කන්න දුන්න අ ත හම්බයෝ හපාකති -4 කොටස
Posted on July 6th, 2014

ධර්මසිරි සෙනෙවිරත්න

එකල ටයිම්ස් ඔෆ් සිලෝන් පුවත් පත සිංහලයට විරුද්ධ වූ අතර  වැවිලිකරුවන්ගේ  ප්ලන්ටින්ග් ගැසට්  පත්තරය සිංහලයන්ට පක්ෂව  සිටි අතර මුස්ලිම් වරුන්ට විරුද්ධව සිංහලයන්ට  දුක්ගෙනවිලි ඇති බව  ප්‍රකාශ කළේය ,.කැරලි මර්දන කොමසාරිස් olcot පොලිස් නිලධාරීන්ට  බැන  වැදුණා ඔවුන් බොරු පතුරුවා තවත්  කලබල වැඩිකලනිසා  . එදා පොලිසිය සිංහලයන්ට විරුද්ධ වුයේ මුස්ලිම් සල්ලි වලටයට වීමෙනි  කලබල ගැන රජයේ මතයට විරුද්ධව  යුරෝපීයයන්  වෙනුවෙන් මන්ත්‍රණ සභාවේ සිටි නියෝජිත හැරී ක්රීසි  ඇත්ත කිව්වේය මෙසේ කිවේය””” පළමුවෙන් වෙඩි  තැබුයේ මුස්ලිම්කරයන් විසින්  සිංහල බෞධ අයෙකුටය් .පෙර පැවැත්වීමට බාධා කළෝ මුස්ලිම්වරුය”””””‘( බේරුවලත් වුයේ එය මය  )
 අමද්‍යප ව්‍යාපාර වැනි කටයුතුවල  යෙදුනවුන්ට නිග්‍රහ කරන ලදී —. පරීක්ෂණ නැතිව සති ගණන් සිරකර තබනලදී . මුදල් ඇති සිංහලයන් සොය සොයා හම්බයෝ මුදල් ලබා ගැනීමේ අරමුණින් බොරු චෝදනා  එල්ල කළහ 

එදා වෙරළබඩ  හම්බයෝ  අනිත් උන් උසිගන්වුව සේ දැන්  වහබි යෝ සහ  තවත් උන් රටට ඇවිත්  පාඩුවේ සිටි මුස්ලිම් වරුත් උසිගන්වති . අෂ්රොෆ් මුස් ලිම් ත්‍රත්තවාදය අරම්භාකයාය එයට නම් කර්මය පල දුන්නේය .  කලාම සුත්රයත් හැමදාම කියවන බව අශ්රොෆ් කිව්වා මතකද  සෝම හිමි සමග වාදයේදී එයා  දැනගන හිටියේ “””  රට කාලාම  ඉවරකරන සුත්තරයය් ””’ යනුවෙන් ඒ දවස්වලම මම හෙළදිව පත්තරේට ලිව්වා
ටෛපින්  වැරදි මෙහි  තිබියහැක  සමාවී  කියවන්න

ම විසි න්  ලියු  “”  විමුත්ති මග්ග හෙවත්  අපා ගත නොවන  මග” නම්   පොතේ පිටු 56ක් පුරාම මේ ඉස්ලාම් මුස්ලිම්  ක්‍රියා ගැන ලිය ඇත  ඒ ටික කියෙව්වොත් සිංහලයින්ගේ ඇස්  අරෙනු ඇත (සරසවී    කියවන නුවන   නෙදිමාල  පොත්හල් )

One Response to “කන්න දුන්න අ ත හම්බයෝ හපාකති -4 කොටස”

  1. Nanda Says:

    අෂ්රොෆ් මුස් ලිම් ත්‍රත්තවාදය අරම්භාකයාය එයට නම් කර්මය පල දුන්නේය .
    නමුත් කර්මයට විරුද්ධව ගොසින් මහ එකා උගේ ගෑනිව සිංගප්පූරුවේ තානාපති කර යැවීය​.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2021 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress