කෙරීගේ දෙමළ ජනයා මැරූ ප්‍රකාශය
Posted on February 16th, 2015

නලින් ද සිල්වා

ඇමරිකානු රාජ්‍ය ලේකම් ජෝන් කෙරී ලංකාවේ විදේශ ඇමති ලෙස පෙනී සිටින මංගල සමරවීර මුණගැසුනු අවස්ථාවේ ඇමරිකාව ලංකාව පිළිබඳ අනුගමනය කරන ප්‍රතිපත්තිය ද ඔවුන්ගේ ආකල්ප ද සුළුවෙන් වුවත් හෙළිදරවු කර ඇත. පැහැදිලිව ම කෙරීට අනුව ඇමරිකාව නීත්‍යානුකූල නොවන රනිල් සිරිසේන ආණ්ඩුවට කැමැත්තක් දක්වයි. ඇමරිකාව රාජපක්‍ෂ ආණ්ඩුව පරාජය කිරීම පිළිබඳ සෘජුව නොවූවත් තම සතුට පළ කරයි.
එහෙත් එයටත් වඩා ඇමරිකාව තම බොරු ප්‍රචාර මගින් ලෝක ජනමතය ලංකාවට එරෙහිව හසුරුවන ආකාරය අප සියල්ලන්ට ම පෙනෙන්නට සලස්වයි. ජෝන් කෙරී පවසා ඇත්තේ දෙමළ ජනයාට එරෙහිව ලංකාව කළ යුද්ධයෙන් ඉවත් වී සාමකාමී ශ්‍රී ලංකාවක් දෙසට ගමන් කිරීම පිළිබඳ ව ජනාධිපති සිරිසේනගේ අදහස් පිළිබඳ ව කතා කිරීමට යන බව ය. ලංකාව දෙමළ ජනයාට එරෙහිව කරන ලද යුද්ධයක් නැත. මෙරට පසුගිය කාලයේ කිසිම යුද්ධයක් නො තිබිණි. අපි ඒ බව නිරන්තරයෙන් ජනතාවට මතක් කර දුන්නෙමු.
අපි යුද්ධය යන වචනය යොදා ගැනීම පිළිබඳව ම විරුද්ධ වීමු. අප කියා සිටියේ මෙරට පැවතියේ දෙමළ ත්‍රස්තවාදයට එරෙහිව හමුදා මෙහෙයුමක් බව ය. එය යුද්ධයක් ලෙස හඳුන්වන්නේ නම් ජ වි පෙරමුණට එරෙහිව කරන ලද මෙහෙයුම් ද යුද්ධ ලෙස සැලකිය යුතු යැයි අපි කීවෙමු. එහෙත් බොහෝ දෙනා එයට කන් නොදුන්හ. අද ද බොහෝ අයට අනුව පැවතියේ තිස් අවුරුදු යුද්ධයකි. එහෙත් එලෙස වැරදි වචන යොදා ගැනීමෙන් වාසි ලබන්නෝ අපට විරුද්ධ  අය වෙති. 
හමුදා මෙහෙයුම් කිසි විටෙකත් දෙමළ ජනයාට විරුද්ධව නො වී ය. හමුදා මෙහෙයුම් යන්න යොදාගත් සැණින් ඒ දෙමළ ජනයාට විරුද්ධව නොවිය හැකි බව පැහැදිලි වෙයි. එහෙත් යුද්ධය යන්නට විවිධ අර්ථකථන දිය හැකි ය. බටහිරයන් ද ඔවුන්ගේ අනුග්‍රහය ලැබූ හා ලබන දෙමළ ජාතිවාදීන් ද නිතර කියා සිටියේ යුද්ධයක් ගැන ය. එය දෙමළ ජනයාට විරුද්ධව කළ එකක් බව ද ඔවුහු බොහෝ විට කීහ. 
ඇමරිකානුවන් ඇතුළු බටහිරයන් දෙමළ ජනයාට එරෙහිව කරන ලද යුද්ධයක් ගැන කියන්නේ වැරදීමකින් නො වේ. ඔවුහු හිතා මතා ම ඒ මතය පතුරවති. දෙමළ ජනයා සමූලඝාතනය කිරීමක් ගැන දෙමළ ජාතික සංධානයටත් අනෙක් දෙමළ ජාතීිවාදීන්ටත් කතාකිරීමට හැකි වී ඇත්තේ දෙමළ ජනයාට එරෙහි ව කරන ලද ඊනියා යුද්ධයක් මත පදනම් වෙමිනි. ඊනියා යුද්ධාපරාධ ද එයින් ම ගලා එයි. 
ජෝන් කෙරීගේ අභිප්‍රාය පැහැදිලි ය. අවසාන ඉලක්කය බටහිරයන්ට අකීකරු වූ මහින්ද රාජපක්‍ෂ මහතා හා ගෝඨාභය රාජපක්‍ෂ මහතා යුද්ධාපරාධ චෝදනා මත පදනම් ව දංගෙඩියට යැවීම ය. එය වැළැක්වීමට ජනතාව සංවිධානය වී මහින්ද රාජපක්‍ෂ මහතා අගමැති කළ යුතු ය.  කෙරී කරන්නේ කුමක් ද යන්න පැහැදිලි ය. 
කෙරීගේ දෙමළ ජනයාට එරෙහිව කරන ලද යුද්ධය ගැන ප්‍රකාශයට මංගල සමරවීර පිිළිතුරු දිය යුතුව තිබිණි. එහෙත් තම ස්වාමිවරුන්ට එරෙහි ව යෑමට මංගලට ශක්තියක් නැත. හැරත් ඒ ප්‍රකාශයෙහි අවසන් ඉලක්කය ගැන මංගල සමරවීර විරුද්ධ වන්නේ යැයි සිතිය නො හැකි ය.
නලින් ද සිල්වා
2015 පෙබරවාරි 16

 

6 Responses to “කෙරීගේ දෙමළ ජනයා මැරූ ප්‍රකාශය”

 1. LANKAPUTHRA Says:

  Professor Nalin De Silva, I do not have a Sinhala key board to reply. Please make sure that you provide an English translation when you submit your next article to Lanka Web. I like to ask you the following question. Why is the perdition ARVIDA of Kalaniya University not brought to the open! He said that he stands by his prediction. “MR will win but by a small margin yet there will not be a recount? Please read my Open Letter to MR on Lanka web and put your comments.

 2. Indrajith Says:

  එළැඹෙන මැතිවරණයෙන් මහින්ද රාජපක්‍ෂ මහතා අගමැති කරවීම සඳහා අනිද්දා නුගේගොඩදී පැවැත්වෙන රැළියට සහභාගී වීම සඳහා තමන් කැමති නමුත් ශ‍්‍රීලනිප මධ්‍යම කාරක සභාවෙන් එය වලකා ඇතැයි පාර්ලිමේන්තු මන්ත‍්‍රී බන්දුල ගුණවර්ධන මහතා කියයි.

  කොළඹදී මාධ්‍ය අමතමින් ඔහු කියා සිටියේ එම රැළියට 5000ක් ගෙනාවොත් ඉල්ලා අස්වන බවට ප‍්‍රකාශ කර ඇති අසාද් සාලි තම සමුගැනීම එදිනට තහවුරු කරන ලෙසයි.

  එළැමෙණ මැතිවරණයෙන් එජාපයට ජය ගැනීමට ඉඩ නොදෙන බවද කී ඔහු ඉතිහාසයේ ජාතික වීරයෙක් වන මහින්ද රාජපක්ෂ මහතාට එරෙහිව දේශීය හා ජාත්‍යන්තරව විවිධ බලවේග විසින් විශාල ප්‍රහාරයක් එල්ල කරන බවත්, ඔහු යළි බලයට ගෙන ඒම සඳහා කැපවන බවද කීය.

 3. Ananda-USA Says:

  Maintaining UNSUSTAINABLE short-term CONSUMPTION SPENDING while GUTTING long-tern INVESTMENTS in National INFRASTRUCTURE & DEVELOPMENT will HALT Sri Lanka’s ECONOMIC GROWTH. It will transform our Motherland into a Nation of Do-Nothing, Make-Nothing, Eat-Everything Lotus Eaters!

  Aiyooooo Sirisenaaaa …. What are YOU DOING to our Motherland?

  …………….
  Budget reflects ideological clashes within government

  By Chandeepa Wettasinghe
  DailyMirror.lk

  Top economists in the country slammed the new regime’s interim budget for political indecisiveness and failing to rectify past economic missteps, during a post-budget seminar organized by the Sri Lanka Economic Association (SLEA) and the University of Colombo recently.

  “Does this reveal the political agenda of the new government? No,” University of Peradeniya Senior Lecturer Dr. Sumanasiri Liyanage said curtly.The interim budget is widely considered a welfare-oriented fulfillment of election promises, despite the traditionally open market oriented United National Party, comprising majority of the coalition government.

  However, some may come up with an argument saying that the UNP has matured politically, attempting to create a political economy suitable for Sri Lanka.

  Recently, Policy Planning and Economic Affairs Deputy Minister Dr. Harsha de Silva said that the new regime is following the German social market economy model, combining markets with minimum government regulation while enhancing social insurance.However, Former Central Bank Director and academic Prof. S. S. Colombage and University of Colombo Senior Lecturer Prof. Sirimal Abeyratne agreed with Dr. Liyanage.

  However, cracks were shown within the UNP itself, as Dr. de Silva had subtly expressed certain reservations to certain policies enacted by Finance Minister Ravi Karunanayake through the budget.Meanwhile, the economists were also highly critical of the new policies threatening the country’s macroeconomic factors.

  “The government is mixing up multiple objectives. They shouldn’t endanger the long term budget for short term gain,” Prof. Abeyratne said.
  While SLEA President Prof. A.D.V. de S. Indraratne held to the belief that the interim budget was better than the November 2014 budget, all other panelists said that both of them were extremely bad; sacrificing long term growth for short term political capital.Karunanayake had previously stated that the interim budget would have far reaching ramifications, to be felt for years to come. However, it is doubtful whether he was referring to such negative impacts.

  Dr. Liyanage stressed that the policies were unsustainable, and that the country would face austerity following the 100-day programme.Prof. Colombage quoted Singapore’s Former Prime Minister Lee Kuan Yew.“Sri Lankan budgets are an auction of non-existing resources.”

  They were especially displeased with the selective intervention tactics of the regime in providing relief to the lower spectrum while taxing the super rich.
  “Targeting to bring down commodities is selective. And the super gain tax is bad too; we have a legal framework which should have been used,” Prof. Abeyratne noted.He added that this severely harms investments and business, specially from foreign sources, and further added that actions which seem politically correct today may not be so when their ramifications are felt.

  Meanwhile Prof. Indraratne expressed worry over the spending reduction on public investment.“I was perturbed. We have to take this into serious consideration, because public investment is one of the determinants of growth,” he said.Karunanayake had previously stated that the reduction in investment monetarily does not reflect a reduction in infrastructure development physically, as the spending reduction is offset by eliminating corruption.

  The economists expressed worry over the recurrent expenditure overwhelming government revenue, and that this budget had managed to reduce the budget deficit only through the reduction of public spending and the one off-taxes which the regime promised would not be repeated.

  This would mean that such expenditure would have to be financed by further borrowings once the one-off revenues are exhausted.Prof. Indraratne said he had hoped for a fall in public debt during the interim budget, but hoped it would happen during the next one.As a solution, Dr. Liyanage said that tax reforms should have been enacted, increasing income tax.“Over 80 percent of our taxes are indirect. It is necessary to increase direct taxes. And there is no correlation between increasing direct taxes and the reduction of growth,” he said.

  This conforms to the views previously expressed by Central Bank Governor Arjuna Mahendran, who said that reducing the over 20 different tax schemes, most of which are waived through subsidies, to a simple few could increase transparency and increase tax collection by two to threefold.

 4. NAK Says:

  That will be the day! A ponniah like samaraweera to stand up to kerry.

 5. Independent Says:

  Lankaputra,

  “http://www.lexilogos.com/keyboard/sinhala.htm”

  You don’t need a Sinhala keyboard. Please use the above. It is very easy and natural. For example if you want නලින් , you type “nalin”.

  හොඳ ලමයා = Honda lamayaa

  මහරජ තුමා = maharaja tumaa

  හැබැයි මේවගේ ඒවා පොඩ්ඩක් අමාරුයි = haebaeyi meevagee eevaa poDDak amaaruyi.

  We must take that effort respect our language. It is easy to say I don’t have keyboard. If we are lazy like that are we Sinhalaes ?

 6. Christie Says:

  Namaste: Yes it is Kerry, but Kerry relies on Biswal an Indian vermin. You know these Indian imperialists have managed to proscribe MauMau movement of Kenya. Indian imperialists have managed to take president of Kenya to the International Criminal Court. Indian imperialists are a very powerful mom more powerful than the any other. Jai Hind

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2021 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress