සිංහලයින්ට නැති සිංහල දේශය
Posted on May 25th, 2015

තිස්ස ගුණතිලක, සිඞ්නි නුවර සිට

 වාමණිකාවුද කණේරැකාවූද කුරැ කෙටේටු අලි එකා දෙන්නා බැගින් වනාන්තරයෙන් එලියට ඇදෙමිනේ සිටී. දැවැන්ත සද්දන්ත හස්ති  රජයෙකු සමීපයෙහි කෙලින් සිටින්නට තබා එවැනි හස්තීන් ඉන්නා ප්‍රදේශද මගහැර සිටි මේ කුරැ කෙට්ටු අලි අද චංඞින්වී ඇති සැටියකි. චූලහත්ථිපදොපම සුත්‍ර දෙසුම වනපොත් කර ඇති සිංහල ජාතියට මේ නෝන්ජල් කුරැ කෙට්ටු වාමණික අලි හඳුනාගැනීමට අපහසුතාවයක් නැත. භාෂා විලාසයෙන්ම මොවුන් හඳුනාගත හැක. නැති පෙෳරැෂයක් හා නැති විඥානයක් ගෙනහැර පෑමට ජනමාධ්‍යය ප්‍රයෝජනයට ගන්නා මොවුන් දන්නා එකම ශිල්පය නම් එයතුලින් අධර්මය වැපිරවීමයි. එවැන්නෙක් පසුගියදා මහින්ද රාජපක්‍ෂයන් මිලේඡ්චයකු ලෙස හදුන්වාදී ඇත. ත්‍රස්තවාදය  ලක්දෙරණින් මුලිනුපුටා සියඵම ජනකොටස් වලට ජිවිතදානය ලබාදුන් එකම ජනනායකයා මිලේඡ්චයකු වන්නේයයි කියන අයගේ ඔලුව පිරික්‍ෂා බැලිය යුතුය. මොවුන් මෙතෙක් යහතින් වැජබුනේ ජනතාව මොවුන්ගේ විඥාන ශක්තිය නොදැන සිටි බැවිනි. ඉහත ප්‍රකාශයෙන්ම එවැනි විඥානයක් තබා ඔලු ගෙඞිතුල අඵවන් පඨවිද (gray matter) ශූන්‍යබව ඔලු කටුව ඇරලාම මාධ්‍යය හරහා ජනතා ප්‍රදර්ශනයේ තබා මොවුන් පෙන්වයි.

 සාමය ස්තාපිතව තිබූ රටේ එය බිදදැමීමට මුල්වූයේ සුඵජාතික ඡන්ද පදනම තුලින් බලයට පැමින අගමැතිකම පික්පොකට් ගසා උතුරේ ආරක්‍ෂාව අවම කිරිම නිසාබව හොදින්ම දන්නා මොවුන් තම නොහැකියාව වසාගැනීමටත් රට තවත් දේශපාලන අර්බුදයක හිරකරනු සදහාත් ජනතාවගේ සදාදරණීය නායකයාට එරෙහිව පුහු ප්‍රකාශ කරති.

 බුදුන් වැඞි දේශය, බුදුන්ගේ ශ්‍රී මුඛයෙන්ම බුදුදහම ස්තාපිතකල දේශය සිංහල බෙෳද්ධයන්ගේ නොවේනම් කාගෙද? ලක්දිවට සැතපුම් දොලහක් උතුරෙන් මිලියන් හැත්තෑපහක් මේ නිර්මල බුදුදහම පවත්නා අපේ මවුබිම ගිලගැනීමට බලාසිටින මොහොතක, මේ කුරැ හොර අලින්ගේ නැන්දම්මා නැවත තමිල්නාඞුවේ මහ ඇමතිනිය වී ඇති අවස්ථාවක, වසුරැ මුඛයන්ගෙන් අධම ප්‍රකාශ වායු ගෝලයට මුදාහරින්නේ කුමක් සඳහාදැයි ජනතාව බුද්ධියෙන් විමසා බැලිය යුතුය. අන්ත්‍රාය ඇත්තේ අතේ දුරිනි. සැතපුම් දොලහක් යනු කොළඹ සිට මොරටුවට නැතහොත් රාගමට හෝ හෝමාගමට ඇති දුරය. එවැනි දුරකය යක්‍ෂයා දෑස දල්වාගෙන බලා සිටින්නේ. අත ලඟ ඇති අනතුරකට උඞගෙඞි දෙන යහපාලනය ගැන ජනතාව මීටත්වඩා කල්පනාකාරි විය යුතුය.

 සයිබර් අවකාශයේ බේගල් වපුරා අරාබි වසන්තයක් අප ලක්දිව ඇතිකොට බොරැවෙන් වංචාවෙන් ජනතා බලුය ලබාගත්, දේශයක් පාලනයේ පහල බාලාංශයවත් සමත් නොකල මොවුන්, දෙසු බේගල් එකක්වත් සනාත කරගනු නොහී තවතවත් බේගල්ම  දෙසමින් ජනතාව මුලාකරයි. මොවුන්ගේ නොහැකියාව ජනතාවගේ ඇස් ඉදිරිපිටම දැන් ඔප්පුවී හමාරය.

 පසුගිය මාස පහ තුල විරැකියාව වැඞිවී ඇත. විදේශ විනිමය සංචිතය 50% කින් පමන ක්‍ෂය වී ඇත. සංවර්ධන ව්‍යා‍පෘතින් නැවතී හෝ කෙට්ටු වි හෝ ඇත (මහා මාර්ග මංතීරැ හොරැගිල ඇත). රජයේ ආදායම ක්‍ෂය වීම නිසා රාජ්‍යය වැටුප් පියවනුයේ මහින්ද සමයේ පෝශණයවු මු‍ල්‍ය සම්පත් දියකිරීමෙනි. මෙසේ රාජ්‍යකරණය කිරීමට හැක්කේ බොරැව වපුරා බලයට පැමිනි, ජාතියට සත්‍ය නිදහස ලබාදුන් පියාට මිලේඡ්චයයි කියනා අඵවන් පඨවි පිරිහුන ඔලුගෙඩි සහිත, පික්පොකට් කැලකට පමනි.

 මහින්දගේ දෙවන ආගමනය සිදුවන දින ය වැඞි ඇතක නොවේ. එදින මෙම වාමණික ආදිවු කුරැ අලි කැලය බිදගෙන දුවනු ඇත. එම මාර්ගයේ බිහිවන ජනතා අධිකරණ ඉදිරියේ මොවුන්ට වගඋත්තර බැදීමට සිදුවනු ඇත. එදින මොවුන් දැකීමට ජනතාව නිවාඞු දමා පැමිනෙනු ඇත.

 ඔබ සැමට සුභ පැතුම්

තිස්ස ගුණතිලක, සිඞ්නි නුවර සිට

2015 මැයි මස 26 වනදා

 

5 Responses to “සිංහලයින්ට නැති සිංහල දේශය”

 1. Kumari Says:

  We are waiting for that day that Mahinda comes for a second time. MR, GR and the dedicated ministers from the old regime are angels who can bring peace and stability to our blessed land.

 2. Ancient Sinhalaya Says:

  It is the stupid Sinhalese donkeys fault who voted in these treacherous lot. Unatriotic Party (UNP) is run
  by the rampaging catholic thug rw. Some Sinhalese idiots are embarassed to support SLFP/UPFA thinking
  only poor people support them.

  Simply these idiots think it is fashionable to support
  the traitor party. Unpatriotic Party (UNP) is simply anti Sinhalese, anti Buddhist of course, anti Sri Lankan.
  Reason? Because they take orders from the west and india who want to break up Sri Lanka to please tamil
  diaspora. These Sinhalese idiots don’t understand this simple truth. So the few months ago dead and buried these
  treacherous lot in the driving seat again thanks to maru (aaappa) sira and some traitor Sinhalese donkeys.

  MR align the country with the mighty Chinese. The whole world respect mighty China. These grama sevaka traitor with
  very limited knowledge of English language doesn’t understand this simple truth. West’s power is not what it used to be.
  New world order is with the East you morons. Align the country with the Chinese, they will give you money and the protection.
  They never want to break up Sri Lanka. Understand you thick skinned Sinhalese idiots? Stop digging the graves for the
  future generations at least now. Pea-brained, short sighted morons! Wake up now to save your country, your race, Buddhism before it is too late.

 3. Christie Says:

  Namaste: මමනම් හිතන්නෙ නැහැ ඉන්දියානු අදිරදය සින්හල අපිට නැවත තව අවුරුදු හයක් යනතුරු ඉඩක් දේය කියල. ඒ වෙනකොට අපි සුලුජාතිය වෙලා ඉවරයි. සින්හල අපි අපි එක නෙකාට බැනගන්නෙ නැතුව කල්පනාවෙන් කටයුතු කල කාලය ඇවිත් තියෙන්නෙ. 1951 සිට සින්හලය නැතිකලේ බන්ඩ පටන්ගත්ත ඉන්දියානු සෙල්ලමෙනුයි Jai Hind

 4. Independent Says:

  Watch this to learn Wilpattu betrayal.

  https://www.youtube.com/watch?v=8Sefob0wwB4

 5. Jag Says:

  You have very eloquently summarized the situation Tissa. Yes, as Ancient Sinhalaya says, it has become a fashion in some quarters to support the unpatriotic lot. However, the tide has already turned in favour of MR. This is the reason why MS is delaying the dissolution of parliament. What’s funny is, there are chances that Ranil packs his bags before that if the no confidence motion is won. That is inevitable. Traitors better find places to hide!

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2023 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress