සල්ලිවලට ගිවිසුම් හරහා රට පාවාදෙන ජාතිභ්‍රෂ්ටයෝ
Posted on May 21st, 2018

-ලසන්ත වික්‍රමසිංහ

දූෂණයේ ඇති ප්‍රධානම ගැටලුව දූෂණය නොවේ. දූෂණයේ ඇති ප්‍රධාන ගැටලුව රට පාවා දීමට දූෂණය යොදා ගැනීමයි.

ශ්‍රී ලංකාව සිංගප්පුරුව සමඟ භාණ්ඩ, සේවා, ආයෝජන සහ ආගමන විගමන යන සියලුම ක්ෂේත්‍රයන් ඇතුලත් ඉතා පුලුල් නිදහස් වෙළඳ ගිවිසුමක් අත්සන් කර ඇත. එසේම නොබෝ දිනකින් ඉන්දියාව සමඟ එට්කා ගිවිසුම අත්සන් කිරීමට ද නියමිතය. චීනය සහ තායිලන්තය සමඟද මෙවැනි පුලුල් ආර්ථික ගිවිසුම්වලට එලැබීමට රජය මානබලමින් සිටියි. මේ ගිවිසුම් සඳහා රජය එළඹෙන්නේ ජාතික වෙළඳ ප්‍රතිපත්තියක් නොමැතිවය. විදේශීය වෘත්තිකයන්ට රට තුළට එන්නට ඉඩ සැලසුවද ශ්‍රී ලංකාව තුළ වෘත්තිකයන් ලියාපදිංචියට සහ නියාමනය සඳහා අවශ්‍ය කිසිදු ක්‍රියාමාර්ගයක් ස්ථාපිත නොකරය. එපමණක් නොව මෙම ගිවිසුම් මඟින් රටට වාසිද අවාසිද යන්න සොයා බැලීම සඳහා ශක්‍යතා අධ්‍යනයක්වත් සිදු නොකරය. කොටින්ම මලික් සමරවික්‍රම අමාත්‍යවරයා, අමාත්‍යංශ ලේකම් චාන්දනී විජේවර්ධන, කේ. ජේ. වීරසිංහ ඇතුලු වෙළඳ ගිවිසුම් සඳහා ශ්‍රී ලංකා සාකච්ඡා කණ්ඩායම නිදහස් වෙළඳ ගිවිසුම්වලට එළැඹීම සඳහා කටයුතු කරන්නේ වළං කඩයකට පැනගත් ගොනුන් රැළක් මෙනි.

රජය මෙලෙස කටයුතු කරන්නේ විදේශීය බලපෑම් මත බව පැහැඳිලිය. මෙලෙස රටට අගතියක් අත්වන පරිදි ක්‍රියා කිරීම සඳහා වුව රජයට කිසියම් පිරිසක් මෙම කාර්යයෙහි යොදවා ගැනීමට අවශ්‍ය වේ. ඒ සඳහා රජය අනුගමනය කර ඇත්තේ අපූරු ක්‍රියාමාර්ගයකි. මෙම නිදහස් වෙළඳ ගිවිසුම් සඳහා කටයුතු කිරීමට ඒ සඳහා සුදුසුකම් නැති පුද්ගලයන් එක්කර ගන්නා අතරම ඔවුනට මෙම ගිවිසුම් මඟින් වෙනත් පෞද්ගලික වාසි හිමි වීම අමතර සුදුසුකමක් බවට පත්ව තිබේ. එක වර්ගයේ කුරුල්ලන් එක අත්තේ වසන්නාක් මෙන් මේ ක්‍රියාදාමය සඳහා දූෂිතයන් හට දූෂිතයන් එක් වී තිබේ. රුපියල් සත ඉදිරියේ වර්තමාන සහ අනාගත පරපුර පාවා දීමක මේ දූෂිතයන් නියැළෙන්නේ කිසිදු හිරිකිතයකින් තොරවය. මෙම ගිවිසුම් මඟින් ශ්‍රී ලංකා සාකච්ඡා කණ්ඩායෙමේ පුද්ගලයන් වාසි ලබන ආකාරය පැහැදිලි කර ගැනීම මඟින් මෙම අත්තනොමතික ක්‍රියාදාමය ඉදිරියට ඇදගෙන යනා ආකාරය ගැන අදහසක් ලබා ගත හැකිය.

සිය හදිසි අභාවය සිදුවන තෙක්ම එට්කා ගිවිසුමේ සහ චීන-ශ්‍රී ලංකා නිදහස් වෙළඳ ගිවිසුමේ ප්‍රධානියා වශයෙන් කටයුතු කර ඇත්තේ ආචාර්ය සමන් කැලේගමයි. ඔහු එසේ කටයුතු කර ඇත්තේ බහුජාතික සමාගමක ශ්‍රී ලංකා ශාඛාවේ සභාපතිවරයා වශයෙන් කටයුතු කරන අතරය. එම බහුජාතික සමාගම විසින් ප්‍රධාන වශයෙන් සිදු කරන්නේ ඉන්දියාවේ සහ චීනයේ නිපදවන භාණ්ඩ මෙරටට ආනයනය කර අලෙවි කිරීමය. එවැනි සමාගමක සභාපතිවරයෙක් ආනයනික බදු සහන ලබා දෙන භාණ්ඩ ලැයිස්තුව තීරණය කෙරෙන ගිවිසුමක් සම්බන්ධයෙන් සාකච්ඡා කරන කණ්ඩායමක ප්‍රධානියා ලෙස පත් කිරීම ඉතා පැහැදිලිවම බැදියාවන් අතර ගැටුමක් නිර්මාණය කිරීමකි.

 කැලේගමගේ අභාවයෙන් පසුව එම තනතුර සඳහා පත් කළ කේ. ජේ. වීරසිංහ සම්බන්ධ කාරණය වඩාත් ජුගුප්සාජනකය. කේ. ජේ වීරසිංහ මෙම ආර්ථික ගිවිසුම් සඳහා සාකච්ඡා කණ්ඩායමේ සාමාජිකයකු වශයෙන් කටයුතු කරන අතර ඒකාබද්ධ ඇඟලුම් සංගම් සංසඳයේ (Apparel Association Forum – JAAF) උපදේශකයෙකු වශයෙන් “වැටුපක්” ලබාගත්තේය. ඇඟලුම් නිෂ්පාදනය හෝ ඇඟලුම් වෙළඳාම සම්බන්ධයෙන් හෝ ප්‍රවීණයකු නොවූ වීරසිංහ ඊනියා උපදේශකයෙකු ලෙස ඉහළ වැටුපක් එම ආයතනයෙන් ලබාගත්තේ කෙසේද යන්න අනෙකුත් දේශීය නිෂ්පාදකයන්ගේ ඉරණම සමඟ බැදී පවතින්නකි.

 
Lead Negotiator for Sri Lanka on FTAs

ලංකාවේ ඇගලුම් ඉන්දියාවට අපනයනය කරන විට බදු සහන යටතේ ඉන්දියාව වෙත ලබා දිය හැකි ඇඟලුම් සඳහා කෝටාවක් (සීමාවක්) පවතියි. එට්කා ගිවිසුම තුළ කේ. ජේ. වීරසිංහ එම සීමාව වැඩි කර ගැනීමට විශාල ප්‍රයත්නයක් දරමින් සිටියි. පෙබරවාරි 21 වනදා ඉන්දියාවේ ආරම්භවූ අටවන එට්කා සාකච්ඡා වටය සඳහා ලංකාවේ පුද්ගලික ව්‍යාපාරික ක්ෂේත්‍රය නියෝජනය කරමින් යයි පවසමින් ඇඟලුම් ක්ෂේත්‍රයට සම්බන්ධ ටියුලි කුරේ නම් පුද්ගලයෙකු පුද්ගලික ව්‍යාපාරික ක්ෂේත්‍රයට හොරෙන්ම සහභාගී කරවීය. 

වීරසිංහ කොතෙක් උත්සාහ දැරුවත් මෙම ඇඟලුම් කෝටාව ඉවත් කිරීමට ඉන්දියාව තවම එකඟ වී නොමැති වීම මඟින් සිය කේවල් කිරීමේ බලය උපරිම මට්ටමකට පවත්වා ගැනීමට ඉන්දියාව සමත් වී තිබේ. වීරසි‍ංහට එය ඉටු කරගැනීමට නම් ඉන්දියවට අවශ්‍ය ඉන්දියානු භාණ්ඩ වැඩි ප්‍රමාණයක් සඳහා ශ්‍රී ලංකාවේදී බදු සහන ලබාදීමට සිදුවේ.  ඒ මඟින් සිදු වන්නේ ජනාධිපතිතුමා රැක ගත යුතු යයි පවසන දේශීය නිෂ්පාදකයා විනාශ වීමයි. කේ. ජේ. වීරසිංහ  ඒකාබද්ධ ඇඟලුම් සංගම් සංසඳයෙන් ලැබුවේ වැටුපක්ද අල්ලසක්ද යන්න තීරණය කිරීම එතරම් අපහසු නොවේ.

 
රවී රත්නායක – Bridging the Gap NGO

මෙම සාකච්ඡා කණ්ඩායමේ තවත් සාමාජිකයකු වන නවසීලන්ත පුරවැසිභාවය හිමි ආචාර්ය රවී රත්නායක Bridging the Gap නමැති එන් ජී ඕ ආයතනයේ සාමාජිකයෙකි. එම ආයතනය හරහා මේ පුද්ගලයා ASEAN සංගමයේ සාමාජික රටවලට ශ්‍රී ලංකාවට භාණ්ඩ අපනයනය සඳහා පෞද්ගලික උපදේශකයෙකු ලෙසද කටයුතු කරයි. සංවර්ධන උපායමාර්ග සහ ජාත්‍යන්තර වෙළඳාම අමාත්‍යාංශය විසින් ශ්‍රී ලංකාවට ආනයනය කරන භාණ්ඩවලින් බදු සහන ලබාදෙන භාණ්ඩ ලයිස්තුව සකස් කිරීමේ වගකීම මොහුට ලබාදීම ඉබ්බා දියේ දැමීමකි. මේ පුද්ගලයා අනෙක් රටවලට ශ්‍රී ලංකාවට භාණ්ඩ අලෙවි කිරීම සඳහා උපදෙස් ලබා දෙන අතරම ලංකාවේ වෙළඳ ගිවිසුම් සකස් කිරීම සඳහා ප්‍රධාන භූමිකාවක් ඉටුකරන්නේ කෙසේද? 

 

 පිටරටවල වුවමනාවලට සේවය කරමින් වැටුප් ලබන අතරම ඒ රටවලව අවශ්‍ය පරිදි මෙරට තුළ වැඩ කරනවාට දෙනවාට අපේ බදු මුදලින්ද මේ දූෂිතයෝ වැටුපක් ලබති. ඔහු වෙනත් රටවලින් උපදේශනය සඳහා යයි කියමින් ලබාගන්නේ ශ්‍රී ලංකාව, අනෙක් රටවල භාණ්ඩ සඳහා වෙළදපලක් බවට පත් කර දීම සඳහා වන අල්ලසක් නොවේද?

 
අරිත වික්‍රමනායක – නිත්‍යා පාට්නර්ස්

ආචාර්ය අරිත වික්‍රමනායකට මෙම ආර්ථික ගිවිසුම්වල නීතිමය සැකැස්ම සහ ආයෝජන පිළිබඳව වගකීම පවරා ඇත. ඔහුට අයත් නිත්‍යා පාට්නර්ස් නම් සමාගමක් වෙයි. එහි කාර්යය වන්නේ ජාත්‍යන්තර වෙළඳාම සහ ආයෝජන පිළිබඳ නීති උපදෙස් සැපයීමයි. නීතිපති දෙපාර්තුමේන්තුව තුළ සේවය කරන තම පුත්‍රයාගේ සහ තවත් ඥාතියකුගේ දායකත්වය මෙම ආර්ථික ගිවිසුම් වල නීතිමය සැකැස්ම සකස්කිරීම සඳහා ඔහු විසින් ලබා ගෙන ඇත. මෙම ආර්ථික ගිවිසුම් නිසා ඇතිවන නීතිමය ගැටලු නිසා නිත්‍යා පාට්නර්ස් හි සේවා දායකයන් ප්‍රමාණය සහ එම සමාගමේ ආදායම අනිවාර්යයෙන් ඉහළ යනු ඇත. මෙම ගිවිසුම් මඟින් ගැටලු වැඩිපුර උද්ගතවන තරමට අරිත වික්‍රමනායකට වාසිය.

මේ මඟින් පැහැදිලි වන්නේ රුපියල් සත ඉදිරියේ මවුබිම පාවාදෙන අමනයන් කිහිප දෙනෙකු නිසා ශ්‍රී ලංකාවේ පරම්පරා ගණනාවකට වන්දි ගෙවන්නට සිදුවන බව නොවේද? රජය මේ දූෂිතයන් මේ කාර්යය සඳහා යොදා ගන්නේ මේ දුර්ධාන්ත කර්තව්‍යය සිදු කරවා ගැනීමට ඇති හොඳම දේ මේ සඳහා මෙවැනි දූෂිතයන් පිරිසක් යොදවා ගැනීම බව යහපාලන රජය ඉතා නැවැරදිව අවබෝධ කරගෙන ඇති නිසා බවට සැකයක් නැත. 

One Response to “සල්ලිවලට ගිවිසුම් හරහා රට පාවාදෙන ජාතිභ්‍රෂ්ටයෝ”

  1. Hiranthe Says:

    I can’t imagine how these dirty people doing such things to Mother Lanka after receiving free education, clean water and air provided by the Island.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2024 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress