රනිල් හා චන්ද්‍රිකා පිලෙන් මයිත්ත්රීට කෝචෝක්
Posted on February 9th, 2015

ධර්මසිරි සෙනෙවිරත්න

කලම්බු  ටෙලිග්‍රාෆ්  හි 2015 ජනවාරි  27  දින  ශාමිනී සේරසිංහ  නම්  බහු  ආගමික  ලේඛිකාවක්  මයිත්ත්රී ගස්ගල් වඳින  හෙවත් බෝධි පූජා කරන  නුගතෙකය්  දොස් කියා ඇත. ජේ ආර්   රනිල් හා චන්ද්‍රිකාගෙන්  මයිත්ත්රී  පාඩම් උගත යුතු  බවත්  බහුජාතික බහු ආගමික ලංකාවේ  එක ආගමකට අදාළ පුදසිරිත් ජනාධිපති විසින් නොකළ යුතුබවත් ඇය කියය්.

රටක් බහු ජාතිකයය් නීත්‍යානු කුලව හෝ ව්‍යවස්තානුකුලව  හෝ විග්‍රහ කිරීමට  තිබිය යුතු ජන අනුපාතයන් කවරෙක් දය නොපෙන්වා ලංකාව  බහු ජාතික බහු ආගමිකයය් ය කියය් . විවිධ ජාතිකයන්  හා ආගමිකයන් සුළුවශයෙන් නැති රටවල්  ඇත්තේ අනෙක් අය මරණ  රටවල  වැදුවේ පමණය.

ලංකාවේ සිංහලයෝ අදටත් 75% කි බොදුනුවෝ 70% කි  ලංකාව හැදුවේ  වැඩු වේ  ඔවුන්ය. බටහිරයන් එලෙව්වේ ඔවුන්ය.  සොලීන් එලෙව්වේ ඔවුන්ය. සුද්දන්ට කුලී කුරක්කන් කරන්නට මෙරටට ආවේ මේ සුළු ජනයින්ය. එසේ ඇවිත් සිංහලය විනාශ කලේ  උන්මය .

සිංහල බෞධයන් විනාශ කරන්නට  උන්ට උදව් කලේ ජේ ආර් රනිල් චන්ද්‍රිකා වැනි  කළු සුද්දන්ය . ධර්මපාල තුමා අනතුරු අන්ගවුයේ මේ කළු සුද්දන්ගෙන්  වෙන හානිය ගැනය .

  ශාමිනී නම් චිංචි මානවිකාව  මයිත්ත්රී ට  ගුරුවරු ලෙස හඳුන්වාදෙන්නේ  මේ දේශද්‍රෝහී කළු සුද්දන්ය .          ශා ………ඔබ නම්  නියම    මිනියකි ඔබ ජයන්ත ධන පාලගේ ගෝලක් ලෙස වැඩ කල නිසා  ඔහු සමග  සාමය  ව්‍යාප්ත කිරීමට  යය කියා  ප්‍රභාකරන්ලාට කත ඇද්ද කෙනෙක් නිසා  ඩොලර් වලට රට පාවාදුන් කෙනෙක් නිසා මයිත්ත්රී බෝධි පූජා කිරීම ගැන  නිග්‍රහ කිරීම  අපට තේරුම් ගත හැක . 

  කෝවිලේ යාතිකා කරන අන්දමට  බෞද්ධයෝ බෝධිය ලන්ගටවී යාඥා කරන්නේ නැත . යාජ්නාවත්  ගවුරව කිරීමත් දෙකකි  සාය්බබා  ලඟටත් තිරුපති කෝවිලටත් යන අයනම්  බෞද්ධයෝ නොවේ  ගවුරව කිරීම සඳහා බුදු හිමි ආනන්ද බෝධිය අනුදත්තේය. එපාය වැඩක් නතය් කිව්වේ  ගස්ගල් වන්දනාවය්. යාතිකාවය් ””’.බොරජුනේ මට සමාව දෙනවා ”” ආදීදේ කියමින්  ගරු කිරීම වෙනුවට බහුබූත කීමය් ශ්‍රද්ධාව වෙනුවට   භක්තියෙන් මුසපත් වීමය් . සමහර බෞද්ධයින් හින්දුන් අ නුගමනය කර පොට වරද්දා ගෙන ඇතුවා විය හැක

                                                            ජන පති විතරක්ද  තමන්ගේ ආගමික සිරිත් පිළිනොපද සිටිය යුත්තේ  ඇමතිවරු  කමක් නැද්ද මන්ත්‍රීවරු රටේ මිනිසුන්ගේ නියෝජිතයෝ නම් ඒ අයත්  මෙවැනි දෙයින් වල කියා යුතුද  මුස්ලිම් වරු දවසට  පස්වතාවක්කාර්යාල වලත් යාඥා  කිරීම නැවත වයද  ශබ්දවාහිනී  නවත්‍  වය් ද  බහුජාතීන්ට එක තරම් තවත් කරදරයක්  ඇද්ද

                                                                       මහින්ද  තිස්ස අත්තනායක  අර්ජුන  කරු ජයසුරිය  හා තවත්අ  ය  නිතර නිතර තිරුපති යය් ….එදත් ගියහ   ඒවාට  හොඳ බෞද්ධයෝ නම්  විරුද්ධය .  බෞද්ධයෝ   ”’ භජන්” කියන විට ””” ශිව ලිංගයට වදිමි පූජා කරමි””””යනුවෙන් කීම නම් බුදුදහමට එකග නැත . එහෙත් සමර කාන්තාවෝ  එයට පුදුම ආශාවක් දක්වති .අපි මොනවා කරන්නද  උන්ගේ ආශාවට   … නේද ශාමිණි

                            මේ කරුණ ගැනමා දැනුවත් කල එංගලන්තයේ කමල් රාජපෂට පීන්   

4 Responses to “රනිල් හා චන්ද්‍රිකා පිලෙන් මයිත්ත්රීට කෝචෝක්”

 1. NAK Says:

  Why bother about a paid coolie of the NGO’s.

 2. Ananda-USA Says:

  CORRECTED VERSION:

  Dear LankaWeb readers,

  I have translated from Sinhala into English President Mahinda Rajapaksa’s rebuttal of the FALSE allegations leveled against him by various officials of the new GOSL.

  This letter, which strictly confines itself to FACTS ONLY, CLEARLY SHOWS the DEVIOUS & UGLY nature of the PAID MUD SLINGERS who are trying to tarnish the image of this DECENT, HONORABLE and COURAGEOUS man that we Sri Lankans were fortunate enough to have as our President for 10 years, during one of the most difficult, yet victorious and productive times in the history of our Motherland!

  Jayawewa Mahinda Rajapaksa Janadhipathithumani !

  Obathumata Thunuruwan Saranai !

  Hatarawaran Devi Pihitai !

  NB:
  1 kotiya = 10 million
  Please feel free to bring any necessary corrections to my attention. Thanks!

  ……………….
  Mahinda Rajapaksa
  Carlton, Tangalle

  Phone: 047 2240344
  Fax: 047 2241113
  Web: www DOT MahindaRajapaksa DOT lk
  E-Mail: MahindaRajapaksaPresident AT gmail DOT com

  ————————————————————————————————
  February 09, 2015

  PRESS RELEASE

  Members of the current government are continuing to make false and misleading allegations regarding me.
  I believe it is necessary to respond to these charges to prevent the public from being misled.

  In a recent Rupavahini program, it was reported that a sum of Rs. 100 bilion allocated for 2015 to the Presidential Secretariat by my government was reduced by the new government to Rs 2.72 billion, and that the balance was released to provide assistance to the public. I would like to categorically state that at no time did I allocate a sum of Rs. 100 billion to the Presidential Secretariat. The full funds allocated to the Presidential Secretariat for 2015 was Rs. 9.59 biliion. There were 25 government departments, including the National Salaries Commission and National Maritime Committee, operating under the direction of the Presidential Secretariat. The expenses of the previous Presidents and their families also fall under the purview of the Presidential Secretariat. The Executive and Administrative departments of the Presidential Secretariat provided all the services, and the most of the funds, necessary to maintain these departments. Therefore, all of the funds allocated to the Presidential Secretariat do not go towards maintaining itself.

  The total funds budgeted for maintaining the President’s Office in 2015 was Rs. 3.75 billion. This amount is only a part of the expenses of the Presidential Secretariat. Of this President’s Office budget, Rs. 1.0 billion was allocated to the assistance provided by the President’s Office to Small Enterprises and Projects throughout the island. When this amount is deducted from the total, the budget of the President’s Office is reduced to Rs. 2.75 billion. Therefore, the amount mentioned as being allocated as the budget of the new President’s Office is this amount.

  Another story related by some is that USD 16 million in public funds was spent to order a special plane for my use, and that the new government has refused to take delivery of it, and has made arrangements for new owners to assume responsibility. I hereby state that no special aircraft was ever ordered for my use. While Sri Lankan Airlines was arranging to buy new aircraft for its own use from the Airbus Corporation, they had arranged to obtain a kit to remove some regular seats and convert that space into a special compartment to accommodate VIPs as needed, and had instructed their accountant to cost it as an option. The USD 15 million that was mentioned was the manufacturer’s estimated cost of this facility. It was an option that was to be provided free-of-cost.

  There is also an allegation that I have built official Presidential residences at various locations throughout the country for my reacreational use. The President’s residences at the Temple Trees, in Colombo Fort, as well as the existing residences in Nuwaraeliya and Mahanuwara, have existed from Colonial times, and were used by the government leaders of this country. The Presidential residences in Anuradhapura, Embilipitiya and Mahiyangana were built by President R. Premadasa. I must point out that none of these President’s residences were built during the tenure of my government. It was reported recently that the Temple Trees and Colombo Fort President’s residences would be opened for public viewing. We must recall that while I was living at Temple Trees, thousands of school children and elders came to tour this Presidential residence. While I enjoyed the opportunity this afforded to talk with them, I also used the opportunity to learn from them the development needs in various parts of the country. Furthermore, thousands of citizens participated in my Poya day activities at the Temple Trees President’s residence.

  A report was published that some vehicles belonging to the Presidential Secretariat have still not been returned. It was reported that 22 Defender Jeeps were “found” in Borella, and that 53 vehicles were found to have been abandoned in a land in Colombo, Pettah. The places where these vehicles were found are the official storage parking lots belonging to the Presidential Secretariat. These vehicles were found where they were supposed to be. Many of the vehicles found in Pettah were high security vehicles from the 1980’s decade, that could not be auctioned off according to routine operating procedures. I myself have handed over per regulations all of the vehicles used by my Office. The assignments of remaining vehicles allocated to various officials and departments of the Presidential Secretariat can be found in the
  vehicle records of the Presidential Secretariat.

  Mahinda Rajapaksa
  Former President of Sri Lanka.

 3. Independent Says:

  කාර්‍ය බහුල ලෝකයේ බුදුරුවක් ඉදිරියට හෝ සිසිලස දෙන බෝධියක් මුලට ගොස් වැඳ වැටෙන මොහොතකින් සියුම් සම්ම්ධියක් සුලුමොහොතකට හෝ ලබා ගත හැකි බව දන්නෝ දනිති.
  රටේ ජනපති තුමා මේ ඉරියව්වෙන් සිටිනු දැකීම නමට බෞද්ධයින්ට වඩා බොදුදහම දන්නා ඇත්තන්ට අපරිමිත සතුටකි. මේ මෝඩ ගැහැනිය වෙත මෛත්‍රී කරමු.

 4. nilwala Says:

  TO PRESIDENT RAJAPAKSA:

  YOU BROUGHT THIS COUNTRY OUT OF THE DARKNESS OF LTTE TERROR!

  THE COUNTRY NEEDS YOU BACK!!

  THERUWAN SARANAI….JAYAWEWA!!

  A RUHUNA PATRIOT

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2023 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress