කුරුණෑගල රෝහලේ වාර්තාවෙන් සාෆිගේ කෙරුවාව හෙළිවේ – අනුමැතියකින් තොරව සිංහල මව්වරු 11 කට එල්ආර්ටී කරලා
Posted on July 4th, 2019

සිරිමන්ත රත්නසේකර උපුටා ගැන්ම දිවයින

diva main

සිංහල මව්වරුන් වඳභාවයට පත් කළා යැයි කියන වෛද්‍ය ෂාෆි සාබ්දීන් සම්මත ක‍්‍රමවේදයෙන් බැහැරව පමණක් නොව සම්මත ක‍්‍රමවේදයන් අනුවද සිංහල මව්වරුන් වඳ භාවයට පත්කර ඇතැයි මහාචාර්ය චන්න ජයසුමන මහතා ඊයේ (03 වැනිදා* විශේෂ හෙළිදරව්වක් කරමින් අනාවරණය කළේය.

ඒ මෙම වෛද්‍යවරයා මවුවරුන්ගේ අවසරයකින් තොරව වඳ භාවයට පත් කරන ඛඍඔ සැත්කම් එකොළහක් සිංහල මව්වරුන් සඳහා කර ඇතැයි සබ්දීන් වෛද්‍යවරයා පිළිබඳව කුරුණෑගල මහ රෝහල මගින් සිදු කර ඇති විමර්ශන වාර්තාවේ සඳහන් බවද හෙතෙම පැවසීය.

රජයේ රෝහල් සඳහා ඇතුළත් වන මවුවරුන්ට ඔවුන්ගේ අනුදැනුමකින් තොරව මෙවැනි ඛඍඔ සැත්කම් කිරීම මෙරට සෞඛ්‍ය ක්ෂේත‍්‍රයේ බරපතළ ප‍්‍රශ්නයක් පෙන්නුම් කරන්නක් බවත් සාෆි වෛද්‍යවරයා ලියාපදිංචිය අවලංගු කිරීමට වෛද්‍ය සභාවට ප‍්‍රමාණවත් කරුණු මෙම වාර්තාවේ ඇති බවත් මහාචාර්යවරයා සඳහන් කළේය.

එසේම මෙම වෛද්‍යවරයා කලබලයෙන් සහ වේගයෙන් සිදුකරන ක‍්‍රියාවලිය තුළ ඇතිවන සංකූලතා නිසා කාන්තාවන් සරුභාවය නොවීමට හේතු වී ඇති බවත් එම වාර්තාවේ සඳහන් යැයිද හෙතෙම කීවේය.

මෙම වාර්තාව වෛද්‍ය විද්‍යාත්මක කරුණු පිළිබඳ දැනුමක් නැති පැලෝපීය නාලය හෝ ගර්භාෂය දැකලා නැති අපරාධ පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුවේ සමූහ මංකොල්ල විමර්ශන අංශය කුරුණෑගල අධිකරණයට ඉදිරිපත් කර තිබෙන වාර්තාව සේ නොව සෞඛ්‍ය ක්ෂේත‍්‍රයේ විශේෂඥ දැනුමක් ඇති වෛද්‍යවරුන් සැකසූ වාර්තාවක් බවත් මහාචාර්ය චන්න ජයසුමන මහතා මෙහිදී වැඩිදුරටත් සඳහන් කළේය.

මහාචාර්ය චන්න ජයසුමන මහතා ඊයේ (03 වැනිදා* එම අදහස් පළ කළේ රාජගිරියේ පිහිටි ශ‍්‍රී සදහම් සෙවණ පරිශ‍්‍රයේ පැවති විශේෂ මාධ්‍ය හමුවකට එක්වෙමිනි.

මෙහිදී අදහස් දැක්වූ මහාචාර්ය චන්න ජයසුමන මහතා මෙසේද පැවසීය.

වෛද්‍ය ෂාෆි සාබ්දීන් පිළිබඳව අපරාධ පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුව කුරුණෑගල අධිකරණයට ඉදිරිපත් කර ඇති වාර්තාව අනුව මුද්‍රිත හා සමාජ මාධ්‍ය එම වෛද්‍යවරයා නිවැරදිකරු කරමින් පුළුල් වැඩපිළිවෙළක් මේ වන විට ගෙන යමින් තිබෙනවා.

ඉස්ලාම් අන්තවාදී කණ්ඩායම්, නිරාගමික කණ්ඩායම්, විවිධ මාක්ස්වාදී කණ්ඩායම් සහ එම වෛද්‍යවරයා දරන දේශපාලන මතවාදය නියෝජනය කරන කණ්ඩායම් මේ වෛද්‍යවරයා හොඳ මිනිසෙකු කරමින් පුළුල් මතවාදයක් ගෙන යමින් පවතිනවා. එම කණ්ඩායම මහා සංඝ රත්නය, වෛද්‍යවරුන්, උගතුන් අපහාසයට ලක් කරමින් ඔවුන්ට එරෙහිව අධිකරණ ක‍්‍රියාමාර්ග ගත යුතුයි කියන තත්ත්වයට මෙම සිද්ධිය දැන් යොමු කර තිබෙනවා. මෙයට මූලික හේතුව වී තිබෙන්නේ අපරාධ පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුව කුරුණෑගල අධිකරණයට ඉදිරිපත් කර ඇති කරුණුයි.

වෛද්‍ය විද්‍යාත්මක කරුණු පිළිබඳ දැනුමක් නැති පැලෝපීය නාලය හෝ ගර්භාෂය දැකලා නැති අපරාධ පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුවේ සමූහ මංකොල්ල විමර්ශන අංශය ඉදිරිපත් කර තිබෙන වාර්තාව තමයි දැන් සමාජගතව තිබෙන්නේ.

සබ්දීන් වෛද්‍යවරයා පිළිබඳව කුරුණෑගල මහ රෝහල මගින් සිදුකර ඇති විමර්ශනයේ සඳහන් වන කරුණු මේ වන විට ගරු අධිකරණයට ඉදිරිපත් කර තිබෙනවා. රටට ආදරේ කරන සියලූදෙනාම මෙම වාර්තාව පිළිබඳ අවධානය යොමු කර දැන් සිදුවෙමින් ඇත්තේ කුමක්ද යන්න තේරුම් ගන්නා ලෙස ඉල්ලා සිටිනවා.

මෙම වෛද්‍යවරයා කුරුණෑගල ශික්ෂණ රෝහලේ පමණක් සිසේරියන් සැත්කම් 4372 ක් සිදුකර ඇති අතර දඹුල්ල මහ රෝහලේද සැත්කම් දහසකට අධික ප‍්‍රමාණයක් සිදුකර ඇති බවට දැනගන්නට තිබෙනවා.
මෙම වෛද්‍යවරයා විසින් කුරුණෑගල රෝහලේදී සිසේරියන් සැත්කම් සිදුකරන ලද මව්වරුන් අතරින් 850 දෙනෙකු ජුනි 22 දිනට පෙර ඔහුට විරුද්ධව රෝහලට පැමිණිලි කර තිබෙනවා. එම පැමිණිලි සම්බන්ධයෙන් රෝහල මගින් සිදුකරන ලද පරීක්ෂණවලදී ඒ පිළිබඳ බොහෝ හෙළිදරව් වී ඇති බව රෝහල් කාර්ය මණ්ඩලයේ නිලධාරීන් විසින් දන්වා තිබෙනවා. එහෙත් අපරාධ පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුව වෙනුවෙන් අධිකරණයේ පෙනී සිටි නිලධාරීන් මෙම පැමිණිල්ල ඉතා සැහැල්ලූවට ගනිමින් කරුණු ඉදිරිපත් කරනු දක්නට ලැබුණු අතර මෙම පැමිණිල්ලට අදාළව රෝහල් පරීක්ෂණයේ දැනට ප‍්‍රගතිය නිසි පරිදි ඉදිරිපත් නොකර වෛද්‍යවරයා නිදහස් කළ යුතු බවටද අදහස් ඉදිරිපත් කිරීම පුදුමය දන්වන්නක්.

වෛද්‍ය සෙයිගු ෂිහාබ්දීන් මොහොමඞ් ෂාෆි මහතාට එරෙහිව ජුනි 22 වනවිට කුරුණෑගල රෝහලේදී සිදුකරන ලද සිසේරියන් සැත්කම් වලින් පසු මඳසරුභාවය සම්බන්ධයෙන් පැමිණිලි 767 ක් ලැබී තිබෙනවා. එයින්, 766 ක් සිංහල මව්වරුන් වන අතර එක් අයෙකු ස්වාමිපුරුෂයා සිංහල වන මුස්ලිම් මවක්. සිසේරියන් නොවන වෙනත් ශල්‍යකර්මවලින් පසු මඳසරුභාවයට පත්වීම සම්බන්ධයෙන් පැමිණිලි 29 ක් ලැබී තිබෙනවා. ඒ වගේම නීත්‍යානුකූල නොවන LRTවඳ සැත්කම් සම්බන්ධ පැමිණිලි 11 ක් වාර්තා වෙනවා.එසේම ගර්භාෂය ඉවත් කිරීමේ ශෙල්‍යකර්මයේදී අභ්‍යන්තර ඉන්ද්‍රියන්ට හානිවීම සම්බන්ධ පැමිණිලි 02 ක් තිබෙනවා. සිසේරියන් සැත්කම්වලින් පසු ඇතිවූ සංකූලතා සම්බන්ධ පැමිණිලි 43 මේ අතර වෙනවා.

ස්වාමිපුරුෂයා සිංහල වන එක් මුස්ලිම් මවකගෙන් හැර වෙනත් කිසිම මුස්ලිම් මවකගෙන් මෙම වෛද්‍යවරයාට එරෙහිව පැමිණිලි ලැබී නැහැ. මෙම වෛද්‍යවරයා විසින් සිදුකළ සිසේරියන් සැත්කම්වලින් පසු සිංහල මව්වරුන්ට ඇති වූ සංකූලතා කිසිම මුස්ලිම් මවකට ඇතිවී තිබේද යන්න අපරාධ පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුව මගින් තොරතුරු රැුස්කිරීමක් සිදුකර නැහැ. රෝහල වෙත ලැබී ඇති පැමිණිලි 850 අතරින් 11 ක් සෟජුවම නීත්‍යානුකූල නොවන LRTවඳ සැත්කම් සම්බන්ධයෙන්. මවගේ කැමැත්තකින් තොරව එසේ කිරීම ඉතා බරපතළ වරදක්. මේ පිළිබඳව අපරාධ පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුවේ නිලධාරීන් අවධානය යොමුකර නොමැති බව නිරීක්ෂණය වෙනවා.

මොහමෙඞ් ෂාෆි වෛද්‍යවරයා සිසේරියන් සැත්කම් සිදුකිරීමේදී සිංහල හා දෙමළ මව්වරුන් සදහා ඉතා අඩු කාලයක් වැය කරන බවටත් මුස්ලිම් මවුවරුන් සඳහා වැඩි වේලාවක් ගතකරන බවටත් රෝහලේ තොරතුරු මගින් සනාථ වී තිබෙනවා. මේ පිළිබඳ අපරාධ පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුවේ නිලධාරීන් අවධානය යොමුකර නැහැ.

මෙම වෛද්‍යවරයා විසින් සිදුකරන සිසේරියන් සැත්කම්වලදී මැහුම් දැමීමේදී සිංහල හා දෙමළ මව්වරුන් සඳහා එක් මැස්මකුත්, මුස්ලිම් මව්වරුන් සඳහා මැහුම් දෙකකුත් යොදමින් දෙයාකාරයකින් කටයුතු කරන බවට තොරතුරු ඉදිරිපත්වී තිබෙනවා. මැහුම් දැමීමේදී අනුගමනය කරන ක‍්‍රියාපටිපාටියද මඳසරුභාවය ඇතිවීමට බලපෑ හැකි බවට වෛද්‍යවරුන් පවසා සිටිනවා.

ඉහත තොරතුරු අනුව මෙම වෛද්‍යවරයා විසින් සිදුකළ සැත්කම්වලින් මව්වරුන්ගේ ගර්භාෂයට හානිවීම් සිදුකර ඇති බවට විද්‍යාත්මක සාධක ලැබී ඇතත් අපරාධ පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුවේ නිලධාරීන් ඒ පිළිබඳව වැඩි අවධානයක් යොමුකර නැති බව නිරීක්ෂණය වෙන බව කියන්න ඕනෑ.

ෂාෆි වෛද්‍යවරයාට එරෙහි පැමිණිල්ලට අදාළව මූලික පරීක්ෂණ පවා අවසන් නොමැති තත්ත්වයකදී අපරාධ පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුව විසින් මෙම තොරතුරු හෙළි කළ මාධ්‍යවේදී හේමන්ත රන්දුණු මහතා සහ ජ්‍යෙෂ්ඨ පොලිස් අධිකාරීවරයා වැරදිකරුවන් කරන ආකාරයේ නිරීක්ෂණ ඉදිරිපත් කර තිබීම පුදුමයක්.

මෙම වෛද්‍යවරයා කුරුණෑගල සහ දඹුල්ල රෝහල් දෙකේදී සිසේරියන් සැත්කම් 5000 කට අධික ප‍්‍රමාණයක් සිදුකර ඇති අතර දැනට ලැබී ඇති පැමිණිලි මත පමණක් අපරාධ පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුව අවසන් නිගමනයකට එළබෙන්නේ කෙසේද යන්න ගැටලූවක්. මෙම පැමිණිල්ල විභාග කිරීමේදී වෛද්‍ය විද්‍යාත්මක කරුණු පිළිබඳව විශේෂ අවධානයක් යොමුකළ යුතු බැවින් මොහොමඞ් ෂාෆි වෛද්‍යවරයාට එරෙහිව ලැබී ඇති පැමිණිලි සම්බන්ධයෙන් කුරුණෑගල ශික්ෂණ රෝහල මගින් සිදුකරන ලද පරීක්ෂණවල වාර්තා අධිකරණයට ඉදිරිපත් කිරීම සහ එම වාර්තා හා නිර්දේශ සැලකිල්ලට ගැනීම ඉතා වැදගත් බව සඳහන් කළ යුතුමයි.

පූජ්‍ය අතුරලියේ රතන හිමි

ඉස්ලාම් ආගමෙන් ඇස් අන්ධකර ගත් ජන සංහාරකයකු කර ඇති සංහාර කුමක්ද යන්න මේ වන විට ඔප්පු වී හමාර බවත් ඔහු රැුකගැනීමට මහජන මුදලින් නඩත්තු වන පොලිස් දෙපාර්තුමේන්තුව කටයුතු කරන්නේ මන්ද යන්න බරපතළ ප‍්‍රශ්නයක්.

වෛද්‍ය ෂාෆි සහබ්දීන් සිංහල ජන වර්ගය සංහාරය කිරීම සඳහා ගෙන ඇති සියලූ කූට උත්සාහයන් කුරුණෑගල මූලික රෝහල විසින් කර ඇති විමර්ශනයේ වාර්තාව මගින් ඔප්පු වී ඇතැයි උන්වහන්සේ කීහ.
වෛද්‍ය සාබ්දීන්ගේ හෙළිදරව්ව ‘දිවයින’ පුවත්පත කළ පසු එය සිදුවිය හැකිද යන්න අපිත් පළමුව පුදුම වූවා. ඒ නිසා අපි ඒ ගැන පළමුව ඔයා බැලීමක් කරන්න කටයුතු කළා. එම සොයා බැලීම් අනුව රෝහල් අධ්‍යක්ෂවරයාගෙන්, වෛද්‍යවරුන්ගෙන් හෙද හෙදියන්ගෙන්, සුළු කාර්ය මණ්ඩල වලින් අපි විමසීම් කළා. ඒ විමසීම් අනුව මෙහි යම් සිදුවීමක් සිදුව ඇති බව අපට නිරීක්ෂණය වුණා.
ඉන්පසුව කළ විශේෂ විමර්ශනය අනුව මෙහි සහසික අපරාධයක් හා සැකයට ලක් වන කරුණු රැුසක් ඇති බව අපට නිරීක්ෂණය වුණා. එහිදී යම් අපරාධයක් වී ඇති බව කරුණු රාශියක් සහිතව අපට පෙනෙන්නට තිබුණා.

මෙම වෛද්‍යවරයා සතු දේපළ සහ වත්කම් පිළිබඳ කළ විමර්ශනයක් අනුව ඔහුව අත්අඩංගුවට ගැනීමට කුරුණෑගල දිසාව භාර නියෝජ්‍ය පොලිස්පතිවරයා කටයුතු කර තිබුණා. ඒ අනුව කුරුණෑගල අධිකරණයට සිදු කළ කරුණු ඉදිරිපත් කිරීම සිදුකළේ පොලිස් අධිකාරී තිසේරා මහත්මයායි. ඒ මහත්තයා මුලින්ම කළේ පුවත්පත් වාර්තා ඉදිරිපත් කරමින් අධිකරණයට කරුණු වාර්තා කිරීමයි. මෙම වෛද්‍යවරයා පිළිබඳ ‘දිවයින’ පුවත්පතට වාර්තාවක් ඉදිරිපත් කළ හේමන්ත රන්දුණු මාධ්‍යවේදියා එම පුවත පළ කර ඇත්තේ කිසිදු තොරතුරක් නොමැතිව බව ඔහු අධිකරණයට කරුණු ඉදිරිපත් කළා.

ඇත්තටම මෙම කරුණු ඉදිරිපත් කිරීම විහිළු සහගතයි. මෙම මාධ්‍යවේදියා අපරාධ පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුවට ගෙනැවිත් පැය හත අට ප‍්‍රශ්න කිරීම් සිදු කළා. නමුත් මේ පිළිබඳව වාර්තාවක් සම්පාදනය කළ රෝහල් අධ්‍යක්ෂවරයාව ගෙනත් ඔවුන් ප‍්‍රශ්න කළේ නැහැ. ඒ වගේම මාධ්‍යවේදියාගෙන් ප‍්‍රශ්න කිරීම් සිදුකරන විට ෂාෆි වෛද්‍යවරයා ඊට ආසන්නයේ ඇසෙන දුරක සිටි බවත් කරුණු වාර්තා වෙනවා. මේ සිදුවීම් සිදුවන්නේ කෙසේද යන්න අපට ලොකු සැකයක් තිබෙනවා.

ශ‍්‍රී ලංකා පොලිස් දෙපාර්තමේන්තුව නඩත්තු වන්නේ මහජන මුදලින්. ඒ නිසා ඔවුන් මහජනතාවගේ ආරක්ෂාව තහවුරු කළ යුතු වෙනවා. නමුත් ජනතාවගේ බදු මුදලින් නඩත්තු වන පොලිස් දෙපාර්තමේන්තුව අපරාධයක විත්තිකරුවන් වෙනුවෙන් පෙනී සිටිනවා නම් එය ප‍්‍රශ්නයක්. ඇත්තටම කුරුණෑගල අධිකරණයට කරුණු ඉදිරිපත් කළ පොලිස් අධිකාරිවරයා අයුක්ති සහගත ලෙස කරුණු ඉදිරිපත් කළ බව සඳහන් කළ යුතුයි.
මෙම පොලිස් අධිකාරීවරයා අදාළ වෛද්‍යවරයාගේ දේපළ වත්කම් පිළිබඳ ඉදිරිපත් කළ වාර්තා සැකයට තුඩු දෙන්නක්. ඒ පිළිබඳව නැවත සොයා බලන ලෙස පොලිස්පතිවරයාගෙන් සහ නීතිපතිවරයාගෙන් අපි ඉල්ලා සිටිනවා. ඔහුගේ වත්කම් ආදායම් ඉපයීම සහ ජන සංහාරය අතර සෘජු සම්බන්ධතාවයක් ඇති ද යන්න අපට ප‍්‍රශ්නයක් තිබෙනවා.

මෙම පොලිස් අධිකාරීවරයා තෙවැනිව අධිකරණයට කරුණු ඉදිරිපත් කළේ මදසරුභාවය පිළිබඳවයි. නමුත් ඔහු කුරුණෑගල රෝහලෙන් ඉදිරිපත් කර තිබූ වාර්තාව සැලකිල්ලට ගත්තේ නැහැ. ගවයා ගැන කතා කරන්න කී පසු ඔහු බැඳ සිටින ගස සහ ලණුව ගැන කතා කිරීමක් වැනි දෙයක් තමයි පොලිස් අධිකාරීවරයා අධිකරණයේදී සිදු කළේ. ඔහුගේ නිරන්තර උත්සාහය වුණේ මෙම වෛද්‍යවරයා නිදහස් කිරීමයි.

අප මෙම හෙළිකිරීම් කරන්නේ මුස්ලිම් සමාජයට එරෙහි වීමක් ලෙස නොවේ. ඉස්ලාම් ආගමෙන් ඇස් අන්ධකරගත් ජන සංහාරකයකුට එරෙහි වීමක් තමයි අප මේ කරන්නේ.

ජනාධිපතිවරයා මෙම ප‍්‍රශ්නය සම්බන්ධයෙන් සිදුකරන මැදිහත් වීම ඉතාම අල්ප බව අපගේ හැඟීමයි. තමන්ගේ රටේ මවුවරුන් දහස් ගණනකගේ පැමිණිල්ලක් සම්බන්ධයෙන් ජනාධිපතිවරයා කටයුතු කරන ආකාරය පිළිබඳ අපට සෑහීමකට පත්වෙන්න බැහැ. මේ පිළිබඳව ජනාධිපති කොමිසමක් පත් කර පරීක්ෂණ කටයුතු මෙහෙවන ලෙස අපි ජනාධිපතිවරයාගෙන් ඉල්ලා සිටිනවා.

One Response to “කුරුණෑගල රෝහලේ වාර්තාවෙන් සාෆිගේ කෙරුවාව හෙළිවේ – අනුමැතියකින් තොරව සිංහල මව්වරු 11 කට එල්ආර්ටී කරලා”

 1. Ananda-USA Says:

  Wahhabism confronted: Sri Lanka curbs Saudi influence after bombings

  July 05 (Reuters) KATTANKUDY- Sri Lanka is moving to curtail Saudi Arabian influence, after some politicians and Buddhist monks blamed the spread of the kingdom’s ultra-conservative Wahhabi school of Islam for planting the seeds of militancy that culminated in deadly Easter bomb attacks.

  On April 21, nine Sri Lankans blew themselves up in churches and luxury hotels, killing more than 250 people and shocking the country a decade after its civil war ended.

  Sri Lanka has since arrested a Wahhabi scholar and is poised to take over a Saudi-funded school. The government also says it will monitor previously unchecked money flows from donors including prominent Saudi families to mosques on the Indian Ocean island.

  “Nobody will be able to just make donations now,” said Muslim cabinet minister Kabir Hashim, who has urged Muslim communities to look at how radical ideas could have spread. He said the Department of Muslim Religious and Cultural Affairs would oversee donations.

  The outcry in Sri Lanka is the latest sign that Wahhabism, which critics deem a root cause of the jihadist threat, is under pressure internationally.

  Jihadist organizations, including Islamic State – which claimed responsibility for the Easter bombings – follow an extreme interpretation of Islam’s Salafi branch, of which Wahhabism was the original strain.

  Saudi Arabia rejects the idea that Wahhabism is problematic and defends its record by pointing to the detention of thousands of suspected militants. Riyadh in June sent back five Sri Lankans allegedly linked to the Easter attacks.

  Saudi diplomats in Colombo have expressed “displeasure” over being targeted during a recent meeting with President Maithripala Sirisena, a Sri Lankan official told Reuters.

  Sirisena’s office, as well as Saudi Arabia’s Colombo embassy and the kingdom’s communications office in Riyadh, did not respond to requests for comment on the backlash against Saudi influence.
  MONKS’ INFLUENCE

  That backlash has focused on one man in particular – Muhammad Hizbullah, a businessman and politician who was the governor of Sri Lanka’s Eastern Province until he resigned in June following protests by hardline Buddhist monks.

  The monks, who are influential on the island where 70 percent of the population are Buddhists, and some members of parliament say Hizbullah’s links to Riyadh contributed to the spread of militancy in his native Kattankudy, a Muslim-majority town.

  Hizbullah’s family helped build Saudi-financed mosques and a Saudi-funded higher education institute, Batticaloa Campus, which has not opened yet, in the Eastern Province.

  The mosque and school projects were led by the Hira Foundation, a non-profit owned by Hizbullah and his son Hiras.

  Its financial statements show income of some $31,000 between 2014 and 2018, though Hizbullah told parliament Hira had received $2 million from foreign donors. He did not respond to a request from Reuters for further financial details.

  In an interview with Reuters at his home in the capital, Colombo, Hizbullah, 56, said most funds come from the Juffalis, a leading Saudi merchant family. Reuters also found two wires from other Saudis but was not able to trace them. Hizbullah said they were pooled contributions from smaller donors.

  The Sheikh Ali Abdullah Al Juffali Foundation Charity wired some $24.5 million to Batticaloa Campus between 2016 and 2017, bank statements and loan agreements seen by Reuters show.

  Hizbullah warned the experience of the Juffalis, who he said have received hate mail, was spooking Saudi investors. He did not identify any investors.

  Ongoing investigations have not shown that any Saudi money flowed to the plotters. And critics attribute moves against Saudi influence to burgeoning Islamophobia, including mob attacks on Muslim properties in May.

  “Not a single Saudi institution, charity or individual gave even one rupee to terrorists,” Hizbullah said.

  The charity did not respond to calls or messages seeking comment, and Reuters was unable to find alternative contact details for the Juffalis. The charity’s website lists the founders as Ali al-Juffali, a businessman and former member of the kingdom’s consultative assembly who died in 2015, and his four sons. The charity says its objectives include supporting orphans and activities that promote religious tolerance.

  The Juffalis, who promised a total of $100 million to Batticaloa Campus, have halted loans over the school’s uncertain future, Hizbullah said. Construction of the sprawling campus, designed in Islamic architectural style, has been paused, he added.

  Hira also connects mosques with donors.

  The modest Siharam Mosque, for example, was rebuilt in 2015 thanks to some $56,000 from the Juffalis, according to a mosque plaque and its ex-president M.Y. Adam, who said Hira received a 10% commission. Hizbullah did not respond to questions about mosque funding.
  SCAPEGOAT?

  In the Reuters interview, Hizbullah also denied allegations made by some monks that he had links to the attacks, and no evidence has surfaced to support that claim.

  His critics, however, point to a 2015 photograph that shows Mohamed Hashim Mohamed Zahran, who authorities say led the April suicide bombings and blew himself up at a Colombo hotel, grinning under his beard as he shakes Hizbullah’s hand.

  Hizbullah said he was seeking support from Zahran, also a Kattankudy native, for a parliamentary election. Back then, Hizbullah stressed, Zahran was just a charismatic preacher who could deliver some 2,000 votes in the devout town of roughly 50,000.

  His supporters – and even some opponents – say Hizbullah is a scapegoat. Ameer Ali Shihabdeen, an Eastern Province member of parliament from a rival party, said Hizbullah was being targeted despite a lack of evidence linking him to the attacks.

  Wahhabism spread to Sri Lanka’s Eastern Province three decades ago, when the area was convulsed by conflict between mostly Hindu Tamil separatists and the Buddhist-dominated government, according to local religious leaders and politicians.

  Muslim scholars received scholarships to study in Saudi Arabia, while impoverished farmers escaped clashes by becoming drivers or maids in the Middle East – often returning home with stricter Islamic practices, the sources said.

  Saudi-funded mosques mushroomed. Women ditched their saris for all-enveloping black abayas. Some Sri Lankan Sufis, who follow a mystical form of Islam that Wahhabis consider heretical, said they began to be persecuted.

  Hizbullah’s political career, which included stints in parliament, blossomed during this time. In Kattankudy, his name adorns schools, a public hall and roads.

  Batticaloa Campus, the college funded by the Juffalis, initially planned to teach sharia, which some critics say limits women’s rights. Hizbullah said sharia only meant the academic subject of Islamic Studies, and that the discipline had been dropped from curriculum plans.

  Students would pay half standard tuition fees, which Hizbullah said was partly why this long-neglected area welcomes Arab donors’ deep pockets.

  A parliamentary committee last month called for authorities to take over Batticaloa Campus and compensate investors, citing incomplete documentation, possible violations of foreign exchange rules, and national security concerns.

  No decision has been announced yet, but a presidential spokesman told Reuters that Sirisena, a Hizbullah ally who is on the back foot ahead of presidential elections this year, also favours a takeover.
  WAHHABI SCHOLAR BEHIND BARS

  Some Kattankudy Sufis link the advent of Wahhabism to the 1990 opening of the Saudi-financed Center for Islamic Guidance, which boasts a mosque, school, and library. Reuters was unable to trace Saudi donors, who had names common in the Middle East, thanked on a plaque at the centre.

  The centre “brainwashed” youth and distributed flyers denouncing Sufism, according to H. M. Ameer, a community spokesman who said his house was destroyed during anti-Sufi unrest in 2004. Persecution intensified with the rise of Zahran, the suspected Easter bombings ringleader, whose followers attacked Sufis with swords in 2017, Ameer added.

  Representatives of the centre did not respond to requests for comment about the Sufis’ allegations. They previously told Reuters the centre practiced “moderate Islam”.

  The centre’s Riyadh-educated founder, Mohamed Aliyar, was arrested in May for allegedly funding Zahran.

  The charge sheet, reviewed by Reuters, details his bank accounts but does not provide evidence of wrongdoing. A police spokesman did not respond to requests for details.

  Aliyar’s lawyer Abdul Uwais said he was a victim of paranoia over Wahhabism.

  Two sources from Kattankudy’s Muslim leadership said Zahran voraciously read Wahhabi texts from Aliyar’s centre, but that the men were not known to be close.

  Read More:: Reuters (Source)

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2024 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress