රට බෙදන දෙමල හා මුස්ලිම් පක්ෂ සමග එකතුවූ  එජා පෙට  චන්දය දෙනවාද නැද්ද
Posted on August 15th, 2015

ධර්මසිරි සෙනෙවිරත්න

දෙමල හා මුස්ලිම්  පක්ෂවල   අරමුණ දෙමල හා මුස්ලිම් කලාප ලබාගැනීම බවූවුන්ගේ ප්‍රතිපත්ති ප්‍රකාශන වලින් පහ දිලිව තිබියදීත්  උන් හා එකතුවීමට  කිසිදු ජාති හිතය්ශී පක්ෂයකට  නොහැක  එකතුවුනොත් එසේ කරන්නේ මේ රට හදා වඩාගත් ආරක්ෂා කරගත්  සිංහල බෞද්ධයන්ට හතුරුවූ අ  ය පමණි  1818  හා 1848   වසරවල පරයන් එළවීමට දිවි පිදුවේ සිංහල බෞද්ධයන් පමණි දෙමලු හා මුස්ලිම් වරු  පරයන්ට විරුද්ධ නොවුයේ මේ රට  තමන්ගේ නොවන බැවිනි .සුද්දන් ට වා ල් කම් කර  උන්ගෙන් වරප්ප්‍රසාද ලබා ගෙන  සිංහල රට කොටස් කර කඩා ගෙන තම මදිය තර කර ගත හැකිබව ඔවුන්ට වැටහී තිබුනේය . හිරු නොබසින අධිරාජ්ජයම  හෙල්ලූ සින්හල බෞද්ධයන්  මර්දනය  කිරීමට සුද්දෝ එකාලයේම  මේ සුළු වාර්ගිකයෝ ඉත්තන් වශයෙන් යොදා ගත්හ

ඉතිහාසය නොදන්නා අමනයෝ  මේවා කෙසේ නම් දනිත්ද ?

 බදුද්දීන්  මොහමඩ් ඇමතියා ඉතිහ්හාසය ඉගැන්වීම නැවැත්විය ජේ ආර් ජයවර්දන  ඉතිහාසයත් සාහිත්‍යයත් කන්නදය් ඇසුවේය . කෑම  ගැනත්  කාම  ගැනත්  පමණක් තකන්නේ බල්ලොය . ලන්දේසීන්ට හා ඉංග්‍රීසින්ට  වහල්ල් කම් කර  දෙමලු  ”’ තෙසවලාමි  නම් නීතියක්  මගින් උන්ට විශේෂ නීතියක් අනුමත කරවා ගෙන  සිංහලයන්ට උතුරේ ඉඩම් මිලට ගැනීමට බරිවනසේ කටයුතු කලත්  මේවනතෙක්  කිසිදු ආණ්ඩුවක් එය අහෝසි නොකළේය    අහෝසි කිරීමට යම් උත්සාහයක් ගත්තේ  ශ්‍රී ලනිප රජයේ ඇමති  ෆීලික්ස් ඩයස් බණ්ඩාරනායක පමණි එහෙත්  දෙමල හා උන්ට ගති සිංහල විරු ද්ධ පක්ෂය වන එජා පයෙන් ෆීලික්ස් ට සහයක් නොලැබුනේය  විරුද්ධත්වය බලත් වී උත්සාහය අසාර්ථකවිය   . කිසිදා එජා පය සිංහලයන්ට පක්ෂ නොවීය   සිංහල භාෂා රාජ්‍ය භාෂාව කිරීම්මටත් විරුද්ධ වූ එජා පය හැමදා ම  සුළු වාර්ගිකයන් නලවමින් සිංහල ජාතිය  ට වල කැපුවේය .ඉංග්‍රීසින්ගෙන් නිදහස ලබන තෙක්ම අටේ තිබු   එකම ජාතික කොඩියත් විකුර්ති කලේ එජාපයය්   යහපාලන කාරයෝ ජාතික ගීයටත් විනකටියහ . ඉතින් දෙවියනේ  මුන් දෙමලු හා මුස්ලිම් බෙදුම් වාදීන් සමග එකතුවීම පුදුමයක්ද   .. 
                                   පුදුමය නම් රනිල් වැනි මිනීමරුවෙ ක්   බැංකු මංකොල්ල කාරයෙක්  හා අබෞද්ධ යෙකු පිටු පස යන බෞද්ධ යන්   ලක්ෂ ගණනක් සිටීමය  මේ මිනිසුන්ට අම්මෙක් අප්පෙක් නැද්ද  ජාතියක් ජම්මයක් නැද්ද  මුන් දැන් කිසිවක් නොදන්නවා මෙන්  හැසිරෙන්නේ මේවාට උත්තර උන් ළඟ නැති හෙයිනි .  කතාකරන්නට ගියොත්  ඉබේම ත මන් ජාතිද්‍රෝහීන් වන බව උන් දනිති ඉතින් හිමින් සැරේ රනිල්ට කතිරය ගසා  තමන්ගේ නොදනුම් කමත් වසාගෙන  හෙමිජ්ජෝ වගේ සිටීම උන්ට වාසිය 
                                               බල්ලෝ ගූ   කති   මිනිස්සු බත් කති  දෙකම ආහාරය  එහෙත් මිනි ස්සු නාහේ අල්ලාගෙන ගූ ගොඩ ලඟින් අහකට දුවයන අතර   බල්ලෝ ගූ ගොඩ දෙසට   කෙල හල මින් දුවයති  එය රසකරකර බුදිති  වෙනස  ප්‍රඥාව ය්
                                    අගෝස්තු 17 වන දින චන්දදායකයන්  සැලකිය යුත්තේ එකම කරුණකි  ඉහතකී බෙදුම්වාදී සුලුවාර්ගික පක්ෂ සමග එකතුවූ  එජාපය ප්‍රමුඛ    පක්ෂ වලින්  සිංහල බෞද්ධයන් හා රටත් බෙරාගන්නවාද  නැත්නම් තමන්ගේ රට අහිමි කරගෙන නැවතත් ඊලාම් යුද්ධයකට   මුහුනන දෙනවාද   යන්නය් සැලකිය යුත්තේ   බුද්ධි අංශය විනාශ කල මිලේනියම් සිටි සිද්ධිය   බටලන්ද  මිනීමැරුම්   කෝටි  6000  බැංකු කොල්ලය භික්ෂුන් ඇතුළු තරුණයන් හැටදාහක් මැරීම   දළදා මාලිගාවට බෝම්බගසීම අරංත ලා ඝාතනය  ශ්‍රීමහා බෝධියට  වෙඩි  තැබීම මෙන්ම ප්‍රභාකරන්ට එරෙහි මානුෂික මෙහෙයුම ට මැදවච්චි පාමංකඩ කියමින්   උසුළු විසුළු කරමින්  බාධා කිරීම ආදී දේ  නොසලා හරින සිංහල බෞධ්ධය න්  
  ලංකාවේ සිටීනම්  උන් පමණක් රනිල් ඇතුළු  ද්‍රෝහීන්ට චන්දය දෙනු ඇත
      
                                           ජාති හිතය්ශී සිංහලයිනි  එවන් ද්‍රෝහීන් ට විරුද්ධ බලවේගයක් අනාගත යෙදී බිහිකිරීමට අදම හිතට ගම්මු  නැත්නම් ඉන්දියාව ළඟදීම අපව ගිල ගන්නවා ඇත  උන්ට එරෙහිව   ‘ හසලක වීර”  වැනි  බලවේගයක් වහාම අවශ්ෂ්‍ය  ය . ජාතිද්‍රෝහී නායකයන් පමණක් නොව උන්ට ගතිකම්කරමින් උඋන්බලයට පත් කරන ද්‍රෝහී චන්ද දායකයන්ටත්  අමතක නොවන පාඩම් උගන්වන බල වේගයක් බිහිනොවුනොත්   රටම අනතුරේය

      රනිල් හනුමා    හනුමන් පාල හැදුවොත් උදේට උදේට ඉන්දියානුවෝ  ජොගින්  කරමින්  ලංකාවට ඇවිත් මෙහි කක්ක දමා 
 දවල් ආපසු යනු ඇත  උන්ට එහි වැසිකිලි නැත . නැත්නම් මෙහි පැලපදියම් වනු ඇත  . උන් හදන කක්කුස්සි  වලට  අපෙ සන්දකඩ  පහන් යොදා ගනු ඇත  දැනටමත් කොටසක් උතුරේ දෙමල කක්කුස්සි වලය .
                                                එජාප චන්දදායකයිනි   ඉතිහාසය නොදනිතත් විල්පත්තුවේ දැන් සිදුවෙන දේවත් හොයා බලපල්ලා   නැත්නම් තොපට යන්නට වෙනම අපායවල්  හදන්න වේවි .   ගූ නොකා බත් කන කොටසට එක්වෙයව් 

One Response to “රට බෙදන දෙමල හා මුස්ලිම් පක්ෂ සමග එකතුවූ  එජා පෙට  චන්දය දෙනවාද නැද්ද”

 1. sarathk Says:

  ලංකා දු පුතුනි අප මෙය දත යුතුය
  නිමකළ යුතුය යමපාලන පර රජය
  රැක ගන්නට අපේ හෙලබොදු රට සමය
  සෙන් පති මහින්දට චන්දය දිය යුතුය

  උපතින් මෝඩයෙකු බඳු වූ රනිල් හොරා
  මහ බැංකුවට කල මගඩිය මුදල් ගරා
  නිමකරවන්න සිංහල ජාතියම මරා
  අර අදිනවා පරගැති ගති හිසින් දරා

  නැණවත් සියලු ලක් වැසියනි දැනගන්න
  රනිල්- චන්ද්රිකා උගුලෙන් ගැලවෙන්න
  එක්සත් සිහල බොදු ගති රට රැක ගන්න
  රට රැකි මහින්දට යලි චන්දය දෙන්න

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2024 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress