ශ්‍රී ලංකාව ‘ඉන්දියාවේ හොංකොං’ වීය යුතුයි
Posted on September 12th, 2015

චානක බණ්ඩාරගේ

6/9/2015 දින ලංකාවෙබ් හී පළවූ ‘Sri Lanka should be the Hong Kong of India යන ලිපියේ (සංශෝධන සහිත) සිංහල පරිවර්තනයයි

හොංකොං දේශය චීනයේ කරපිටින් ගොස් ධනවත්වු බව කිසිවෙක් විවාදයෙන් තොරව පිළිගන්නා  සත්‍යයකි (චීන විප්ලවයෙන් පසු 1940 අග භාගයේදී හොංකොං වේගවත් සහ සාර්ථක කාර්මිකත්වයට පත්ව, ධනවත් රටක් බවට පත් විය).

ඩේන් ෂියාඕ පෙන් විසින් 1970 දශකයේ අග භාගයේදී  චීන විවුර්ථ ආර්ථික ක්‍රමය (Open Door Policy)  හඳුන්වා දීමෙන් අනතුරුව හොංකොං දේශය, ඒ ලැබුණු මහඟු අවස්ථාවෙන් උපරිම ප්‍රයෝජනය ගෙන චීනයත් සමඟ ස්වකිය වෙළඳාම දස ගුණයකටත් වඩා වැඩි කරගතතේය. වසර කිහිපයක් ඇතුලතදී හොංකොංහි චීන අපනයන (exports) චීනයෙන් හොංකොංවෙත එන අපනයන වලට වඩා වැඩි විය.

බොහෝ දුරට චීනයට ස්තුතිවන්තව, 20වෙනි ශතවර්ෂය තුලදී, හොංකොං, ඉතා ධනවත් රටක් බවට පත්විය.

ඉන්දීයාව ආර්ථික වශයෙන් අද ලෝකයේ ඉතා බලවත් රටක් බවට පත්වී ඇත. එය චීනය පසු කර යනු ඇතැයි ඇතැමෙක් පවසත් (චීනයේ කඩිනමින්  වයසට යන සමාජය සහ උග්‍ර ස්ත්‍රී පුරුෂ වෙනස ආදිය නිසා (ස්ත්‍රී ඌනතාව).  ලෝකයේ ආර්ථික වශයෙන් බලවත්ම රට වීමටද ඉන්දියාවට හැකි බවට ඇතැම්හු අනාවැකි පල කරත්.

චීනය නිසා හොංකොං  ධනවත් වූවාක් මෙන් (හොංකොං චීනයට ඉතා ආසන්නයේම පිහිටා ඇත), ඉන්දියාව නිසා ලංකාවට ධනවත් වීමට මෙතෙක් පුළුවන් වුයේ නැත (ලංකාව ඉන්දියාවට ඉතා ආසන්නයේම පිහිටා ඇත).

ශ්‍රී ලංකාව ‘ඉන්දියාවේ හොංකොං ‘ බවට පත් වුයේ නැත.

පසුගිය දස වසර තුලදී ඉන්දියාව වසරකට 10%ට කිට්ටු ආර්ථික වර්ධනයක් (GDP growth) පෙන්වුවත් එයින් නිසි ප්‍රයෝජන ලබා ගැනීමට ශ්‍රී ලංකාවට පුළුවන් වුයේ නැත.

පසුගිය දස වසර තුලදී ශ්‍රී ලංකාව සිය සියලුම බිජු (බිත්තර) චීනය නමැති කූඩයට පමණක් දමා ගත්තේය.  මෙය බුද්ධිමත් නොවූ ආර්ථික න්‍යාමයකි.

යුද්ධයෙන් පසු අප අවාසනාවකට මෙන් ඉන්දියාව සමඟ තිබු හොඳ හිත පලුදු කර ගත්තෙමු (මෙය හුදෙක් තමිල්නාඩු බලපෑම් නිසා සිදුවූ බව සැබවි, නමුත්, ශ්‍රී ලංකාව තුල ලොව වෙනත් රටවල් සමඟ ශක්ත්මත් වූ රාජ්‍ය තාන්ත්‍රික සහ තානාපති සභධතා ඇති කර ගැනීමේ හැකියාව අඩු බව පෙන්වූ නිදසුනකි මෙය.  රටවල් සමඟ මිත්‍රශීලි සභධතා නොපැවැත්වූවොත්  ඉන් අහිතකර පළ ඇතිවන්නේ එම එම දෙරටටමය).

චීනයේ කරපිටින් පමණක් ගොස් ධනවත් වීමට බැරි බව ශ්‍රී ලංකාව අවබෝධ නොකරගෙන සිටියේය. ඉන්දියාවෙන් කරපිටින් ගොස් ඊට වඩා පහසුවෙන් ධනවත් විය හැකි බව ශ්‍රී ලංකාව සැලකිල්ලට නොගත්තේය.

මෙයින් අදහස් කරන්නේ ශ්‍රී ලංකාව චීනය, ඇමෙරිකාව, බ්‍රිතාන්‍යය, රුසියාව, ජපානය වැනි රටවල් සමඟ ආර්ථික සමභධතා ඇති කර ගත නොයුතු බව නොවේ.

චීනය වනාහි ශ්‍රී ලංකාවට සිටිනා ඉතා වටිනා, සමීපතම මිත්‍රයෙකි. එහි කිසුදු වාද විවාදයක්  නොමැත. චීනය වනාහි ශ්‍රී ලංකාවේ ප්‍රශ්නවලදී හැමදාම ශ්‍රී ලංකාවට ලඟින්ම සිට උදවු කල මිත්‍රයෙකි. එහෙත් චීනය පිහිටියේ ශ්‍රී ලංකාවට බොහෝ ඈතිනි. ශ්‍රී ලංකාව සමග සැසදීමේදී චීනය ඉතා වෙනස්  වූ රටකි. නමුත්, ඉන්දියාව ශ්‍රී ලංකාවට ඉතා කිට්ටු සමානාකම් ඇති රටකි. සංස්කෘතික, ආහාර, වස්ත්‍ර,, භාෂාව (සිංහළ. සංස්කෘතික (sanskrit) සම්භවය ඇති භාෂාවක් වන අතර දෙමල ඉන්දීය භාෂාවකි), ක්‍රීඩා, ආගම්, ගති, සිරිත්, පැවතුම් සහ පුද්ගලික චරිත ලක්ෂණ ආදියෙන් ශ්‍රී ලාංකිකයෝ සහ ඉන්දියයෝ ඉතා කිට්ටු සමීපකමක් දක්වති.

ශ්‍රී ලංකාව සහ ඉන්දියාව අතර ඇති දැඩි සම්බන්ධතාවට  පහත කරුණුද හේතුවේ:

 • ශ්‍රී ලාංකික බෞද්ධයෝ විශ්වාස කරන්නේ බුදු රජාණන් වහන්සේමේ ලොව පහළ වූ ශ්‍රේෂ්ටතම පුද්ගලයාලෙසයි. උන්වහන්සේ ඉන්දීය (දඹදිව) ජාතිකයෙක් විය.
 • ශ්‍රී ලංකා දේශය බිහි වූයේ බුදු රජාණන් වහන්සේගේ පරිනිර්වාණයත් සමග (මෙයට වසර 2498කට පෙර – ක්‍රි පු 498) උතුරු ඉන්දියාවේ සිංහපුර, වංග දේශයේ, ලාට රටේ (අද උතුරු බෙංගාලයේ)  සිටි විජය කුමරුගේ ශ්‍රී ලංකාවට (තම්බපන්නිය) වූ ආගමනයත් සමගිනි.  ‘සිංහළයේ’ ප්‍රාරම්භකයා, විජය, ඉන්දියානුවෙකි (බෙන්ගාලියෙකි).
 • මහාවංශය සහ වෙනත් අටුවා පොත් අනුව සිංහලයන් බුදු බුදුරජානන් වහන්සේට ඥාති සම්බන්ධතාවක් ඇත. ලංකාවේ දෙවන රජ වූ පඬුවස්දේව (ඔහුට විජය කුමරු තම මාමණ්ඩිය විය) විවාහ වුයේ බුදු රජාණන් වහන්සේගේ  සමීපතම ලේ ඥාතියෙක් වූ බද්ධ කච්චානා (කපිලාවාස්තුහි, ශාක්‍ය වංශයේ) කුමරිය සමඟයි.
 • ශ්‍රී ලංකාව සහ ඉන්දියාව වෙන් වන්නේ ඉතා පටු මුහුදු තිරයකිනිනි. තමිල්නාඩුවේ ඊලාම් වාදී ප්‍රතිපත්ති  හා කටයුතු හැරුණු කොට දෙරට අතර ඇත්තේ වසර දහස් ගණනක් දිව යන සහෝදරාත්මක සම්බන්ධතාවයකි, බැම්මකි.  ඉන්දියාව ශ්‍රී ලංකාවට  කෙතරම් කිට්ටුව පිහිටියත් ඉන්දියාව කිසිදාක ශ්‍රී ලංකාව යුධමය වශයෙන් ආක්‍රමණය කර නොමැත.  මෑත කාලයේදී ශ්‍රී ලංකාවේ පැත්තෙන්  අනගාරික ධර්මපාල, සිරිමාවෝ බණ්ඩාරනායක, සනත් ජයසුරිය ආදීන් දෙරට අතර සම්බන්ධතාව ශක්තිමත් කිරීමට කටයුතු කල අය වශයෙන් නම් කළ හැකයි.

පසුගිය වකවානුවේ ශ්‍රී ලංකාවට ඉන්දීය අපනයන දස ගුණයකින් පමණ වැඩි වෙද්දී ශ්‍රී ලංකාවෙන් ඉන්දියාවට අපනයන එවැනි වේගයකින් වැඩි වුයේ නැත.

මෑත කාලින ශ්‍රී ලාංකික රජයන් (පසුගිය වසර 20 ඇතුලත), ශ්‍රී ලංකාවේ නිෂ්පාදනමය සහ කර්මාන්ත කෙරෙහි නැඹුරුවූ  ආර්ථිකයක් (productivity and manufacturing based economy) තනනවාට වඩා උත්සුක වුයේ, වඩා පහසුවෙන් තැනිය හැකි සේවාමය ආර්ථිකයක් ( service based economy) ගොඩ නැගීමටයි.  මෙයින් රැකියා ප්‍රශ්නයට විසදුමක් ලැබීම යනු සත්‍යකි.  නමුත්, මෙහි මුලිකම අවාසිය වුයේ රට ආහාර සහ භාණ්ඩ අතින් ස්වයන්පෝෂිත නොවීමත්, විදේශ විනිමය (ඇමරිකන් ඩොලර් වැනි) රට තුලට නොපැමිනිවීමත්ය.

1950 සිට 1970 අග භාගය  දක්වා (නිදහසින් පසු) සැම රජයක්ම ශ්‍රී ලංකාවේ ඇතිකිරීමට උත්සහ ගත්තේ නිෂ්පාදනමය සහ කර්මාන්ත කෙරෙහි නැඹුරුවූ  ආර්ථිකයකි.  එකල ශ්‍රී ලංකාවේ විදුලි/ඉලෙක්ට්‍රොනික්  භාණ්ඩ, මහන මැෂින්, විදුලි පංකා, ශීතකරණ,  රේසර් බ්ලේඩ්, බයිසිකල්, චොකලට් සහ උසස් ගනයේ රසවත් ටොෆි වර්ග, උසස් ගනයේ බටහිර ඖෂධ, ටයර්, අත් ට්‍රැක්ටර් පමණක් නොව මෝටර් රථ පවා නිෂ්පාදනය කරන තත්වයක් විය.  ශ්‍රී ලංකාව බොහෝ ආහාර වර්ගවලින් ස්වයන්පෝෂිත විය. එකළ අප ලොවට ණය ගැති නොවීමු.  අද, අප කන සහල් පවා බොහෝ දුරට එන්නේ පිටරටෙනි. අල්පෙනෙත්ත, ඉඳිකටුව, නූල් බෝලය  පවා පිටරටෙන් එයි.  ශ්‍රී ලංකාවේ කියා නිෂ්පාදනය වන තරම් දෙයක් නැති තරම්ය. ශ්‍රී ලංකාව චීනය, තායිවානය, කොරියාව, ඉන්දියාව වැනි රටවල්වලට ස්වකිය භාණ්ඩ මෙරට තුල දමා යන තෝතැන්නක් (dumping ground) බවට පත් කර දී ඇත.

පසුගිය කාලයේ ශ්‍රී ලංකාව තුල පැන නැගුනේ බොහෝසෙයින්ම සන්නිවේදන/රූපලාවන්‍ය මද්‍යස්ථාන,  ලොතරැයි/අශ්ව රේස් සුදු,  හෙරොයින් කුඩු/එක්ස්ටසි, කුඩා කැසිනෝ, ආයුර්වේද යන නමින් පවත්වාගෙන යන සම්භාහන මද්යස්ඨාන සහ ත්‍රී වීලර් ටැක්සි ආදිය මගින් දිවූ සේවාමය ආර්ථිකයකි (ත්‍රී වීලර්ම අද රටේ මිලියනයකටත් වැඩිය  ඇත; එමගින් බොහෝ තරුණ කොටස්  ත්‍රී වීලර් තුල, අලස වී සිටිත්) (සංචාරක අංශය වැඩි දියුණු වීමෙන් බොහෝ විදේශ විනිමය රටට ලැබුණි. මෙය සුබදායක දෙයක් විය).  මෙවැනි ආර්ථිකයකට අපනයන ඉල්ලුමක් නැත.  එවන් ආර්ථිකයකින් දේශීය බදු ආදායම් ලැබුනත්, විදේශ විනිමය රටට ගලා නොඑන හෙයින් රට ධනවත් කිරීමට එය එතරම් ඉවහල් නොවේ. රටේ වටිනාම සම්පතවන මිනිස් ශ්‍රමය හැකි තරම් පිටරට පැටවීමට 1976න් පසුව පාලකයෝ උත්සුක වුහ.  එමගින් රටේ රැකියා විරහිත ප්‍රශ්නය විසඳිය හැකියයි ඔවුහු විශ්වාස කළහ. අද වසරකට ලක්ෂ 3ක් ශ්‍රමිකයෝ රට හැර යත්. රටේ හොඳම මිනිස්  ශ්‍රමය (උගත්, තරුණ සහ බොහෝ විට ඉංග්‍රීසි කථා කරන), පිටරට පටවා (ඒ රටවල් ඉතා ධනවත් රටවල් බවට පත් කිරීමට),  අපේ පාලකයෝ කටයුතු කලේ, ශ්‍රමිකයන් එවන විදේශ මුදල් වලින් ඔවුනට ඉතා සුඛෝපභෝගී ජීවත ගත කල හැකි බව දත් නිසාය.  මැද පෙරදිග, ඔස්ත්‍රේලියාව,කොරියාව, කැනඩාව, ජපානය, ඉතාලිය,  එංගලන්තය, ඇමරිකාව ආදී රටවල් අපේ වටිනා මිනිස් ශ්‍රමයෙන් (තවත් අප වැනි 3වන ලෝකයේ රටවල මිනිස් ශ්‍රමයද ඇතුළුව) ඉතා ධනවත් වූ රටවල්ය.  රැකියා විරහිත භාවය තුරන් කිරීම පිණිස හැකි තරම් පාලක පක්ෂවලට හිතවත්වූ අයට (මැතිවරණවලදී උදවු කල අයට) රජයේ රැකියා ලබා දුනි.  මේවා සුදුසුකම් අනුව දුන් රැකියා නොවන නිසා බෙහවින් ආකාර්යක්ෂම සහ උදාසීන රාජ්‍ය සේවයක් බිහි විය. ආර්ථික සංවර්ධනයට මේවා මරු පහරවල් විය.

පසුගිය වසර 10 තුල රජයන් බොහෝ විදේශ ණයලබා ගෙන අප රට උග්‍ර ණය භරිත රටක් බවට පත් කළේය. ලබා ගත් ණය නිදහස් කිරීම නිසා ආර්ථික වර්ධනය 6 %ක් පමණ (GDP)  පමණ රඳවා ගත හැකි වුවත් ණය වලින් කොටසක්  වැය වුයේ ඒ මුදල් ගසා කෑම සහ අපතේ යන වැඩ සඳහාය. අද අපේ විදේශ ණය භරිතභාවය ඩොලර් බිලියන 25 ඉක්මවා ඇතයි  පැවසේ.  මිට අමතරව දේශීය බැංකු සහ රාජ්‍ය ආයාතනවලටද (EPF/ETF වැනි), පුද්ගලික සමාගම්වලටද ශ්‍රී ලංකා රජය අධිකව ණය බරවී සිටීයි.  මෙය ශ්‍රී ලංකාව මෙන් කුඩා ආර්ථිකයක් ඇති රටකට ඉසිලිය නොහැකි තත්වයකි.

ලබා ගත් ණය මඟින් නියම ආර්ථික සංවර්ධනයක් සිදු වූවා නම් උද්ධමනය (inflation) අඩු විය යුතුය.  නමුත් ඇත්තටම සිදු වුයේ උද්ධමනය වැඩි වීමකි. අද ශ්‍රී ලංකාවේ උද්ධමන අගය 10% කි.  දියුණු රටවල මේ අගය 2% හෝ 3% පමණ වේ.

නිදහස ලබන විටදී (1948)  අප ආසියාවේ දෙවන  හොඳම ආර්ථිකය තිබු රට විය (ජපානයට පසුව).  අද බොහෝ රටවල් අප පසු කර,  බොහෝ දුර ගොසිනි. කොරියාව, සිංගප්පුරුව, මලයාසියාව, තායිලන්තය, පිලිපීනය අපව පසු කර ගොස් ඇති  අප ජීවත්වන කලාපයේ ඇති සමහර රටවල්ය. අප තවමත් උග්‍ර 3වෙනි ලෝකයේ රටක් ලෙස ජීවත් වෙමු.

මෑතක සිට අංග සම්පුර්ණවූ ආර්ථික සහයෝගිතා ගිව්සුමකට (CEPA – Comprehensive Economic Partnership Agreement) එළභෙන මෙන් ඉන්දියාව ශ්‍රී ලංකාවට උදක්ම ඇරයුම් කර සිටීයි.  මෙවැනි ගිව්සුමකින් ශ්‍රී ලංකාවට සමස්ථ ඉන්දියාවටම විශේෂ සහනදායි ක්‍රම වේදයක් තුලින්  භාණ්ඩ අලෙවි කිරීමේ හැකියාව ලැබෙනු ඇත.  මෙය ඉතා සතුදායක පුවතකි. නමුත් ඉන්දියාවටද එවැනි මාර්ගයක් ශ්‍රී ලංකාව තුල සැලසීමෙන්, ඉන්දියාවේ ලාභවූ බඩු භාණ්ඩ සීමාවක් නොමැතිව ශ්‍රී ලංකාවට ඒමට සැලස්වීමෙන් ශ්‍රී ලංකාවේ අද පවත්නා කුඩා අපනයන ආරිථිකය සහ දේශීය ආර්ථීකය තවත් කඩා වැටීමකට ලක්වේදැයි සාධාරණ බියක් රට තුල පවතී.

CEPA ඇතුව හෝ නැතුව, වේගයෙන් සංවර්ධනය වන ඉන්දියාවට භාණ්ඩ සහ සේවා සැපයීමෙන් (හොංකොං  චීනයට සැපයුවා මෙන්) අපට ‘ඉන්දියාවේ හොංකොං’ බවට පත්විය හැක. නමුත් ඉන්දියාවට අප අපනයනය කරන්නේ මොනවාද?  ඔවුන්ට යැවීමට තරම් භාණ්ඩ සහ සේවා අපට තිබේද?

2011/12 කාලය තුල ඉන්දියාව ඩොලර් බිලියන 4.3 වටිනා භාණ්ඩ අප රටට අපනයනයකළ අතර එම කාලය තුල අප ඉන්දියාවට අපනයනය කලේ ඩොලර් මිලියන 721ක් පමණක් වටිනාවූ භාන්ඩයි.  නුදුරු අනාගතයේදී දෙරට අතර පවතින වෙළදාම ඩොලර් බිලියන දහය දක්වා ලඟා වෙනු ඇත. නමුත් අවාසනාවකට මින් බහුතර වෙළඳාම අත්වනුයේ ඉන්දියාවටයි – ඒ ඔවුන් අපට එවන මහා පරිමානයේ අපනයන භාණ්ඩ නිසායි.

අද පවත්නා තත්වය යටතේ අපට ඉන්දියාවට යැවිය හැකි භාණ්ඩ අතර ධීවර සම්පත්, කෘෂි නිෂ්පාදන, සහ ප්‍රති අපනයන භාණ්ඩ  (value added items imported from other countries) සඳහන් කළ හැකයි.  මේ භාණ්ඩ ඛාන්ඩ වැඩි කරගත හැක්කේ කෙසේදැයි මේ ලිපියේ අගට සලකා බැලේ.

අප CEPA අත්සන් නොකළ යුතුයයි මේ ලිපිකරු කිසිසේත් නොකියයි.  ඔහු කියනුයේ CEPA අත්සන් කිරීමට නම් අපට මීට වඩා වෙළඳ වාසි ලබා දිය යුතු යයි කියායි. කිසිදු  ඉන්දීය  තීරු බදු  (tariff) නොමැතිව ශ්‍රී ලංකාවෙන් ඉන්දියාවට ඕනෑම භාණ්ඩයක් අපනයනය කිරීමට හැකි වන්නේ නම් (ප්‍රති අපනයන භාණ්ඩ ද ඇතුළුව) එය මහඟු ජයග්‍රහණයකි. එවන් පසුබිමක CEPAඅත්සන් කලාට කමක් නැත. මන්ද,  බිලියන 1.2 ජනතාවකට (ලෝක ජනගහනයෙන් 1/6 ට කිට්ටු) භාණ්ඩ සහ සේවා  සපයන කේන්ද්‍රය බවට ශ්‍රී ලංකාව  පත්වුවහොත්,  ශ්‍රී ලංකාවට එයින් කිසිවිටකත් අවාසියක් විය නොහැක. එය ශ්‍රී ලංකාව ‘ඉන්දියාවේ හොංකොං’ බවට පත් වීමට උදව් වීමකි.   ශ්‍රී ලංකාව මේ මඟින් පහසුවෙන් ධනවත් රටක් බවට පත් කර ගත හැක.

මෝඩි මහතා ශ්‍රී ලංකාවට උසස් ආර්ථික අවස්ථා ලබා දීමට ඉතා කැමැත්තෙන් සිටී.  එතුමාගේ අව්‍යාජ මිත්‍රත්වය අප රටට මහත්වූ භාග්‍යයකි.

ශ්‍රී ලංකාව ‘ඉන්දියාවේ හොංකොං’ බවට පත්වීමේ අවස්ථාව අප අහිමි කරගතහොත් එය අපට සදහටම අහිමි වීමක් විය හැක.  මන්ද, වෙනත් රටක්, උදාහරණ වශයෙන්, නේපාලය හෝ බංග්ලාදේශය ‘ඉන්දියාවේ හොංකොං  විය ’ හැකි බැවිනි.

CEPA හෝ එවැනි ගිවුසුමක් අත්සන් කිරීමට ප්‍රථම (කලින් කි පරිදි තවම එයට අවසන් අවස්ථාව මේ නොවේ) ශ්‍රී ලංකාව තමන්ට ඉතා වාසි සහගත කොන්දේසි එම ගිවුසුමට අඩංගු කර ගත යුතුය. මේ සඳහා ජාත්‍යන්තර නීති, ජාත්‍යන්තර වෙළඳ නීති පිළිබඳව කෘතහස්ත දැනුම ඇති නීතිඤයින්න්  උපදෙස් ලබා ගැනීම අනිවාර්යවේ.  මීට කලින් ශ්‍රී ලංකාව එලෑභී ඇති ජාත්‍යන්තර ගිව්සුම් මඟින් පුදුමාකාර පාඩු අප රට ලබා තිබේ (එයා ලංකා, හෙජින්, ෂෙල්, කෑන්ස්, IOC, ක්‍රිෂ් වැනි).  උදාහරණයක් ලෙස ගතහොත්  එයා ලංකා ගිවුසුම ශ්‍රී  ලංකාවට කොයි තරම් අවාසිසහගත ලෙස එලභුනාද යත් කටුනායක ත්‍රස්ත බෝම්බ ප්‍රහාරයෙන් විනාශවූ  එයා ලංකා සතුව තිබු,  ගුවන් යානා සියල්ලටම ලැබුණු ඩොලර් බිලියන ගණනක්වූ රක්ෂණ වන්දි මුදල් ගියේ එයා ලංකා සමාගමට නොව එවකට එයා ලංකා පාලනය කල  එමිරේට්ස් සමාගමටයි.  අද එයා ලංකාවට අයිති එකදු ගුවන් යානයක්වත් අයිති නොමැත. හෙජින් ගිව්සුම නිසා ශ්‍රී ලංකාව ලැබූ පාඩුව ඩොලර් බිලියන 20ට ආසන්නයයි පැවසේ. මේ නඩු විභාගය තවම මුළු මනින්ම අවසන්ව  නැත. උසස් තත්ත්වයේ නීති උපදෙස් නොලබා, අධි වටිනාකමින් යුත් ජාත්‍යන්තර ගිව්සුම් අත්සන් කිරීමට යාමේ  ආදිනවයි මේ.  ශ්‍රී  ලංකා රජය මෙවැනි නීතී උපදෙස් ලබා ගැනීමට නීතිපති දෙපාර්තමේන්තුවෙන් පමණක් යොමුවීම නැණවත් කටයුත්තක් නොවේ.

CEPA අත්සන් කිරීමට ප්‍රථම අප රටේ දේශීය නිෂ්පාදන අරක්ෂා කර ගැනීමට බලපාන වගන්ති එහි අඩංගු කර ගත යුතුය.  CEPA  අත්සන් කිරීමට නම් ඉන්දියාව අපේ මුහුදේ කරන නීති විරෝධී මත්ස්‍ය ඇල්ලීම  (මේ මගින් වසරකට ශ්‍රී ලංකාවට වන පාඩුව ඩොලර් බිලියනයකට වැඩිය) සම්පුර්ණයෙන්ම තහනම් කරන වගන්ති CEPAහි අඩංගු කර ගත යුතුය.  මේවා අමාරු කාර්යන් වුවත් දක්ෂ නීතිඤයන්ට/ සන්නිවේදකයන්ට අපහසු කාර්යයන් නොවේ.

දැනට, අප දෙරට අතර 1998 දී අත්සන් කල නිදහස් වෙළඳ ගිවුසුමේ (FTA- Free Trade Agreement) හි ඇති අඩුපාඩු,  ශ්‍රී ලංකාවට අහිතකරවු වගන්ති  (බොහෝ වේ) CEPA හි අඩංගු නොවිමට අපගේ පාර්ශවය පැත්තෙන් අප වග බලා ගත යුතුවේ.

අද අප අපේ අසල්වැසි ඉන්දියාව සමග අප ඉතා හොඳ සමීප සම්බන්ධතා පවත්වමු.  2013 වසරේ ශ්‍රී ලංකාවේ CHOGM සමුළුව වර්ජනය කලේ ඉන්දියාවයි. ඊට පෙර වසරේ ඉන්දියාව ශ්‍රී ලංකාවට විරුද්ධව ජෙනිවාහිදී සම්බාධන යෝජනාවක් ගෙන ආවේය. එවන් තත්වයක් යටතේ අප දෙරට නැවත මෙවන් දැඩි මිතු දමක් ඇතිකරගැනීම ගැන ශ්‍රී ලංකාවට ඇල්ම කරන්නෝ සතුටු විය යුතුයි.  ඉන්දීය අග්‍රාමාත්‍ය තුමෙක් මේ වසරේ ශ්‍රී ලංකාවට පැමිණියේ (මෝඩි මහතා) වසර 28ට පසුවයි. අසල්වාසීන් හැටියට සතුරන් ලෙස වාසය කිරීමට දිගටම සිදු වුවහොත් එහි පාඩුව එම රටවල් දෙකටමය, විශේෂයෙන්ම  වැඩි අවාසිය කුඩා ශ්‍රී ලංකාවටය.  සතුරන් ලෙස නොවමිතුරන් ලෙසින් අසල්වාසීන්ට  විසිය හැකි නම් එය කෙතරම් අගේද (win/win situation)?

අද ශ්‍රී ලංකාවට වැඩියෙන්ම සංචාරකයන් පැමිණෙන්නේ ඉන්දියාවෙනි. කලින් කීවාක් මෙන් මෝඩි මහතා ශ්‍රී ලංකාවට විශේස ඇල්මක් දක්වයි. එතුමා බෞධාගමට ඉමහත් ලෙස ගරු කරයි.  ශ්‍රී ලංකාවේ සංවර්ධන කටයුතු වෙනුවෙන් ඉන්දියාව බෙහෙවින් ආධාර කිරීමට ඉදිරිපත් වී සිටීම ඉතා හොඳ නිමිත්තකි.  දෙරට අතර සමබන්ධතා වර්ධනය කර ගන්නා අතරම අප රටට අහිතකර යමක් සිදු නොවීම සඳහා  අප සැමවිටම විමසිල්ලෙන් සිටිය  යුතුයි.  නමුත්, වරදක් නොකළ ඉන්දීය නව රජයට බැනීමෙන් වැලකි සිටිම අප තුල තිබිය යුතු වූ හොඳ ගතියකි.

තමන්ටම වූ ස්ථිරසාර දේශපාලන මතයක් තිබීම හොඳය.  නමුත්  උගත් දේශප්‍රේමීන්ගේ මුලිකම වගකීමවිය යුත්තේ දේශපාලන පක්ෂ/චරිත දිවිහිමියෙන් ආරක්ෂාකිරීමට වඩා තම මව් බිම වූ  ශ්‍රී ලංකා මෑණියන්ට යහපතක් වන දේ සඳහා සැමවිටම ඇප කැපවී වැඩකිරීමයි/කථා කිරීමයි/ලිවීමයි.  මෙය – ශ්‍රී ලංකා මාතාවට ඇළුම් කිරීම,  ඔවුන් සතු විය යුතු මුලිකම ගුණාංගය විය යුතුයි (හුදු දේශපාලන මතවාදයට වඩා).

ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදිව, මහජන වැඩි  චන්දයෙන් රජයක් බිහිවූ පසු ඒ රජයේ ක්‍රියා විවේචනය කල යුත්තේ සාධාරණ පදනමක සිටයි.  රට ඉදිරියට ගෙන ගොස් රටට හානියක් නොමැති, පොදු මහජනතාවට සේවා සපයන, විශේෂයෙන්ම  රටේ දුප්පත්කම තුරන් කරන (රටේ ස්වය්රිභාවය ආරක්ෂා කරන ගමන්) ප්‍රතිපත්ති සඳහා රජයට උපදෙස් දීම උගත් දේශප්‍රේමීන්ගේ මුලිකම වගකීමයි.  මැතිවරණයෙන් පරාජය වී ජනතාව ප්‍රතික්ෂේප කළ වුනට චිට් මන්ත්‍රී පදවි ලබාදී ඇමති පදවි වලින් පිදීම, ‘ජම්බෝ කැබිනට්’ එකක් බිහි කිරීම, නුසුදුසු ලෙස මුළු රටම දන්නා අයට ඇමති ධුර පිරිනැමිම මොනයම් රජයක් සිදු කලත් තරයේ හෙලා දැකිය යුතු ක්‍රියාවන් වේ. මේවා යහ පාලනය නොව අයහ පාලනයේ සාධක වෙත්.

වංචා, දුෂණ, අල්ලස් මොන රජයක් මඟින් සිදු කලත් එවැනි දේ පෙන්නා දීම, ඒ ගැන ලිවීම සහ විවේචනය කිරීම  උගත් දේශප්‍රේමීන්ගේ වගකීම විය යුතූයි.  එවන් දේශප්‍රේමීන්ව සෙසු  දේශප්‍රේමීන් විසින් (බොහෝවිට , දේශපාලන පක්ෂ/චරිත දිවිහිමියෙන් ආරක්ෂාකිරීමට කැපවී  වැඩ කරන දේශප්‍රේමින්) විවේචනය/චරිත ඝාතනයට ලක් කරන්නේ නම් එය සැබවින්ම කනගාටුවට කරුණකි. එයින් රටට, ජාතියට සෙතක් නොවේ. 1931දී අනගාරික ධර්මපාල තුමා රට අත් හැර යාමට එක් හේතුවක් වුයේ ඇතැම් උගත්  සිංහලයන් එතුමාව ඉතා දැඩිවූ, අසාධාරණ චරිත ඝාතනයට ලක් කීරීමයි. සෝම හෑමුදුරුවන් ජීවත්ව සිටියදී ලැබුනේද බොහෝ නින්දා අපහාසය.  මරණයට පත්වූ කාලයේ උන්වහන්සේව බොහෝ රූපවාහිණි නාලිකා මඟින් තහනම් කර තිබුණි.

ඉන්දියාවේ අද කෝටි 250ක්වු මද්‍යම පන්තික ප්‍රජාවක් වෙත්.  2025 වනවිට මේ ගණන කොටි 550 දක්වා ඉහල යනු ඇත. මෙවැනි ඉන්දියාවකින් (අපට ඉතාම සමීප රට) CEPA ඇතුව හෝ නැතුව,  අපට ලබා හැකි ආර්ථිකව වාසි කියා නිම කල නොහැක.  ශ්‍රී ලංකාව  ‘ඉන්දියාවේ හොංකොං’ බවට පත්වුවහොත් අප ඉතා දියුණු ධනවත්  රටක් බවට පත්වීම කිසිවෙකුට නතර කල නොහැකිය.  මේ සඳහා අප ඉන්දියාවේ වහලෙක් වීමට හෝ එහි ප්‍රාන්ත රාජ්‍යක් බවට පත් වීමට අවශ්‍ය නොවේ.  මේ යෝජනා කරන්නේ තනිකරම ආර්ථික සම්බන්ධතාවයක්  (economic arrangement) පමණි.  ඉන්දියාව හැරුණු විට අපට කරපිටින් ගොස් ධනවත් විය හැකි රටක් අප ජීවත්වන කලාපයේ නැත.

කලින් කීවාක් මෙන් අපට ඇති විශාලතම ප්‍රශ්නය වනුයේ ඉන්දියාවට සැපයීමට තරම් අපනයන භාණ්ඩ අප දැනට  නිෂ්පාදනය  නොකිරීමයි.  කලින් සඳහන් කලාක් මෙන්, පසු ගිය වසරවල නිෂ්පාදනමය සහ කර්මාන්ත කෙරෙහි නැඹුරුවූ  ආර්ථිකයක් (GDP growth economy) වෙනුවට සේවා සලසන ආර්ථිකයක් අප රටේ නිර්මාණය කිරීමේ පළ විපාකයිමේ.  කෙසේ වෙතත් කෘෂි නිෂ්පාදන, මල්, එළවළු, පලතුරු වර්ග, කළා ශිල්ප භාණ්ඩ, සුළු අපනයන නිෂ්පාදන, විශේෂයෙන්ම කුරුඳු, ගම්මිරිස් (spices) ආදිය අපට යම් ප්‍රමාණයෙන් ඉන්දියාවට  දැනටමත් යැවිය හැකියි.  ඉන්දියාව විශාල වශයෙන් තේ නිෂ්පාදනය කරන රටක් වුවත් එම රටෙහි අද විශාල අභ්‍යන්තර පාරිභෝගික තේ හිඟයක් පවතී. මේ අනුව ලොව විශිෂ්ටතම තේ නිපදවන රට වන  ශ්‍රී ලංකාවට ඉන්දියාවට තේ අපනයනය කල හැකි වනු ඇත (හොඳින්, ඒ පිලිබඳව අලෙවි පිලිබඳවූ  කාර්යයන් සිදු කළහොත්).  මේ වනතුරු අප ඉන්දියාවට තේ යවා නොමැත.

ඉන්දියාව ශ්‍රී ලංකාව තුල ඉන්දීය කර්මාන්ත ක්ෂේශ්ත්‍රයට අවශ්‍ය මුල් ද්‍රව්‍ය නිෂ්පාදනය කිරීමේ කම්හල් පිහිටුවීමට ආධාර කල යුතුයයි ශ්‍රී ලංකාව  ඉන්දියාවට පැවසිය යුතුයි (Sri Lanka to become a logistic hub to various production chains in India). මෙය CEPA ගිවුසුමේ අඩංගු කල යුතුයි.

ඔවුන් ඒ ඉල්ලීම භාර ගන්නවා ඇත. දැනටමත් ත්‍රිකුණාමලයේ සහ උතුරේ එවැනි මද්‍යස්ථාන පිහිටවීමට  ඉන්දියාව  පොරොන්දු වී සිටි.  මේ වෙනුවෙන් ඉන්දීයරජයට අමතරව ඉන්දීය  පුද්ගලික අංශය ඩොලර් බිලියන 5ක් හෝ ඊටත් වඩා ආයෝජනය කිරීමට පොරොන්දු වී තිබේ. හම්බන්තොට වරාය ආශ්‍රිතවද එවැනි නව ඉන්දීය කර්මාන්ත පුරයක්  (Indian economic zone) බිහි කල යුතු යයි අප ඔවුනට කිව යුතුය.

මෙවැනි කර්මාන්ත පුර වලින්  ඉන්දීයාවේ පිහිටි මව් කර්මාන්ත ශාලා වලට අවශ්‍ය කොටස් (රථවාහන, පරිගණක, බෙහෙත් ද්‍රව්‍ය, ආහර වර්ග උදාහරණ කිහිපයක් පමණි ) නිපදවිය හැකිවේ. මේවායින් ලංකාවට අධික විදේශ විනිමය ගලා එනවාක් පමණක් නොව විශාල පරිමානයේ රැකියා අවස්ථා ඉපදෙනවා ඇත. ශ්‍රී ලාංකිකයන් රැකියා සඳහා විදේශ ගතවීම නතරවීමෙන් පවුල් වල ඇතිවන පුද්ගලික/සමාජමය ගැටළු/ ප්‍රශ්ණ අඩු වෙනවා ඇත.  ශ්‍රී ලංකාව ‘ඉන්දියාවේ හොංකොං’ වීය යුතුයයි කිවේ මේ කරුණුද සලකා බලායි.  මෙය ශ්‍රී ලංකාවේ ස්වය්රිභාවයට හෝ ආත්ම අභිමානය හින වීමේ ප්‍රශ්නයක් නොවේ.

ශ්‍රී ලංකාවේ දුම්රිය සංවර්ධනය, විශාල පරිමානයේ නිවාස ව්‍යාපෘති (උතුරේ නිවාස 50,000ක්), සාම්පුර් ගල් අඟුරු බලාගාරය වෙනුවෙන් විශාල මුදල් පරිත්‍යාග කිරීමට ඉන්දියාව ඉදිරිපත්ව සිටියි.  ඉන්දීයාව ශ්‍රී ලංකාව වෙනුවෙන් ඩොලර් බිලියනයකට අධික මහා බැංකු ණය අයිරා (line of credit), විනිමය හුවමාරුතා ගිවුසුමක්  (currency swap agreement) දැනටමත් ක්‍රියාත්මක වේ. 

මේ  ආධාර පිළිබඳව අප ඉන්දියාවට ස්තුති කළ යුතුයි (මේවා බොහොමයක් ණය නොව ඍජු ආධාරයි).

කෙසේ වෙතත්, ඉන්දියාව විසින් ආසියානු සංවර්ධන බැංකුවේ  ආධාර යටතේ, ඔවුන්ගේ වියදමින් ඉදිකිරීමට බලාපොරොත්තු වන, පෝක් සමුද්‍ර සන්ධිය ඔස්සේ ඉන්දියාවේ ධනුෂ්කොඩි සිට ශ්‍රී ලංකාවේ තලේමන්නාරම දක්වා ඉදි කිරීමට අදහස් කරන අධිවේගය සහ දුම්රිය මාර්ග යෝජනාවට අප දැන්මම අවසාන කැමැත්ත ප්‍රකාශ කල යුතු නොවේ. විශේෂයෙන්ම තමිල්නාඩුව නිසා තිබෙන ප්‍රශ්න/ හිරිහැර නිසා ශ්‍රී ලාංකිකයෝ මේ නව මාර්ගය (පාලම)  ගැන විචික්සාවෙන් පසු වෙත්. ඔවුහු මේ ගැන බොහෝ සොයා බලමින් සිටිත්.

මෙවැනි පාලමක් නිසා ශ්‍රී ලංකාවට ඉමහත් ආර්ථික වාසි රැසක් ලැබෙන බව නම් නොරහසකි.  ශ්‍රී ලංකාව ‘ඉන්දියාවේ හොං කොං’ බවට පත්වීම  මේ නිසා වේගවත් වනු ඇත. ශ්‍රී ලංකාවට ඉන්දියාවේ සිට පැමිණෙන බටහිර සංචාරකයන් ගණනම (යුරෝපා, ඇමෙරිකා ආදී) මෙවැනි  පාලමක් නිසා දහස් ගණනින් ඉහල යනු ඇත.  ප්‍රවාහන ගාස්තු අඩු වීමෙන් ඉන්දියාවෙන් එන භාණ්ඩ මිල අඩු වෙනු ඇත.  අප ඉන්දියාවට යවන භාණ්ඩ මිලද අඩු වනු ඇත. බොහෝ පිරිසකට බුද්ධගයා වන්දනාව ඉතා  අඩු මිලකට කර ගැනීමට හැකිවනු ඇත. මෙවන් පාලමක් නිසා ලැබෙන  වෙනත් ආර්ථික සහ සමාජීය  වාසි බොහෝය.

නමුත්, මෙවැනි ව්‍යාපෘතියකට කැමැත්ත දීමට ප්‍රථමව එවන්නක් මඟින්  ශ්‍රී ලංකාවේ ස්වයිරිභාවයට සහ භෞමික අඛන්ඩතාවයට බාධාවක් නොවන බවට ස්ථිරවම ශ්‍රී ලංකා වාසීන්ට එත්තුගැන්වීමට ශ්‍රී ලංකා රජය සමත් විය යුතුය.

අද දිනයේ ජනතාව තුල මෙවැනි ව්‍යාපෘතියකට  ඇත්තේ ඉමහත්  වූබියක් බව මෙහිලා කිව යුතුය.  මේ පාලම ඔස්සේ තමිල්නාඩුවේ සිට ශ්‍රී ලංකාවට ත්‍රස්තවාදයක් නැවත ඇති කිරීමට පාර කැපිය හැකිද (ආයුධ, උපකරණ, පිරිස්); තමිල්නාඩු ආක්‍රමණයක් මේ මඟින්  අපේ උතුරට -උතුරේ ඊළාම්වාදීන්  සමඟ එක්ව කල හැකි වේද, එවැනි තත්ත්ව මර්දනය කිරීමට අපේ ත්‍රිවිධ හමුදාව සහ බුද්ධි අංශ ශක්තිමත්ද/නැද්ද; මේ කරුණු පිළිබඳව මනා කථිකාවක්  රට තුළ ඇතිවීම අතයාවශ්‍යය (තමිල්නාඩුව කොතරම් තර්ජන ගර්ජන කලත් අපට අයත් කච්චතිව් දුපතට ආක්‍රමණයක් කිරීමට ඔවුනට නොහැකි වූ බවද අප අවධාරණය කරගත යුතුය.  ඒ, කච්චතිව්හි රඳවා සිටින අපේ එඩිතර නාවික භටයන් නිසාය, සහ ඉන්දීය මධ්‍යම රජයෙන් ඔවුනට ධෛයිරයක් ලබා නොදුන් නිසාය ).

මෙම  සිංහල පරිවර්තනය මුල් ඉංගිරිසි ලිපියේ කතුවරයා විසින්ම වේ

29 Responses to “ශ්‍රී ලංකාව ‘ඉන්දියාවේ හොංකොං’ වීය යුතුයි”

 1. Dr.K Says:

  කතුවරයා ඉතා සරල ලෙස චීනය හමුවේ හොංකොං දියුණුව සීනිබෝල දවටනයක් ලෙස යොදාගනිමින් ශ්‍රී ලංකාව ඉන්දියාවේ සදා කාලික කොලනියක් බවට පත් කිරීමට අටුවාටිකා හුව දක්වා ඇති බව කිවමනාය. මෙහිදී කරුණු කීපයක් මතක්කර දෙනු කැමැත්තෙමි.

  1). මහා වංශයේ දක්වා ඇති විජය ආක්‍රමණයට පෙර සිට ශ්‍රී ලාංකීය හෙළයන් ජීවත්වූ බව ඔබ නොතකා ඇත.

  2).බවුද්දයන් සිය දිවිහිමියෙන් අගයන බුදු රදුන් ඉන්දීය සම්බවයක් ඇති බව කියමින් ඉන්දියාවට ඔවුන් ණයගැති බව පෙන්වා දී මට උත්සහ ගෙන ඇත.

  3). එදා ඉන්දිරා ගාන්ධි ඊළම් වාදීන් බිහිකර ඔවුන් පෝෂණය කර ශ්‍රී ලංකාවේ උතුරු කොටස පළමුවෙන්ම වෙන්කර අත්පත් කර ගැනීමට කල උත්සාහය ඔබ අමතක කර ඇත.

  4). ද්‍රවිඩ ඊලම් වාදීන්ට එරෙහිව මහින්ද රාජ පක්ෂ රජය දැවැන්ත මෙහෙයුමක් දියත්කර තීබූ මොහොතේ ඊට අවශ්‍ය යුද උපකරණ දීමෙන් ඉන්දියාව වැලකි එම මෙහෙයුම අකර්මන්‍ය කල බව ඔබ අමතක කර ඇත.එහිද උදව් කලේ චීනයයි.

  මේ අනුව බලන කල CEPA අත්සන් කිරීමෙන් ශ්‍රී ලංකාව තමිල් නාඩුවේ දිගුවක් බවට පත්වෙන බවත් අවසානයේ දී ශ්‍රී ලංකාව තුල සිංහලයින් සුළු ජාතියක් බවට පත්වී යනබවත්. කිවමනාය. මේ පිළිබඳව දීර්ග පැහැදිලි කිරීමක් සිංහල බවුද්දයෙකු විසින් කරනු ඇතැයි බලාපොරොත්තුවෙමි

 2. Hiranthe Says:

  Becoming India’s Hong Kong is only a myth. At that time China was backward and Hong Kong opened itself to the world with British rule and with the power of English language to communicate. Hong Kong was a gateway to the world for China.

  Chinese people are innocent compared to Indians. They are not aggressive and they have been suppressed by the system. On the contrary, Indians are selfish and not innocent. They are very good at back stabbing. These qualities are evident in 90% of the Indians we meet in other countries… They want to learn from you and then betray you and take your position and destroy you.. Those who have associated with Indians closely will know this is true. I am not trying to be a racist but for the safety or our country one has to talk from the heart.

  Sri Lanka will never be India’s gateway to go to the wider world similar to Hong Kong to China. Indians are already having aggressive approaches and are well educated in English. They do not want to make use of SL to go to the world. They are already everywhere. The writer himself says many CEO’s in big businesses in SL are Indians. So they do not need Sri Lanka to use as a launching pad to success. They have already started invading us slowly. With CEPA it will have the legal backing and recognition to this invation.

  I am sure it will work the other way. They will set up factories and use our clever and smart labour force by providing employment to our people and do mass production of goods to export. The so called Indian CEO’s in Sri Lanka already knows the quality of our labour force which must be better than Indians due to our free education and high literacy rate than any other country in the region. All the residual waste will be dumped in SL. We will not have land left for agriculture. Instead, India is already good in agriculture and research.

  In addition to that, they will send all the Indian products to SL and make use of the 21 million strong market and as the next step, to export them using our Hambanthota harbour to the world. Singapore is a good destination for exporting Indian food items. They will transport Indian produce via the new bridge and to Singapore by sea, from Hambanthota. Fresh produce from the gardens in India to Singapore in 3 days at cheaper rate than air lifting… what a good idea??
  I do not thing this CEPA will benefit Sri Lanka by considering the other party’s intentions and inherent qualities.

  Although the writer is referring to King Vijaya as our forefather, many will not agree with him on this. We were here for much more thousands of years before Vijaya’s arrival. What actually happened was, we were invaded by Indians lead by Vijaya. Our women in Hela nation was screwed by a ship full of gangsters lead by Vijaya.

  We should not let this to repeat through CEPA and the new Bridge.

 3. Christie Says:

  මෙම ඉන්දියානු ගැති කයිය ගැන ෆේස් බූක් වල පලකල පිලිතුරක් එම අඩවිය විසින් අයින්කර ඇතිලු. ඉන්දියානු අදිරදයේ බලපුලුවන්කාරකමත් උන් ලෙවකන අයගේ යැපීමත් එයින් විදහා දක්වයි.

  Facebook has removed a response to this article. It shows how powerful the Indian Empire is and the dependence on Indian Imperialism of such suckers.

 4. Christie Says:

  බ්‍රහ්මනයිනේ: සින්හලය කොහොමද චීනයේ හොන්කොන්ග් වෙන්නෙ? ඒක මැකෞ වගේ චීනයේ කොටහක්, ඉන්දියානු පරපෝසිතයො සින්හලයට. සින්ගප්පූරුවට මැලේසියාවට යන්න ඉස්සර ඉඳල.

  Braamans: how can Ceylon be a Hon Kong of India? It was a part of China like Macau long before the Indian colonial parasites went to Ceylon, Singapore and Malaysia.

 5. Christie Says:

  Hirantha; ” They are very good at back stabbing. These qualities are evident in 90% of the Indians we meet in other countries… They want to learn from you and then betray you and take your position and destroy you.. Those who have associated with Indians closely will know this is true. I am not trying to be a racist but for the safety or our country one has to talk from the heart.”

  My personal experience is the same in Ceylon as well as in other countries. They are parasites and vermin. Reading news about Indian Empire they do the same within India. They takeover the land belonging to original inhabitants (Adhiwasis) in the name of development and they are no museum pieces after few generations. See what they have done in Andaman and Nicobar islands.

 6. Christie Says:

  Correction: “they are no museum pieces”; they are museum pieces

 7. Lorenzo Says:

  Poll finds almost a third of Americans would support a military coup!!

  “Almost a third of Americans could imagine supporting a military coup against their own government, according to a new poll.

  The YouGov survey showed 29% of Americans could imagine supporting a coup. Yet, 41% said they could not imagine supporting such an event.

  The overall numbers increased when participants were “asked whether they would hypothetically support the military stepping in to take control from a civilian government which is beginning to violate the constitution”. 43% said yes to this, and 29% said no.”

  “http://www.theguardian.com/us-news/2015/sep/11/military-coup-some-americans-would-vote-yes”

  Now where is my USA friend who goes on imposing democracy in Iraq, Libya, Syria, Afghanistan, SL, etc.?

  Even USA is closing into REJECT “a civilian government which is beginning to violate the constitution”!!

  Isn’t that the case in SL. The SL YAAPA(LA)NAYA govt. is HABITUALLY VIOLATING the constitution.

  I’m sure more SLs support the RIGHT thing as they are MORE INTELLIGENT than Americans.

 8. Chanaka B Says:

  According to Mahavansa, Sri Lanka was founded soon after the demise of Lord Buddha (2498 years ago – (498 BC), where Vijaya, a Prince from northern India (Singhapura Village in Wanga Land of Lata Nation, located in the present day northern Bengal ) landed in Sri Lanka (Thambapanni). According to Mahavansa, Vijaya’s father was King Singhabahu; and Singhabahu’s father was a lion (was his hands and feet were like a lion’s paws?). Singhabahu’s mother was a princess of the same area (Kalinga).

  This is the accepted version of Sri Lankan history (up to now, we have accepted Mahavansa, the chronicled history of Sri Lanka, as the gospel truth). Also, read ‘ධර්මපාල ලිපි’ edited by Dr Ananda Guruge. Dharmapala stressed this version of the history.

  I agree, prior to Vijaya’s arrival, Sri Lanka was occupied by indigenous ’hela’ tribes (Yaksha, Naga Deva).

  The ‘hela’ people mingled with Vijaya’s clan (‘Singha’) and formed the race, ‘Singhala (Singha +Hela). Up to 1815, this country was called ‘Sinhale’.

  Those who did not mingle remained indigenous – the Veddahs. A small number of them exist even today

  Note, what the Eelamists say – according to them the Hela tribes (Kuveni) were their people. I have not seen anyone comprehensively attacking this blatant untruth

  With respect, the argument that Indians are aggressive people and Chinese are not is a shallow one. Our focus should be to work with everyone and make Sri Lanka a prosperous state. What I have articulated is purely an economic arrangement. I am not saying we should become a satellite state of India. I also agree there would be problems when working with the Indians in large scale; this is normal part of life. It is a matter of how we would sort things out.

 9. Chanaka B Says:

  I do not discount for a moment that India helped Prabhakaran to run camps in Thamilnadu. There are western nations that helped terrorism also. Just because of that we cannot disregard/ignore them. As a good member of the international community, we have to work with all nations. The crux of the matter is how well we can progress in dong trade and commerce with our giant neighbour, India. I have simply shown an opportunity that is available, which I believe, we should tap. That’s all

 10. Lorenzo Says:

  Chanaka,

  Endia cannot offer anything good for SL.

  1. HK did well because HK was under the UK until 1998. China could NOT dictate terms to HK because of UK. SL has NO such external sponsor.

  Now China continues HK’s development and some autonomy.

  Don’t forget HK protested against CHINESE RULE last year!! China put it down violently.

  SL should NOT be a part of Endia in ANY shape or form.

  2. SL is SL. Not Singapore or Hong Kong (recently created CITY STATES).

  3. Your suggestion will NOT work unless SL becomes a part of Endia (HK is a part of China.) It has more disasters than good.

  4. Hong Kong had no dividing ethnic nonsense. The CHINESE MAJORITY of HK found their relatives in China. NOT the case with SL. ONLY TAMILS have relatives in Endia.

  IF we have a HK like arrangement, ONLY Tamils will benefit.

  5. IF Endia started depending on SL as China depends on HK, Pakistan, China, etc. will DISRUPT and DESTROY SL because that will be an EASY WAY to destroy the Endian economy. SL has a LARGE pro-Pakistan and pro-China base.

  NOTHING GOOD came from Endia after the second century BC. Nothing ever will.

 11. Chanaka B Says:

  About Christie’s comment above:

  Christie (also known as Dalit Prawasi, whom I believe lives in Australia), who comments here in Lankaweb in a big way, has defamed me lately in a big way, on several internet sites including in his Facebook page, ‘Dalit Prawasi’. He even castigated me as a terrorist

  Christie’s (Dalit Prawasi ‘s) Facebook is full of anti-Indian propaganda. It has hundreds of anti-Indian pieces written by Christie (Dalit Prawasi)

  Upon request by me, Facebook and other internet sites correctly removed Christie’s blatant defamatory comments about me. They agreed he has no right to defame other people using their resources

  To say, the comment was removed at the instigation of the Indian Government is a blatant lie. Another attack by him on India. I have nothing to do with the Indian Government. Like any aggrieved person, I requested Facebook to remove the adverse comments and they complied (they are legally obliged to comply)

  Although Christies states so, nothing he has written about this Sinhala article has been removed by Facebook; as he has not yet posted any defamatory material about me. I am sure he willl

  I will refrain from commenting about Christie (Dalit Prawasi) any further

 12. Lorenzo Says:

  Now lets NOT abuse each other. EVERYONE has the right to their opinion. Chanaka is a PATRIOT and we should LEARN to peacefully and in a civilized way disagree with him.

 13. Chanaka B Says:

  Lorenzo, the terminology, ‘‘Sri Lanka should be the Hong Kong of India ‘is just metaphorical. I used it like a pproverb to stress the idea. I have seen lots of extreme poverty in Sri Lanka. It is time we improve the standard of living of our people, as our politicians have destroyed the country since independence. They took us the downhill pathway. If my suggestion works (it can work), we can come out of this cure – extreme poverty. All countries in the world are eager to do business with India. India is a member of G20, APEC and BRICS; so why not us? With this economic arrangement, all people of Sri Lanka will benefit – Sinhalese, Tamils and Muslims. And that should be the way

 14. Senevirath Says:

  බුදු දහාම ඉන්දියාව්න් අතුගා දැමුවෙත් ඉන්දියානු හිදුන්ය අදුලුල වල යය හදුන්වා මිනිසුන්ට අඩන්තේට්ටම් කරන ඉන්දියානුවන් ලංකාවේ බෞද්ධයන්ට කෙසේ සලකයදා මේ යෝජනාව ජේ ආර් ගේ ටෝජනාවට අගුල් පත් තැබීමකි ජේ ආර් ට අවශ්ෂ්‍ය වුයේ ලංකාව ඉන්දියා වේ ප්‍රාන්තයක් කිරීමටය .
  ඉන්දියාවෙන් සිංහලයන්ට ලබාගත හැකි හොඳ සිරිත් විරිත් නැත එකිනෙකා කොටා ගන්නා උන් ගේ සල්ලි වලට වහ වැටුනොත් එය අපගේ අවසානයය් සිංහල පැවතුම් ඉන්දියානු පැවතුම් වලට වෙනස් ය

 15. Christie Says:

  මෙය අදාල වන අයටත්, ඉන්දියානු අදිරදයට එරෙහියන්ටත් ලෙවකන්නන් වෙතයි. මගේ අදහස් උදහස් කියවා හිත් අමාරුවක් උනානම් සමාවන්න. කියවා යමක් දැනගත්තානම් මමත් ඔබත් සතුටු වෙමු.
  සින්හලයෝ විජයාගෙන් එන උන් යයි කියන අය රාමායනය, ඉන්ග්‍රීසි ඉතිහාසය හෝ බලන්ගොඩ මිනිසා ගැන කියවා හෝ අසා නැත.
  චීනයේ කොටසක් වන හොන් කොන් මෙන් අපිද ඉන්දියානු අදිරදයේ කොටසක් වීමෙන් අපිද හොන් කොන් වැසියන් මෙන් වියහැකියයි කීම 2014 අපේ ඉන්දියානු වෙලඳ හිඟය වන අමෙරිකානු ඩොලර් මිලියන් 3,353 ට කරන අවමානයකි.
  ඉන්දියානු අදිරදය අපිට කෙලින්ම කෙලින්න පටන්ගතේ චන්ද්‍රිකාගේ තාත්තාගෙන්ය.
  To whom it may concern and those who stand up to Indian Empire and who suck to it. My apologies to who are hurt by my views. If you have learned I am happy as you are. Those who believe in Vijaya may have not read Ramayana, history of the English or the Balangoda Man.
  Hong Kong is a part and parcel of China and those who think we should be the same insult our trade deficit of US$ 3,353 with the Indian Empire.

  By the way there was no India (Indian Empire in the days of Vijaya, it was lot of countries like Europe.

 16. Chanaka B Says:

  13

  1987 හඳුන්වා දුන් JRගේ 13 අනුමත නොකරමි. මෙය ලංකාවට අද ලොකුම සාපයකි. පළාත් සභා යනු දැවැන්තම වූ සුදු අලියෙකි. 13 අහෝසි කිරීම සඳහා JR සමයේ මුල් බැස වැඩ කල කෙනෙකි මෙම ලියුම්කරුගේ පියා; ඊට ප්‍රථම 1980 මුල් භාගයේ දෙමල ත්‍රස්තවාදයට එරෙහිව. 13 අහෝසි කිරීම සඳහා 2012දී (උතුරු පළාත් සභා චන්දයට පෙර) ඉදිරියෙන්ම වැඩ කල කෙනෙකි මේ ලියුම්කරු (ඔහුගේ ලිපි/අත් පත්‍රිකා මෙහි lankawebහි archives ගොස් බලන්න.මා මිත්‍ර SL ගුණසේකර ආදරයෙන් මේ මොහොතේ සිහිපත් වේ). මේ ලියුම්කරුට ‘ත්‍රස්තවාදියා’ කියා මෙහි (lankawebහි) දේශප්‍රේමීයෙක් යයි කියාගන්නා කොමෙන්ට් ලියන කෙනෙක් වෙනත් වෙබ්සයිට් වල ගොස් කොමෙන්ට් දමන්නේ ඒ නිසා විය හැකියි – ධර්මපාල, සෝම හිමියන්ට පවා පහර ගැසූ සමාජයකින් ඊට වඩා වෙන කුමක් බලාපොරොත්තු වෙන්නද?

  2012 අපගේ ඒ ක්‍රියාවන් ප්‍රධාන වශයෙන් අඩපන කලේ දේශප්‍රේමින් යයි කියා ගන්න දේශපාලන පක්ෂ 2ක් (මේ පිලිබඳ ලිපියක් මතුවට‌). NPC යන වාහනය සාදා, විග්නේස්වාරන් නමැති බෙදුම්වාදියා නිර්මාණය කර, ඔහුට ඉදිරියේදී රට දෙකඩ කරන්න හැකි වාතාවරණය සහ ඉදිරියේදී මහා පෙරලි ඇති කරන්න අවස්ථා සලස්වා දුන්නේ දේශප්‍රේමී ලේබලය අලවා ගත් රජයක් නොවේද? අප දේශප්‍රේමින් එදා නැගු හඬ යම්තමින්වත් ගණන් ගත්තේ නැහැ නේද?

  ඉන්දියාව

  අද ලංකාවේ වැඩියෙන්ම තියෙන්නේ ඉන්දීය වාහන (මරුටි, අල්ටෝ, බජාජ්, හින්දුස්ටාන්, ස්ටේට්ස්මන් ), ඉන්දීය බස් සහ ඉන්දීය දුම්රිය. ඉන්දීය බෙහෙත්, ඉන්දීය සරොන්, සාරි, කමිස. ඉන්දීය බොලිවූඩ්, ඉන්දීය තොසේ, චපාති, නාන්. ඉන්දීය ටෝච්, කුඩ, විවිධ උපකරණ (මෙවැනි භාණ්ඩ වල නිමක් නැත), ඉන්දීය ඇපලෝ රෝහල. ශල්‍යකර්ම වලට යන්නේ ඉන්දියාවට. ඉන්දියාව ඔයතරම් නරක නම් මුදල් දී මේවා ගන්නේ මන්ද?

  ශ්‍රී ලංකාවේ දුම්රිය සංවර්ධනය, විශාල පරිමානයේ නිවාස ව්‍යාපෘති (උතුරේ නිවාස 50,000ක්), සාම්පුර් ගල් අඟුරු බලාගාරය වෙනුවෙන් විශාල මුදල් පරිත්‍යාග කිරීමට ඉන්දියාව ඉදිරිපත්ව සිටියි. ඉන්දීයාව ශ්‍රී ලංකාව වෙනුවෙන් ඩොලර් බිලියනයකට අධික මහා බැංකු ණය අයිරා (line of credit), විනිමය හුවමාරුතා ගිවුසුමක් (currency swap agreement) දැනටමත් ක්‍රියාත්මක වේ. මේවා ණය නොවේ; ආධාරයි. ඉන්දියාව නැත්නම් යාල්දේවි දුම්රිය සේවය නැවත පටන්ගත හැකි වේදැයි සැකයකි. මන්නාරම දක්වා දුම්රිය මාර්ගය දැන් සාදා ගන යන්නේ මුලුමිනීන්ම ඉන්දීය ආධාර වලින් (ණය නොවේ). 2004 සුනාමියේදී ලංකාවට වැඩිම ආධාර දුන්නේ ඉන්දියාවයි- ආධාර පිරි රෝහල් නැවක්ද සමඟ සෙසු රටවලට කලින් මුලින්ම අප රටට ආවේ ඉන්දියාවයි. ඉදිරියේදීත් මහා විපතක් වුනොත් මුලින්ම ආධාර දෙන්න ඉදිරිපත් වනුයේ ඉන්දියාවයි; එහි කිසිදු සැකයක් නැත. ඉන්දියාවෙන් ආධාර ලබා ගන ඒවා පාරිභෝජනය කරන අතර ඉන්දියාවට බැනීම වැනි ක්‍රියාවලට ඉංග්‍රීසියෙන් කියන්නේ hypocrisy කියායි

 17. Fran Diaz Says:

  Sri Lankans like Development too, not necessarily in the HK & S’pore style.

  Lanka is steeped in ancient history, unlike HK & S’pore with an ancient culture too. These factors have to be taken into consideration and Development done accordingly. Otherwise, it would be like “tearing apart petals to open the flower” and not a natural and gentle awakening. Keeping the self respect, self esteem and self confidence of the Nation paramount. These are priceless attributes compared to a few dollars more.

 18. Fran Diaz Says:

  I do heartily agree with Chanaka that DEVELOPMENT must happen.

  * I wonder whether starting with updated DWELLINGS is the best way to start (including updated bathrooms) and

  * next on to Mid-size and small INDUSTRIES, rather than gigantic ones, except for oil & gas industries, with Green Energy emphasised in everything possible.

  I read a recent report that stated Lanka is well on its way in the SERVICES sector and it is the INDUSTRIES that need to flourish.

  Frankly, I am wary of economic overplay with INDIA because of India earlier training of the LTTE, and Tamil Nadu proven machinations over decades to plunder resources (a billion dollars worth of fish/year now ongoing) and trouble with ownership of Kachativu island, whilst offloading their troubled low caste folk into Lanka and perhaps to even acquire parts of Lanka, whilst gaming with foreign interests. Also, when it suits India, they may offload sub-standard goods into Lanka as with TN pharma. Also, getting caught up in the Indian epic tale of the Ramayana can lead Lanka into tangled relationships too.
  India is poised to go ahead with her 100 Smart Cities. We wish her good luck with the massive project.

  To India I say : I do highly respect the Teachings of the Buddha and the Four Great Yogas, like the food & clothing but not the politics.

  Lanka should copy what is good only, from every country !

 19. Independent Says:

  චානක​,
  ඔබගේ මාතෘකාවට උත්තරය “නෑ” යන්නයි. මන්ද Hong Kong චීනයේ කොටසක් පමණි. ඔබ ලංකාව් එසේ වියයුතුයි කීවොත් මම “නැත​” කියමි.
  ඉන්දියානු වාහන අපේ රටේ මහා විපත්තියකි. විශේෂයෙන්ම බජාජ්.

  ඔබ කියා ඇති බොගහෝ දේවල් ගැන එකහෙලාම එකඟයි.

 20. Chanaka B Says:

  Fran, I clearly indicated when I say ‘Sri Lanka should be the Hong Kong of India ‘it is metaphorical (I used it like a proverb – (උපහැරණක් පමණයි ) – read my article and also the comment to Lorenzo (9.24 pm – 12/9/15).

  Hong Kong became a part of China in 1998; but it is still considered a Special Administrative Zone. Prior to 1998 it was governed by the British. I was referring to Hong Kong in the 20th century, when it was governed by the British. The mainland land Chinese still need a visa to travel to Hong Kong.

  I emphasised it was an economic arrangement to provide goods and services to India, nothing else. If we can enter into favourable economic agreements with other countries, including China, we should do so. That is the pathway to become rich.

  I know ‘India bashing’ is a fashion; but, we should not forget about the Sri Lanka’s down trodden. Don’t we need foreign exchange to improve the standard of living of the extreme poor (surely, we cannot keep on going borrowing)? Hundreds and thousands of people live in appalling conditions – the expressways did not help them. Lots of people still do not have sanitation, pipe borne water and electricity, lots of people live in huts, not houses.

  It was Camern who flew to Jaffna Library by an Air Force helicopter to meet with Wigneswarn and ran a media circus; not Modi (the NPC ‘vehicle’ was created in 2012 which would be used to form the Eelam) Who invited Chanel 4 to this country? If we had the guts to abolish all provincial councils in 2009 soon after the war (through 2/3) or 2012 (through referendum plus 2/3), the country would have been saved.

  What do you say to my ‘hypocrisy’ comments at 11.17 am on 13/9/15.

 21. Lorenzo Says:

  Chanaka,

  It will not work because the WAY the 2 countries do business is DIFFERENT.

  Endia follows an EXPLOITATIVE DOOM THY NEIGHBOR economic policy.
  China follows PARTICIPATIVE DEVELOPMENT economic policy.

  This is why China is the largest trading partner of 140 countries. Endia just 5!! ALL those 5 countries are economically DOOMED!

  There is NO money to be made with ANY deal with Endia.

  We had Endia since 1947 but NO govt. came to any serious economic deals with it for GOOD REASONS. We entered into the rubber-rice deal with CHINA in 1951. This proves my point China follows PARTICIPATIVE DEVELOPMENT economic policy.

  We entered into a few political agreements with Endia and in ALL OF THEM Endian CHEATED!! If we become HK of Endia in any shape or form, they will cheat us for the 10th time.

  e.g. Sirima-Shanstri – cheated SL by NOT taking Tamils but SL had to give them citizenship!!

  e.g. Kachchativu – Endia nominally gave Kachchativu to SL but since then send all Endian fishermen to exploit it!!

  e.g. India-Lanka accord – promised to kill the LTTE if SL passes the 13 amendment. SL did it but Endia didn’t keep its promise.

  This is the track record of Endia. Disaster. Cheating.

 22. Asanga Says:

  Chanaka,

  With respect to the CEPA agreement, hoping for the Indians to stick to any clauses that are favorable to us and less for them, is like the Native Americans to have hoped that the United States government respected their mutual treaties.

  It is not going to happen. They are going to populate our country with their unemployed professionals and our jackass sinhalas are going to give jobs to them because they will work cheaper.

  Guess who won’t give them jobs?? That’s right, the Muslim people.. LOL won’t that be ironic?

  But that is just my personal opinion, so take it for what its worth.

  This is also my personal experience: The ‘outsource frenzy’ of European nations to India and China is cooling down somewhat. You might know of the new outsource destination for European companies- Eastern Europe; Serbia and other Balkan nations are starting to be more attractive places for finding outsource solutions. I work in the Aircraft Industry, and a lot of Indian outsource companies sent their people here in the last decade. Those people are not here any more.

  So more and more young Indians, graduating from degree factories, are going to find themselves on the street with no jobs.

  So there is no way that they would stoop to give our unemployed any jobs over there. Its not going to happen, no matter how much sugar coating is on that bitter pill. No way, no how.

  So when you said above that people in SL live in appalling conditions, and this ‘collaboration’ will save those downtrodden, or at least give them a helping hand, I am afraid you are mistaken.

  The only way the ‘downtrodden’ might benefit, is if they rent their dwellings to the coming invaders.

  WHY would they do ANYTHING that would benefit us, and not them?? Its not now, nor has it ever been, their nature.

  Should India Bashing be a mere fad??No I think it should become a national pastime, and not only during a Cricket tournement!!!

 23. Lorenzo Says:

  Actually I propose the exact opposite of what Chanaka says. SCRAP ALL business dealings with Endia. That will benefit SL enormously. Make SL China’s HK #2.

  e.g. TAKE BACK IOC and give it to a SL company – we can save $1 billion now going to Endia as profit and mgt. salaries.

  e.g. BAN IMPORT of Bajajs. Thailand has better 3 wheelers. Start a manufacturing plant in SL with Thai royalty.

  e.g. BAN GEM and GOLD export to Endia. Endians buy gems at dirt cheap prices in SL and sell to EU countries at 10 times.

  e.g. BAN the growing ORGAN SELLING BUSINESS done by Endians. Endians ROB kidneys, eyes, blood, etc. of SL cheating them with a little money and “good wishes”.

  e.g. BAN Endian TATA and ASHOK LEYLAND. Manufacture GREAT WALL buses in SL.

  e.g. REFUSE visa to Endian tourists unless they book at least a 3 star hotel for all days they plan to stay in SL at the time of arrival. Otherwise they work and TAKE MONEY to Endia. SL is heavily losing.

  e.g. POPULARIZE Chinese, south Korean and Japanese FILMS in SL and put a tax on Endian films.

  e.g. IMPOSE 75% import duty on ALL Endian imports so that SL farmers and manufacturers will benefit.

  These measures will DEVELOP SL.

 24. Independent Says:

  IF WE ARE AS POWERFUL ECONOMICALLY AS USA WE CAN “THINK ” WHAT LORENZO IS ASKING TO DO. EVEN AUSTRALIA DARE NOT ANGER INDIANS AS THEY LOOSE BUSINESS.

  LORENZO, CHRISTIE ARE LTTTE AGENTS WHOSE AIM IS TO ANGER INDIA AND CREATE TROUBLE IN SRI LANKA. THAT IS ALL. THEIR REPEATED DEMANDS PROVE IT.

  NEVERTHELESS BANNING ALL 3 WHEELERS ON MAIN ROADS (NT JUST THE INDIAN MADE) IS A MUST. THREE WHEELERS CAN STILL BE USED IN VILLAGES AS A MEANS OF TRANSPORT.

  AKSER LAYELAND RUBBDISH , TATA LORRY BUSSES SHALL ALSO BE BANNED. TIME TO IMPORT PROPER BUSSES FROM CHINA. IF INDIA CAN POMPETE WE CAN BUY THEIRS TOO.

 25. Chanaka B Says:

  Asanga
  I appreciate your comments
  I appreciate there had been difficult moments in our relationship (India/Sri Lanka), that spans over thousands of years
  I was concentrating on selling our goods and services to India; not India dumping goods on our doorstep.
  I did say we can do business with India without CEPA
  I did say I have reservations on the proposed bridge (due to Thamilnadu factor)
  Subject to international law, if there is any country that wants to buy our goods and services, we should sell them. Whether that is Timbuktu or India, I wouldn’t care. That is the best, significant way of earning valuable foreign exchange for the country
  As stated before, we cannot go on borrowing from overseas (we are already in serious debt). And earning foreign exchange through exports is the best recepie to pay off debt and become rich
  We must build an export oriented economy. India is the best place to send our goods (1.2 billion people, and a rising middle class)
  Lorenzo said we should become China’s 2nd Hong Kong. No one can build up export markets like that. It is a very difficult, pain staking exercise. Takes long time to build a business relationship. I do not think there are many things that China can buy from us, but we can certainly be the hub for India (due to proximity)
  If India breaches the laws, there are remedies available. WTO in Geneva, Switzerland is the place to go for arbitration. If we do not use these resources available, it is our problem
  Even now we send exports to India worth nearly $1 billion a year. The trade is flourishing between the two countries. ‘Because of India is such a bad country’ (this is India bashing by some Sinhalese), should we stop this?
  One person mentioned he hates ‘Indian Bajaj’, but, everyone uses them in Sri Lanka. The quickest and cheapest mode of transport (the problem is that there are too many of them and young people think it is the best way to earn an income. India has nothing to do with that problem)
  I did not mention outsourcing of services to India. It is not relevant to our trade with India. Manila is the outsourcing capital of the world
  You said “Should India Bashing be a mere fad??No I think it should become a national pastime” – looks like we are talking about apples and oranges
  ‘If Indians are so bad’, why do we accept all the free aid from that she gives us? Why do we continue to send our patients to India and our children to study in India? See what I mentioned about ‘hypocrisy’ in my comment above at 11.17 am on 13/9/15

 26. Asanga Says:

  Chanaka,

  Thank you for your response. Maybe I misunderstood what you meant when I read this paragraph in your article

  මෑතක සිට අංග සම්පුර්ණවූ ආර්ථික සහයෝගිතා ගිව්සුමකට (CEPA – Comprehensive Economic Partnership Agreement) එළභෙන මෙන් ඉන්දියාව ශ්‍රී ලංකාවට උදක්ම ඇරයුම් කර සිටීයි. මෙවැනි ගිව්සුමකින් ශ්‍රී ලංකාවට සමස්ථ ඉන්දියාවටම විශේෂ සහනදායි ක්‍රම වේදයක් තුලින් භාණ්ඩ අලෙවි කිරීමේ හැකියාව ලැබෙනු ඇත. මෙය ඉතා සතුදායක පුවතකි. නමුත් ඉන්දියාවටද එවැනි මාර්ගයක් ශ්‍රී ලංකාව තුල සැලසීමෙන්, ඉන්දියාවේ ලාභවූ බඩු භාණ්ඩ සීමාවක් නොමැතිව ශ්‍රී ලංකාවට ඒමට සැලස්වීමෙන් ශ්‍රී ලංකාවේ අද පවත්නා කුඩා අපනයන ආරිථිකය සහ දේශීය ආර්ථීකය තවත් කඩා වැටීමකට ලක්වේදැයි සාධාරණ බියක් රට තුල පවතී

  From the ‘ මෙය ඉතා සතුදායක පුවතකි.’ I thought that you were very pleased to see such a partnership taking place, maybe I was wrong in my interpretation.
  However I do see that you added a caution with that last sentence there- regarding breakdown of SL’s economy if we are flooded with cheap Indian stuff, which includes people wanting jobs as well.

  The point I was trying to make is that it might not be the wisest of decisions to regard an official signing of any trade agreement with India with starry eyed optimism.

  You said that we should seek help from the WTO in Geneva if there are breaches of the laws by India. I am sorry, maybe I am getting really skeptical in my old age, but the ability for any organization based in the west for offering a Balanced, non-biased solution (without wanting something in return) seems again to be a bit too unrealistic.

  I do agree with you, it all seems very hypocritical, our University students use Indian edition books over the original texts to save costs; the same can be said for sending our kids to their Universities for education.

  But none of that was donated to us, sending children to study in India, and so on. We still have to pay for all that. Not as much as for sending them to Australia or the US, but still we pay.

  Again, to reiterate my one and only point here- CEPA seems a very unwise thing to sign for, given the current situation in India economically, which is not as rosy as they might paint it.

  You did not mention outsourcing to India, that is true. I mentioned it, in order to say something about the way the things are heading employment-wise, across the world. It was meant to illustrate the fact again, that India is not doing too hot these days economically, relatively speaking. (Note I said relatively speaking, compared to the boom of the circa. 2005-2012 or so era. I am sure you can show me statistics about how their economy is still growing, in absolute terms)

  Let’s do trade, I am all for it. But please let’s not sign any agreement that will have their unemployed professionalls flooding our country and taking the jobs away from our own.

  The India bashing comment I made was merely a tongue in cheek one; but at the same time I was saying we should never stop being vigilant about the motivations and intentions of our neighbour.

 27. Chanaka B Says:

  Asanga

  I am glad you said “Let’s do trade, I am all for it”. This is exactly what I am saying too

  About CEPA, I also said the following:

  CEPA ඇතුව හෝ නැතුව, වේගයෙන් සංවර්ධනය වන ඉන්දියාවට භාණ්ඩ සහ සේවා සැපයීමෙන් (හොංකොං චීනයට සැපයුවා මෙන්) අපට ‘ඉන්දියාවේ හොංකොං’ බවට පත්විය හැක

  අප CEPA අත්සන් නොකළ යුතුයයි මේ ලිපිකරු කිසිසේත් නොකියයි. ඔහු කියනුයේ CEPA අත්සන් කිරීමට නම් අපට මීට වඩා වෙළඳ වාසි ලබා දිය යුතු යයි කියායි

  CEPA හෝ එවැනි ගිවුසුමක් අත්සන් කිරීමට ප්‍රථම (කලින් කි පරිදි තවම එයට අවසන් අවස්ථාව මේ නොවේ) ශ්‍රී ලංකාව තමන්ට ඉතා වාසි සහගත කොන්දේසි එම ගිවුසුමට අඩංගු කර ගත යුතුය. මේ සඳහා ජාත්‍යන්තර නීති, ජාත්‍යන්තර වෙළඳ නීති පිළිබඳව කෘතහස්ත දැනුම ඇති නිතින්ග්‍යයන්ගෙන් උපදෙස් ලබා ගැනීම අනිවාර්යවේ

  CEPA අත්සන් කිරීමට ප්‍රථම අප රටේ දේශීය නිෂ්පාදන අරක්ෂා කර ගැනීමට බලපාන වගන්ති එහි අඩංගු කර ගත යුතුය. CEPA අත්සන් කිරීමට නම් ඉන්දියාව අපේ මුහුදේ කරන නීති විරෝධී මත්ස්‍ය ඇල්ලීම (මේ මගින් වසරකට ශ්‍රී ලංකාවට වන පාඩුව ඩොලර් බිලියනයකට වැඩිය) සම්පුර්ණයෙන්ම තහනම් කරන වගන්ති CEPAහි අඩංගු කර ගත යුතුය. මේවා අමාරු කාර්යන් වුවත් දක්ෂ නිතින්ග්‍යයයන්ට/ සන්නිවේදකයන්ට අපහසු කාර්යයන් නොවේ

  දැනට, අප දෙරට අතර 1998 දී අත්සන් කල නිදහස් වෙළඳ ගිවුසුමේ (FTA- Free Trade Agreement) හි ඇති අඩුපාඩු, ශ්‍රී ලංකාවට අහිතකරවු වගන්ති (බොහෝ වේ) CEPA හි අඩංගු නොවිමට අපගේ පාර්ශවය පැත්තෙන් අප වග බලා ගත යුතුවේ

  CEPA ඇතුව හෝ නැතුව, වේගයෙන් සංවර්ධනය වන ඉන්දියාවට භාණ්ඩ සහ සේවා සැපයීමෙන් (හොංකොං චීනයට සැපයුවා මෙන්) අපට ‘ඉන්දියාවේ හොංකොං’ බවට පත්විය හැක

  I agree people send their relatives to India for health and education and other purposes and they pay for these services. The question is with the type of India bashing in Sri Lanka (this website is the example) I find it difficult to understand why people still do these things. One person in another article in this website on the same topic stated that India is a ‘vicious, beggar’ and that ‘internationally India is poorer than us’ (but, we are not a member of G20, APEC and BRICS but India). If India is so bad why should we accept and enjoy all the free aid from India ( I outlined them in my article and comments). India has given us things free – I am not sure about the proposed Sampur, China has given us loans, except the Port City; both are now very good friends and import trade partners of Sri Lanka. Let’s move on and make our small, beautiful and beloved country prosperous

 28. Chanaka B Says:

  should read as:
  both are now very good friends and important trade partners of Sri Lanka. Let’s move on and make our small, beautiful and beloved country prosperous

 29. Christie Says:

  Indian Empire gave us a billion dollar credit facility after Indian colonial parasite from Singapore made billions from Treasury bond scam.
  Indians dump rubbish because our economy is run by Indian colonial parasites. 1840 Trade Registration Ordinance put an end to Sinhala businesses.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2023 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress