සිංහල මළකුණ බුදිනු රිසින් සිංහල ලකුණ  සුරා කන්නෝ  3 කොටස
Posted on February 4th, 2016

ධර්මසිරි සෙනෙවිරත්න

   ශ්රී මහා බෝධිය යනු  සිදුහත් තවුසා  පරම සත්යය අවබෝධ කරගන්නාවිට  වැඩ උන් ස්තානයය් . එම ගස බුධ්ධියේ සංකේතයක්  ලෙස බෞද්ධයන් විසින් සැලකුහ . මේ බුද්ධි වෘක්ෂයේ  මුදුන් මුල  සිංහල පොලවේපිහිටි පසදක්වා සිරස් අතටත්  ලොකු කුඩා පරිවාර මුල්  හතර පැත්තට  තිරස් අතටත්  පස යටින් මෙන්ම  උඩි න්ද විහිදී ගියේය  බෝපත්රය කර පලන්දනාවෙත්  හිස පලදනාවෙත්  කුන්ඩ  ලාභාරනයේත් සටහන් විය වෙස්තට්ටුවෙත් දාගැබ් මුදුනේත්  බෝපත් හැඩය ගැන්විණි .. මෑත යුගයේමහබෝ වන්නම ලියැවිණි .   ගැයිනි . හින්දු මුර්ති හා කැටයම් වල ඇති .කටෝර  බවත් ඉතාලි රෝම මුර්තිවල ඇති  හැ න්ගීම් කුප්පන යන ලක්ෂණ දෙකෙන්ම තොර වූ චාම් මෙන්ම පහන් හැගීම්  දනවන් මුර්ති  සිංහලේ බිහිවුයේ  සිංහල බෞද්ධයාගේ ජීවන දර්ශනය මුළුම නින්ම  බෞද්ධ දර්ශනය මත පදනම්වූ හෙයිනි . නිරන්තර තප්පු හඩත්   සීනු හඩත් සමග සාම්බ්රානි  කට්ටකුමන්ජල් දුමාරයත් මැදින්  බැතිමතුන්ගේ හරෝහරා  නාදය  කෝවිල් දෙවනත් කලද  පන්සලේ ඇත්තේ දැඩි නිහඩ බවකි . ශක්තිය හා බලය දක්වන හරෝහරා  නාදය වෙනුවට පන්සලේ  පන්සලේ සාදුකාරය   දක්වන්නේ  ආදරය ගවුරවය මුසු  නිවුන පහන් හැගීමකි .                         මෙය පැහැදිලි සියුම් වෙනසකි .

                                                   දේවානම් පියතිස්ස  රජු විසින්  මිහිදු මාහිමියන්  ප්රමුඛ සංඝයා වෙත  පූජා කරන ලද  මහා මෙඝවනය පසුකලෙක  මහාවිහාරය බවට පත්විණි . මහා විහාරය සිංහල රටේ  ප්රධාන අධ්යාපන  මද්යස්තානයවී  මේකේ දේශපාලන  ආර්ථික හා  සංස්කෘතික චින්තනය  වර්ධනය කරමින් පවත්වාගන ගියේය . බුදුහිමි සමයේ සිටම මෙරට වැසියාගේ   ‘ගිහිවත  සැකසී මේ අයුරින්  බොදු පැවිදි ගුරුවරුන්ගේ පරිපාලනය අධීක්ෂණය  යටතේ  පැවතුනේය . කවදත් බුදු දහමට විරුද්ධ ඉන්දීය හින්දු  හා ශිව භක්තිකයෝ  ත් බ්රාහ්මනයොත්  විටින්විට සිංහලේ ආක්රමණය  කර මේ බොදු ලකුණ සිංහල සමාජයෙන්   ඉවත් කිරීමටුත්සාහකළහඔවුහු අපේ බෞද්ධ සිද්දස්ඨාන විනාශ කර  ඒමත  උන්ගේ කෝවිල්  ඉදි කිරීමට තරම් සාහසික වුහ . මේ රකුසන් එළවා දැමීමෙන් පමණක් සෑහීමට පත් වීම නිසා  උන්ගේසලකුණ ”’ සිංහල ලකුණ  කිලිටිකරමින් මෙහි ඉතිරිවිය ..  මෙසේ  මේවා ඉතිරිව තියෙන්නට හැරීම අනාගත ව්යසන කැඳවා ගැනීමක් බව එදා සිංහලයෝ කල්පනා නොකළ .සතුරන්ගේ ලකුණක් හෝ ඉතිරි කර ගැනීම මහා ව්යසනයක් කන්ද්වා ගැනීමකි . නිසාමඇසට අස ”  ”ලෙයට ලෙයදුරාන්ත චින්තනයේ  සර්පයන්ට  පැටවූ ගසමින් ලගින්නට  හුඹස්  ඉතිරිවිය ””
අහස සුරන ”’ ලිංග සිංහල පොලවේ කෙලින් සිටවන ලදී . අද අනවශ් කරදර  රාශියකි .
සතුරා පමණක් එළවීම  ප්රමාණවත් නැත . ඔවුන්ගේ චින්තනයද අතුගා දැමිය යුතුය  බ්රතාන්යයා ගියත් උන්ගේ චින්තනය   මෙහි රජ කරය් . ප්රභා මියගියත් උගේ චින්තනය හොල්මන් කරය්  පෘතුගීසින්ට බයේ පැනගිය  මුස්ලිම් වරු  නැගෙනහිර පදිංචි කිරීම හා  අකුරණ ගම්පොල වැනි ප්රදේශ වල  ස්ථාන ගත කිරීමද  ලන්දේසීන්ට බියෙන් පැනගිය  අපගේ පරම හතුරන්වූ  පෘතුගීසි පවුල් 700 ක්  පමණ රුවන් වැල්ලේ    තවත් සමුහයක්  වහකොට්ටේද  කතෝලිකයන් සමුහයක්  ගල්ගමුවේද  පදිංචි කළා මදිවාට  දළදා මාලි ගාව අසල පල්ලි තනා ගැනීමට බෞද්ධ රජවරුන් විසින් අවසර දී ඇත . ‘ සිංහල බුධ්ධා ගම ”’ හදුනා නොගත් අයගේ මේ ක්රියා නිසා  ඉංග්රීසින් විසින් වතු කම්කරුවන් ලෙසින්  උඩරටට ගෙනා  ඉන්දීයයන්   දැන් උඩරටම අයිතිවී ඇත . ඉංග්රීසින් විසින්ගෙනආ  උන්  , උන් සමගම ආපසු නොයවූ අපේ දර්ශනය නොදත් 1948 රට බාරගත්අ    මෙන්ම ජේ ආර් ඩ්ලි   ප්රේමදාස  මේ පාප කර්මය කල ප්රධානයෝය . මේවන විට රට බේරා ගත රණවිරුවෝ හිරේ දමා   ත්රස්ත බෙදුම් වාදීන්   ”මහවිරුවන්ලෙස නිදහස් කරමින් සිටිති .
මතු සබැඳේ 

 

One Response to “සිංහල මළකුණ බුදිනු රිසින් සිංහල ලකුණ  සුරා කන්නෝ  3 කොටස”

  1. Kumari Says:

    It is important to note that Buddhism officially came to Lanka by royal invitation. The delegation was headed by the son of the King of India. The head of the delegation had already tasted the ultimate truth of Nirvana. Arahath Mahinda did not force his way. He first interviewed our King. The questions (being an Arahath) he asked and the answers he received were way ahead than a present day IQ and an EQ test combined. Also, there was no hidden agenda. Our King was interviewed in front of his officials and the guards. No wonder this lead to a whole new Sinhalese Buddhist Civilisation.

    My mind goes back to Mihintale Rock, everytime when the present day Indians intevene in our affairs. They have hoodwinked and got a few of our puppets in their pockets. What a contrast?

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2020 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress