මහින්ද නැත්නම් අපි නෑ.. ශ‍්‍රිලනිප පාදම වියරු වැටේ.. හිරුණිකාට, සොලංගාට, එම්.කේ.ඞී.එස්.ට ප‍්‍රා. සභා මන්ත‍්‍රීන් වටකර පහර දෙති.. [Video]
Posted on February 14th, 2015

February 15, 2015 at 12:01 am | lanka C news

එළැඹෙන පාර්ලිමේන්තු මැතිවරණයේදී හිටපු ජනාධිපති මහින්ද රාජපක්‍ෂ මහතා අගමැති අපේක්‍ෂකයා ලෙස පත් නොකරන්නේ නම් තමන් කිසිවෙක් ඊට වැඩ නොකරන බව ඊයේ දිනයේ බත්තරමුල්ල අපේගම පරිශ‍්‍රයේ පැවති ශ‍්‍රීලනිප සමස්ථ ලංකා කාරක සභාව අවසානයේ විරෝධතාවක නියැළුණු ශ‍්‍රීලනිප පළාත් පාලක මන්ත‍්‍රීවරු කියා සිටියහ.

කාරක සභාවේදී ඊට සහභාගී වීම සඳහා මහින්ද රාජපක්‍ෂ, චන්ද්‍රිකා කුමාරතුංග හිටපු ජනාධිපතිවරුන් නොපැමින සිටියද ඔවුන් විසින් එවූ සුබ පැතුම් කියවද්දී මහා අත්පොලසන් හඬක් මහින්ද රාජපක්‍ෂ මහතා වෙනුවෙන් නැගුණද චන්ද්‍රිකා කුමාරතුංග මහත්මියගේ සුබ පැතුම වෙනුවෙන් අත්පොලසන් වැදුනේ නැති තරම්ය. නිමල් සිරිලාද සිල්වා මහතා සභාව අමතද්දී සභා තොමෝ අල්ලාප සල්ලාපයේ යෙදී සිටියහ.

සභාව අමතමින් ජනාධිපති මෛත‍්‍රිපාල සිරිසේන මහතා කියා සිටියේ තමන් නායකත්වය බලෙන් ලබා ගත්තේ නැති බවත් එය තමන්ට ලබා දුන් බවත්ය. අනතුරුව ජනාධිපතිවරයා සභාව අවසන් වීමට පෙර එතැනින් පිටත්ව ගියේය.

කාරක සභාව ඇරඹෙන්නට පෙර ශ‍්‍රීලනිප පළාත් සභා සහ පළාත් පාලන මන්ත‍්‍රිවරුන් වෙන වෙනම රැස් වී තීන්දු කර තිබුණේ එළැඹෙන ජනාධිපතිවරණයේදී මහින්ද රාජපක්‍ෂ මහතා අගමැති අපේක්‍ෂකයා ලෙස යෝජනා කිරීමටයි.

එහෙත් කාරක සභාවෙදී අදහස් පල කිරීමට හෝ යෝජනා ඉදිරිපත් කිරීමට අවස්ථාව නොලැබුනු මන්ත‍්‍රීවරුන් සභාව ඇතුලතදී සහ පිටතදී විරෝධතා පල කලහ. මොරටුවේ නගරාධිපතිවරයා මේසය මත නැගී මහ හඬ නගමින් තමනටද අදහස් පල කිරීමට අවස්ථාවක් අවශ්‍ය බව කියා සිටියේය.

හිරුණිකා පේ‍්‍රමචන්ද්‍රට, ප‍්‍රසන්න සෝලංගාඅරච්චිට, එම්කේඞීඑස් ගුණවර්ධනට විරෝධතාකරවන් පහර දුන් අතර ඔවුන් අසීරුවෙන් එතැනින් ගැලවී ගියහ. ශ‍්‍රීලනිප පාර්ලිමේන්තු මන්ත‍්‍රීවරුන් පිටව යන සෑම අවස්ථාවකදීම ‘වාහන දෙකකට, බොඩිගාඞ්ලා හතරකට පක්‍ෂය පාවා දුන්නා’ යයි කියමින් පලාත් පාලන නියෝජිතයෝ හූ කීහ.

6,777 Viewers

8 Responses to “මහින්ද නැත්නම් අපි නෑ.. ශ‍්‍රිලනිප පාදම වියරු වැටේ.. හිරුණිකාට, සොලංගාට, එම්.කේ.ඞී.එස්.ට ප‍්‍රා. සභා මන්ත‍්‍රීන් වටකර පහර දෙති.. [Video]”

 1. Independent Says:

  සමස්ත ලංකා කාරක සභාව මෝඩයින් මෙන් උඩ පැනගෙන උද්ඝෝෂණ නොකොට මහින් ද හමුවිය යුතුය​. ඔහු හමුවී රහස දැන ගත යුතුය​.

  ඒ රහස නම් ,
  සක්සුදක් සේ මොනවට පැහැදිලිවෙ තිබෙන පහත දැක්වෙන ප්‍රශ්නනයි.

  1. චන් දය පැරදුනු වහාම , ආණ්ඩුව විනාශ කිරීමට හිටපු ජනපතිට ඒකාධිපති අයිතියක් නැත​. මෙය මහා අපරාධයකි.
  එසේ කිරීමට හේතුවක් ඇත​. කරුණාකර හෙලි කරන්න​.

  2. ශ්‍රී ල නි පක්‍ෂයේ ‍ව්‍යවස්තාවට අනුව නායකත්වය පැහැදිලිවම ඔබ අත තිබියදීම ඇමරිකන් ඉන් දියන් ආණ් ඩුව පවත්වාගෙන යාමට තවත් උදව් කොට​, ශ්‍රී ල නි පක්‍ෂයේ අධිපතිකම අත්තනෝමතිකව දැන් ජනපති තුමාට දුන්නේ ඇයි ?

 2. Christie Says:

  Namaste: The secret is Indian imperialists won. The King of the island is visiting the Emperor. Jai Hind.

 3. Independent Says:

  Namaste: Question was why the previous king handed over the government which he is not required to do and not authorised to do. Answer the question if you know so much. Jai Lanka.

 4. Christie Says:

  Namaste; The answer is simple. Indian Empire is involved in internal affairs of the island as well as in its other colonies like from Fiji to Guyana. I you cannot see for example Biswal is a vermin and Navantham is a colonial parasite. Jai Hind

 5. ranjit Says:

  From the day I came to know that Indian involvement in LTTE terrorism automatically Indians became my enemy. I never liked them before that. I worked with Indians and I know their behavior. They are jealous,cunning and dirty and cut throats too.

  If our great leader Mahinda won’t come to contest the next election I will never support any party because he is my only hero. Stopped the war was enough for me to give my vote rather than anything else. I live happily because of that, the other things comes automatically if the country is in Peace. People must work to keep our country in one piece and should not allow Americans,British,Indians or Diaspora to meddle with our affairs. Current Govt led by UNP is helping our enemies openly and we should not forget what happened during their previous times so be careful and be united to save our land from these traitors.

 6. Ananda-USA Says:

  Dear Charles, you said

  “Please do not bother with this idiots who do not know what they say and do. They have no idea that supporting this government is selling our country to the west. In thid government there are no patriots. They all have their personal agenda and that is it and what happens to the country and the innocent people ar not their concern.”

  I KNOW you mean well in your concern for me when you say this, but I DON’T AGREE that leaving these ENEMIES of Sri Lanka to comment UNCONTESTED without being held ACCOUNTABLE for all they did in the RECENT past to UNDERMINE & OUST the GOSL that Liberated, Reunified and was Rapidly Developing our Motherland is the RIGHT thing to do.

  They are NOT IDIOTS who know not what they say or do, but DEVIOUS CONNIVING CON-ARTISTES and AVOWED ENEMIES of our Motherland GEARING UP to REPEAT their PREVIOUS PERFORMANCE on the BACKS of the Sinhala MODAYAS!!!

  They INCESSANTLY MOCKED all the Patriots who blogged here, including YOU, in their STRATEGY to turn the VOTERS of Sri Lanka against the UPFA GOSL. After DOING THAT, they came here and CROWED about their SUCCESS in OUSTING that GOSL.

  That RAT “Facebook” Lorenzo who pretended to be a PATRIOT all these years, building up his “PATRIOT” credentials hiding under a TREACHEROUS SHEEPSKIN to strike at the CRITICAL MOMENT to HELP CREATE an EELAM for his TRUE SPONSORS, brought a LARGE TEAM of AGITATORS and AVATARS to LankaWeb to support his CAMPAIGN.

  In the Aftermath of the Election, in a MOMENT OF UNWISE BRAVADO & HUBRIS provoked by my CRITICISMS, “Facebook” Lorenzo disclosed many of his REGIME CHANGE ACTIVITIES …. websites and blogs hosted, Facebook and Twitter accounts maintained, teams of Propagandists fielded, and AVATAR accounts activated …. RIGHT HERE AT LankaWeb. That, you may RECALL, is what finally COMPELLED the LankaWeb Moderator to INTERVENE to RESTRICT his blogging ACTIVITIES. I had been WARNING LankaWeb readers to this danger of Lorenzo’s activities long before the LankaWeb Moderator came down hard on him!

  Nevertheless, he and his TEAM of AVATARS/AGITATORS are STILL COMMENTING at LankaWeb, and have even INVADED LankaWeb’s List of Article Contributors, as LISTED on LankaWeb’s Home page. I know this beyond reasonable doubt, having OBSERVED his antics for MANY YEARS on MANY FORA and through PERSONAL EXPERIENCE of his DISRUPTIVE ACTIVITIES at one of my own blogsites.

  Although his main blog-handle of “Facebook” Lorenzo at LankaWeb is NOW IRRETRIEVABLY EXPOSED & COMPROMISED, some of his AVATARS continue their campaign of creeping back to regain the confidence of the LankaWeb community by making seemingly Patriotic comments here and there, but CONTINUING to sow disaffection and doubt in the minds of unwary voters.

  LankaWeb Editor should know that at least TWO of the Authors on his List of Contributors listed on the LankaWeb Homepage are in fact AVATARS of “Facebook” Lorenzo himself planted at LankaWeb MANY YEARS AGO!

  ………………………..
  Let me now address why we should CONFRONT and OUST this VIRAL INFESTATION from LankaWeb, or at least POST WARNINGS to the UNWARY as I am now doing by CONFRONTING them!

  As you well know, there is a General Election that will be held in Sri Lanka in April, 2015, which the Patriotic Forces of Sri Lanka MUST WIN CONVINCINGLY, to protect our Motherland from the CONSEQUENCES of the Electroral Coup-de-Etat Engineered by the Anti-National Forces with SPONSORHIP of Foreign REGIME CHANGE artistes in the recent Presidential Election.

  Sri Lanka’s ENEMIES are GEARING UP …. even as I write … to REPEAT the PERFORMANCE of January 8, 2015 … by sowing DISAFFECTION, DOUBT, CONFUSION and BUCKETS of MUD at the candidates of the UPFA within the SLFP.

  They fielded an INTERNET enabled CAMPAIGN, of UNPRECEDENTED PROPORTIONS and similar those DEPLOYED to OVERTURN established governments in the Arab Spring fiasco, to achieve their PURPOSE that day. Are we, the Patriotic SONS & DAUGHTERS of Lanka, to turn the other cheek now for them to SLAP in CONTEMPT and DRAG OUR MOTHERLAND into the SAME SLAVERY to Foreigners, Separatists and their Greedy Paid Puppets that we emerged from in 2005?

  We are seeing these ENEMIES of Sri Lanka GEARING UP HERE to AGAIN DO WHAT they did leading up to January 8, 2015, offering honeyed words f wrongdoing my the My3 GOSL to disarm us and let them screw us again. Don’t fall PREY to this SIREN SONG by SERIAL TRAITORS. Should we let them REPEAT THAT PERFORMANCE AGAIN, or are we GOING TO HOLD THEM ACCOUNTABLE. and YELL with all of our strength, HELL NO! WE WON’T LET YOU DO THAT AGAIN!

  There is an old Sinhala saying that warns the STUPIDLY UNWARY “Raa Watunu Waley Dawal Watenna Epa Puthey!”

  HELL YES! Let us not FALL into the SAME PIT in BROAD DAYLIGHT that we STUMBLED into in the PITCH DARKNESS of the NIGHT!

  Let us SLICE these EELAMIST HYPOCRITES off at their KNEES with the CUTTING EDGE of our VERBAL SWORDS. Let us IDENTIFY & EXPOSE them, TAR & FEATHER them, and CHASE them from PILLAR to POST, with the CLEAR MESSAGE that “NEVER AGAIN DARE TO CON US” planted firmly on their SMELLY BEHINDS!

 7. Ananda-USA Says:

  MORE EXCUSES to HIDE FUNDING SHORTFALL for RECENTLY ANNOUNCED GOVERNMENT GIVEAWAYS! Financial REALITIES begin to STRIKE HOME!

  Biwwa Neda Yahapalanaya Sudiya?
  Biwwa Neda Yahapalanaya Sudiya?
  Aney Magey Sirisena Paney,
  Pewwa Neda Borupalanaya Sudiyaaa?

  …………………….
  Sri Lanka’s revenue collection slows down impacting 100- day programme

  www DOT sundaytimes DOT lk/150215/business-times/sri-lankas-revenue-collection-slows-down-impacting-100-day-programme-135955 DOT html

  The Inland Revenue Department (IRD)’s continuing failure to collect taxes due to the lethargic attitude of officials and poor administration at the helm could hinder the 100 day relief programme of the new government and hurt economic growth, Treasury officials warned.

  According to the IRD’s monthly revenue performance report up to February 10, revenue collection was Rs.2, 928 million, falling short of the Rs. 5 billion target by Rs. 2, 803 million.

  The Department should double the revenue collection efforts to meet the target and the present Director General should implement pragmatic programme towards this end, they said.

  But the department officials are fighting for promotions after the change of the government and some of them have staged a protest demonstration recently against the top administration.

  This situation is aggravating day by day and this was brought to the attention of the new Finance Minister Ravi Karunanayake as well, they disclosed.

  The government will have to find an additional sum of Rs. 17 billion to meet the salary hike of public sector employees and pensioners, they said, adding that the reduction of tariffs on essential items would compel the Government to further cut down state expenditure.

  This combination of reduced revenue and increased expenditure will inevitably result in an increase in the budget deficit and additional borrowing, they pointed out.

  A senior Treasury official said the failure to increase tax revenue will cause pressure to cut capital spending “with a possible adverse impact on growth”.

 8. Geeth Says:

  Dear readers, pardon me for going away from the main theme of the article. Since currently we all are experiencing a political turmoil in Sri Lanka, let me suggest the following proposals that we must bring onto the bargaining table for the winning of ex president Mahinda Rajapaksha back into reigns. Mahinda needs us, we need Mahinda, so we must come to a deal with him. However if he declares that he will abolish 13th and will adhere to national development policy based on the consensus of a national task force for a production oriented economy, then the UNP and the My3 faction will end up in the political wilderness. May the triple Gem bless Mahinda to be enlightened with this simple political wisdom.

  අපි මේ වෙලාවේ 13 අහෝසි කිරීමේ කොන්දේසිය අනුලන්ගනීය කොන්දේසියක් විදියට දේසපාලන සාකච්චා මේසයට ගෙන්න ඕන. මහින්දට එක කරන්නද පුළුවන් බව මට විශ්වාසයි. එතුමාට සිද්ධ වෙච්ච සියලු දේවල් ගැන හිතනකොට එය ඉටු කිරීමට අවශ්‍ය සියලු සාධක ඉටුවෙලා තියෙන්නේ. මෛත්‍රීට එක කරන්න කොන්දක් නැහැ කියන එක අපි දන්නවා. රනිල් කරන්නෙත් නැහැ. සිරිපාල ගොයියා කරන්නෙත් නැහැ. මේක කරයි කියල හිතන්න පුළුවන් එකම කෙනා තමයි මහින්ද. ඒ හින්ද මහින්දව තමයි ඉස්සරහට ගෙන්න ඕන. හැබැයි, 13 ගැන පැහැදිලි ප්‍රකාශයක් ප්‍රතිපත්ති ප්‍රකාශනයට ඇතුල් කිරීමේ කොන්දේසියට යටත්ව.

  මෙවර මහින්ද රාජපක්ෂ මහතා දේශපාලනයට ආයුත්තේ selfless ජන නායකයෙකු මිස තවත් එක කුට දේශපාලකයෙකු ලෙස නොවේ. ඔහු ආයුත්තේ ඉතිහාසය වෙනස් කිරීමේ අභිලාෂයෙනි. එනම් ජනතා ශක්තිය හා ඔවුන්ගෙන් ඔහුට ලැබෙන ආරක්ෂාව පිලිබඳ විශ්වාසයෙනි. ඔහු 13 වෙනස් කරන බවට ප්‍රතිඥා දී, ජාතික ආර්ථික ප්‍රතිපත්තියක් අනුගමනය කරන බවට සහතිකයක් ජනතාවට ලභා දෙන්නේ නම්, ලක්ෂ ගණන් ජනතාව ඔහුගේ නිවස අසල කඳවුරු බැඳගෙන ඔහු ආරක්ෂා කරනු ඇත. එවිට යුධ අපරාධ බිල්ලන්ට ඔහු රැගෙන යාමට සිදුවන්නේ මහා ජන ඝාතනයක් සිදු කිරීමෙන් අනතුරුවය. ඔහු ජන නායකයෙකි. අහක ඉන්න පෙන්දන්ගෙන් ආරක්ෂාව ඉල්ලා බැගපත් වීම ඔහුට තරම් නොවේ. ඔහු සැබෑ ජන නායකයෙකු ලෙස කැප්පෙටිපොළ කෙනෙකු මෙන් මරණය පිළිබඳව තුට්ටුවකට වත් මායිම් කල යුතු නොවේ. හැකිනම් තමාව යුධ අපරාධ වලට අල්ලා දෙනලෙස වත්මන් රජයට අභියෝග කිරීමේ හැකියාවක් ඔහුට තිබිය යුතුය. මංගලලා මෛත්‍රී ලා ඉන්දියාව සහ බටහිර සමග දැන් තමාව කොටු කිරීමේ කුමන්ත්‍රණයක නියලී සිටිනී නම් ඒ බව ජනතාවට ප්‍රසිද්ධියේ කීමට ඔහුට හැකි විය යුතුය.

  ඉන්දියාවත්, බටහිරත් ඔහුට පිටුපසින් පිහියෙන් අනින ලද බව ඔහු දැන් දන්නෙහිය. එය දන්නා නිසා ඔවුන් සතුටු කිරීමේ වගකීමෙන් ඔහු නිදහස්ය. උතුරු නැගෙනහිර ද්‍රවිඩ චන්ද දායකයා ඔහුව කරපොත්තෙකු මෙන් පාගා දමා තිබේ. ඔහු අනවශ්‍ය තරමට ඇත පත ගෑ කොළඹ ආත්මයක් නැති තුප්පහියන් රැල ඔහුට වස දී ඇති බව ඔහු මැනවින් දනී. දැන් ඔහු නිදහස් මිනිසෙකි. මේ පරාජය ජාතියේ අනාගත මාවත වෙනස් කරන ආශිර්වාදයක් වියහැකි සිදුවීමක් බවට පෙරලීමට ඔහුට හැකි විය යුතුය. පරාජය ඔහු අත තිබෙන දෙවියන් විසින් ඔහුවෙත ලභා දෙන ලද වරයක් සේ සලකන්න.

  අපේ මුළු පරපුරම ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂය නිසා සියලු දේවල් නැති කරගත්ත මිනිස්සු. අපි පක්ෂයෙන් ගත්තු දෙයක් නැහැ. අපි පක්ෂයට දීල තියෙනවා මිසක්.අඩු තරමින් රක්ශාවක්වත් අපි අරන් නැහැ. එනිසා, ඔය දේශපාලකයින්ට වඩා පක්ෂයෙන් යමක් ඉල්ලා හිටින්ඩ අපිට සදාචාරාත්මක අයිතියක් තියෙනවා. මම පෞද්ගලිකව දෙසපාලකයෝ පස්සෙන් යන බූරු පැටියෙක් නෙවෙය්. නමුත් මහින්ද වගේම දෙවෙනි පරම්පරාවේ ශ්‍රී ලංකා පාක්ෂිකයෝ හැටියට අපි ඉල්ලා හිටින්නේ එක දෙයයි. 13 අහෝසි කරන්න, ගංගා නිම්න පදනම් කරගත් කලාප අනුව හෝ දිස්ත්‍රික්ක සභා මත පදනම්ම්ව බලය විමද්‍ය ගත කරන්න, ජාතික ආර්ථික ප්‍රතිපත්තියක් ගෙන්න. මේක මහින්දට පුළුවන්, සිරිපාලට බැරි දෙයක්.

  මේ ඓතිහාසික කර්තව්‍යය ඉටුකරලා, රටට සදාකාලික සාමයක් සෞභාග්‍යයක් ලබාදීල ඉතිහාස ගත වෙන්න මහින්ද ලැහැස්තිද????????

  මා මේ කී දෑ ඔහු සැලකිල්ලට ගන්නේ නම්, ප්‍රථමයෙන්ම ඔහු ඔවුන්ගේ නිවසේ නම වෙනස් කරනු ඇත. කාල්ටන් Carlton වෙනුවට සිංහල නමක් නිවසට යෙදුවොත්, ඔහු selfless ජන නායකයෙකු ලෙස දේශපාලනයට අවතීර්ණ වීමට බලාපොරොත්තු වන බවට අපට දෙන ලද සංඥාවක් සේ එය පිළිගැනීමට අප බලාපොරොත්තු වෙමු.

  The advantage of the declaration of repealing 13 is far reaching. Many UNP supporters and other party supporters will vote for the candidate (hopefully Rajapaksa) who pledges to repeal 13 is a definite result. That will even happen among the JHU supporters. By this way, president Mahinda Rajapaksa can make his defeat a boomerang to the conspirators, especially for India and the west. The entire conspiracy will be backfired. Let us make them eat their entire shit load.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2022 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress