ජනාධිපතිතුමා අද රට වෙනුවෙන් සෘජු තීරණ ගන්නවා – බෙංගමුවේ නාලක හිමි
Posted on November 2nd, 2018

දෙනගම ධම්මික රණවීර උපුටාගැණීම  මව්බිම

ශ්‍රී ලංකාවේ ඒකීය බව නමට පමණක් තිබීම ප්‍රමාණවත් නැති බවත් බෙදුම්වාදීන්ගේ සහ ජාත්‍යන්තර මැදිහත් වීම් අනවශ්‍ය බවත් ගෝලීය ශ්‍රී ලංකා සංසදයේ සංස්කාරක නීතිඥ ගැමුණු කරුණාරත්න ප්‍රකාශ කෙළේය.

ඔහු එම අදහස් පළ කළේ ඊයේ (1දා) මහජන පුස්තකාලයේ දී ගෝලීය ශ්‍රී ලංකා සංසදය පැවැත්වූ මාධ්‍ය හමුවකට සහභාගි වෙමින්ය.
එහිදී ගැමුණු කරුණාරත්න මහතා මෙසේද පැවැසීය.

ශ්‍රී ලංකාව ස්වාධීන රටක් බව නොතකා ඇතැම් විදේශ රටවල් කරන බලපෑම් අපි ප්‍රතික්ෂේප කරනවා. පරමාධිපත්‍ය ජනතාව සතුයි. එසේ නම් ඇයි පිටස්තර බලවේග ඊට සම්බන්ධ වෙන්නෙ?

ශ්‍රී ලංකාවේ ඒකීය බවට විරුද්ධව බෙදුම්වාදීන් කටයුතු කරනවා. නව ව්‍යස්ථාව මඟින් මේ රට ‘ඔරුමිත්තනාඩු’ කියල හඳුන්වා දී තිබෙන්නෙත් ඒ සඳහායි. රට තුළ සිටින සහ විදේශවල සිටින බෙදුම්වාදීන් ඊට අනුබල දෙනවා. ශ්‍රී ලංකාව නමින් පමණින් නෙවෙයි ක්‍රියාවෙනුත් ඒකීය විය යුතුයි.

සංහිඳියාව ගෝලීය ශ්‍රී ලංකා සංසදය අගය කරනවා. කර්නල් රත්නප්‍රිය බන්දු ජිනීවා එක්කගෙන යමින් සැබෑ සංහිඳියාව ගැන අදහස් දැක්වීමට අප බලාපොරොත්තු වෙනවා. ප්‍රායෝගික විදියට සංහිඳියාව කුමක්ද කියලා ඔප්පු කළ අයට ඒ සඳහා සහාය දෙන මෙන් වත්මන් රජයෙනුත් අපි ඉල්ලා සිටිනවා.

ශ්‍රී ලංකාව අස්ථාවර රටක් කියල විදේශ රටවලට ගිහින් කියන විට ඒ රටවල් සරණාගතභාවය ලබා දීමට සලකා බලනවා. ඒක ශ්‍රී ලංකාවට කැළලක්.

විවිධාකාරයෙන් ලෝකයේ රටවල් බෙදන්න කටයුතු කළ ආකාරයන් ලෝකයේ තිබෙනවා. සයිප්‍රසයත් එවැනි උදාහරණයක්. උතුර වෙන්කර ගැනීමට උතුරට පමණක් සීමා වූ වීසා නිකුත් කිරීමේ ක්‍රමවේද පවා ක්‍රියාවට නැංවිය හැකියි. එවැනි අනතුරු හඳුනාගෙන නව ගමනක් යෑමට හොඳ අවස්ථාවක් උදා වී තිබෙනවා.

අධ්‍යක්ෂ මණ්ඩල සාමාජික ශලින්ද්‍ර වික්‍රමාරච්චි
රටේ ඇති වී තිබෙන දේශපාලන සමාජ ව්‍යාකූලත්වය හමුවේ රටේ අභ්‍යන්තර කටයුතුවලට විදේශ මැදිහත්වීම් අපි හෙළා දකිනවා. පසුගිය වසර තුනහමාර තුළ මේ රටේ පාලකයන් ජාත්‍යන්තරය හමුවේ නිහීන විදියට හැසිරීමේ ප්‍රතිඵලයක් තමයි ඒක.

අපි ස්වෛරී රාජ්‍යයක් බව පෙර සිටි පාලකයන් කැමැත්තෙන් අමතක කිරීමේ ප්‍රතිඵල අද භුක්ති විඳින්න වෙලා. අපේ රට තවදුරටත් විදේශ කොළනියක් නෙවෙයි. ඒක තේරුම් ගෙන වැඩකළ යුතුයි.

පසුගිය කාලයේ පැවැතියේ බෞද්ධ සංස්කෘතිය හඳුනා නොගත් ඊට ගරු නොකළ ආණ්ඩුවක්. හාමුදුරුවන් පවා සිරගත කරමින් තමයි ඔවුන් පාලනය ගෙන ගියේ.
ගෝලීය ශ්‍රී ලංකා සංසදය ආරම්භ කළේ රටේ ඒකීයභාවය ආරක්ෂා කිරීම, රණවිරුවන්ගේ අයිතීන් ආරක්ෂා කිරීම වැනි පොදු පරමාර්ථ වෙනුවෙන්. ඒකට පක්ෂ දේශපාලනයක් නැහැ. තිබෙන්නේ ජාතික න්‍යායපත්‍රයක්.

විදේශවල ජීවත් වන, රැකියා කරන දේශප්‍රේමී එකමුතුවකින් යුතුව ගෝලීය ශ්‍රී ලංකා සංසදය රටවල් ගණනාවක ක්‍රියාත්මක වෙනවා. විශේෂයෙන් මානව හිමිකම් අභියෝගයට මුහුණ දීමේදී ස්වේච්ඡාවෙන් රට වෙනුවෙන් පෙනී සිටිනවා.

ලබන මාර්තු මාසයේදීත් අපට විශාල අභියෝගයක් තිබෙනවා. පසුගිය ආණ්ඩුවේ ක්‍රියාකලාපය නිසා අපේ රටේ අභිමානයට කැළලක් වුණා. ඒක ආරක්ෂා කර ගැනීමට නව ආණ්ඩුවට වගකීමක් තිබෙනවා.

බෙංගමුවේ නාලක හිමි
ආණ්ඩුවක් කළ යුතු දේ තමයි ගෝලීය ශ්‍රී ලංකා සංසදය ජාත්‍යන්තරය තුළ සිදු කරන්නේ. පසුගිය වසර තුනහමාර තුළ ශ්‍රී ලංකාව ජාත්‍යන්තරයේ කොලනියක් බව සිතාගෙනයි කටයුතු කළේ.

අද ජනාධිපතිතුමා ඍජු තීරණ ගන්නවා. එවැනි නායකයන් තමයි අපි රැකගත යුත්තෙ. රනිල් වික්‍රමසිංහ වැනි මිනිස්සු මේ රටට තවදුරටත් අවශ්‍ය නැහැ.

 

10 Responses to “ජනාධිපතිතුමා අද රට වෙනුවෙන් සෘජු තීරණ ගන්නවා – බෙංගමුවේ නාලක හිමි”

 1. Lionel Says:

  “අද ජනාධිපතිතුමා ඍජු තීරණ ගන්නවා. එවැනි නායකයන් තමයි අපි රැකගත යුත්තෙ”. බෙංගමුවේ නාලක හිමි

  Oh yes Sadhu! Not only now, this brave man took very clever decisions for the last three and half years. He dissolved the parliament and called an election before the COPE committee report (Dew Gunasekera) on bond scam present in the parliament, just prior to the last general election he declared that he won’t allow MR to be the prime minister even if MR win the election, divided SLFP and formed the unity government with Ranil, allowed Mangala to cosponsor the worst ever resolution against Sri Lanka at the Human Right Council and so on. So we should keep this brave man as the president of Sri Lanka for ever!

 2. Ananda-USA Says:

  Who says the majority of ordinary people of this nation are UNGRATEFUL and FORGETFUL? They will NEVER FORGET that Mahinda cared enough for them to take-on the world, defeat terrorism, reunify their Motherland, and bring UNPRECEDENTED DEVELOPMENT, National Progress and Economic Prosperity to them.

  The Foreign Engineered REGIME CHANGE that spewed FALSE Propaganda to capture power with the agenda of subjugating themajority Sinhala Buddhists of this country to a Foreign Yoke with a PARA-GATHI PUPPET AGA-MATHI as their willing instrument never commanded the support of the people after the Massive Bank Thefts and National Asset sales to foreign powers, and Constitutional Manipulations revealed their TREASONOUS duplicity.

  Our Motherland is now POISED AGAIN on the THRESHOLD of RESUMING ITS MARCH TOWARDS GREATNESS!

  This OBJECT LESSON that NOT ONLY THOSE BEARING ARMS are OUR Nation’s ENEMIES, but also that those PARA-GATHI LEADERS who SLITHER and HIDE AMONG the BUSHES pretending to be “Democrats” and “Human Rights Advocates” are PUPPETS of our ENEMIES, is CRYSTAL CLEAR NOW to our people. NEVER AGAIN will they be allowed to capture the reins of POWER through subterfuge!

  Those who NEARLY DESTROYED our Nation within 3 1/2 short years, should be BANISHED to the POLITICAL WILDERNESS for DECADES TO COME, and be PURSUED FROM PILLAR TO POST to make hem PAY HEAVILY for their TREASON & TREACHERY!

  JAYAWEWA DESHAPREMINI! BANGAWEWA DESHADROHINI!

 3. Randeniyage Says:

  Yes. Hitler also took සෘජු තීරණ. He built Germany from scratch. But he destroyed Germany because of selfish decisions. Sirisena has powers to sack the cabinet. He did the right thing. But he should have asked the parties to submit new names who have the confidence in the parliament. That way he could have got rid of RW altogether. He did not do that. Now Mahinda is getting hugely unpopular. By suspending parliament until Basil buys sufficient number of MP’s is totally unpatriotic and undemocratic. It may be even constitutionally wrong, as he has gone against the people of the land. Final result will be hugely corrupt country with lawless horrible society where politicians and their families completely exploiting peopele and drinking their blood. Mahinda will sure to loose next election. RW the main traitor is getting popular with UNP becoming more united.

 4. Randeniyage Says:

  Yes. Hitler also took සෘජු තීරණ. He built Germany from scratch. But he destroyed Germany because of selfish decisions. Sirisena has powers to sack the cabinet. He did the right thing. But he should have asked the parties to submit new names who have the confidence in the parliament. That way he could have got rid of RW altogether. He did not do that. Now Mahinda is getting hugely unpopular. By suspending parliament until Basil buys sufficient number of MP’s is totally unpatriotic and undemocratic. It may be even constitutionally wrong, as he has gone against the people of the land. Final result will be hugely corrupt country with lawless horrible society where politicians and their families completely exploiting peopele and drinking their blood. Mahinda will sure to loose next election. RW the main traitor is getting popular with UNP becoming more united.
  සෘජු තීරණ taking is one thing, taking the correct decisions for the country not for oneself is another.

 5. Ananda-USA Says:

  Randeniyage said, ” Now Mahinda is getting hugely unpopular. “!

  On the CONTRARY, Mahinda’s popularity has been INCREASING ever since he became PM and took firm action to control prices and boost local production.

  People are feeling more confident and hopeful in Sri Lanka now with his presence at the helm. There is a PALPABLE sense of RELIEF everywhere I travel in Sri Lanka.

  Who is giving you this FALSE INFORMATION?

 6. Dilrook Says:

  I too think Mahinda is becoming unpopular because he joined Sirisena (the most unpopular president in such a short time). This does not mean Sirisena is wrong in this instance. He is right but it is almost impossible for him to reverse his shortcomings now. His only chance is to hold a presidential election immediately.

 7. Randeniyage Says:

  I said, he is right by sacking Ranil, but wrong by appointing Mahinda and letting his thugs to rule the country than letting another leader to take over UNP. The country needs a better UNP than RW. If he let UNP to do something Ranil is out of leadership altogether by now !
  Similar groups getting together was an ancient phenomena. I get news from people who dream for a better motherland and independent of politics. If you read mahinda’s propaganda only and those who are in Sri lanka who worship him, yes, I too agree he is getting popular.
  But remember, it is the silent majority who will decide in the end, no matter what false propaganda is. People are much more educated now. It is damn stupid to listen to Namal media and Weerawangsa media only.

 8. Dilrook Says:

  According to new information, Sirisena considers forming a UNP government without Ranil as PM. He seems to be fearing a hung parliament as Mahinda failed to show 113 MPs despite 10 days and so many ministries on offer for crossovers. Ranil supporters will not join it but will not vote against it. TNA and JVP will not oppose it. SLFP Sirisena group will support it and some JO MPs will also join.

  Please note Sirisena has nothing against the UNP in general. His grudge is with Ranil. UNP MPs as well as JO and even SLFP MPs have made fun of Sirisena! He doesn’t go killing them. He knows they can be useful idiots one day.

  If true, Sirisena drove fear into UNP MPs of a government collapse to get them to agree to another UNP MP instead of Ranil. He also created an opportunity for some MPs without ministries to earn a buck. Mahinda was made PM in the interim just to get it rolling. If true, this is the second time Sirisena used Mahinda to help the UNP have a PM who can work with him.

  Also, if true, he has overcome his other fear – UNP and JO working together against him. Now UNP will be in overdrive trying to frame JO people.

 9. Randeniyage Says:

  @Dilrook,
  That doesn’t serve the country or nation either ! It is Sirisena’s opportunistic greed in action ! More thieves > 30 ordering new illegal cars, wasting peoples hard earned dollars. Still continuing with creation of new “political king class”.
  What is good with Sirisena ?
  Is he patriotic ?
  Did he stop Rishard’s land grab to serve Jihadist ?
  Did he stop LTTE ?

  Only thing is good I would say is “He doesn’t go killing them”. But he is so ruthless against democracy and freedom of people to speak.

 10. Ananda-USA Says:

  Dilrook and Randeniyage,

  You may have missed the REAL STRATEGY behind this REGIME CHANGE: It is to TRIGGER an EARLY GENERAL ELECTION in which the UNP will be swept away.

  It does not REALLY MATTER who (the corrupt, the incapable, etc etc) gets to be a Minister NOW; what matters is that the NEW Govt remains in place to Call for a NEW GENERAL ELECTION in which they will get the Parliamentary Majority they need, and even more than 150 (2/3)!

  With such a Post-Election Majority, the SLPP/SLFP will have the MANDATE to UNDO the DISASTERS wrought by the Yamapalanaya, and RESUME the RAPID DEVELOPMENT of the country that was HALTED on Jan 8, 2015!

  Even though the UNP/TNA/SLMC/JVP alliance had a Parliamentary majority, they dont have MAJORITY SUPPORT among the People.

  Getting a chance to ACQUIRE and USE that VOTER MAJORITY SUPPORT is what is at strjke NOW! In view of that OVERARCHING GOAL, your complaints about the Quality of the Ministers, and other potentiall ABUSES are OF NO CONSEQUENCE! All of that will be WASHED AWAY in the NEW ELECTION to follow on the heels of this REGIME CHANGE!

  Oh, REGARDING the REGIME CHANGE: The REGIME CHANGE of Jan 8, 2015 for engineered by Foreign Powers; this REGIME CHANGE is home brewed!, by our VERY OWN PATRIOTS! JAYAWEWA!

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2022 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress