දේශපාලන අනාගතයක්  නැති ජනතා විමුක්ති පෙරමුණ ඉදිරිපත්කර ඇති 20 වන ව්‍යවස්ථා සංසොධනයට  චන්දය නොදෙන මෙන්  දේශප්‍රේමීන්ගෙන් ඉල්ලාසිටිනවා.
Posted on May 27th, 2018

චාර්ල්ස් ඒස්  පෙරේරා විසින්,

ජනතා විමුක්ති පෙරමුණට හා එක්සත් ජාතික පක්ෂයට දෙන මහජන චන්ද  දේශ විරෝධී චන්දයන්ය. ඊට හේතුව මේ දෙපක්ෂයම රටට ආදරයකින් කටුයුතු නොකරන බැවිනි. මේ දෙගොල්ලම දේශපාලනය  කරන්නේ ඒ අයගේ පක්ෂයට රාජ්‍ය තන්ත්‍රය  පවරාගැනීමේ අදහසිනුයි. ඊනියා ධනවාදී එක්සත් ජාතික පක්ෂය බටහිර ධනවත් රාජ්‍යයන්ට කත් අදින ඔවුන්ගේ ඕනෑ එපාකම් අනුව කටයුතු කරන අතර, අද ජනතා විමුක්ති පෙරමුණ ද ඔවුන්ගේ දේශපාලන වාසිය සඳහා එක්සත් ජාතික පක්ෂය හා සම්බන්ධව කටයුතු කරන බව දැන් පැහැදිලිවේමින් පවතී.

ජනතා විමුක්ති පෙරමුණට අවශ්‍යවී තිබෙන්නේ රාජපක්ෂලා දේශපාලනයෙන් ඉවත් කිරීම සඳහා  රාජපක්ෂ දේශපාලන නායකයින් කෙරහි ජනතාවගේ ආදරය හා විශ්වාශය නැතිකර  එතැනට ජනතා විමුක්ති පෙරමුණේ  නායකයින් ටික රින්ගවාගන්ටය . මෙතෙක් රාජපක්ෂලා හොරු යයි ගෙනගිය ව්‍යාපාරය ජනතාව විසින්  ප්‍රතික්ෂේප කර ඇති බැවින් දැන් ජනතා විමුක්ති පෙරමුණ වෙනත් උප්පරවැට්ටියක් සඳහා සුදානම් වෙයි.  

අනුර දිසානායක දැන් කියනවා ත්‍රස්තවාදයෙන් ජයග්‍රහණය ලැබුවේ මහින්ද රාජපක්ස ජනාධිපති තුමන්ගේ දේශපාලන නායකත්වයෙන් නොවේ. නමුත් ත්‍රස්තවාදය ජනතා විමුක්ති පෙරමුණේ කැරැල්ල වගේ ඉබේම නැතිවගියයි කියනවා. ඔහු කියනවා හැම කැරලි කොලාහල,  යුද්ධ  හා ත්‍රස්තාවාද  ඉබේටම නැතිවී යනවාලු.  ඒකලු ලංකාවෙත් උනේ. ඒ නිසා ඒ මහින්ද රාජපක්ස ජනාධිපති තුමන්ගේ දේශපාලනය නායකත්වය නිසා ලැබුන ජයග්‍රහණයක් නොවේලු.

ඉතින් මේ වගේ ජනතාව මොඩයන්ට  අන්දාගෙන  ප්‍රසිද්ධියේ කරන කතා මුන්ගේ දේශපාලන බංකොලොත් භාවය පෙන්නුම්කරනවා.  මේ ජනතා විමුක්ති පෙරමුණේ හැත්තට බෞද්ධයන්තුල තිබිය යුතු කෙලිහිගුනයවත් නැති නිසා  සිංහල බෞද්ධයින් එක්සේසත්වී එක්සත් ජාතික පක්ෂයමෙන්ම ජනතා විමුක්ති පෙරමුණත් මහජන චන්දයෙන් පරාජය කොට දේශපාලන භූමියෙන් අතුගා දැමීමට කාලය පැමිණ තිබේ. ඒ සඳහා සිංහල බෞද්ධ ජනතාවම එකාමෙන් එක්වියයුතුය.

ජනතා විමුක්ති පෙරමුණ ඉදිරිපත් කර තිබෙන 20 වන ව්‍යවස්ථාව ශ්‍රී ලංකාවට ඉතාමත් අනතුරුදායකයි. අද රටේ පවතින උතුරේ  සිංහලයින්  දෙමල මානුසික විනාශයක්  කර ඇතැයි උග්‍ර ජාතිවාදී ගැටුමකට අර අඳින  නිසාත්  මුස්ලිම් දේශපාලකයන්ගේ  කැලෑ  වනසා දමා මුස්ලිම් ජාතිකයන්පදිංචි කරන ක්‍රියා මාර්ග නිසාත්, රටට මුනපාන්නට  වන සිදුවීම  වලට  පෙලගැහෙන විනාශකාරී තත්වයන්  නිසාත් ජනාධිපති ගේ විධායක බලතල ඉවත් කිරීම කිසිසේත්ම සුදුසු නැත.

19 වන ව්‍යවස්ථාවෙන් ජනාධිපති බලතල ස්වල්පයක් ඉවත්කිරීමෙන්  එක්සත්ජාතික පක්ෂය මුල්කරගෙන පවත්වාගෙන යන  යහපාලනය  රජය නිසා අපේ රට අද වැටී තිබෙන ප්‍රපාතයෙන් ගොඩගැනීමට  මේ රජය විසුරුවා හැරීමටවත්,  හෝ අග්‍රාමාත්‍යවරයා  ඉවත්කිරීමටවත් ජනාධිපතිවරයාට පුළුවන්කමක්  නැතිව ජනාධිපති මැස්සන් එලවාගන්නවත් නොහැකි වලිගය නැති  නිවට ගොනෙක් බවට අද  පත්වීසිටන බව පේනවා නොවේද?  

මේ තත්වය ඇතිවී තිබෙන්නේ කිසිම තේරුමක් නැතිව පසුගිය රාජපක්ස  ජනාධිපති තුමාගෙන් පළිගන්නට ගෙන යන  තේරුමක් නැති විනාශකාරී වැඩපිළිවෙල නිසා නොවේද ?

එබැවින් මේ 20 වන සංශෝධනයට කිසිසේත් ඉඩ නොදිය යුතුය.  ඇරත් අපේ රට කෙරෙහි කිසිම ආදරයක් නොමැති තමන්ගේ දේශපාලන බල ලෝභය නිසා ජනතා විමුක්ති පෙරමුණ 20 වන සංශෝධනයෙන් යෝජනාකරනවා අනාගතයේදී ලංකාවේ ජනාධිපතිවරයා පත්කළ යුත්තේ මහජන චන්දයකින් නොවේ නමුත් පර්ලිමෙන්තුවෙන්ය කියා.  මෙය මොන මෝඩ කමක්ද, ලෝකයේ මොන  රටේද එහෙමවෙන්නේ, මුන් කරන්න හදන්නේ උන්ට චන්දයකින් බලය ගත නොහැක්කෙනම්  උන්ගේම මිනිහෙක් පාර්ලිමේන්තුව තුලින් වත් ජනාධිපති වරයෙක් කරගැනීමටයි.

පාර්ලිමේන්තුවෙන්  පත්කරන අද පාර්ලිමේන්තුවේ කතානායක තුමාද තනි මතයේ  තීන්දුවක් ගත නොහැකි අග්‍රාමාත්‍යවරයාට හිස නමන ගැත්තෙක්  වී සිටියදී පාරලිමේන්තුවෙන් පත්කරන ජනාධිපතිවරයකු ගැන මොනවා කියන්ටද ?

චිනේ ජනාධිවරයා රට හදන්න පුළුවන් බව පෙන්නුම්කරදුන්නිසා ඔහුව  ඔහුගේ ජීවත කාලය තුලම චන්දයක් නොමැතිව එම ධුරයේ තබාගැනීමට තීරණය කර තිබෙනවා. ශ්‍රී ලංකාවෙත් 1948න් පසුව ජනාධිපතිබවට පත්වූ මහින්ද රාජපක්ස ජනාධිපතිතුමා වෙනකිසිම රාජනායෙකුට නොහැකිවූ විශාල වැඩකොටසක් කරලා පෙන්නුවා නියම දේශපාලන නායකයෙකුට  රට දියුනුකලහැක්කේ කෙසේද කියලා. නමුත්  අපේ මිනිසුන් එදා දුටුවේ නෑ මහින්ද රාජපක්ස ජනාධිපතිතුමා තව කාලයකට  ජනාධිපති වශයෙන් පත්කරගත්තේ නම් කොතරම් දුරකට මේ ශ්‍රී ලංකාව තව තවත් දියුණු වෙන්න තිබුනාද  කියලා.

රාජපක්ෂ  පවුලේ විරුද්ධවාදීන්  උත්සහකරනවා ඔවුන්  දේශපාලන මිනීමැරුම් වලට සම්බන්ධ කරවන්න නමුත් මහජනතාවත් සිහි බුද්ධිය ඇති උදවියත් දන්නවා රාජපක්ෂ  පවුල දේශප්‍රේමී ආගමට ජාතියට ආදරය කරන පවුලකින් පැවත එන්නන් බව. ඒ අය දේසපාලන බලාපොරුත්තු තියෙන උදවිය නිසා දන්නවා දේශපාලන මිනීමැරුම්වලට සම්බන්ධ උනොත් ඒවා ඔවුන්ගේ දේශපාලන ජීවිතයට බාධක වෙන බව. ඒ නිසා ඔවුන් මිනීමරුම්වලට සම්බන්ධ නෑ. ඒ අවධියේ තිබුන තත්වයෙන් ප්‍රයෝජනගෙන  සමහරෙක් එවැනි දේ කලත් රාජපක්ෂ පවුලේ කිසිකෙනෙක් එවැනි දේශපාලන මිනී මෙරුම්වලට සම්බන්ධ වී නැත.

රාජපක්ස ජනාධිපති  තුමන්ගේ ආණ්ඩුවේ වැරදි තිබුනේ නැතිවානොවෙයි නමුත් ඊට සමාන්තරව කොතෙක් දුරට ලංකාව දියුණුකිරීමේ හැකියාවක් රාජපක්ෂලාට තිබුණේදැයි  අපට දැන් පේනවානේද ?  රටේ දැන් තියෙන ව්‍යවස්තාව තවදුරටත් තබාගත යුතුය. එහි අඩු පාඩු තිබුනත් ඒවා නැනවත්ලෙස සංශෝධන වලින් සකසාගෙන තබාගත යුතු වැදගත් ලේඛනයකි .   

ඇරත් ව්‍යවස්ථාවක් හැදීම පිලිබඳ දැනීමක්වත් නොමැති ජනතා චන්දයකින්  පාරලිමේන්තු මන්ත්‍රී වරු හයක් විතරක් ලැබූ පුළුල් ජනතා විශ්වාශයක්  නොමැති ජනතා විමුක්ති පෙරමුණට පුලුවන්ද විනාශකාරී ව්‍යවස්ථා  සංශෝධනයක් ගෙනත් පාර්ලිමෙන්තුවෙ ඉන්න මන්ත්‍රී වරුන් රවට්ටලා ඒ  සංසෝධනය දිනාගන්න ? මේ රට හදන්න ජනතා විමුක්ති පෙරමුණට බැ. ඒ සඳහා කටයුතු කරන්න ඔවුන් බලාපොරුත්තු වන්නේ නම් සැලකිය යුතු ප්‍රමාණයක් පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රීවරුන් වත් ජනතා චන්දයකින් පත්කරගැනීමට උත්සහ ගත යුතු නොවේද ?

ජනතා විමුක්ති පෙරමුණට රාජ්‍ය  බලය ලබාගන්නට ටිකක්වත් බලාපොරොත්තු තියාගන්න පුළුවන් වන්නේ සමාජවාදයට බර දේශපාලන පක්ෂයක් සමග කටයුතු කිරීමෙන් මිසක  ධනවාදී බටහිරට කත් අදින  එක්සත් ජාතික පක්ෂයට සම්බන්ධවී බොරු මාක්ස්වාදී ඉඟියක් ජනතාවට  පෙන්වීමෙන් නොවේ.

 ඒ සඳහා  බොරු මාන්නය පසෙක තබා අපේ රටේ අනාගතය වෙනුවෙන් වැඩක් කිරීමට නම් ජනාධිපති මහින්ද  රාජපක්සේ මැතිතුමන්ගේ නායකත්වයෙන්  ආරම්භකර ඇති ශ්‍රී ලංකා පොදුජන පෙරමුණට බැදෙන්න ජනතා විමුක්ති පෙරමුණට අභියෝග කරනවා.

8 Responses to “දේශපාලන අනාගතයක්  නැති ජනතා විමුක්ති පෙරමුණ ඉදිරිපත්කර ඇති 20 වන ව්‍යවස්ථා සංසොධනයට  චන්දය නොදෙන මෙන්  දේශප්‍රේමීන්ගෙන් ඉල්ලාසිටිනවා.”

 1. Hiranthe Says:

  JVP’s true colour is exposed. They are a puppet of Somebody. But I want to know who this Somebody is!!!

  • Somebody was instrumental in dividing Ceylon National Congress in early 1920’s and helped Arunachalam to create the first ever communal party “Ceylon Tamil Congress”.
  • Somebody did not like the country progressing under SWRD and got rid of him.
  • Somebody did not like Mrs B leading the country for prosperity. They funded and supported JVP in 1971 to create an insurgence.
  • Somebody asked JR to release the then JVP leader from jail after JR’s coming to power in 1977.
  • Somebody took the initiative and brain washed Tamil youths and trained them in Indian soil for carrying out terror activities in Lanka.
  • Somebody pushed JVP to go against JR by creating an anti-Indian sentiment in 1989 in order to gather strong minded youths under one umbrella and to fight for a course appeared to be attractive to patriotic youth from all over the country. Their ulterior aim was getting rid this Island nation from patriotic and brave Sinhala youth. Estimated number killed was over 60,000 youth who could otherwise defend this Island from enemies.
  • Somebody asked Velu to ambush 13 military men.
  • Somebody advised JR to create 1983 riots by sending Police home for 3 days, Then started the 30 years of hostilities.
  • Somebody asked Velu to get rid of true leaders from this soil.
  • Somebody asked Tamils in North and East not to vote in the 2005 presidential election which paved the way for MR to become the President.
  • This “Somebody” made a miscalculation by not accounting for MR’s younger brother who was living in US
  • Somebody pumped Velu to close Mavil Aru in order to get the agreement from South for a separate administration.
  • This “Somebody” did not account for Gota’s planning and management ability. SL Army with the great ability of then Commander Fonseka defeated the enemy forces in the East.
  • This “Somebody” did not know the capabilities of our Navy and Air Force when the top leaders of the forces were real war hardened strategists.
  • This “Somebody” did not believe that our valiant forces will corner their paid killers under Velu in to a small lagoon.
  • This “Somebody” used JVP for the 3rd time in the history. This time to disrupt the winning war and also to defeat the Budget aiming to stop the war. MR continued successfully.
  • Somebody then wanted Velu and others to survive and forced MR for a cease- fire. MR did not give in and continued.
  • This “Somebody” was not happy that MR did not listen to them and instead, finished Velu.
  • Somebody then planned and picked up the most eligible candidate to challenge MR and driven a wedge between them.
  • This “Somebody’s action has divided the best war winning General with the two brothers in MR and Gota, who master minded the actions and held the nation together.
  • This “Somebody” had no knowledge of the people’s hearts. Fonseka lost the election.
  • This “Somebody” did not take a rest. Instead worked day and night to topple MR’s government.
  • This “Somebody” engaged JVP for the fourth time along with their own funded NGO’s. It took nearly 6 years for them to achieve their target and to defeat MR and to plant their puppets to rule the Island.
  • This “Somebody” made another miscalculation. They underestimated the power of our Maha Sangha. Their Federal and separatist constitution project was ditched.
  • This ‘Somebody” did not take a rest. Kept working on new strategies.
  • This “Somebody” is now using JVP for the fifth time to get their work done by introducing the 20A. As JVP lacks sophistication, know-how and expertise to carry out such a complicated task, this “Somebody” got it done by adopting the previously crafted separatist constitution.
  • This “Somebody” is now waiting to see what happens.

  Who actually is this “Somebody” working tirelessly to destroy Mother Lanka?

 2. ranjit Says:

  JVP is history. People in this country still remember their terror, and how these hypocrites killed father’s,mothers sons and daughters in this country. They are not a force to worry about too much. They are a bunch of cut throat agents of the west and the Indian parasites. Just hang on for few days and months then all these big mouths will automatically closes because pohottuwa will come to power thru the ballot box and rule the country and bring real democracy and peace to our citizens. All the evil forces will be wiped out from the map of Sri Lanka. King of hell will be waiting to welcome these yamaballo parasites. Just be patient dear patriots.

 3. Charles Says:

  Hiranthe, I too feel there is some invisible hqnd behind JVP, and Sarath Fonseka too seem to be a part of it. Why is he so vociferous and why is media giving so much of publicity to Sarath Fonseka. Though Sarath condemns MR now there was some times back a video in which he was paying tribute MR. These people are out to destroy Sri Lanka. They try to make a demon of the President Rajapakse. Sirisena and Ranil hangs on without givng up despite all the dislike and the

 4. Charles Says:

  Hiranthe, I too feel there is some invisible hand behind JVP, and Sarath Fonseka too seem to be a part of it. Why is he Sarath Fonseka so vociferous now and why is media giving so much of publicity to Sarath Fonseka. Though Sarath condemns MR now there was some times back a video in which he was paying tribute MR. These people are out to destroy Sri Lanka. They try to make a demon of the President Rajapakse. Sirisena and Ranil hangs on without givng up despite all the dislike and the aparent hatred of the people against the Yahapalanaya government;

 5. Hiranthe Says:

  Charles, Thank you for coming back on that.

  Now India is funding a $1.9m village in the name of Sobitha hamuduruwo. Why India??

  I have no knowledge of Ven. Sobitha dealing with India. But I know very well that he dealt with Norway for the Regime Change project in 2015. He also visited Norway for few times.

  Does that mean the interfering into our internal affairs and the regime change project was a 99% Indian project with other countries in the West had come forward to cover up and to contribute to the clandestine operation of India? Can India influence the foreign policy of these Western countries towards SL??

  For the West, Sinhalese and Tamils are the same. They internally feel shit about both these brown races while Tamils are with the opinion that they are the favourite children of the West.

  Does this ring the bell?? During the war time, BBC correspondents were only taking the side of LTTE, although knowing that they are killing innocent civilians for an unfair cause. These correspondents before posted in a country, are well briefed about the history of the country and the policy to be adopted during their posting. It was India who created LTTE and trained them. How India did get these Western countries to support their “Destruction of SL” project??

  Even in the game of Cricket, news on SL comes last. I was wondering why international web sites do not praise the great work of our players (except for some commentators at personal level). Who is pushing us to a corner?

  It all sums up toward India in my view. No one else bothers about us killing Velu and the rest of the gangsters. It must be done by India to keep Tamil-Nadu quiet by keeping them engaged with SL affairs and moving their focus to SL… But is India worried about Tamil Nadu seeking a separate country? What I heard was that their constitution is holding good these various states.

  I think, we as a nation should investigate this into deep levels. This “Somebody” who is working day and night to destroy Mother Lanka could be India.

  Christie always says everything was done by Indian colonial parasites.. I think he is right 100%

 6. Dilrook Says:

  I completely disagree with Charles on 20A. How many of readers have actually read the proposed 20A?

  Readers must read the proposed 20A themselves. It contains nothing to split the nation.

  JVP has a history of violence before 1990 but thereafter JVP has been the least corrupt, violent and treacherous Sinhala party. If not for JVP support in 2004, UNF government would have destroyed the nation; Mahinda would not have become president and the 2007 budget (which changed the course of war) would not have passed.

  Chandrika, Mahinda and Sirisena won presidency promising to abolish executive presidency. They have no moral right to change their position on it now.

  If not for executive president, most separatists are now in prison! The power to regulate them and punish them is vested in the EP who is manipulated by minorities. Political parties of minorities and JHU have already opposed 20A! All concerns about territorial integrity can be handled by the Court of Appeal and the Supreme Court. Minorities cannot manipulate these. The only power than manipulated them is the EP.

  Executive presidency succeeds only in countries with a single official and national language. In other places it is a divisive factor. Sri Lanka has multiple official and national languages and executive presidency only promotes separatism in that context.

  Separatists also oppose 20A as they will no longer be kingmakers without EP.

  The absence of apolitical patriots is very much regreted.

 7. Charles Says:

  I oppose the 20th Amendment proposed by JVP in all respects. It is a move to replace the New Constitution Yahapalanaya had prepared. Anura Kumara could not explain all its implication s in the yesterdays TV Salakuna Program. There is definitely the Indian hand in it. If opposing dangeraous preparatives to destroy the Sinhala Buddhist country with its trafitions and its culture is being unpatriotic, I wish to be that unpatriotic Sri Lankan. Cefinitely the separatist Tamils are in favour odf it

 8. Charles Says:

  I oppose the 20th Amendment proposed by JVP in all respects. It is a move to replace the New Constitution Yahapalanaya had prepared. Anura Kumara could not explain all its implication s in the yesterdays TV Salakuna Program. There is definitely the Indian hand in it. If opposing dangeraous preparatives to destroy the Sinhala Buddhist country with its trafitions and its culture is being unpatriotic, I wish to be that unpatriotic Sri Lankan.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 

 


Copyright © 2022 LankaWeb.com. All Rights Reserved. Powered by Wordpress