තෙල්දෙණියේ ගින්නට තෙල් දැමීමෙන් සිදු වූයේ කුමක්ද?
Posted on March 7th, 2018

මතුගම සෙනෙවිරුවන්   

තෙල් දෙණිය දිගන ආදී නගර තුළ ජාතිවාදී ගින්නක් ඇවිලී ඇත.මුලින් ඇඳිරි නීතියත් පසුව මේ වන විට හදිසිනීතියත් ප්‍රකාශයට පත් වී තිබේ.  පසුගිය සති කීපය තුළ ජාතිවාදී ක්‍රියාවන් කීපයක් වාර්තා වන්නේ අම්පාර සහ මහනුවර අවට ප්‍රදේශ වලින් පමණි.අම්පාර සිද්දිය අහඹු වෙන් පැණ නැගුණක්  වුවද එයට සමාන සිදු වීම් රාශියක් වරින් වර රට පුර වාර්තා වී තිබේ.තෙල්දෙණිය දිගන ප්‍රදේශය තුළ සිදු වූ රථවාහන අනතුරකින් පසු  ඇතිවූ ගැටුම එක් අතකින් නාට්‍යයකට සමාන කළ හැකිය. ලොරි රථයක් පසුපසට ගැනීමේදී ත්‍රි රෝද රථයක පැති කණ්ණාඩියක ගැටී  සිදු වූ අනතුර ගොඩින් බේරා ගැනීමට ගත් උත්සාහයේදී ත්‍රි රෝද රථයේ සිටි තරුණයන් සතර  දෙන එයට එකඟත්වය පළ නොකොට පසුව මග රැක සිට ලොරි රථ රියැදුරුට පහර දීම නිසා මේ විපත සිදු වී ඇත. පසුව අත්අඩංගුවට පත් මුස්ලිම් තරුණයන් ඇප මත නිදහස් කිරීමට උත්සාහ ගැනීමේදී  කුපිත වූ ජනතාව ඒකරාශි වී ඇත. තෙල් දෙණියේ ගින්න ඇවිලෙන්නේ මේ අන්දමටයි.

        මෙවැනි සිදුවීමකදී නීති ප්‍රකාරව අගතියට පත් පාර්ශවය කෝපයට පත් වීම ස්වභාවිකය.තම කෝපය පිට කිරීමට පෙළපාලි යෑම රංචු ගැසීම වාර්තා වන්නේ සිංහල ජන සමාජයෙන් පමණක් නොවේ. යාපනය විද්‍යා සසුවිය ඝාතනයෙන් පසුවද මෙලෙස සිදු විය. එවිට පොලිසිය කළ යුත්තේ උද්ඝෝෂකයන් පාලනය කරමින් ගැටුම් ඇති නොවීමට වගබලා ගැනීමය. අවශ්‍ය නම් හමුදාව කැඳවා තත්ත්වය පාලනය කිරීමටද පිළිවන. එහෙත් දිගන සිද්දියේදී යම් කලබලයක් ඇතිවේ යැයි දැනුම් දී තිබියදීත් පොලිස් ඇඳිරි නීතිය නොයොදා නිවෙස් වලට වී සිටින්න යැයි පොලිසිය කියා ඇත. විශාල පිරිසක් එක්රොක්ව දිගන දෙසට ඇදෙන කල්හි පොලිසිය පැත්ත පළාතක ආවේ නැත. එම ජන ගඟ පාලනය කරගැනීමට හමුදාව කැඳෙව්වේ ද නැත. අවසානයේදී කුපිත වූ පිරිස් අතින් දේපල විනාශ විය.මුහුණ වසා ගත් පිටස්තර පුද්ගලයන්ද මේ පිරිසට එක්ව විනාශය දරුණු කරුනු ලැබීය. එනම් දේපල වලට ගිනි තබනු ලැබීය.මේ බරපතල විනාශයෙන් පසුව ඇඳිරි නීතිය පනවනු ලැබු අතර දැන් හදිසි නීතියද පනවා තිබේ.

       2014 වසරේ අළුත්ගම දර්ගානගරයේ දී ඇතිවූ ගැටුමට මූල හේතුව වූයේ පතිරාජගොඩ විහාරයේ ස්වාමීන් වහන්සේ නමක් ගමන් ගත් වෑන් රථයක් හරස් කර උන්වහන්සේට අඩන්තේට්ටම් කිරීමට මුස්ලිම් තරුණයන් කීප දෙනෙකු උත්සාහ දැරීමෙනි. එයට පෙර විහාරස්ථානය ඉදිරිපිට හරක් ඔලුවක් තබා නොසන්සුන් කමක් ඇති කර තිබුණි. එවිට පොලිසිය කලේ කුමක්ද. අත්අඩංගුවට පත් සැක කරුවන් නිදහස් කිරීමයි.හරක් ඔලු දැමූ අය පිළිබඳ නොසොයා ප්‍රශ්ණය යටපත් කිරීමයි. මේ නිසා කුපිත වූ ජනතාව ඒකරාශි කොට අළුත්ගම නගරයේ ජන රැලියක් පැවැත්වීඹට කටයුතු කරන ලද්දේ චම්පික රණවක ඇමතිවරයා ගේ මෙහෙයවීමෙනි. මෙම ජන රැලියේ දී පූජ්‍ය ගලගොඩඅත්තේ ඥාණසාර හිමියන් පොලිසිය දැඩි ලෙස විවේචනය කරනු ලැබූ අතර පැවති රජයටද එම විවේචන එල්ල විය. ජන රැලිය අවසන් වූ පසු පිරිස විසිර යන්නට පෙර දර්ගා නගරය ආසන්නයේ පොලිස් සහ හමුදා බලඇණි නවත්වා සිටි අතර එහි වූ මුස්ලිම් පල්ලියක විශාල පිරිසක්ද රැස්ව සිටියහ. නමුත් පොලිසිය මෙම පිරිස විසුරුවා හැරීමට උත්සාහ නොකළහ. රැස්වීමෙන් පසු පතිරාජගොඩ විහාරයේ ස්වාමීන් වහන්සේලා ඇරලවීම පිණිස ඥණසාර හිමියන් දර්ගානගරය හරහා ගමන් කිරීම ආරම්භ කරන විට එය වැලැක්වීමට ද පොලිසිය කටයුතු නොයෙදූහ.මෙයින් පසු සිදු වූයේ දර්ගා නගරයේ තට්ටු ගොඩනැගිල්ලක සිටි පිරිසක් නගරය හරහා යන පිරිසට ගල් වලින් ගැසීමය.එයට සමාන්තරව පතිරාජගොඩ විහාරස්ථානය අවට තිබෙන සිංහල ගෙවල් පහකටද පහර දෙනු ලැබිණ.ඉන්පසු ඒවාට ගිනි තැබිණ. මෙයින් කලබලයට පත් වූ ගම් වාසීන් වැටේ වටේ තිබූ ඉනි කෑලි පොලු කැති රැගෙන ගොස් නගරයේ වෙළෙඳ සල් වලට පහර දෙන්නට විය.අවසානයේ දී මේ සියලු පහර හ ගිනිතැබීම්  ඥණසාර හිමියන් වෙත පවරා ගැටුමේ ස්වභාවය රජයට එරෙහි කලකිරවීමක් බවට පත් කර ගත්හ.මෙම සිදු වීමෙන් පසු කුපිත වූ පිරිස් හාත්පස ගම්වල ද විනාශකාරීව හැසිරුණු අතර එම විනාශයන් වන්නට ඉඩදී පොලිසිය නිහඬවම බලා සිටියහ.

       අළුත්ගම සිද්දියත් තෙල්දෙණිය සිද්දියත් අතර සමාන කම් රාශියක් ඇත. මේ ස්ථාන දෙකෙහිදීම ගැටුම් වළක්වාලීමට පොලිසිය කටයුතු නොකළ අතර කුමන්ත්‍රණකාරී පිරිස් වලට අවශ්‍ය විනාශ කාරී පරිසරයක් නිර්මාණය කොට දෙන ලදී.මෙයින්  දර්ගානගරයේ සිද්දියෙන් බලාපොරෙත්තු වූයේ පැවති රජය අපහසුතාවයට පත් කිරීමයි. විදේශ ගතව සිටි මහින්ද රජපක්ෂ මහතා මෙරටට පැමිණි පසු කෙලින්ම පමුණුවන ලද්දේ ගැටුම සිදු වූ ස්ථානයටයි.එය රාජිත සේනාරත්න ඇමතිවරයාගේ ප්‍රධානත්වයෙන් සිදු විය. එහිදී ඔවුහු  එතුමාව පතිරාජගොඩ ට කැටුව නොයා විනාශකර දමන ලද මුස්ලිම් පල්ලියකට කැඳවා ගෙන යෑමෙන් සිංහල පිරිස අතර තව තවත් කළ කිරීම වර්ධනය කරන ලද.බස්නාහිර පළාතේ විශාල පිරිසක් එදා 2015 ජනපතිවරණයේදී මහින්ද රාජපක්ෂ මහතාට චන්දය භාවිත නොකලේ මෙම කලකීරීම් නිසාවෙනි.

      තෙල් දෙණිය ප්‍රශ්ණය පැණ නැගුණු අවස්ථාව අගමැති රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතා විශාල අපකීර්තියට ලක්ව පළත් පලාන මැතිවරණයෙන්ද පරාජයට පත්ව රජය අස්ථාවරව තිබෙන මොහොතකි. නුගේගොඩ ඒකාබද්ධ විපක්ෂයේ මහා ජනරැලියට සියල්ල සූදානම්ව පැවතිණ.රජයට අවශ්‍ය වූයේ කෙසේ හෝ විශ්වාස භංගය පරජයට පත් කිරීමයි. ඒ සඳහා මන්ත්‍රී වරුන්ට ඩයස් පොරාව හරහා කෝටි ගණන් මුදල්ද සූදානම් කර තිබූ බවට වාර්තා විය. කෙසේ වෙතත් අහම්බෙන් මතුවූ දිගන සිද්දයෙන් පසුව ( ලොරි රථ රියදුර ඝාතනය වන්නේ දින කීපයක් ගත වීමෙනි) ජනතාව කුපිත කර පාරට බැස්සවීමට පරිසරය සදන්නේ පොලිසිය විසිනි. නීතිය හා සාමය අමාත්‍යංශය මේ වන විට රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතා සතුව පැවතීම මෙහිදී සැලකිල්ලට ගත යුතුය.අවසානයේ සියළු විනාශයන් අවසන් වීමෙන් පසුව හදිසි නීතිය මුලු රට පුරාවටම පැණ වෙන්නේ එම නිතියට අදාල නොයෙකුත් බරපතල කොන්දේසි සිහිපත් කරවමිනි.

          මේ වන විට 2015 යහපාලන රජය පත් කරලීමේ මූලික අභිප්‍රායන් රාශියක් ඉෂ්ට සිද්ද වී ඇත. එනම් අතුරුදහන් වූවන් සඳහා කාර්යාලයක් පිහිටුවීමට අනුමැතිය ලැබී කොටි ඒජ්තයන්ගේ සාමාජිකත්වයෙන් එය පිහිටුවීම.ජිනීවා වලදී යුධ අපරාධ චෝදනා වලට මංගල සමරවීර විදේශ ඇමිතවරයා සම අනුග්‍රහය දැක්වීම. හමුදා සාමාජිකයන් අත්අඩංගුවට පත් කිරීම. ඇතැමුන්ට දඬුවම් පමුණුවීම . සාලාව අවි ආයුධ ගබඩාව පුපුරුවා හැරීම.තෝරා ගත්  භික්ෂුන් වහන්සේලා විශෘල ගණනක් සිරගෙයි ලැවීම. සංහිඳියා ලේකම් කාර්යාලයක් බිහි කර ඒ මගින් රජයේ සියලුම ආයතනවල ප්‍රකෘති තත්ත්වයන් විකෘති කිරීම. ආදිය දැක්විය හැකිය.උතුර සහ නැගෙනහිර සඳහා ස්වයං පාලනයක් ලබා දීමට යොජිත නව ව්‍යවස්ථාවක් ගෙන ඒම මෙම අරමුණු අතර මුල් තැනේ තිබුණද ජනතා විරෝධය හමු වේ එය තවමත් ප්‍රමාදය. එසේම විදේශ ඇමති විසින් 2015 දෙසැම්බර් මස අත්සන් කරන ලද බලහත්කාරයෙන් අතුරුදහන් වූවන් සඳහා වන ජාත්‍යන්තර සම්මුතිය ලංකා පාර්ලිමේන්තුව තුළ සම්මත කරලීමද තවමත් සිදු කර නොමැත. ඉන්දියාවේ ආර්ථික ආධිපත්‍යට ලංකාව නතු කරලීමට අවශ්‍ය එට්කා ගිවිසුමද තවමත් අත්සන් කර නොමැත්තේ ජනතා විරෝධය හමුවේදීය. පසුගිය පළාත් පාලන මැතිවරණයෙන් මෙම ජනතා විරෝධය ඉතා ඉහළ අන්දමින් ප්‍රකාශයට පත් විය.

       ඇමරිකාව ඇතුළු බටහිර බලවේග වල රූකඩයක් බවට පත්ව සිටින යහපාලන රජය රැක ගැනීමට තනාපතිවරු නිරන්තරයෙන් උපදෙස් දේ. රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතා අසීරුවට පත් වූ මේ මෙහොතේ ඔහුව ඉවත් කොකරන ලෙසට ඇමරිකන් තානාපති සහ ඉන්දීය තානාපති ජනාධිපතිවරයාට මහත් සේ බලකර ඇත. ඒ ඔවුන්ගේ රට බෙදීමේ න්‍යාය පත්‍රය සම්පූර්ණ කිරීම ඉතිරිව ඇති නිසාය. සැබවින්ම පොහොට්ටුව විශාල ජයග්‍රහණයක් ලබා තිබුණද එම ජයග්‍රහණය ජාතික ජයග්‍රහණයක් බවට පත් කරලීමට ඔවුන්ට න්‍යාය පත්‍රයක් තිබුණේ නැත. එම නිසා හුදකලාව ඇති වූ ජතිවාදී ගැටුම තම වාසියට හරවා ගැනීමට රජයට පිළීවන් විය. එයින් සිදු වූයේ පහර කෑ සිංහල ජනතාව තව තවත් අසරණ බාවයට පත් වීමයි. එදා දර්ගානගරයේ ගැටුම සිදු වී දිනක් ගතවීමට ප්‍රථම මුස්ලිම් මානව හිමිකම් කණ්ඩායමක් එම ප්‍ර දේශයට පැමිණියහ. ඔවුහු වාර්තාවක් සකස් කොට එය ජාත්‍යන්තරයට ඉදිරිපත් කළහ.කැඩූ කඩවලට වන්දි මුද්ල්ද රක්ෂන මුදල්ද ඔවුනට ලැබිණ. වර්තමානය වන විට මේ අවස්ථාවේ පැවැත්වෙන ජිනීවා සමුලුවට ලංකාවට එරෙහි වන්නට ඕනෑ තරම් කාරණා  ගොඩ ගැසී තිබේ. සුලුතරයට එරෙහිව බහුතරය අන්තවාදී ලෙස කටයුත කර ඇති බව මේ වන විටත් ප්‍රකාශ වී අවසන්ය.රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතාගේ පාර්ලිමේන්තු කතාවේදී ඒ බැව් හොඳින් පැහැදිලි විය.

      සුලු ජන වර්ග පදනම් කර ගත් ජාතිවාදයට දහනම වන සියවසේ මුල් භාගයේ සිට පොහොර දමන ලද්දේ බ්‍රිතාන්‍ය අධිරාජ්‍යවාදීන් විසිනි. මුස්ලිම් දේපළ හා විවාහ නීතිය. තේසවලාමේ නීතිය ආදිය සඳහා නව අණ පනත් ඇති කරමින් නැති වරප්‍රසාද එම ජන වර්ග වලට ලබා දෙමින් සිංහල ජනතාවට එරෙහිව එම පිරිස් උසිගැන්වීම වරින් වර කළහ. 1915 මුස්ලිම් කෝලාහලය ඉන් එක අවස්ථාවකි.එහිදී එවකට නිදහස වෙනුවෙන් සටන් කළ සිංහල නායකයන් සියලු දෙන අත් අඩංගුවට පත් විය.දැන් යහපාලන රජයේ ද බලාපොරොත්තුව පවතින්නේ සුලු ජන වර්ග උසිගන්වා ඔවුන් ලවා සිංහල ජනයා ප්‍ර කෝප කර ජාතිවාදී ගැටුම් අවුලුවා හදිසි නීතිය මගින් සිංහල නායකයන් භික්ෂූන් වහන්සේලා අත් අඩංගුවට ගැනීමට පරිසරයක් සකස් කිරීමයි. එම තත්ත්වය අප මැනවින්ම අවබෝධ කර ගත යුත්තේ මෙවැනි ගැටුම් වලට මැදිවූ අයට ඇප පවා ලබා නොදෙන බැවිනි.අවසානයේ රට බෙදන ව්‍යවස්ථාව සම්මත කර ෆෙඩරල් පාලනක් ලබා දී එට්කා ගිවිසුම අත්සන් කොට රටේ ආර්ථිකය ඉන්දියාවට භාරදීම සිදු වනු ඇත.මෙවැනි අවාසනාවන්ත සිද්දියක් ඇති වීම වලක්වාගත හැක්කේ සියලුම දෙන සබුද්දිකව සිතමින් දේශපාලන පරිණත භාවයෙන් කටයුතු කළහොත් පමණකි. විහේෂයෙන්ම ජනතා ජයග්‍රහණයෙන් උන්මාද ව සිටින ශ්‍රී ලංකා පෙදු ජන පෙරමුණට ඒ පිළිබඳ විශාල වගකීමක් පැවරී තිබෙන බවද මතක් කළ යුතුය.

මතුගම සෙනෙවිරුවන්

3 Responses to “තෙල්දෙණියේ ගින්නට තෙල් දැමීමෙන් සිදු වූයේ කුමක්ද?”

 1. Kumari Says:

  I fully agree with the author. Bear in mind, the Sinhalese did not set fire to the Theldeniya town. It was done by an organised group after disconnecting the power supply to the area. Now the Geneva HR Council is in session. The foreign backed UNP government wants to show we (the Sinhalese) are barbarians. Remember, July 83 also happened with the blessings of the then UNP Government.

  Government learnt they lost faith with the citizens (as a result of the Feb 10th Elections), now they are looking for a reason to hold on to power. Ranil was to loose his party, Geneva talks just started, Sirisena was to loose SLFP (then there is no Yahapalanaya). Bond Scam is under the carpet. Separation of the country again on the agenda. No official election results yet (almost a month) Now they can put a stop to all the bad that was to happen to them. The cost is Sinhalese majority getting a bad name and some deaths of innocent people.

 2. Hiranthe Says:

  This is a grave danger. All the planners and consultants of destruction engaged by the West, RAW and LieTTE Rump di-ass-pora must be working day and night to plot things like this pumping a lot of money into it.

  The majority have to be mindful of the strength of the enemy and also of their cynical intent. It is not the local Muslim lads they are fighting with. It is the so called International community which is a collection of opportunistic Western countries trying to destroy Mother lanka and also trying to stop Rajapaksa’s coming back to power.

  In the past, Sinhala folks were careful not to get involved in the Hilary Clinton trade mark Arab Springs… thanks for that.. but that is based on pure political grounds. This case is different, a poor guy has died and people could not bear that pain and took the law to their hand and to pump them up, the mercenaries and goons paid by the US, LieTTE rump, RAW and the West joined with full force and got the damage done with the blessing of the Yahap PM and his police force.

  At least now people have to be very careful and be watchful who is pushing them for such actions. Take photographs and voice recordings and collect information. These may be very important to prove that we are not barbarians and the party who did the damage were not the local folks but paid goons came from outside.
  Without collective intelligence of the masses, this force cannot be defeated. People should form small secret groups and investigate these background information without getting into any actions. Muslims are very good at that and they know how to organise secretly and do clandestine operations while showing that they are your brothers.

 3. Ananda-USA Says:

  I learned of the following news items of violence in the Kandy area yesterday from friends living in the Kandy area. I warned LankaWeb readers (see above) to call their families in Sri Lanka, but I with-held reporting the details here, until they could be confirmed and proven to be NOT FALSE RUMORS.

  Derana Aruna morning summary of newspaper headlines today confirmed most of those previously unsubstantiated news stories I had heard yesterday.

  1. Over 100 violent acts have been reported in the Poojapitiya, Ambetenna and Katugastota areas of the Kandy District.

  2. Buddhist temples, homes and shops have been attacked. Several viharas and many shops and homes have been burnt down. One temple attacked is the ancient Raja Maha Viharaya in Poojapitiya.

  3.Combustible handbombs have been thrown by people from hiding. Two people died and 6 more people were injured in these bomb attacks.

  4. Smoke from burning buildings were seen rising from the Kundasale/Pallekele areas of Kandy from across the Mahaweli river.

  5. Unverified other reports say two Buddhist priests were killed in one attack.

  6. Police have shot and killed a number of rioters violating the curfew. Police have reportedly arrested over 70 people they suspect of executing these attacks.

  7. In response to these attacks, ordinary people in those neighborhoods have rushed to protect and defend the Buddhist temples.

  8. Unconfirmed reports say some shops in Kandy, near the Dalada Maligawa, have been burnt down and that the Police and the Army have strengthened the protection of the Dalida Maligawa itself because of intelligence received of impending attacks against the Dalada Maligawa.

  9. Many residents of that area I spoke to say that well organized groups of people from other areas have been arriving by the bus-load and carrying out these attacks.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2022 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress