තේ හිමියන් වැනි රට ජාතිය වෙනුවෙන් ජීවිතය කැප කර ඇති හිමිවරුන් ඝාතනය කර, දළදා මාළිගාව වැනි පූජණීය ස්ථාන කොල්ල කා, විරුද්ධ දේශපාලන පක්ෂ ක්‍රියාකාරිකයන් ඝාතනය කර, රටම අමු සොහොනක් කරන්නට තිබූ ඔවුන්ගේ පිඹුරුපත් සියල්ලම, රුවන්වැලි සෑය ළඟ දිවුරුම් දුන්, බෞද්ධ නායකයෙකු වූ ගෝටාභය රාජපක්ෂගේ ඉවසිලිවන්ත දූරදර්ශී ප්‍රඤ්ඤාගෝචර පාලන ක්‍රමය නිසා වළක්වා ගන්නට හැකියාව ලැබුණි.
9. ගෝඨාභය රාජපක්ෂ තමන්ගේ දැඩි හිතමිතුරු කිසිදු ජෙනරාල්වරයෙක් මිණිමරුවෙක් නොකර, කිසිදු මනුෂ්‍ය ඝාතනයක් නොකර, සියළුම නින්දා අපහාස විඳ දරා ගනිමින්, සියළුම ආගමිකයන්ට සහ ජාතීන්ට නිදහසේ කටයුතු කරන්නට ඉඩ ලබා දීම ප්‍රසංසනීය ය. ඔහු තමන් පිස්සෙකු නොවන බවත්, කිසිදු සත්ව ඝාතනයක් නොකරන මානව දයාවෙන් පිරුණු සැබෑ බෞද්ධ නායකයෙකු බවත්, ක්‍රියාවෙන්ම ඔප්පු කර පෙන්නුවේ ය. ඔහු, රුවන්වැලි සෑය ළඟ දිවුරුම් දුන් නායකයෙකු ලෙස මේ තරම් කුමණ්ත්‍රණ හමුවේත් ලෝකයා ඉදිරියේ බෞද්ධයින්ගේ ගෞරවය ආරක්ෂා කරදීම ඇත්තෙන්ම ප්‍රසංසනීය ය.
10. කාදිනල් තුමා, ද්‍රවිඩ ඩයස්පෝරාව, මුස්ලිම් දේශපාලකයින්, ජේවීපී සහ පෙරටුගාමීන් මේ තරම් භයානක සමූලඝාතන කුමණ්ත්‍රණයක් ක්‍රියාත්මක කළත්, එය සාර්ථක කර ගන්නට නොහැකි වූයේ, යුධ හමුදා නිළධාරියෙකු වූ කුමණ්ත්‍රණයේ හැඩරුව හොඳින්ම අවබෝධ කරගෙන සිටි ගෝඨාභය රාජපක්ෂ නිසා ය.
11. බැසිල් රාජපක්ෂ, වැනි රාජපක්ෂ පවුලේ සමහර උන්මත්තකයින්ගේ අල්ලස් දූෂණාදියෙන් පීඩාවට පත්ව සිටි මහ ජනතාව රාජපක්ෂ පවුල ප්‍රතික්ෂේප කළේ ය.
12. ගෝඨාභය රාජපක්ෂගේ පාලනය ඉදිරි වසර තුනත් තිබුණානම් තමන්ගේ අරමුණට යෑමට නොහැකි වන බව දන්නා කාදිනල් තුමා ඇතුළු සමස්ත කුමණ්ත්‍රණ කරුවන් රටට ඩොලර් එවන්න එපා යැයි I M F එකට සහ විදෙස් රටවලට බලපෑම් කළේය. එහි ප්‍රමුඛයෝ කාදිනල් තුමා සහ ජේ වී පී එකයි. ඩොලර් හිඟයකින් රට සාගතයකට හරවා මහා ජන සංහාරයකින් බලය ගන්නට කළ මහා කුමණ්ත්‍රණයක් තාවකාලිකව එසේ නතර විය. අදූර දර්ශී තරුණ පිරිස මිනීමරු කුමණ්ත්‍රණ කරුවන්ගේ ඇම ගිල්ලේ ය. ඔවුන් රටේ තාරුණ්‍ය නොමඟ යැවුවේ ය.
ඉතිහාසයේ මෙම සත්‍ය කථාව හොඳින් අධ්‍යනය කරන්න. මෙය මෙසේ නොවේනම් අපට කියන්න. ලිඳේ ගෙම්බන් මෙන් ලංකාවට පමණක් සීමා නොවී ලෝකයත් සමඟ සම්බන්ධ වෙන්න. එවිට ඔබ නොදකින, ඔබට නොපෙන්වුව පැත්ත හොඳින් දකින්නට ලැබේවි.

ශ්‍රී ලංකා ප්‍රජාතාන්ත්‍රික ජනරජය තුළ ඔනෑම කෙනෙකුට තමන්ගේ අදහස් නිදහසේ ප්‍රකාශ කිරීමට අයිතිය තිබේ. ඊයේ දින ජනාධිපති ධූරයෙන් ඉල්ලා අස් වූ ගෝඨාභය රාජපක්ෂද එම අයිතිය සියළුම රට වැසියන්ට දී තිබුණි. වර්තමානයේදීද ජන අරගලකරුවන් එම කථා කිරීමේ නිදහස එයාකාරයෙන්ම අපට දී ඇතැයි සිතමි.
ගෝඨාභයගේ ආණ්ඩුවේ තිබූ, සියළුම ආගම් නිදහසේ ඇදහිය හැකි, ඕනෑම මතවාදයක් නිදහසේ දැරිය හැකි, මධ්‍යස්ථ මතධාරීන්ට මධ්‍යස්ථව සිටිය හැකි, නිදහස් අදහස් ප්‍රකාශ කළ හැකි රට, ජන අරගලකරුවන් තලේබාන් පන්නයේ අන්තවාදයට තවම ගෙනගොස් නැතැයි සිතමි.

මෙය කාදිනල්තුමා, ද්‍රවිඩ ඩයස්පෝරාව, මුස්ලිම් අන්තවාදීන්, ජේවීපී, පෙරටුගාමීන්, සහ අන්තවාදී දේශපාලකයින් තමන්ගේ මවු රටවල් වන බටහිර ජාතීන්ගේ උදවු ඇතිව කළ මහා ජන සංහාර කුමණ්ත්‍රනයකි. මහා සංඝරත්නය ඝාතනය කරමින්, රාජ්‍ය දේශපාලන විරුද්ධ පක්ෂ නායකයින් ඝාතනය කරමින්, තල්දූවේ සෝමාරාම ලවා බණ්ඩාරණායක මහතා ඝාතනය කරවන්නට කටයුතු කළාක් මෙන්, සිංහල බෞද්ධයින් ලවාම සියල්ලම විනාශ කරවන්නට කළ මහා භයානක කුමණ්ත්‍රණයකි.

දූරදර්ශී පාලකයෙකු වූ ගෝඨාභය රාජපක්ෂ විසින්, මහා සංඝරත්නය රැක් ගනිමින්, යුධ සෙන්පතියන් වූ සියළුම ජෙනරාල් වරුන් රැක ගනිමින්, තමන් කුමණ්ත්‍රණයකට හසුව සිටිනා බව නොදන්නා තරුණ පිරිසේ ජීවිතද රැක ගනිමින්, සාර්ථකව පාලනය කර දෙන ලදී. ඔහුට බලය අත් හැරීමට සිදු වූවත්, ඔහු බෞද්ධයින්ව සැබෑවටම සමඟිව තබන ලදී.
කුමණ්ත්‍රණ කරුවා නුදුරු අනාගතයේදී මහා විනාශයක් අනිවාර්‍ය්‍යෙන්ම කරනු ලැබේ. නමුත් බුද්ධිමත් සිංහල බෞද්ධයින් සිහි නුවණින් ඒ දෙස බලා සිටී.
අරගලය කුමණ්ත්‍රණයක්ම පමණී. ඉතිහාසය හරියට ලියන්න.
ගෝඨාභය බෞද්ධයින්ගේ ගෞරවය රැක්කාට ස්තූතියි.
සියළුම බෞද්ධයෝ වහා සමගි වෙත්වා!
තෙරුවන් සරණයි!
පූජ්‍ය. තපෝවනයේ රතන ස්වාමින් වහන්සේ
ත්‍රිපිටක වාගීශ්වර, සද්ධර්ම ශිරෝමණී, විපස්සනා කම්මට්ඨානාචරිය, රත්නපුර දිසාවේ ප්‍රධාන සංඝනායක, පණ්ඩිත, මිණිපුර අමා ශාන්ති ත්පෝවනය ප්‍රධාන ශාඛා මධ්‍යස්ථානයන්හී විහාරාධිපති.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2024 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress