ඥානසාර හිමියන් වැලිකඩ සිට ලියූ ලිපිය
Posted on February 6th, 2016

ගලගොඩඅත්තේ ඥානසාර හිරගෙදර – වැලිකඩ,

01-02-2016

අතිපූජනීය මහනායක හිමිවරු,

ගරු ජනාධිපති,

ගරුඅගමැති

කැබිනට්‌ ඇමැතිවරු වෙත මහත් සංවේගයෙනි,

අපගේ භාවිතාවන් දෙස හේතුඵලවාදී න්‍යායෙන් බලත්වා”

වසර 20 ක්‌ තිස්‌සේ රටටත්, සම්මා සම්බුද්ධ ශාසනයටත්, ජාතියටත් එරෙහිව පෙළගැසුණු අනේකවිධ සතුරු බලවේග හා මිථ්‍යාදෘෂ්ඨික බලවේග පිළිබඳ වගකිවයුත්තන්ගේ අවධානයට යොමු කිරීම පිණිස අපමණ වෙහෙසක්‌ දැරුවෙමි.

වරෙක මෘදු ලෙසත්, තවත් වරෙක ඉතා රළු ලෙසත්, රට දැය, සමය වෙත ඇති අනතුර පිළිබඳව හඬගා කීවෙමු.

බෞද්ධයන්ගේ හා හින්දුන්ගේ චින්තන නිදහසට බාධා කරමින් ආගමික කලකෝලාහල නිර්මාණය කරමින් සදාචාර විරෝධී සහ නීති විරෝධී ලෙස ක්‍රියාත්මක වන බලවේග සංවිධාන හැටියට 400 ක්‌ ඉක්‌මවා ලියාපදිංචි වී ඇති අතර ඔවුන්ගේ ක්‍රියාකාරකම් පිළිබඳ සියලු මාධ්‍ය මගින් අප අනාවරණය කරද්දී කිසිම සංඝ සභාවක්‌ හෝ කිසිම ඇමැතිවරයෙක්‌ හෝ මන්ත්‍රීවරයෙක්‌ ඒ පිළිබඳ ප්‍රශ්න කිරීමට අපට අවස්‌ථාවක්‌ ලබාදී සාකච්ඡා කොට නැත.

බුද්ධ ප්‍රතිමා ගිනි තබමින්, ඒවා බෞද්ධයන් ලවා පොළොවේ ගස්‌සමින් කළ සැහැසිකම් සියෑසින් දැක ඇති මා ඊට එරෙහිව නැඟී සිටිමින් මිථ්‍යා දෘෂ්ඨික බලවේගවලට එරෙහිව නැගීසිටීම විනය විරෝධී නම් ඕනෑම දඬුවමකට සූදානම්ය. ඒ බලවේග සියල්ලම අද මට එරෙහිව අවි අමෝරා ඇති අතර නීතියෙන් මා වරදකරුවකු කොට සිර ගත කිරීමට පිඹුරුපත් සකස්‌ කරමින් සිටී.

මූලධර්මවාදය, මුස්‌ලිම් ආක්‍රමණය පිළිබඳව සාකච්ඡා කිරීමට එකදු අවස්‌ථාවක්‌ හෝ ඔබ වහන්සේලා, පක්‍ෂ විපක්‍ෂ මැති ඇමැතිවරු කිසිවෙක්‌ අවස්‌ථාවක්‌ දී තිබේද? සියලු දේශපාලකයෝ තමන්ගේ බලය උදෙසා කෑ මෝර දෙන විට මා අරගල කළේ නිර්වින්දනය වූ සිංහලයා අවදි කොට සිංහලයාට ඇති එකම රට බේරා ගැනීම පිණිස ම ය.

එහිදී සිදුවූයේ කුමක්‌ද? දේශපාලකයෝ ද ඇතැම් මාධ්‍යවේදීන් යෑයි කියාගන්නා එන්ජීඕ කාරයන්ද මා කලහකාරී, ජාතිවාදී, ආගම්වාදී භික්‍ෂුවක ලෙස හංවඩු ගැසීම පමණි. ඇතැම් අවස්‌ථාවාදී භික්‍ෂූන් ද අලඡ්ජි ලෙසින් අපව නිර්දය ලෙස විවේචනය කරනු පෙනේ.

රටට, ජාතියට එරෙහිව මුස්‌ලිම් ආක්‍රමණික බලවේග පිළිබඳ මා සතුව විශාල ප්‍රමාණයක්‌ සාක්‍ෂි තිබේ. අද වනතෙක්‌ කිසිම වගකිවයුත්තෙක්‌ ඇස්‌ ඇර බලා තිබේද?

සුළු ජාතික, සුළු ආගමික කණ්‌ඩායම්වල ප්‍රශ්න තමන්ගේ ගෙදර ප්‍රශ්නවලටත් කලින් විස¹ දීමට යුහුසුළුවන දේශපාලකයෝ සිංහල සංවිධාන පෙන්වාදී ඇති කිනම් කරුණකට විසඳුම් ලබාදී තිබේද? උදාහරණ ලෙස හලාල් ප්‍රශ්නය, කූරගල ප්‍රශ්නය, අන්‍යාගමික කරන පනත, නැගෙනහිර පුරාවස්‌තු සංහාරය වන්ද්‍යාකරණ, වැඩපිළිවෙළ, ත්‍රිවිධරත්නය යනු මැණික්‌ගල් තුනකි. බුදු හාමුදුරුවෝ මිනී මස්‌ කෑවේය. මැණික්‌ ගල්වලට වඳින්නේ මෝඩයෝය යනාදි වශයෙන් සීඩීපට පවා නිකුත් කොට බෞද්ධයන් කුපිත කරවීමේදී ඔබලා ගත් ක්‍රියාමාර්ගය කුමක්‌ද?

අතේ සතයකුදු නැතිව ඒවාට විරුද්ධව, ආත්ම ශක්‌තියෙන් වැඩ කළ මා මිථ්‍යා දෘෂ්ඨික බලවේගවලින් වන හානියට වඩා ශාසනික හානියක්‌ සිsදු කොට තිබේද?

සමහරවිට ඉදිරි දින මට ඇප ලැබුණත් නැතත් දින 14 කට නොව වසර 14 කට සිරබත් කෑමට සිදු වුවත් කිව යුතු දේ ලියා එවිය යුතුය.

අප සතුව ඇති සාක්‍ෂි, තොරතුරු සංයමයකින් තොරව හෙළි කළේ නම් අදටත් මේ රට ලේ විලකි.

මා අහිංසාවාදීව සටන ආරම්භ කළෙමි. ඉදිරියේදී නොනවතින අරගලයක්‌ ලෙසින් එය ගොඩනැගෙනු ඇත.

අපගේ අතීත භාවිතාවන් හා අප සතුව ඇති දේවල් පිළිබඳ සාකච්ඡා කිරීමට මැති ඇමැත්තෝa සමඟ අවස්‌ථාවක්‌ උදා කරන්නේ නම් මැනවි.

වරදක්‌ වී නම් මහනාහිමිවරු කමා කෙරෙත්වා!

මා ලෝ සසුන් වැඩ වඩන

– ගලගොඩඅත්තේ ඥානසාර

galaoda_thero

2 Responses to “ඥානසාර හිමියන් වැලිකඩ සිට ලියූ ලිපිය”

 1. cwije Says:

  A prison is a prison only in one’s mind.

  Also one has to fight against the system within the rules of the system. An example is Akurata vada kiriima (Go slow). Any system will collapse if work is done that way.

  The decision to support MR at the election was a big mistake BBS made. Otherwise by now BBS would have been the third force.

  You have done enough to open the eyes of defeatist Buddhists. You can make the prison a fortress if you do not surrender to politicians and suffering.

  I am, perhaps the only person who wrote publicly supporting the BBS movement. Hence it is painful to see you allowed the enemy to trap you. Emotion is an enemy of wise action.

 2. ranjit Says:

  Do not be afraid my Sinhala hero, you are not alone in this fight. MILLIONS are behind you and the Sinhala nation which our heros fought and rescued in the past by foreign and local traitors and invaders. Weif they too salute you and respect you for your courage. I hope Sinhala Buddhists will open their eyes and years and take a decision soon to save the Motherland from the evil trio who is taking our country downwards where Sinhalese people wityrants riote a place to call home.

  Evil trio must be stopped in their tracks before they break the bones of the Sinhala people. Outsiders are interfering in our country with the blessings of the evil trio Hitan, Gayboy and one eyed satan as If they too were in this evil Govt. They give advise, money and knowledge to our enemies and teach them what to demand and fight for blaming all Sinhalese for their sufferings. Its time for the Sinhala people to stand up against the current tyrants in this Govt. Dont just sleep and do nothing while Tamils and Muslims prepare to have their dreamlands with the help of our foreign and local enemies to our Sinhala nation. Be ready and be alert all the time to fight to death on behalf of your Motherland.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2021 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress