බුදු හිමිගේ  ”එහි පස්සිකෝ – එව  බලව ”’ ක්‍රමයට බැලුවා නම් ආකිමිඩීස් පාරදිගේ හෙළුවෙන් දුවන්නේ නැත
Posted on April 16th, 2016

ධර්මසිරි සෙනෙවිරත්න

පළමුවෙන්ම ධනපාල මහතා මුල් ලිපියකින් නලින් ගැන කියූ දෙයකට පිළිතුරු දිය යුත්ය් . නලින්වරදිකලනිසා  සරසවියෙන් නෙරපූවේ නැත නම් අනෙක් සරසවි වලට පත්වීමක් ලබා ගැනීමට නොහැකිවූ යේ අය්දය්  ඔහු ඇසුවේය. කොලබින්  අස්  කළා තමය් . එහෙත් එය වැරදි නිසා වන්දි ලබා දුන්නා .unp  රජයක් පවතී නිසා හැමදේම  ඇද ඇද  හිටියා නලින් අභියාචනා කළා SC  එකත් වන්දි අනුමත කළා .එහෙත් රජයට ගති ය සරසවි පාලනය කල නිසා අනෙක් සරසවි වලට යැවු ඉල්ලුම්පත්‍ර  සලකා බැලුවෙත් නැහැ අස්කරපු පුද්ගලයෙක් යන හේතුව ඉදිරියට දමා  ඔවුන් කල් මරුවා රජයට බියෙන්  දිනේෂ්   රජයට බලපෑම් කරන්න බහ විරුද්ධ පක්ෂයේ අයෙක් නිසා  දිනේෂ් කලේ එක පාර්ලිමේන්තු කමිටුවකට කියන එකය් ඉල්ලුම් පත්‍ර සලා බැලීමට  වත් කටයුතු කරන්න කියල ඒ අනුව .සරස වී වලින් ඉතා මන්දගාමීව හෝ  ඉල්ලුම් පත්‍ර සලකා බලු පසු නලින්  නොගෙන බැරිවුනා සුදුස්සා ඔහු නිසා .රුහුණු   ජයවර්ධන පුර හා කැලණිය යන තුනෙන් ම ඔහුව ගත්තා . මුලින්ම කැලණියේ පත්වීම බාරගත් නිසා ගෙදරට ළඟ ජපුරය පවා ප්‍රතික්ෂේප කරන්න සිදුවුනා රුහුනටත් ගියේ නැහැ .  මේවාට වසර දහයක් ගියේ දේශ පාලන බලය එදා රජකළ නිසා ..එජාපයට පන්දම් අල්ලුවානම්  රට ජාතිය ගැන නොසලකා මේවා මෙහෙමා වෙන්නේ නැහැ  අද    සරත් විජේසුරිය කරන දේවල් නලින් කවදාවත් කලේ නැහැ දුක් විදිමින් තියෙන හැටියට කාල අන්දලා හිටිය  මිසක් …………… ධනපාල මහත්තයෝ මොනවා කෙරුවත් කමක් නැහැ     නලින්ගේ  මේ ගතිගුණ වලටවත්  හිසනමා ආචාර කරන්නඔබවැනි බටහිර ගැත්තන් මිස නලින් වැනි දේශ ප්‍රේමීන් රටට හරි හිගය් .
                                                     
                                            බුදුහිමි ”එවබලවය් ‘ කිව්වේ  ”සනාතන ධර්මයක් බැලීමටය ”’ විටින්විට වෙනස්වන සුළු  බටහිර ලෞකික  නවීන විද්‍යාව  හා අනෙකුත්  ලෞකික විද්‍යාවන් ගැන   කිවහැක්කේ ”””’ මේක නැත්නම් අරක බලව ”” කියාය . ගුරුත්වා කර්ෂණය   ගනකියා එවබලවය් කිව්වාට  ගෙඩි වැ ටේ නවා මිස ආකර්ෂණය අපට නොපෙනේ . ඉහින් ඇවිත් බලන්නේ මොනවාද   අයින්ස්ටයින්ද   නිව්ටන් කියූ දෙය ඇවිත් බැලුවේය එහෙත්  ඒ කෙන්ගෙඩිය දැක්කේ නැත . එනිසා ඇපල්  වැටෙන්නේ  ‘ අවකාශයේ වක්රතාව ”නිසායය් ඔහු කීවේය . ඉතින් අපි ‘ මේක නැත්නම් අරක බලමින් ”’ ඉන්නවා
 බෞද්ධයාගේ  අරමුනාවූ නිවනට බාධා පමුණුවන්නාවූ  අනෙක් සියලු  විද්‍යා ශිල්ප ශාස්ත්‍ර  ක්‍රම හා විධි    නිවනට සාපේක්ෂකව     ””’  තිරශ්චීන  විද්‍යා ””’   බව බුදුහිමි දේශනා කල අතර එවැනි දේ බොහෝ ඇතිබවත් පවසා ඇත .    නලින් ද සිල්වා    මේවාට අලුතෙන් කටට හුරු වචනයක් වූ දවහරේ ඇති වචනයක් වුද  ”’පට්ටපල් බොරු ”නම් වචනය යොදය් .  .මේ  කියනදේය කියන්නේ මේ අරමුණින් යය නලින් දහස් වර කියා ඇතත්   සමහරු නොඅසුනාසේ  අනෙකක්ම කියති  ඔවු හු කෙවට්ටය මෙන් නං දොඩවති එවැන්නන්ට නැවතත් පිලිතුරුනොදිය යුතුයය් පාඨ කයන්ද දැන් තී රනයකට ඇවිත් ඇත ගෙයක් හදන්නෙත් යම් විද්‍යාවකට අනුවය   වස්සාන කාලයේ බුදු හිමිත් ගෙවල් ප්‍රයෝජනයට ගෙන ඇත එසේ සිටිමින්ම සියලු ලෞකික විද්‍යා තිරශ්චීන විද්‍යා බව එතුමා දේශනා කළසේක   ..නලින්  ද ගෙවල් දොරවල් යානවාහන  ආදරයෙන් ප්‍රයෝජන ගනී  . ධනපාල මහතා වැනි ජාතිකවිරෝධීන්ට නොතේරුනාට මේවා ඕනෑම ගොනෙකුට තෙරෙය් නලින් උත්සාහ ගන්නේ  ජීවිතය පවත්වා ගන්නට තමන් මෙන්ම අනෙක් යද භාවිතා කරන මෙවන් නොයෙක් දේ පිටුපස  මන්මත්වී යන අ  යට නිවන ඈත්වෙන බව පෙන්වාදී  මටය . මේ වචනය එසන්දහාය .   DHAM   ආසා ඇති පරිදි  බට හිරයෝ  බුදුහිමිගෙන් ගත්තේ    ” ගලේ උරගාන  ක්‍රමය විතරද .”’ ගලේ උරගා මැදුම් පිළිවෙත සොයා නොගත්තේද  ආත්මය සොයා ගත්තේ ගලේ අතුල්ලාද   බුදුහිමිගේ   ”එහි පස්සිකෝ ”  අනුව බලු කිසිවෙක් පාරදිගේ හෙළුවෙන් දුවන්නේ නැත  පොඩි දෙටත්  කලබලවී  අ සි හියෙන් දුවන්නේ නැත ..   .
             ” ගලේ අතුල්ලන ”’  පර්යේෂණ හා    ”’අරිය පරියේෂණ ”’ යන දෙක වෙනස්ය .  නලින් කියන්නේ  බොරුව බොරුවක්ම බව දන ගෙන  අපේ අරමුණ  ඉටුවන තුරු  ඒ බොරු  ”’පදමට ””’ පමණක් ගෙන  භාවිතා කරන ලෙසය්  .. එකය් අවශෝෂණය  කරගන්නා ලෙස කියන්නේ
       සසර ලේඩ ටත් ඇඟේ  ලෙඩ ටත්  බෙහෙත් සොයන්නේ  එකම ක්‍රමයටයය් ධනපාල තුමෝ කියය් ‘ බටහිර ”ගලේ උලන එක ‘  ඇඟේ  ලෙඩට නම් සමරවිට ඔහු  අත්හදා බලා ඇතුවා විය හැක ‘ අරි පරියේෂණය   ඒවා බලව ඇත්තේ   අධ්‍යාත්මික දේ බලන්නටය
                             ”’රාජ් ස්තන්නේ  මිනිසාගේ ඉන්ද්‍රියයන්ට ගෝචර දේවල් තිබීම මට  තේරෙන්නේ නැති බවය ”””’ යනුවෙන් ධනපාල මහතා කීවත් රාජ් කියා ඇත්තේ  ”’ගෝචර නොවන ””යනුවෙනි  රාජ්ට  පිස්සු නැත  පරමාණු ශුද්‍ර ජීවීන්  පියවි ඇසට නොපෙනෙන නිසා අන්වීක්ෂ මගින් බැලිය යතය   එහෙත් පෙනෙන්නේ තමගේ අස නැත්නම් එය නොපෙනේ . අරිය පරියෙෂණයෙන් මනස නමැති උපකරණය දියුණු කලවිට   අන්වීක්ෂ අන්නවශ්ශ්යය ” සියල්ල වෙනස්වන බව වසර 2600 කට පෙර  බුදුහිමි පැවසුවේ  මනස  දියුණු කිරීමෙන් මිස ගල්වල අතුල්ලා නොවේ  එසේ අතුල්ලනේ ලෞකික දෙය ය් . පරමාණුව බිඳෙන බව  බටහිරයන් දැනගත්තෙත්  මෑතදීය    බෙහෙත් අත්හදා බැලීම් විධිමත්ව කලයුත්යය්  ධනපාල තුමා කීවද   මෙතෙක් එසේ කර තිබෙද කරන බවක් පෙනේද බටහිරයන්ගේ ආආණා සමාජයේ එවැන්නක් වෙයදා
                                   බුදු හිමිගේ  ”එහි පස්සිකෝ – එව  බලව ”’ ක්‍රමයට බැලුවා නම් ආකිමිඩීස් පාරදිගේ හෙළුවෙන් දුවන්නේ නැත
  ධර්මසිරි සෙනෙවිරත්න

One Response to “බුදු හිමිගේ  ”එහි පස්සිකෝ – එව  බලව ”’ ක්‍රමයට බැලුවා නම් ආකිමිඩීස් පාරදිගේ හෙළුවෙන් දුවන්නේ නැත”

 1. Dham Says:

  Kaalama Sutta is being used to abuse Buddhism by non-Buddhists. I can remember two such persons, one Ben Silva and Lorenzo ( who we heard met with a serious accident recently and now absent here – we miss him though) Kalama Sutta, however, was preached to Kalamas , who are not Buddhists. Before quoting kalama Sutta , I suggest people should read this article by Ven. Bikku Bodhi. I am telling this for goodwill and safety of those people, with Metta.
  Don’t use Buddhism wrongly. If you are a good person you will get Vipaaka sooner than later. If you are an evil person you will get it at next birth , after allowing for Mara’s interest rate.

  A Look at the Kalama Sutta

  by

  Bhikkhu Bodhi © 1998

  In this issue of the newsletter we have combined the feature essay with the “Sutta Study” column as we take a fresh look at an often quoted discourse of the Buddha, the Kalama Sutta. The discourse — found in translation in Wheel No. 8 — has been described as “the Buddha’s Charter of Free Inquiry,” and though the discourse certainly does counter the decrees of dogmatism and blind faith with a vigorous call for free investigation, it is problematic whether the sutta can support all the positions that have been ascribed to it. On the basis of a single passage, quoted out of context, the Buddha has been made out to be a pragmatic empiricist who dismisses all doctrine and faith, and whose Dhamma is simply a freethinker’s kit to truth which invites each one to accept and reject whatever he likes.

  But does the Kalama Sutta really justify such views? Or do we meet in these claims just another set of variations on that egregious old tendency to interpret the Dhamma according to whatever notions are congenial to oneself — or to those to whom one is preaching? Let us take as careful a look at the Kalama Sutta as the limited space allotted to this essay will allow, remembering that in order to understand the Buddha’s utterances correctly it is essential to take account of his own intentions in making them.

  The passage that has been cited so often runs as follows: “Come, Kalamas. Do not go upon what has been acquired by repeated hearing, nor upon tradition, nor upon rumor, nor upon scripture, nor upon surmise, nor upon axiom, nor upon specious reasoning, nor upon bias toward a notion pondered over, nor upon another’s seeming ability, nor upon the consideration ‘The monk is our teacher.’ When you yourselves know: ‘These things are bad, blamable, censured by the wise; undertaken and observed, these things lead to harm and ill,’ abandon them… When you yourselves know: ‘These things are good, blameless, praised by the wise; undertaken and observed, these things lead to benefit and happiness,’ enter on and abide in them.”

  Now this passage, like everything else spoken by the Buddha, has been stated in a specific context — with a particular audience and situation in view — and thus must be understood in relation to that context. The Kalamas, citizens of the town of Kesaputta, had been visited by religious teachers of divergent views, each of whom would propound his own doctrines and tear down the doctrines of his predecessors. This left the Kalamas perplexed, and thus when “the recluse Gotama,” reputed to be an Awakened One, arrived in their township, they approached him in the hope that he might be able to dispel their confusion. From the subsequent development of the sutta, it is clear that the issues that perplexed them were the reality of rebirth and kammic retribution for good and evil deeds.

  The Buddha begins by assuring the Kalamas that under such circumstances it is proper for them to doubt, an assurance which encourages free inquiry. He next speaks the passage quoted above, advising the Kalamas to abandon those things they know for themselves to be bad and to undertake those things they know for themselves to be good. This advice can be dangerous if given to those whose ethical sense is undeveloped, and we can thus assume that the Buddha regarded the Kalamas as people of refined moral sensitivity. In any case he did not leave them wholly to their own resources, but by questioning them led them to see that greed, hate and delusion, being conducive to harm and suffering for oneself and others, are to be abandoned, and their opposites, being beneficial to all, are to be developed.

  The Buddha next explains that a “noble disciple, devoid of covetousness and ill will, undeluded” dwells pervading the world with boundless loving-kindness, compassion, appreciative joy and equanimity. Thus purified of hate and malice, he enjoys here and now four “solaces”: If there is an afterlife and kammic result, then he will undergo a pleasant rebirth, while if there is none he still lives happily here and now; if evil results befall an evil-doer, then no evil will befall him, and if evil results do not befall an evil-doer, then he is purified anyway. With this the Kalamas express their appreciation of the Buddha’s discourse and go for refuge to the Triple Gem.

  Now does the Kalama Sutta suggest, as is often held, that a follower of the Buddhist path can dispense with all faith and doctrine, that he should make his own personal experience the criterion for judging the Buddha’s utterances and for rejecting what cannot be squared with it? It is true the Buddha does not ask the Kalamas to accept anything he says out of confidence in himself, but let us note one important point: the Kalamas, at the start of the discourse, were not the Buddha’s disciples. They approached him merely as a counselor who might help dispel their doubts, but they did not come to him as the Tathagata, the Truth-finder, who might show them the way to spiritual progress and to final liberation.

  Thus, because the Kalamas had not yet come to accept the Buddha in terms of his unique mission, as the discloser of the liberating truth, it would not have been in place for him to expound to them the Dhamma unique to his own Dispensation: such teachings as the Four Noble Truths, the three characteristics, and the methods of contemplation based upon them. These teachings are specifically intended for those who have accepted the Buddha as their guide to deliverance, and in the suttas he expounds them only to those who “have gained faith in the Tathagata” and who possess the perspective necessary to grasp them and apply them. The Kalamas, however, at the start of the discourse are not yet fertile soil for him to sow the seeds of his liberating message. Still confused by the conflicting claims to which they have been exposed, they are not yet clear even about the groundwork of morality.

  Nevertheless, after advising the Kalamas not to rely upon established tradition, abstract reasoning, and charismatic gurus, the Buddha proposes to them a teaching that is immediately verifiable and capable of laying a firm foundation for a life of moral discipline and mental purification. He shows that whether or not there be another life after death, a life of moral restraint and of love and compassion for all beings brings its own intrinsic rewards here and now, a happiness and sense of inward security far superior to the fragile pleasures that can be won by violating moral principles and indulging the mind’s desires. For those who are not concerned to look further, who are not prepared to adopt any convictions about a future life and worlds beyond the present one, such a teaching will ensure their present welfare and their safe passage to a pleasant rebirth — provided they do not fall into the wrong view of denying an afterlife and kammic causation.

  However, for those whose vision is capable of widening to encompass the broader horizons of our existence, this teaching given to the Kalamas points beyond its immediate implications to the very core of the Dhamma. For the three states brought forth for examination by the Buddha — greed, hate and delusion — are not merely grounds of wrong conduct or moral stains upon the mind. Within his teaching’s own framework they are the root defilements — the primary causes of all bondage and suffering — and the entire practice of the Dhamma can be viewed as the task of eradicating these evil roots by developing to perfection their antidotes — dispassion, kindness and wisdom.

  Thus the discourse to the Kalamas offers an acid test for gaining confidence in the Dhamma as a viable doctrine of deliverance. We begin with an immediately verifiable teaching whose validity can be attested by anyone with the moral integrity to follow it through to its conclusions, namely, that the defilements cause harm and suffering both personal and social, that their removal brings peace and happiness, and that the practices taught by the Buddha are effective means for achieving their removal. By putting this teaching to a personal test, with only a provisional trust in the Buddha as one’s collateral, one eventually arrives at a firmer, experientially grounded confidence in the liberating and purifying power of the Dhamma. This increased confidence in the teaching brings along a deepened faith in the Buddha as teacher, and thus disposes one to accept on trust those principles he enunciates that are relevant to the quest for awakening, even when they lie beyond one’s own capacity for verification. This, in fact, marks the acquisition of right view, in its preliminary role as the forerunner of the entire Noble Eightfold Path.

  Partly in reaction to dogmatic religion, partly in subservience to the reigning paradigm of objective scientific knowledge, it has become fashionable to hold, by appeal to the Kalama Sutta, that the Buddha’s teaching dispenses with faith and formulated doctrine and asks us to accept only what we can personally verify. This interpretation of the sutta, however, forgets that the advice the Buddha gave the Kalamas was contingent upon the understanding that they were not yet prepared to place faith in him and his doctrine; it also forgets that the sutta omits, for that very reason, all mention of right view and of the entire perspective that opens up when right view is acquired. It offers instead the most reasonable counsel on wholesome living possible when the issue of ultimate beliefs has been put into brackets.

  What can be justly maintained is that those aspects of the Buddha’s teaching that come within the purview of our ordinary experience can be personally confirmed within experience, and that this confirmation provides a sound basis for placing faith in those aspects of the teaching that necessarily transcend ordinary experience. Faith in the Buddha’s teaching is never regarded as an end in itself nor as a sufficient guarantee of liberation, but only as the starting point for an evolving process of inner transformation that comes to fulfillment in personal insight. But in order for this insight to exercise a truly liberative function, it must unfold in the context of an accurate grasp of the essential truths concerning our situation in the world and the domain where deliverance is to be sought. These truths have been imparted to us by the Buddha out of his own profound comprehension of the human condition. To accept them in trust after careful consideration is to set foot on a journey which transforms faith into wisdom, confidence into certainty, and culminates in liberation from suffering.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2023 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress